Jump to content
gavrilacatalin

Revizie motorina - 20.000 km

Recommended Posts

nu uita ca schimbarea uleiului se face la fiecare 10k. Pe pagina din stanga ai revizii recomandate la 30, 50 si asa mai departe. Acolo iti vor nota schimburile de ulei intre revizii.

:hmm: pai de ce sa schimbi uleiul la 10.ooo de km? un ulei semi sau pur sintetic tine si 30.ooo - 40.ooo de km. poate e doar recomandat sa schimbi uleiu la 10.ooo de km.

:huh:

frate, schimba-l cand iti face tie placere. Dar ca sa nu zici ca-s al dracu`, te sfatuiesc sa citesti pasaportul de service care-ti specifica intervalele de schimb pentru toti lubrifiantii si lichidele de prin masina.

Am facut revizia de 20oookm/1 an.

Pret total 830 ron.

Urmatoarea revizie e peste un an (2 ani de la livrare) si nu mi-a spus nimic de vreun schimb de ulei la 6 luni. E doar recomandat.

:drive:

Am facut revizia de 20oookm/1 an.

Pret total 830 ron.

Urmatoarea revizie e peste un an (2 ani de la livrare) si nu mi-a spus nimic de vreun schimb de ulei la 6 luni. E doar recomandat.

Ai facut revizia la Galati? Ai posibilitatea sa iti vezi masina in timp ce iti fac revizia astia?

salut eu amfacut revizia la galati

nu ai cum sa vezi masina in timp ce lucreaza

singura posibilitate e sa te duci cu tupeu langa masina in service

Numai bine

Da' cei de vazut atat la masina cat timp fac rezivia?

Eu chiar stau aproape de reprezentanta si am lasat masina la service si am plecat acasa si m-au sunat ei cand au terminat.

Si ca sa te convingi ca ti-au schimbat filtrele poti sa le spui sa ti le pastreze pe cele vechi.

La mine chiar ei s-au oferit sa mi le dea.

Edited by RedShadow

Pur si simplu nu am incredere in ei. Am auzit multe. Si pe deasupra suntem in Romania unde orice e posibil.

Efectuat revizia de 20.000 km la DMD Barlad.

filtru aer => 111.82 RON

filtru ulei => 58.74 RON

filtru motorina => 232.35 RON

filtru polen => 148.16 RON

6 litri mobil 1 ESP => 299.42 RON

bec H7 => 20.4 RON

manopera 2,6h => 185.64 RON

total revizie 1.070,41 RON

Tratamentul fata de client a fost bun, multumit de atitudinea lor fata de mine.

Reclamat troncanit volan => inlocuita o rozeta de cauciuc la coloana de directie sau cam asa ceva, pe garantie.Trocanitul nu a disparut complet dar a fost atenuat considerabil.Mi s-a spus ca se va schimba caseta directie la revizia de 40.000 sau cand doresc eu.

Reclamat far stanga (faza scurta) nefunctional.Mi s-a aratat un bec ars, s-a schimbat (am platit eu becul), dar seara am constatat ca nu merge farul!Greseala mea ca n-am verificat daca functioneaza farul cand am luat masina din service....mea culpa.Reclamat acest fapt in cursul zilei de azi, la service-ul cu pricina si am primit scuzele de rigoare dar nu ma prea incalzesc scuzele lor.

Problema ca cel mai apropiat service Hyundai e la Bacau, iar pt un amarat de bec tre sa ma duc la Bacau!

In fine, multumit per total mai putin cu farul stanga (poate iau si amenda ca nu merge ...)

Urmatoarea revizie la 40.000 km cu recomadarea ca la 30.000 km sa schimb uleiul.Insa cei din service au spus ca nu e nevoie sa vin la 30.000 km, ESP-ul e bun si duce motorul 20.000 km .... sanu ma prezint decat daca doresc eu neaparat.

Eu am facut revizia la Focsani. M-a costat 727.47 lei. Mi s-au parut ok lucratorii de akol si in plus iti dau posibilitatea sa iti vezi masina.

Numai bine

Pe 18.02.2010 am facut revizia de 20.000km (si un an de la precedenta ;) ) la Expozitiei.

M-a costat 912 lei, s-a facut plinul de ulei cu Mobil 1 ESP 5W30. S-a corectat si pozitia stergatorului care se tot lovea de stalp de cand am schimbat parbrizul :dancing:

M-am intalnit cu dl. Antal, dl. Nelu si Sorinelos (pe care-i salut din nou), iar in parcare am vazut un Getz bleu cu numar de leasing si sticker.

Una dintre surprize a fost cardul de fidelitate pe care l-am primit si care a fost luat in calcul la facturare.

Si pentru ca la precedenta revizie nu s-a intamplat, a fost o alta surpriza faptul ca la plecare am gasit in masina aproximativ o juma' de litru de ulei si vechiul filtru de aer.

Salu baieti

Am facut saptamana trecuta revizia de 20.000km la 1 an si o luna la Dab Auto ma costat 413 ron. Am venit cu uleiul meu iar filtrele de aer si polen le-am schimbat eu inainte. Durata reviziei a fost de aproximativ 2 ore. Mia fost verificata articulatia, facut stand frane, stand amortizoare si pe langa asta am stat si in service.

O zi placuta

sal,

cum de ai reusit sa-i convingi sa te lase cu uleiul tau si sa nu schimbe filtru de polen si aer? Verificarile la articulatie , frane, amortizoare le-au facut ei din proprie initiativa sau le-ai cerut tu in mod special?

merci.

Salut

Conform fisei de revizie de 20.000km trebuie facute si aceste verificari stand frane, amortizoare...Iar cu uleiul am vrut eu in mod special sa bag Castrol. Pentru filtrele de aer si polen mi-au bagat manopera ca si cand le-ar fi schimbat ei.

O zi placuta

Am facut revizia de 20000 de km. la service Expozitiei si m-a costat 305 lei ( filtrele si uleiul au fost aduse de mine).

revizie obligatorie (revizie anuala)expozitiei:

filtru ulei, ulei esp formula 5w30, teste

totul a decurs fara incidente :D

total: 600lei

Edited by tibi03

@mircea i30cw : ce tip de Castrol ai bagat ? Este permisa by default aducerea consumabilelor de catre client la ei sau ai o relatie mai speciala ? :wink:

@daniel02gc : Cum filtrele trebuie sa fie OEM nu doar compatibile , as vrea sa stiu ce filtre si de unde le-ati luat ? ( valabil si pt mircea :hmm: )