Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
speedo

[Probleme] - Coloana de directie Accent 2006

Sunt rugati sa voteze numai cei cu probleme  

424 members have voted

1. 1. Pe ce model ai avut probleme cu coloana de directie?

• Accent 1.4 GL STD
      7
    • Accent 1.4 GL STD CU A.C
      21
    • Accent 1.4 GL STD CU ABS
      64
    • Accent 1.6 GL STD CU ABS
      16
    • Accent 1.5 VGT STD CU A.C.
      6
    • Accent 1.5 VGT STD CU ABS
      18
    • Accent 1.4 GL FULL
      46
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS 4DR MT TR
      89
    • Accent 1.5 VGT GL FULL
      30
    • Accent 1.6 GLS FULL
      32
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS+ 4DR MT TR
      70
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS CONFORT 4DR MT TR
      28

Recommended Posts

Din pacate distanta Tm - Buc nu pot sa o fac cu masina asa. Servoul merge si nu merge si deja imi e frica sa merg cu ea si pe distante scurte. Nu ma deranjeaza sa trag de volan fara servo dar modul asta de on/off e super aiurea si periculos.

Am scris si eu la Hyundai cum au facut si altii dar nu am nici un raspuns, deci cam singura metoda ar fi sa o repar.

Am auzit de la cineva ca s-ar gasi acest senzor si fara sa schimbi toata coloana. Are cineva mai multe informatii.

Multumesc

Din pacate distanta Tm - Buc nu pot sa o fac cu masina asa. Servoul merge si nu merge si deja imi e frica sa merg cu ea si pe distante scurte. Nu ma deranjeaza sa trag de volan fara servo dar modul asta de on/off e super aiurea si periculos.

Am scris si eu la Hyundai cum au facut si altii dar nu am nici un raspuns, deci cam singura metoda ar fi sa o repar.

Am auzit de la cineva ca s-ar gasi acest senzor si fara sa schimbi toata coloana. Are cineva mai multe informatii.

Multumesc

Ai vb cu Blondu? el iti poate spune cel mai bine. Poate are chiar el un senzor si va intelegeti...

Am luat legatura cu cei doi. Foarte amabili si le multumesc si pe acesta cale. Se pare ca pana la urma o sa fie rezolvabila problema. Sper sa gasesc un meserias prin zona care sa se bage la inlocuit senzorul ... costul total o sa fie cu mult sub ce mi-au cerut cei de la Hyundai.

PS: cel de la reprezentanta a spus ca schimba 6-7 directii pe luna. Sunt curios cu ce schimba? Peste 2-3 ani ajung iar in service? Hai ca daca dai 1000RON pe reparatie si te tine 3 ani e OK dar daca dai 1000EURO nu prea mi se pare OK.

Gata am senzor nou. Multumesc tuturor celor care m-au ajutat.

Dupa mai bine de 1 an de cand am probleme am reusit sa o repar. Nu aveam de gand sa bag 1000 EURO la repezentanta asa ca singura solutie era sa schimb senzorului.

Dino a trimis senzorul asa cum a promis cu toate ca l-am tot amanat eu ca nu era pe acasa. Am cautat prin oras pe cineva care sa il schimbe dar nimeni nu a vrut sa se bage asa ca azi mi-am luat inima in dinti si cu ajutorul filmelor de la Dino am facut schimbul. Daca eram aproape de buc sau constanta cu siguranta nu m-as fi aventurat.

Operatiunea a durat vreo 4-5 ore si mare parte a fost scoaterea splintului. M-am chinuit sa imi fac un dorn similar cu cel din film si nu am reusit. Pana la urma am reusit cu un imbus pe care l-am taiat si ajustat. restul muncii este relativ usoara si daca nu ti cont de unele pozitii in care trebuie sa te asezi as zice chiar placuta.

Am facut un test pe drumurile din apropiere si toti vecinii cred acum ca sunt nebun. Am mers doar in curbe, am intors de zeci de ori in mijlocul drumului doar pt ca acum pot :)

Daca cineva din zona TM, AR are nevoie de ajutor va stau la dispozitie. Pot sa vin sa dau sfaturi :)

PS: avand in vedere volumul de munca si pretul relativ mic al senzorului eu zic ca nu merita sa il cureti. Cand face iar figuri, altul nou. Bine, daca ai pe cineva mai experimentat caruia sa ii dai o suma modica sa faca munca pt tine atunci e ok si curatatul :)

• Like 1

@Riper, referitor la adresa facuta la Hyundai, timpul de asteptare e mai mare dar se inlocuieste pe garantie extinsa deoarece este recunoscuta ca o defectiune de fabricatie.

Insa te felicit ca ai reusit sa o repari! Daca vre-o data voi avea nevoie (inca o am pe cea originala), te voi contacta.

de un an conduc fara servo. Imi era frica sa plec la drum lung si era pe aproape achizitia unei masini noi pe care sincer nu mi-o permit. Daca era sa astept dupa garantia lu' peste sigur faceam pe dracu in patru si ajunge-am intr-un logan sau mai stiu eu ce. Daca exclud partea de servo care acum e rezolvata masina nu are nici pe dracu. A inceput sa manance ceva ulei (cam 100 ml la 5000 km) si nu e audi dar eu sunt super multumit de ea. Cred ca e cea mai ok masina de care am auzit pana acum. Masina din 2006 cu +200k la bord facuti in oras prin gropi si e OK. Nu are rugina, nu tronca, trage de rupe si mai merge si aerul la care nu s-a umblat niciodata. Ce vrei mai mult de atat. Eu era sa las la ruginit bunatate de masina pt ca dobitocii de la Hyundai nu sunt in stare sa isi rezolve problema. pacat de oamenii de pe banda care au muncit la masina asta ca sa isi bata joc un rahat de manager care nu vrea sa piarda cota din profit.

