Jump to content
the1

Cutie automata 4 trepte+1.6 crdi

Recommended Posts

Salut! Ma tenteaza achizitia unui i30 Premium 1.6 crdi, diferenta intre varianta manuala si cea automata fiind de 228euro. As vrea sa aflu pareri despre aceasta cutie relativ invechita (doar 4 trepte). Este ok, e fiabila, merita? Consumul va fi mult mai mare?

Va multumesc anticipat.

consumul sigur va fi mai mare, eu zic ca nu merita cutia automata, e mai lejer decondus in oras dar...sincer nu cred ca merita..parerea mea

...... Este ok, e fiabila, merita? Consumul va fi mult mai mare?

Va multumesc anticipat.

Nu stiu daca este fiabila dar de consum sigur nu te vei plange.

Eu recomand automata, am si manuala si automata in curte, Toyota e mult mai fun to drive comparativ cu Sonata. Diferentele sunt mari si in oras prefer oricand Yarisul.

eu zic automata....asta daca nu iti place sa mesteci intruna in mamaliga....la mine urmatoare masina o sa fie 99% automata

N-am mai prins automata pe stoc. Se pare ca au fost doar 6 bucati in toata tara. S-au dat ca painea calda. A luat cineva un 1.6crdi AT? De curiozitate. Cum merge cutia, care e consumul?

N-am mai prins automata pe stoc. Se pare ca au fost doar 6 bucati in toata tara. S-au dat ca painea calda. A luat cineva un 1.6crdi AT? De curiozitate. Cum merge cutia, care e consumul?

Nu inteleg cum nu ai mai prins A/T ca eu am facut comanda la 5 zile dupa postul tau si am mai gasit...

Cutia e super. Schimba in functie de necesitati. Daca mergi lent schimba pe la 1600-2000 de ture, daca esti nervos schimba si la 4000.

Consum dupa primii 700 Km: 6,4 in afara si 10,2 - 10,6 in Bucuresti. Una peste alta, deocamdata sunt f.f. multumit. Sper sa se mai lase consumul...

Guest euasacred

Sancho-Hex ma mir sa consume automata DOAR 6.4 in Bucuresti :rolleyes:

Edited by euasacred

Cutia e super. Schimba in functie de necesitati. Daca mergi lent schimba pe la 1600-2000 de ture, daca esti nervos schimba si la 4000.

Consum dupa primii 700 Km: 6,4 in afara si 10,2 - 10,6 in Bucuresti. Una peste alta, deocamdata sunt f.f. multumit. Sper sa se mai lase consumul...

citeste mai atent ;)

Guest euasacred

da... :D mii de scuze :cheers:

Nu inteleg cum nu ai mai prins A/T ca eu am facut comanda la 5 zile dupa postul tau si am mai gasit...

Si ai luat-o pe comanda tot la pret de lichidare, 13700euro cu tot cu TVA? E ciudat. Eu am sunat la un catralion de dealeri din toata tara si peste tot raspunsul a fost acelasi, nu mai exista AT.

E posibil ca atunci cand ai sunat tu sa fi existat rezervare, care ulterior sa nu se fi concretizat si uite asa a ajuns la Sancho.

Sau cine stie poate tu ai vrut leasing si Sancho a venit cu banul jos. ;)

Poate... desi, nu mai erau clar decat exemplare rezervate ferm/preplatite (macar un avans consistent), nici o masina intr-o situatie incerta. Am incercat sa gasesc inclusiv cu interventii o masina si chiar nu s-a mai putut. De-asta ma miram... Anyway... Nu mai conteaza. Sa o stapanesti sanatos, Sancho!

Edited by the1

Multumesc de urari. Revenind la topic, eu am sunat prin jurul Bucurestiului si nu am gasit. Norocul meu e ca am sunat la Vaslui (cel mai sarac judet din tara) si am gasit acolo reprezentantul vanzarilor pe toata moldova. Eu mi-a zis ca nu-i nici o problema si ca imi face rost. Masina pe care am luat-o de la el a fost initial la Slobozia.

