Jump to content
speedo

[Probleme] - Coloana de directie Accent 2006

Sunt rugati sa voteze numai cei cu probleme  

427 members have voted

1. 1. Pe ce model ai avut probleme cu coloana de directie?

• Accent 1.4 GL STD
      7
    • Accent 1.4 GL STD CU A.C
      21
    • Accent 1.4 GL STD CU ABS
      64
    • Accent 1.6 GL STD CU ABS
      16
    • Accent 1.5 VGT STD CU A.C.
      6
    • Accent 1.5 VGT STD CU ABS
      18
    • Accent 1.4 GL FULL
      47
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS 4DR MT TR
      90
    • Accent 1.5 VGT GL FULL
      30
    • Accent 1.6 GLS FULL
      32
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS+ 4DR MT TR
      71
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS CONFORT 4DR MT TR
      28

Recommended Posts

On 7/18/2019 at 12:44 PM, catanutz said:

Salutare!

Mai este careva interesat de achizitia senzorului pentru coloana de directie?

Eu am mai comandat in trecut de pe acest site, iar pretul este mai mic de la +3 bucati (58.9eur buc) si transportul este gratuit la +140eur pe comanda. TVA -ul nu se adauga, caci comanda va fi pe firma.

Costul total ar senzorului ar fi ~59eur/buc (comanda de minim 3 bucati).

https://store.minitools.com/en/sei-sen10-4-wire-blue-cable-steering-sensor.html

Cine este interesat, sa-mi trimita un mesaj privat.

Update!

Este careva interesat de schimbarea senzorului. De la 3 bucati avem beneficii substantiale (detalii mai sus).

Salutare!

Model: 1.4 benzine, 104000km

Am si eu problema la directie, are un sunet ca si cum s-ar freca nisip de ceva plasic, iar cateodata (recent mai des) se aprinde martorul de EPS, iar pierd servodirectia din mers.
Din cate am citit pe threadul acesta, problema este de la Senzorul din coloana de directie.

Cunoasteti pe cineva din Cluj care se ocupa cu asa ceva, sau ce firma care ar face un schimb la acest senzor?

La service, mi-au spus ca trebuie schimbata intreaga coloana de directie, care noua m-ar costs aprox. 3000ron, iar din dezmembrari 1500ron. Daca as cumpara din dezmembrari, s-ar putea sa am problema iarasi peste cateva saptamani/luni.
Ce sugestii aveti? Daca aveti un nr. de telefon din Cluj la cineva care se ocupa cu asta, va rog sa imi trimiteti!

Mersi in avans!

Pentru cluj nu stiu,dar cred ca se poate trimite coloana la unul din baietii care schimba senzorii,apoi o montezi undeva la orice service.Daca ai un drum la Constanta iti pot da contactul unui baiat f ok  de aici,care mi.a schimbat mie in cele din urma senzorul.

14 hours ago, Ktalincrdi said:

Pentru cluj nu stiu,dar cred ca se poate trimite coloana la unul din baietii care schimba senzorii,apoi o montezi undeva la orice service.Daca ai un drum la Constanta iti pot da contactul unui baiat f ok  de aici,care mi.a schimbat mie in cele din urma senzorul.

Electricianul cu care vorbisem, mi-a spus ca s-ar putea sa fie de la motorasul de EPS sunetul, dar din cate am citit aici, problema cu EPS inclusiv sunetul, se rezolva cu schimbarea senzorului. 

S-ar putea sa fie motorasul, sau sunetul de nisip pe un plastic este tot de la Senzor?

Da. Cateva pagini in urma gasesti si un senzor after-market precum si un tutorial dedicat inlocurii. Mai poti incerca si cu un mail la Hyundai Auto Romania in care sa descrii problema, ce a zis nenea in service, etc, poate-poate ai noroc si ti-o inlocuie cu totul. Nu strica o incercare.