PS Acum cateva luni am dus-o la curatatorie detail. Nu au vazut aia pe acolo asa masina. Aia nu fac decat la S class si stiu eu ce alte pasaturi. Am dat 400RON si acum e masina ca noua. Au scos toata mizeria din canapele scaune si mocheta si au mai si polisat farurile care erau mate de peste un an.

Daca ai polisat farurile, este de preferat sa le pui folie transparenta pentru ca acum se matuiesc foarte repede din cauza ca au ramas fara smaltul acela care le proteja. Si eu le-am polisat si am pus folie si dupa 4 ani sunt ca noi.

Unde le-ai polishat si infoliat...in Ct?

Trimis de pe al meu HUAWEI VNS-L21 folosind Tapatalk

Nu le-am facut in CT. Venise un var de-al sotiei la mare si ma plangeam ca dupa polisare (facuta de mine) s-au matuit iar in 2 saptamani. El mi-a spus ca stie pe cineva prin Bucuresti care poliseaza si pune folie. Eu i-am dat farurile (aveam 2 randuri) si sa ocupat el.

• Like 1

Ce kestie, dom'le... Sa ai si faruri de rezerva...

Asta inseamna un om gospodar... [emoji6] [emoji6] [emoji3] [emoji3] [emoji3]

• Like 2

Salut,

după aproape 5 ani de relax cred că noua coloană ...achiziționată prin 2012 a ' decedat'.

Simptome:am volanul 'tare' mai ales stânga/dreapta. Din ce am observat nu se aprinde ESP - ul, singura observație..sa zic că 'arde' puțin motorașul. Toată treabă s- a întâmplat brusc fără nici un fel ' atenționare' înainte.

Știu că am 2 posibilități de rezolvare: înlocuire senzor sau curățare senzor. Ce îmi recomandați? Cei care au curățat senzorul.. e de durată sau trebuie sa intervin în fiecare an. Cât costă înlocuirea senzorului și de unde il pot achiziționa. Pe București am înțeles din comentarii că se 'ocupa' de problema cu succes .. blondu..mă poate pune cineva in legătură cu el (am trimis deja un mesaj, sper să il vadă, dar apreciez daca îmi poate da cineva nr lui de telefon).

Mulțumesc.

Ps. Știu​ de Dino..a mai rezolvat problema la mine o ..am nr lui de telefon. Il prefer pe Blondu ptr că este aproape de mine eu fiind din Giurgiu.

Sper ca nu incalc vreo regula ...

Tel. Blondu.

00 40 723 564 063

Eu am vrut doar sa curete senzorul ( nu aveam atunci bani de cheltuieli mai mari).

Merge si acum, dupa 2ani...

Totusi , as recomamda inlocuirea, nui choar asa scump...

Edited by b66vpi

Sper ca nu incalc vreo regula ...

Tel. Blondu.

00 40 723 564 063

Eu am vrut doar sa curete senzorul ( nu aveam atunci bani de cheltuieli mai mari).

Merge si acum, dupa 2ani...

Totusi , as recomamda inlocuirea, nui choar asa scump...

Salut! Unde pot gasi senzorul? Am cautat dar gasesc cu tot cu coloana....2000 si cv de lei!

Multumesc frumos

Senzor gasesti la Dino, aici pe forum. Sau cauti pe OLX si dai de anuntul lui Dino... post-23741-15053131643998_thumb.png

Salut.

De un an mă aflu în Iași,nu mai sunt in București,pentru zona de sud apelați cu încredere la Dino,vă pot ajuta doar telefonic,sau în județele învecinate Iașului.

Salut. Dupa 2 ani si cca 20000 km , senzorul cumparat de la tanti Lisa Zotti a cedat ( as zice mult prea devreme ). Spre deosebire de cel original, senzorul asta face zgomot si blocheaza ESP, numai cu volanul in ,, pozitia 0,, ( ca si cand ar fi uzura de contact fix si nu de cursor ). Oricum astept sa se mai incalzeasca vremea ca sa-l pot curata. Cu stima,

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine pt curatarea casetei de directie, imi tot face figuri in ultima vreme, oricum vroiam sa o vand dar macar sa o dau fara probleme sa na ma injure omu,

Eu sunt in bucuresti.

Merci!

Salut,

Cine ma poate ajuta si pe mine pt curatarea casetei de directie, imi tot face figuri in ultima vreme, oricum vroiam sa o vand dar macar sa o dau fara probleme sa na ma injure omu,

Eu sunt in bucuresti.

Merci!

Cred ca voiai sa spui "senzorul de la coloana de direcție" ...

Da-i un PM user-ului Dino, aici pe forum si poate te ajuta el..

Daca nu ai schimbat niciodată senzorul de la coloana, mergi la o reprezentanta pt că îți schimbă toată coloana gratis,( plătești doar manopera)deoarece acest tip de problema se consideră def. de fabricație.

Cred ca un moderator ar trebui sa stearga numele companiei ca sa nu se considere reclama. mai ales ca mie nu mi-au schimbat...

ca nu aparea eroarea...

Edited by uko

Mie mi.a schimbat.o, fara sa mai apară vreo eroare, de fapt nici macar nu a pus.o pe tester, ci mă pus sa fac o cerere