Jump to content
gavrilacatalin

Revizie motorina - 20.000 km

Recommended Posts

Am facut revizia de 1 an sau 20000 km la Dab Vitan. Am avut doar 12.250 km. Am beneficiat de 20% reducere la manopera ca m-am inscris online pentru programare. Parca am stiut ca reducere a fost de 600.000. S-au schimbat:

filtru motorina - 233.01

filtru de aer - 123.01

filtru de polen - 229.08

filtru ulei - 74.61

ulei Mobil 1 Esp Formula 5W30 - 5 ltr - 397.16

Scut metalic motor - 529.55

Total - 1.586 Ron

Manopera cu 20% reducere - 243.24 RON Au bagat 2.1 ore la revizie si 0.5 ore sa monteze scutul.

Total - 1.829 Ron

De miscat sau miscat bine se putea si mai repede sincer. 1,5 ore lejer termina tot ce au facut ei. filtru de polen era ....nici nu va puteti imagina negruuu efectiv.

Nu i-am lasat sa-mi monteze placute cu numele servisului ...am intrat inauntru si i-am oprit la fix. Nu mi se pare corect sa schimbe fara sa te anunte. Daca nu intram ma trezeam cu ele jos si montate ale lor.

explica-mi si mie, ai facut revizia de 10.000 (candva) si acum ai facut pe cea de 20.000/an ?

explica-mi si mie, ai facut revizia de 10.000 (candva) si acum ai facut pe cea de 20.000/an ?

Da. Normal. Conform cu pasaportul servis la CRDI se face prima revizie la 10k sau 6 luni apoi la 20k sau un an de la livrare. prima am facut-o la 6 luni ca nu aveam 10k si am scris la revizii motorina 10k. Acum la un an am facut din nou.

Tu nu ai procedat asa sau banuiesc ca ai benzina....eu am diesel.

in pasaportul meu scrie la 10.000 sau un an si la 20.000 sau 2 ani. Si eu si Tiny avem CRDI, numai ca noi le-am luat in noiembrie 2007. Poate s-or fi schimbat niste chestii.

Eu citesc bine preturile acele? 1800 ai dat pe o REVIZIE?????? (scutul e criminal de scump dupa parerea mea).

Eu l-am luat in martie 2008 si am cum am scris mai sus. Legat de revizii apoi am si eu din 20k in 20 ca sau la un an. Dar asta dupa primul an. Plus ca am si roata de rezerva de dimensiuni mici.

Pretul si mie mi se pare CRIMINAL de mare. E drept ca doar uleiul a costat cat a costat ca l-am vrut eu pe asta, Oricum daca e sa iei in calcul un Casco plus reviziile in 5 ani mai dai mai bine de jumatate de masina.

Cataline, eu zic sa te uiti mai atent in pasaportul ala. Nu cred ca zice 20.000 sau un an.

si eu am masina din martie, revizia de 10.000 km am facut-o in august, si pentru urmatoarea revizie mi-au scris 20.000 km, nu 12 luni; oricum o sa sun sa intreb saptamana viitoare, ca acum am 18.000 km si ma gandeam oricum sa fac revizia sa prind promotia pentru manopera:). Va tin la curent.

Ca sa lamurim sau mai bine zis sa va zic ceea ce eu am inteles. cand am ridicat masina toti cei din partea hyundai mi-au zis clar ca am o revizie intermediara de 6 luni de la livrare sau 10k si apoi revizie de 1 an de la livrare sau 20k. Asat am retinut si nici nu mai m-am uitat in pasaportul de servis. Am urmat pasii. Acum cand urma sa se implineasca anul de la livrare am fost si am facut revizia. Omul care mi-a facut receptia mi-a zis mirat de ce am venit acum daca am doar 12.200 km???? si eu i-am raspuns pentru ca implinesc un an de la livrare si mi-a comfirmat a zis ca am dreptate. La ceea ce am citit mai sus ...m-am comformat si am luat si eu pasaportuil si scrie clar revizie de 20.000 km si in paranteza scrie 12 luni de la livrare. Apoi la toare reviziile obligatorii scrie in paranteza si perioada de timp care este rapaotata mereu de la data livrarii. Sincer mi se pare corect pentru ca majoritatea nu fac Km necesari si sunt nevoiti sa faca revizia la perioada de timp. Eu cred ca si la voi scrie la fel. la mine asa scrie.

• Like 1

Salut,

Eu am facut revizia de 20000 dupa ce m-am intors din concediu de iarna, adica la inc lu' ianuarie. Am facut-o la DAB Vitan si m-a costat ~1200 lei. A durat 2 ore.

stie cineva cat e la dab si la expozitiei ora de manopera?