13 hours ago, marius.zadara said:

Da. Cateva pagini in urma gasesti si un senzor after-market precum si un tutorial dedicat inlocurii. Mai poti incerca si cu un mail la Hyundai Auto Romania in care sa descrii problema, ce a zis nenea in service, etc, poate-poate ai noroc si ti-o inlocuie cu totul. Nu strica o incercare.

Am vorbit cu reprezentanta din Cluj si au spus ca nu se schimba fara costuri, in total ar fi 3200 ron. Deci o sa ma duc pe varianta cu schimb de Senzor. O sa comand de la Dino, si am gasit un electrician din Cluj care il monteaza.

Daca cineva stie o persoana din Cluj care a mai facut schimbarea asta, va rog sa-mi ziceti

Sau daca cunoasteti pe cineva care poate schimba senzorul din jurul Clujului (Timisoara, Oradea, Baia Mare, Bistrita, Targu Mures, Alba) sa-mi dati un nr. de telefon

Sau un service care a mai facut schimbarea asta tot pe langa Cluj

Edited by Adam

Eu l-am schimat singur de 2 ori. Uita-te la filmele lui @Dino. Iti trebuie o dupa masa intreaga prima data.

Buna ziua!

Stiu eu un eletrician care schimba senzor in Cluj.

Dupa 5 ani si 40.000 km senzorul cumparat de la Dyno, si montat de acest electrician, inca nu a dat semne de oboseala.

Dupa 7 ani am schimbat iar senzorul. Ramaneam fara servo destul de rar dar tot aveam unul nou.

Data trecuta, acum 7 ani, am schimbat urmand pasii si initial era o diferenta stanga-dreapta la forta pe care trebuia sa o aplici ca sa rotesti volanul. Asa ca avand senzorul pe care il schimbasem, l-am desfacut, l-am studiat, am cautat pe net si am descoperit metoda de calibrare cu voltmetru despre care am povestit si aici pe forum si pe care am aplicat-o dupa ce am mai dat o data coloana jos si am recalibrat-o cu voltmetru.

De data asta am, avand in vedere ca acum inteleg mai bine cum functioneaza directia asista electric de pe masina am facut niste mici optimizari:

Senzorul nou l-am calibrat cu voltmetru, aproape de zero, nu e greu de facut avand in vedere ca el este aproape acolo si ai acces sa rotesti din ambele parti, sus si jos, si poti misca usor siguranta pentru ajustari fine.

Inainte sa scot shiftul de pe coloana, am calibrat senzorul vechi cu voltmetru la o valoare cat mai mica. Am rotit cu patentul si am folosit siguranta de la senzorul schimat acum 7 ani ca sa il blochez.

Am scos shiftul si apoi pentru ca am un dorn mai lung, l-am folosit sa scot axul plasand dornul in lungul axului, in centru si aplicand o lovitura usoara de ciocan, ca sa nu risc sa il rotesc daca l-am si tras din partea cealalta cu mana.

Am scos senzorul vechi ridicand din partea cu mufa si din partea cealalta cu o surubelnita si apoi l-am pus pe cel nou usor deoarece toate canturile erau aliniate si cand am introdus axul, gaura de la shift s-a aliniat perfect si cand am batut pinul nu s-a decalibrat rau, miscand de siguranta l-am dus usor la o valoare de 4 mV.

Sper sa ajute pe cine mai schimba cu senzor nou.

• Like 1

Salut,

@Adam, iti recomand doua solutii:

1. Intreaga coloana o gasesti la: www.concordshop.ro , iar pretul este aprox.2000 lei cu garantie 2 ani daca il montezi in service autorizat.

2. Vorbesti la sercice FORD- Arad cu D-nul Ghita (0744180601) si iti poate face oferta coloana+montaj+ garantie.

Eu colaborez cu ei din 2008, au un mecanic Bibi, care cunoaste Hyundai-ul din scoarta in scoarta!