Jump to content
speedo

[Probleme] - Coloana de directie Accent 2006

Sunt rugati sa voteze numai cei cu probleme  

425 members have voted

1. 1. Pe ce model ai avut probleme cu coloana de directie?

• Accent 1.4 GL STD
      7
    • Accent 1.4 GL STD CU A.C
      21
    • Accent 1.4 GL STD CU ABS
      64
    • Accent 1.6 GL STD CU ABS
      16
    • Accent 1.5 VGT STD CU A.C.
      6
    • Accent 1.5 VGT STD CU ABS
      18
    • Accent 1.4 GL FULL
      47
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS 4DR MT TR
      89
    • Accent 1.5 VGT GL FULL
      30
    • Accent 1.6 GLS FULL
      32
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS+ 4DR MT TR
      70
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS CONFORT 4DR MT TR
      28

Recommended Posts

Vis-a-vis de coloana de volan, eu sunt la a doua, iar surpriza este ca si aceasta are acelasi comportament ca prima: nu s-a auzit vreo 1500 Km, dar dupa aceea a inceput usor-usor sa troncane. Mai intai pr drumuri de tara pavate cu piatra de rau, apoi pe piatra cubica (dar nu aceea slefuita), apoi pe la liniile de tramvai. Este adevarat ca evolutia bataii este mai lenta decat la prima (am cca 4500 km rulati), nu se aude chiar la orice groapa, dar se aude. Partea proasta este ca i-am sesizat (din nou) pe cei de la Hyundai, iar la drive test ei nu au auzit-o (cica). I-am lasat dracu' in pace, m-am cam obisnuit cu troncanitul si astept ca Hyundai sa rezolve realmente aceasta problema. Altfel stau numai cu masina prin service.

Am sunat azi sa vad daca mi-a venit coloana, raspuns simplu si politicos:nu si nici nu se stie nimic de ele, mai sunt 10 persoane care asteapta, nu au nici in depozitul din Belgia, deocamdata.

Mi-a confirmat, daca mai era cazul, ca e un defect de fabricatie.

Finalul genial...mai sunati dvs. peste o saptamana.L-am rugat sa-i las mobilul sa ma sune cand vine coloana, dar m-a refuzat, spunand ca are mii de clienti....ce sa mai continui...un dobitoc.Macar de-ar fi singurul.

Am sunat azi sa vad daca mi-a venit coloana, raspuns simplu si politicos:nu si nici nu se stie nimic de ele, mai sunt 10 persoane care asteapta, nu au nici in depozitul din Belgia, deocamdata.

Mi-a confirmat, daca mai era cazul, ca e un defect de fabricatie.

Eu cred ca tocmai de-aia nu au lansat pana acum Accentul in tari din UE cu pretentii: Germania, Franta, Italia, Anglia,... asteapta sa le testeze de bolile copilariei prin tari ca Romania, Ucraina, Turcia.

Adica noi suntem un fel de cobai la masinuta asta, ne enervam si asteptam cuminti cate o piesa, ca sa-si dea seama coreenii ce au gresit si sa repare, pana nu le lanseaza in tari mai "grele".

Ba chiar au ajuns sa testeze pe noi efectele unei greve de o luna asupra duratei de livrare si a nervilor clientilor. Tare firma Hyundai! :))

Pe mine ma face sa ma gandesc doar la un lucru. Accentul produs la turci are probleme. Restul modelelor lansate de curand nu au avut asemenea probleme. Eu de exemplu am Sonata care este produsa in iunie 2005, deci destul de noua. Nici o problema pana acum ... bat in lemn ...

Edited by Cristist50

Eu am zis undeva ca dorinta Hyundai de a depasi concurentii a determinat o scadere a calitatii. Si am asemanat fenomenul cu Renault. Nu cred nici in versiunea ca se fac modele mai putin fiabile ( increderea cumparatorului intr-o marca este un lucru important, si pe aceasta logica cum va simtiti sa auziti ca Airbus 3xx are problemele "copilariei"). Pur si simplu un model care va fi produs in Turcia pentru a scapa de taxele vamale va avea bube!

De ce SantaFe-ul sau Sonata nu au atat de multe probleme? Sunt tot modele noi doar ...

Si SF-ul si Sonata au avut bolile lor (unele destul de ciudate),inerente copilariei dar care sau remediat de catre fabricant pe parcurs...orice model de masina indiferent de marca sau tip sufera de anumite defecte care nu se pot descoperi decat dupa ce modelul iese pe piata si este testat de utilizatori obisnuiti in conditii normale si diverse.