80ron + TVA la DAB.....

la expozitiei vreau sa stiu cat e...

si pt motorul meu, 1.6 crdi trebuie sa caut ulei 5w30 indiferent de marca/firma, nu?

la expozitiei vreau sa stiu cat e...

si pt motorul meu, 1.6 crdi trebuie sa caut ulei 5w30 indiferent de marca/firma, nu?

la hm

mecanica 28EURO+TVA

electrica 30Euro+TVA

REVIZIILE PROGRAMATE DUPA ORA 17:00 reducere 20% :wink:

la hm

mecanica 28EURO+TVA

electrica 30Euro+TVA

REVIZIILE PROGRAMATE DUPA ORA 17:00 reducere 20% :wink:

La TiriacAuto Service tariful este 100 lei pentru orice lucrare.

Programare instant.

La TiriacAuto Service tariful este 100 lei pentru orice lucrare.

Programare instant.

:D PRETINII STIU DE CE!!!

Si nu ar trebui sa stie si ciolovecul de rand?

facut azi revizie 20k. filtre (ulei, motorina, aer, polen) procurate din alta parte + schimb ulei 5W30 Havoline Ultra S sintetic + manopera = 750 ron. Timp de asteptare cam 2 ore, in care am avut deosebita placere de a ma intalni cu domnii Antal, Nelu si Sorinelos. Le multumesc pentru discutiile agreabile si pentru solicitudine.

Ati mai facut revizii la 20.000 km? Unde e cel mai ieftin? Unde ai posibilitatea sa iti vezi masina in timp ce iti fac astia revizia?

Am facut revizia de 6 luni de la livrare cand facusem vreo 5000 de km. Acum urmeaza sa fac revizia de un an de la livrare/20.ooo de km si eu abia am 10.ooo de km.

Cand am ridicat masina dealerul mi-a zis ca reviziile se fac din 6 in 6 luni sau la km. Da' io dacă in 6 luni am facut doar 2000 de km sa spunem mi se pare o prostie sa fac revizia.

Prima data am crezut ca tre sa fac la 6 luni prima si a doua revizie. Dupa revizia de 1 an tot asa se fac din 6 in 6 luni indiferent de km?

ca in cazu asta park mai repede renunt la garantie decat sa fac revizia si 5000 in 5000 de km cand io tre sa o fac din 20.ooo in 20.ooo.

Cineva cu crdi cu mai multe revizii la activ...care-i faza? :huh:

Ati mai facut revizii la 20.000 km? Unde e cel mai ieftin? Unde ai posibilitatea sa iti vezi masina in timp ce iti fac astia revizia?

Eu am facut revizia de 20.000 Km la Dab Auto. - Bucuresti. Tot acolo am facut-o si pe cea de 10.000. Am mers tot la ei pentru ca mi s-au parut OK. Mai mult, am avut o problema cu un cauciuc si i-am rugat pe ei sa intermedieze derularea garantiei cu importatorul de cauciucuri cel care ofera garantia pentru Hankook. Pentru ca cei de la Hankook au prelungit foarte mult expertiza cauciucului si nu au mai dat nici un raspuns, cei de la Dab Auto mi-au oferit un cauciuc nou gratis doar pentru faptul ca au intrat in aceasta hora cu toate ca nu ar fi avut nici o obligatie. Profesionisti. Acesta este un motive pentru care ti-as recomanda Dab Auto. Un alt motiv este faptul ca la revizia de 20.000 de Km am beneficiat de o reducere cu 50% a manoperei.

Revizia de 10.000 de Km m-a costat 500 lei iar cea de 20.000 Km 900 lei in timp ce fratele meu a platit pentru o revizie de 20.000Km 1250 lei la un alt service din tara. Exista sala de asteptare cu monitoare in care iti poti urmari in permanenta masina in service. Revizia dureaza numai 2 ore.

In cazul in care nu faci kilometrii necesari, reviziile se fac in felul urmator: primele doua la un interval de 6 luni, de la a treia la 1 an (la 2 ani de la cumparare din an in an).

Am facut revizia de 6 luni de la livrare cand facusem vreo 5000 de km. Acum urmeaza sa fac revizia de un an de la livrare/20.ooo de km si eu abia am 10.ooo de km.

Cand am ridicat masina dealerul mi-a zis ca reviziile se fac din 6 in 6 luni sau la km. Da' io dacă in 6 luni am facut doar 2000 de km sa spunem mi se pare o prostie sa fac revizia.

Prima data am crezut ca tre sa fac la 6 luni prima si a doua revizie. Dupa revizia de 1 an tot asa se fac din 6 in 6 luni indiferent de km?

ca in cazu asta park mai repede renunt la garantie decat sa fac revizia si 5000 in 5000 de km cand io tre sa o fac din 20.ooo in 20.ooo.

Cineva cu crdi cu mai multe revizii la activ...care-i faza? :huh:

Prima revizie se face la 6 luni sau 10.000Km a doua 1 an sau 20.000Km iar a treia revizie se face peste inca 1 an sau 40.000 km si tot asa. Eu am facut-o pe cea de 20.000Km la 1 an (chiar am avut 20.000Km la un an) si acum merg peste 1 an sau 40.000Km Asa si scrie in pasaportul de service.

nu uita ca schimbarea uleiului se face la fiecare 10k. Pe pagina din stanga ai revizii recomandate la 30, 50 si asa mai departe. Acolo iti vor nota schimburile de ulei intre revizii.