Jump to content
Sign in to follow this  
Awateo

Senzor evacuare(noxe)

Recommended Posts

Azi am avut surpriza sa ma trezesc ca mi se aprinde senzorul care indica probleme la evacuare sau noxe marite. Ce naiba poate fi? Are cumva vreo legatura ca am mers cu ea pe rosu cativa km? E cazul sa ma ingrijorez?

Daca batrana ta lada e diesel, scoate-o la drum lung si da-i niste ture bune.

Lada din '79 cu senzor de noxe? =)) Ar fi tare! Probabil e vorba de o Sonata, ca suntem la acest subtopic.

Domnule Awateo, daca am dreptate, si pt ca suntem pe forum Hyundai, va rog sa va treceti Sonata la profil, pt a evita viitoare confuzii.

Deoarece inteleg totusi ca o Lada din '79 poate fi un motiv de mandrie, asteptam cu nerabdare prezentarea ei in cadrul topicului MyCar.

Scuze ca nu am scris pana acum, dar au fost 3 saptamani agitate, dar cu mare placere va anunt ca sonatii de pe forum s-au inmultit. Mai precis sunt fericitul posesor al unei sonata 2.4 , benzina ( nu full, dar cu destule optiuni pt ce am eu nevoie). Asa ca baieti...de acum pot sa vb si eu in cunoastinta de cauza :)

O fi acea Lada motiv de nostalgie, dar...

Macar sa treaca si Sonata :laugh:

Da, e vorba de Sonata mea , benzina, , 2.4, cu o vechime de....5 luni

De unde ai alimentat ultima oara? Intreb pentru ca de obicei sunt destul de cunoscute statiile cu probleme, agip, gigi oil srl (adica astea mai obscure) si arareori petrom. Prima solutie ar fi o cantitate insemnata de benzina buna, gen mol evo, sau rompetrol 98 si cateva talpi la 6000 rot pentru cateva minute bune.Cam la ce turatie schimbi treptele? Oricum daca nu isi gaseste rezolvare prin asta trebuie mers la service.

De unde ai alimentat ultima oara? Intreb pentru ca de obicei sunt destul de cunoscute statiile cu probleme, agip, gigi oil srl (adica astea mai obscure) si arareori petrom. Prima solutie ar fi o cantitate insemnata de benzina buna, gen mol evo, sau rompetrol 98 si cateva talpi la 6000 rot pentru cateva minute bune.Cam la ce turatie schimbi treptele? Oricum daca nu isi gaseste rezolvare prin asta trebuie mers la service.

culmea e ca bagasem de 98 de la Rompetrol. pana acum n-am mai avut probleme. Si dupa ce a aparut buba am bagat de la Lukoil ( era caz de urgenta)

De schimbat , schimb destul de jos, max 3000. posibil sa fie de acolo, mai ales ca, dupa cum spuneam, am mers pe rosu cativa km buni.

Acum masina e in service ca am fost destul de bou sa o frec nasol pe partea dreapta, dar cand o scot de acolo o sa incerc sa bag ceva benzina calumea ( un full ) si o sa incerc si varianta cu 6000 turatii cateva minute. Sa vedem ce iese.