Jump to content
speedo

[Probleme] - Coloana de directie Accent 2006

Sunt rugati sa voteze numai cei cu probleme  

428 members have voted

1. 1. Pe ce model ai avut probleme cu coloana de directie?

• Accent 1.4 GL STD
      7
    • Accent 1.4 GL STD CU A.C
      21
    • Accent 1.4 GL STD CU ABS
      64
    • Accent 1.6 GL STD CU ABS
      16
    • Accent 1.5 VGT STD CU A.C.
      6
    • Accent 1.5 VGT STD CU ABS
      18
    • Accent 1.4 GL FULL
      47
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS 4DR MT TR
      90
    • Accent 1.5 VGT GL FULL
      30
    • Accent 1.6 GLS FULL
      32
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS+ 4DR MT TR
      71
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS CONFORT 4DR MT TR
      29

Recommended Posts

Fratilor si la megane mai sunt probleme su servo directia electrica.

La Megane incepe si bate la trecerea peste denivelari dese si linii de tramvai insa nu ramai fara servo.

O mai spun inca o data servo electrica este de tot rahatul la toate marcile , valabil in special la noi in cratere , pardon in tara.

Guest Rica

pai am auzit ca la voi ajunge sa iei o groapa cu cealalta roata si isi revine

e adevarat?

Este altfel servo la Renault. Eu am desfacut servo de la un clio si e total diferit de ce avem noi. Acolo este un motor electric care este amplasat in aripa fata, chiar in fata rotii stanga. Motorul este foarte jos, iar periile si colectorul rotorului sunt in jos si foarte prost etansate. Daca intrii intr-o baltoaca ala ia apa sigur si ramai fara servo. Acel motor actioneaza o pompa de ulei cu ajutorul caruia se manevreaza caseta de directie. In motorul pe care l-am desfacut eu era foarte multa mizerie iar una din cele 4 perii nu mai atingea colectorul din cauza ca s-a rupt arcul de la umezeala si rugina. Exista posibilitatea ca la denivelari si la zdruncinaturi sa nu mai atinga periile si de aici sa nu mai functioneze pompa cum trebuie.

Edited by Dino

Guest Rica

am inteles si la urmatoarea groapa peria revine si iar ai servo

foarte misto sistemul rotf.gif

merge adoptat si la accenturi?

... este un motor electric care ... actioneaza o pompa de ulei cu ajutorul caruia se manevreaza caseta de directie

Grup electro pompa (elimina pompa de directie de pe fata accesorii care functiona tt timpul actionata de cureaua accesorii) si astfel pompa fuctioneaza separat (dar tot hydraulic - circuitul de ulei ramane).

Guest Rica

dar senzorul,cum e senzorul?dontknow.gif

ala e buba la noi hmm.gif

Am parcurs si eu cu bine peste 1000km de la interventia facuta la coloana de directie (am acum 45900km). Merge frumos si e foarte manevrabila. Trebuie sa-i schimb si uleiul in curand, adica sa-i fac revizia de 45000 in varianta home-made. Sunt multumit de treaba facuta.

Ai schimbat-o pe garantie ? Daca nu,cat te-a costat ?

Vezi pagina anterioara si te lamuresti. Daca vrei si alte detalii sunt disponibil.

Guest Rica

daca iti e greu sa citesti l-a costat cateva zile de montat demontat

idem ,la fel am patit si eu pana i-am dat de cap :wink:

I-am citi postul aseara,dar nu am tinut minte ca el a postat acum:).

Postez si niste poze de cand am demontat-o, ptr ca tocmai le-am transferat.

post-13589-035815500 1302205610_thumb.jpg

post-13589-037493400 1302205627_thumb.jpg

post-13589-080109600 1302205659_thumb.jpg

Guest Rica

sa inteleg ca tie iti e frica sa te apuci? :cool:

noi unde suntem?

suntem aici sa te ajutam ai telefoane pe forum tot ce vrei.

daca nu te descurci sau te impotmolesti ne poti suna si intreba

crede-ma dupa ce o desfaci de 2-3 ori deja stii unde si cum vine fiecare surub,mufa :wink:

fa-ti curaj si treci la munca lasa gagicile ca nu iti dau alea zeci de meleoane sa iti faci masina (gume,jenti,directie...etc),alea iti mananca meleoanele si o sa ajungi cu masina pe butuci si pana iti iei permisul o sa ai o...caruta :wink:

eu stiu ca e multe si te tenteaza in jobul tau,dar rezista :p

cu inelele alea e mai greu de aliniat

aveti grija sa il aliniati pe cel cu periile mici(mai apropiate ) exact pe piste,nu cum a facut vecinu' si nu ii mai mergea nimic

el l-a baga cum s-a nimerit si ...gata senzorul

asa am aflat de ala de la dezmembrari

m-a urmarit cateva zile si a zis ca a invatat ,dar a pierdut esentialul ;)),alinierea senzorului care s-a facut in casa,nu afara :)) si el nu a intrebat nimic

dar eu carne a dreaqu nu i-am spus nimic :devil:,de daca nu a intrebat =))

Rica,deocamdata nu imi face probleme merge.Insa pe viitor e bine de stiut ce trebuie facut ca sa nu dau 2700-3000RON pe una noua.Stai linistit ca nu imi ajunge masina o caruta pana i-au carnetul!

Grup electro pompa (elimina pompa de directie de pe fata accesorii care functiona tt timpul actionata de cureaua accesorii) si astfel pompa fuctioneaza separat (dar tot hydraulic - circuitul de ulei ramane).

Sa inteleg ca singurul avantaj al acestui "mix" este doar ca se reduce consumul de combustibil?

Altfel la cea hidaulica se poate rupe cureaua, la asta poate cadea motorul electric.

Asa este. Iar motoul acela electric este pozitionat si etansat de asa natura incat sa le tot schimbi (asta in situatia in care nu esti roman si te apuci de mesterit).

Eu zic ca ale noastre ar fi fost mult mai fiabile si mai performante daca nu era pacatosul acela de senzor. Puteau sa puna si ei un lucru mai de calitate, nu unul facut in Mexic.

Edited by Dino

Am parcurs si eu cu bine peste 1000km de la interventia facuta la coloana de directie (am acum 45900km). Merge frumos si e foarte manevrabila. Trebuie sa-i schimb si uleiul in curand, adica sa-i fac revizia de 45000 in varianta home-made. Sunt multumit de treaba facuta.

Salut Mihai! Am facut si eu aceeasi operatiune azi, dar nici un rezultat bun! Din potriva, exact ce ai patit si tu prima oara! Spune mi daca am respectat intru totul tutorialul, unde gresesc? Ai mai gasit un secret pe care il tii ascuns? :biggrin:

Guest Rica

gresesti la alinierea senzorului

trebuie sa tii cont de 4 aliniamente

toate sunt subliniate in tutorial

si nu stiu daca ai tinut cont ca el a folosit la aliniere o chestie mai groasa decat agrafa :wink:

agrafa permite joc,joc care cand esti gata poate da o deviere a volanului stanga-dreapta

cel mai mult tine cont repet de toate PATRU aliniamentele

unul singur daca e busit nu o sa iti mearga :fingerup: si o sa iti apara erori sau deviatii ale volanului

Edited by Rica

Asa cum am explicat eu si subliniaza si Rica, mie mi-a mers doar cand am aliniat senzorul cu o agrafa groasa care intra la fix pe diametru gaurii si nu avea nici varf. Orice abatere cat de mica la alinierea asta duce la rotire aiurea a volanului. Alt secret nu este.

Asa cum am explicat eu si subliniaza si Rica, mie mi-a mers doar cand am aliniat senzorul cu o agrafa groasa care intra la fix pe diametru gaurii si nu avea nici varf. Orice abatere cat de mica la alinierea asta duce la rotire aiurea a volanului. Alt secret nu este.

Ok! Am sa mai incerc si azi inca odata, cu o agrafa mai groasa si cu mai multa atentie! Am sa va anunt despre reusita sau esec!

Guest Rica

nu uita de toate cele PATRU aliniamente

Ok domnule Rica! Multumesc pentru suportul moral! Abia astept sa se termine cele 8 ore de munca sa ma duc acasa sa ma apuc de treaba!!!!

Guest Rica

domnule?rolleyes.gif

unde vezi domni pe aici unsure.gif

aici suntem toti tovarasi devil.gif

Asa eram si eu in perioada cand nu reuseam sa o fac sa mearga... pierdut si fara speranta, dar stai calm ca se rezolva.

Guest Rica

@Mark67 ce iti face directia?

ai reusit?

ne mai fierbi mult?

e clar @Mark67 a busit senzorul si acum umbla pe la dezmembrari devil.gif

bietul de el nici nu mai intra pe aici de ciuda si de necaz devil.gif