Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
speedo

[Probleme] - Coloana de directie Accent 2006

Sunt rugati sa voteze numai cei cu probleme  

424 members have voted

1. 1. Pe ce model ai avut probleme cu coloana de directie?

• Accent 1.4 GL STD
      7
    • Accent 1.4 GL STD CU A.C
      21
    • Accent 1.4 GL STD CU ABS
      64
    • Accent 1.6 GL STD CU ABS
      16
    • Accent 1.5 VGT STD CU A.C.
      6
    • Accent 1.5 VGT STD CU ABS
      18
    • Accent 1.4 GL FULL
      46
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS 4DR MT TR
      89
    • Accent 1.5 VGT GL FULL
      30
    • Accent 1.6 GLS FULL
      32
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS+ 4DR MT TR
      70
    • Accent MC 1.5 CRDi GLS CONFORT 4DR MT TR
      28

Recommended Posts

Încă un mit spulberat, din păcate.

Envoyé de mon iPhone en utilisant Tapatalk

Nu stiu cat de spulberat este sau nu, pana la urma este primul defect de care aflam al senzorului optic. Eu n-am avut atat de multe defectari ale senzorului mecanic in 9 ani cat zice-se ca a avut el in fiecare zi si cu modelul imbunatatit.

Buna treaba! Mincinosii drak,pe ce pun ei clientii sa dea banii. Dino poate iti fac astia oferta de lucru, ca ce faci tu nici coreeni nu fac. Hidraulic e sfant"! Cad si alea optice(la alte marci) am vazut eu la atelier,mai rar cei drept!

Am trimis mail la Hyundai Coreea, nici un raspuns dupa doua saptamani. Nu stiu cum altii au asteptat doar 2 zile, probabil s-au razgandit coreeni in legatura cu senzorul.

sincer uneori ma gandesc ca unii ori au pile ori vor sa ii puna intr-o lumina frumoasa pe cei de la har. Niciunul nu te baga in seama daca nu ai codul de eroare. Deci numai daca te duci cu directia bulita te baga in seama. Altfel...ii baga in seama doar pe unii, din varii motive. Am fost eu in 2, si la har si la ala din popesti leordeni. M-a costa vrao 100$ in total de era sa ii iau la bataie. cei de la har, desi le-am spus ca am mai fost o data si nu apare eroare pe calculator, au tinut sa verifice si ei numai ca sa ia banii.

Nu am timp sa ii fac de cacao dar o sa ii fac. o sa regrete...

Edited by uko

asa cum am spus si in posturile anterioare, in Cluj nu am avut probleme la dealer, in Sannicoara. pasii i-am scris mai sus. (si nu, nu am pile deloc si nici nu incerc sa-i pun intr-o lumina buna); nu m-as fi gandit la asta daca un alt forumis, AccentStyle - la care tin sa-i multumesc din nou - nu ar fi postat demersurile lui.

Edited by sergiu79

Intrebare pentru @dino legata de alinierea senzorului cu multimetrul: Dupa cioplire, acel disc nu va avea toleranta prea mare? Ma gandesc ca nu se mai reazema in ghidajul metalic de pe ax si la trepidatii (Accent e cam rigid + drumuri+diesel+caseta cu joc) risca sa se dezalinieze. Poate un pic de plastic lipit acolo cu pistol d"ala cu baghete ar sigila reglaju. Ce zici?

Nu se deregleaza ca nu ala il tine pe pozitie,ci soarele"de metal care face presiune pe piesa din care ai taiat putin,e ok,spor la treaba!

Asa este. Lamelele acelea de plastic care sunt tinute de acel inel metalic de deasupra senzorului se umfla un pic in momentul in care bagi axul facand o priza buna acolo. Acea placuta care este actionata de ax se roteste destul de usor. Deci nici o sansa sa se roteasca doar axul si acea placuta sa ramana pe loc si sa se decalibreze senzorul.

Probabil ai vazut filmuletul cu sincronizarea

• Like 1

salutare tuturor, am si eu un accent 2007 benzina full cu problema senzorului, imi poate spune si mie cineva de unde cumpar un senzor? pe al meu l-am curatat de doua ori pana acum.

Edited by stefantoth2004

Salut eu de aici l-am luat, nu mai stiu cat a costat si in cat timp mi-a venit.