Problema cu coloana de volan nu apare la toate modelele ci numai la anumite loturi,cu toate ca "motorizarea" coloanei de volan este Bosch.Si atunci este clar ca nu este un defect tipic al masinii deaorece pana acum au fost schimbate cam 15 dupa cate tin eu minte.Si la inceput neavand un sprijin de nicaieri am facut si noi cam ce am crezut de cuviinta,asa incat am schimbat initial sa zicem ceva bucsi de bara sau mai stiu eu ce.Incet,incet am inceput sa ne cam dam seama si ce rezolvari avem la diverse probleme la Accentul nou,mai putin deocamdata plangerile privitoare la fluctuatiile de relanti si anumite probleme de consum deoarece softul promis intarzie nepermis de mult. (culmea este ca o varianta de soft a fost trimisa dar nu poate fi instalata pe computerul masinii,avand o eroare de scriere).

:drive:

HMC Bine ai revenit printre noi ! Am crezut ca ti-au facut felul astia !

(culmea este ca o varianta de soft a fost trimisa dar nu poate fi instalata pe computerul masinii,avand o eroare de scriere).

geniala asta! :blush:

angajat uelcom bac!

deci sa inteleg ca buba la directie e de la piesa nu de la design masina? daca se schimba este in regula ? nu mai vin oamenii cu problema?

cum va simtiti sa auziti ca Airbus 3xx are problemele "copilariei").

interbarea este daca mai simti ceva dupa ce iti dai seama in timpul zborului ca airbus are probleme de "copilarie" .

cand deschide hyundai fabrica in cehia ?

Clar la coloana de volan este un defect al piesei si nu o deficienta de proiectare a masinii (sincer sa fiu nici nu vad ce ar putea gresi!).Cel putin cei carora li sa schimbat coloana nu au mai revenit cu plangeri (nu or mai fi apucat saracii. :p ...glumeam,ce va repeziti asa!).

Iar softul este absolut inutil cu erorile destul de mari pe care le are,dar nenea coreeanul tocmai a plecat de aici dupa o saptamana de frecat la masini cu promisiunea ferma ca se va rezolva problema.

@angajatHMC

Te rog sa ne anunti si pe noi, daca se poate, cand sosesc piesele si cand se rezolva cu soft-ul.

Multumesc.

Daca nu vroia sa o faca NU reaparea pe forum :wink: . Oricum astazi deja ne-a bombardat cu informatii utile si ma bucur de reaparitia lui. Am vrut sa o trec sub tacere, dar deja stie tot satul. Pardon! Tot forumul.

.Cel putin cei carora li sa schimbat coloana nu au mai revenit cu plangeri (nu or mai fi apucat saracii. :p ...glumeam,ce va repeziti asa!).

Bine ai revenit, intr-adevar! Dar nu glumi cu lucruri sfinte, ca sa stii ca daca revin si eu in service cu coloana, se lasa cu scandal! :rifle: (stai asa, nu te repezi, ca si eu glumeam! Oricum, sper sa nu mai fie cazul si sa ramanem prieteni :wub:)

Salutare tuturor,

Acum ceva timp am lansat o problema care mi-a aparut, posibil la servodirectie (nu vreau sa ma pronunt). Am fost azi la service la revizia de 7500 si le-am raportat problema.

Problema se manifesta intr-un zgomot usor, ca un fel de carait, ce se manifesta la fiecare rotire de volan, sau mentinere a folanului intr-o stare tensionata, astfel incat servodirectia sa fie fortata sa lucreze. Zgomotul se aude cand ascultati un pik cu atentie la volan.

M-am intalnit cu cineva din timisoara la un moment dat cu acelasi model de accent, care nu avea problema asta, iar la mine problema e chiar recenta.

Initial am primit raspunsul clasic: "asa face toate", insa nu m-am lasat convins. Au sunat la bucuresti si apoi mi-au spus ca trebuie schimbat ceva senzor ... ciudat lucru ... sa fie zgomotul de la un senzor. Imi mai poate confirma, sau infirma cineva zgomotul existen, sa vedem daca intradevar ... "asa face toate". eu sunt destul de sigur ca e o problema.

Daca mai sunt persoane care nu au problma asta, si sunt din Timisoara ... am o mare rugaminte ... in caz ca trebuie convinsi baietzii de la service ca "nu asa face toate", poate veni cineva cu mine la o vizita ... eventual ne mai complementam problemele ... si facem front comun ... platesc drumul ... si deranjul (dau o bere ;) )

De asemenea am fost anuntzat ca peste o saptamana doua vine softul mult ashteptat ... uraaa

Scuze din nou pentru postul lung ...

Eu unul nu am problema asta , inca , si spersa nu se mai adauge si asta . Da nu sunt din Timisoara .