Inteleg... asta e, am ratat ocazia si imi pare rau. Am vorbit chiar cu directorul de vanzari Hyundai Romania si nu m-a putut ajuta. Descurcaret dealer-ul ala. Bravo! Ma bucur pt tine. Sa te bucuri de ea sute de mii de km fara nici un fel de probleme si sa ne tii la curent!

as dori un informatie de la posesorii de cutie automata: Ceed -ul cu cutie automata sta inclinat spre dreapta fata ( garda la sol cu aprox 17 mm mai mica! ) datorita distributiei de masa, inegala pe puntea fata. I30 are aceeasi problema ?

multumesc

N-am observat... Zi-mi mai precis unde sa masor garda si o voi face.

am citit ce am scris ieri si..imi cer scuze - am inversat directia, se pare ca am stat prea mult la motor, cu capota ridicata! :biggrin: - deci, daca stai la volan, masina e inclinata spre stanga, asta din cauza grupului motor -cutie de viteze al carui CG nu cade pe axa longitudinala a masinii ! de fapt, toata masina e inclinata spre stg.

cum se face? e destul de simplu.pui masina pe un plan orizontal si masori - chiar si cu o ruleta!! - distanta unui punct de pe caroserie (stg) fata de pamant, apoi distanta punctului omolog din dreapta fata de pamant. sugestii: distanta pragurilor fata de pamant, a axei rotii fata de aripa, a aripii fata de pamant, etc

asta cu masina goala...daca se mai aseaza soferul singur in masina, iti dai seama ca defectul se accentueaza + ca masina se comporta diferit in viraj la stg fata de cel la dreapta!! :devil:

la ceed -ul de 1,6 masuratoarea a fost confirmata si de distributia masei pe roti la standul de franare si de...dealer !! :wall:

...practic, nu ai ce sa-i faci..e o chestie de design ! un prieten a incercat sa o corecteze punand nicte adaosuri deasupra arcurilor de pe partea stg a masinii...mda

drumuri line..

Edited by ida01ro

În primul rând Vă salut pe toţi!

Sunt membru din februarie, dar nu am postat încă. Am vizitat însă destul de des acest forum plăcut. :fingerup:

Nu am postat nici pe alte forumuri, unde am activat relativ mult....

Acum fiind vorba de maşina mea, care stă înclinată şi având şi aici posesori de I30 cu transmisie automată

chiar mă interesază, dacă şi la marca Hyundai apare acest fenomen.

Mulţumesc anticipat pentru orice răspuns.

Joco

Chiar nu a măsurat nimeni?

Curios. Sau şi aici se şterg posturi ca la KIA......

Joco

Edited by Joco

Nu a raspuns nimeni pentru ca, probabil nu a observat nimeni chestia asta sau si mai probabil nu are nimeni cutie automata. Acum legat strict de problema, stii ce conditie trebuie indeplinita pentru masuratorile astea? O SUPRAFATA PERFECT PLANA SI ORIZONTALA. Garantezi tu ca masuratoarea s-a efectuat in aceste conditii?

Mulţumesc pentru sfaturi.

Da! S-au făcut chiar şi măsurători profesionale, pe stand de caroserie cu LASER.

Dacă arunci o privire în avatarul meu vei observa că, nu sunt un amator în domeniu.

Oricum mulţumesc pentru atenţia acordată.

Cat privesc posturile, care apar şi dispar, sau care se transferă de la "sine", am certitudini şi de la alţi user, care au postat în acest

topic si posturile sale s-au mutat.....în altă parte....

Joco

iti multumesc si eu ca m-ai pus sa citesc avatarul. recomanda-mi si mie din toate aparatele alea pe cel care masoara lungimi.

Am uitat sa intreb, pe clubKia ai primit vreun raspuns?

Edited by Dannyboy

Nu ştiu dacă am primit răspuns sau nu la clubkia, pentru că nu am intrat acolo din 1 aprilie 2009.

Joco