SAVI ELETTRONICA S.r.l.
Società unipersonale
C/da Popoleto, 14/B
70011 - ALBEROBELLO (BA) Italy
C.F./P. IVA/N.I. Reg. Imp. Bari: 05948750723
Cap. Soc. € 20.000,00 i.v.

info@minitools.it
Tel. +39 080 4324023
Fax. +39 080 4327154

cred ca e asta:

http://www.mte.net/content/steering-sensor-blue-cable-4-wires

cel putin la mine la diesel asta l-am pus cam acum 2 ani.

Edited by hapciuu2003

Savi Elettronica srl would like to be paid through PayPal.

Merchant
Savi Elettronica srl
info@minitools.it Note from merchant
The merchant hasn't sent a note. Description Amount Goods €124.63 EUR Total €124.63 EUR

logo-savix.jpg logo-minitools-verde.jpg

SAVIX srl
C.da Popoleto, 14/B - 70011 - Alberobello (Ba) Italy
VAT: IT05948750723
Tel. +39 080 2221223
Fax. +39 080 2221224
info@minitools.com
www.minitools.com

Se pare ca si coloanele noi, adica modelele care au fost puse pe masini de reprezentante pe garantie au inceput sa pice. Astazi a venit cineva la mine cu o coloana de tipul celor aratate de voi mai sus si spunea ca-i pica de 2-3 ori pe zi. I-am facut eu ceva acolo pana la urma si am pus-o pe masina. Acum sa vedem rezultatul.

E senzor bazat pe efectul Hall(magnetic), proiectarea la unele e facuta si la noi in tara de infineon.

http://www.infineon.com/dgdl/AppNote_EPS_TLE501x_TLE499x.pdf?fileId=db3a304332d040720132d93112d75f06

Edited by hapciuu2003

Da. Toti am crezut ca este vorba despre un senzor optic. Cand mi-a picat in mana o astfel de coloana m-am lamurit despre ce este vorba.

Salut baieti! Tocmai ce mi-am schimbat coloana de directie la Accent crdi 2008, la cea schimbata mari probleme nu aveam doar un mic joc in volan fara alte zgomote banuiesc ca mai poate fi folosita sau reconditionata, daca este cineva interesat imi poate lasa mesaj, bafta!

Daca esti din bucuresti vorbeste cu Blondu. Eu mi l-am curatat anul trecut si planific sa il schimb cu unul nou inianitea iernii. La umezeala ma astept sa inceapa sa faca iar zgomot, cand o veni frigul.

salutare. confirm si recomand pe Blondu. si mie mi-a curatat senzorul anul trecut (a fost optiunea mea sa nu înlocuiesc senzorul), si s-a simitit imediat o imbunatatire:

nu mai face zgomotul anterior (un zgomot de frecare) si acum merge mult mai usor. si nici nu mi se mai "intareste" volanul - era senzatia ca am ramas fara servo. Acum merge super!

Multumesc Blondu.

deci, cine are probleme cu coloana de directie, senzor, Blondu cred ca va poate ajuta.

Edited by b66vpi

salutare,sub bord unde mai exact se pot vedea codurile coloanei?. M-am uitat la o masina si nu am reusit sa vad acel cod. Dar cred ca acea masina avea servo hydraulica, avea bandouri negre si scria sa la capota chestia aia cu steering fluid. La astea hydaulice nu mai sunt acele coduri ? Si astea hydraulice sunt bune sau si ele au ceva probleme ?

Daca are bandouri laterale si deasupra numarului spate negre, inseamna ca directia este hidraulica.

In plus anul de fabricatie este 2009.

Am uitat sa va spun cum am rezolvat eu problema mea bine cunoscuta cu coloana de directie, am fost la Service-ul lor autorizat din Constanta (Exclusiv Auto, undeva langa Billa). Le-am spus ce problema am, mi-au pus testerul si am reusit sa schimb coloana pe garantie extinsa, nu am platit decat manopera si niste suruburi, in total m-a costat undeva pe la 200 lei daca imi amintesc bine (acum aproximativ 2 ani am schimbat-o).

Salut,

Am si eu un accent 1.4 din 2016. Am problema cu directia de un an dar am preferat sa conduc asa. Ce se poate face ca vreau sa repar problema? Precizez ca sunt din Timisoara si daca m-ati indrepta spre cineva care se pricepe as fi recunoscator.

Salut. Ti-l recomand pe Blondu. El mia reparat / curatat si mie coloana directie acum doi ani si merge si acum foarte bine.

Problema e ca suntem in Bucuresti, dar poate va intalniti cumva...

Bafta!