Ce stiu eu despre asta ; cand a venit la Bucuresti coreeanu , a venit si sa se uite la axele de volan . E axul asta nu e o chestie chiar simpla . E o instalati " bai nene " , are geva motoarase pe el , si ceva fire , e complicat , si sincer nu am tras decat in creacat o ochiada , deci nu stiu exact descrierea lui .

E da sa revin , erau mai pulti posesori de accent nou cu problema asta ( ca chestie multi cu DCI , da poate intamplator ca nu vad nici o legatura ) , si am intrebat si eu , care sunt simtomele ? Exact cum spui tu , cum intra servo didirectia in functiune cum se audea un crrrrrrr .Unu astepta de 1.5 luna juma dupa ax , si spunea ca atunci cand ducea volanul la max si il tinea acolo facea groasnic , un crait pe care nici muzica nu o mai astupa .

Cica asta cu axul de volan e o alta buba a accentului .Asta e tot ce stiu . da parca era un topic pe aici special cu pr. asta

Si la mine se aude caraitul asta.nu stiu daca-i legat de problema cu coloana volan, dar sper s-o rezolv cand vine piesa.Sper ca asta sa fie cauz si nu alta problema.

La mine suna de parca motorasul electric care invarte rotile ... sau volanul :) (scuzati profanitatea ... nu sunt mecanic ... si nu ma pricep) e defect ... are ceva in el si nu merge cum trebuie. A invartit tipul in service de volan vreo 10 min ... si tot nu parea satisfacut ca ar fi o problema ... dar e clar ... daca nu aude toate lumea zgomotul asta ... atunci e o problema ...

Thanks

A schimbat cineva coloana pana acum?Au venit piesele?A beneficiat cineva de resoftare si cu ce rezultate?!

Ca eu nu reusesc sa prind service-ul ptr informatii.Multumesc.

Welcome back angajatHMC ... incepusem sa ne facem griji .... :)

Am si eu o intrebare ... problema cu coloana de directie se pare ca se manifesta si la mine, problema e ca nu pot sa scap de vesnica dilema: "nu e nici o problema dom'le, asa face toate". Problema e ca eu sunt din Timisoara si ashtia de la service au inceput sa se uite la mine de parca eu imi inchipui totul.

Vreau sa stiu si eu cum pot sa ajung pe lista de oameni care pot primi o schimbare a coloanei de directie, fara sa fiu luat la mishto de ashtia de la service ...

La mine a mai aparut si o problema cu farul stanga, care se pare ca nu este sincron cu cel de pe dreapta, si pot sa spun ca e aproape chior pe stanga ... desi nu se vede decat in conditiile de drum ... lucru pe care cu greu reusesc sa il demonstrez la ashtia de la service ... si dau iar de problema intalnita mai sus ...

Multumim pentru reaparitie ... :)

Am sunat eu acum. Inca n-au venit piesele si nici resoftarea nu e rezolvata.Mai reveniti cu un telefon...

Mai revenim!

Confirm eu faptul ca si cea de-a doua coloana bate. Si poate Vladexe. De fapt noi cred ca am fost printre primii cu problema asta. Da, bate si cea de-a doua. Este foarte adevarat ca evolutia nu este atat de rapida ca la prima: am 6000 km facuti cu ea si se aude troncanind doar pe drumuri de tara cu piatra multa, la sinele de tramvai sau pe piatra cubica neslefuita, spre deosebire de cealalta care la acceasi km batea de te scotea din masina. Am reclamat bataia la HAR, si a venit un nene sef de atelier care a dat cu masina in vreo doua gropi si mai ca nu m-a facut nebun de legat. Oricum m-au amuzat teribil stradaniile lui de a ma convinge ca masina nu are nimic, deoarece eu sunt convins ca voi reveni cu masina in service cu acesta problema, pana una alta obisnuindu-ma cu troncanitul. De fapt, ca un brav roman care este, nu face altceva decat sa puna batista pe tambal, facandu-se de ras la infinit.

Edited by llaure

Pe mine a inceput sa ma cam supere atata nesimtire din partea astora. Dar o sa ma duc calm la Service si o sa ii aduc daca e nevoie pana la mine acasa - am cam 500 m de macadam in stare f buna insa aici nu ai cum sa nu auzi oleaca troncaneala de care povesteam. Si apoi daca ma mai face si nebun il bag in curte si ii crap capul, PE CUVANT.

LE: Nu votezz inca, pana nu aflu rezultatul concret.

Edited by andrei_r

la har circula un zvon: cica coreanul va trimite saptamana viitoare ( a se citi peste 2-3 saptamani) coloane de directie modificate pt cei cu problema. care cica "e cateva masini " :mda: