Jump to content
casioclay

Veracruz iX55

Recommended Posts

Salutare,

Am vazut noua oferta de la HYUNDAI si pot spune ca nu arata rau de loc! Din pacate dealer-ii nu au masina asta pe stoc pentru drive test. Daca aveti ocazia sa "puneti piciorul" pe ea, lasati cateva pareri despre experienta VERACRUZ. :drive:

Am mutat aici topicul, deoarece Veracruz e urmasul Terracanului, nu al SF-ului.

Nu e nici pe departe urmasul Terracanului. Veracruz e tot un SUV, doar ca mai dotat si mai puternic (240 CP diesel, 260 CP benzina, doar cutii de viteza automate). Va prelua stafeta de varf de gama SUV de la Santa Fe, acesta din urma ramanand in continuare in oferta. Lansarea oficiala pentru presa va avea loc in weekendul acesta. Mai multe detalii nu am acum.

Pai tocmai am vazut-o, pipait-o si mers cu ea la evenimentul organizat de Mega Motors (cei din Cornul Luncii) weekendul trecut.

Impresia per total este buna spre foarte buna. Am mers 190 Km/h pe splai spre A2, nu ca asta ar fi cel mai important aspect. 

Impresii generale:

-Aspect exterior foarte placut (impresie personala), eleganta si bine proportionata, poate unii ar spune fara personalitate. Nu da impresia de masina mare ci mai mult de SUV mediu-mic;

-foarte spatioasa si confortabila, comenzile placute si la locul unde te astepti sa fie (mai ales daca nu esti la primul Hyundai);

-suspensie foarte buna si senzatia de masina bine legata; frane foarte eficiente;

-foarte bine antifonata, motorul se aude putin doar la ralanti, in mers e greu perceptibil cu toate ca am mers si cu viteza, dupa cum am mentionat mai sus; Zgomot de rulare decent, zgomotul aerului destul de puternic la 190 Km/h cu vant din fata, invers nu am sesizat; Mentionez ca am mers cu muzica oprita.

-Senzatie de instabilitate la viteza mare (peste 160 Km/h), dar nu stiu cum e drumul in zona respectiva, pot fi de vina denivelarile acestuia, trebuie iesit pe autostrada;

-Demaraj decent, nu sa-ti taie rasuflarea, dar nici sa ramai codas la semafor (masina are totusi 2300 Kg); la viteza mare are inca destula putere, de la 160 la 190 de ex. urca foarte rapid;

-Lipsa display mare in consola centrala, eventual cu touch-screen si a camerei video pentru mersul inapoi, chestie pe care mi-as fi dorit-o (are in schimb senzori de mers inapoi standard);

-Rotile de 18'', dar mi-ar fi placut si mai mari. Unele variante vin cu roti de 17" (de ce oare s-or fi incapatanand coreenii astia sa puna roti asa de mici pe masinile lor?);

Per total m-am simtit bine in ea, si e in topul optiunilor pentru achizitia care vine, probabil in primavara. Pretul e foarte atragator pentru ce ofera.

din cate stiu eu, teracanul este mai mare decat sf-ul vechi, si veracruzul este mai mare deca sf-ul actual, eu ma gandesc ca inlocuieste teracanul.

Pai tocmai am vazut-o, pipait-o si mers cu ea la evenimentul organizat de Mega Motors (cei din Cornul Luncii) weekendul trecut.

Impresia per total este buna spre foarte buna. Am mers 190 Km/h pe splai spre A2, nu ca asta ar fi cel mai important aspect. 

Impresii generale:

-Aspect exterior foarte placut (impresie personala), eleganta si bine proportionata, poate unii ar spune fara personalitate. Nu da impresia de masina mare ci mai mult de SUV mediu-mic;

-foarte spatioasa si confortabila, comenzile placute si la locul unde te astepti sa fie (mai ales daca nu esti la primul Hyundai);

-suspensie foarte buna si senzatia de masina bine legata; frane foarte eficiente;

-foarte bine antifonata, motorul se aude putin doar la ralanti, in mers e greu perceptibil cu toate ca am mers si cu viteza, dupa cum am mentionat mai sus; Zgomot de rulare decent, zgomotul aerului destul de puternic la 190 Km/h cu vant din fata, invers nu am sesizat; Mentionez ca am mers cu muzica oprita.

-Senzatie de instabilitate la viteza mare (peste 160 Km/h), dar nu stiu cum e drumul in zona respectiva, pot fi de vina denivelarile acestuia, trebuie iesit pe autostrada;

-Demaraj decent, nu sa-ti taie rasuflarea, dar nici sa ramai codas la semafor (masina are totusi 2300 Kg); la viteza mare are inca destula putere, de la 160 la 190 de ex. urca foarte rapid;

-Lipsa display mare in consola centrala, eventual cu touch-screen si a camerei video pentru mersul inapoi, chestie pe care mi-as fi dorit-o (are in schimb senzori de mers inapoi standard);

-Rotile de 18'', dar mi-ar fi placut si mai mari. Unele variante vin cu roti de 17" (de ce oare s-or fi incapatanand coreenii astia sa puna roti asa de mici pe masinile lor?);

Per total m-am simtit bine in ea, si e in topul optiunilor pentru achizitia care vine, probabil in primavara. Pretul e foarte atragator pentru ce ofera.

Salut danco,

Despre lumini ce poti sa spui? Spun ceva de xenon cu spalator, este simplu sau bixenon, lampile spate au leduri sau normale, portbagaj electric/ Mai da amanunte daca le-ai testat. Multam.

din cate stiu eu, teracanul este mai mare decat sf-ul vechi, si veracruzul este mai mare deca sf-ul actual, eu ma gandesc ca inlocuieste teracanul.

Terracanul e masina de teren, Veracruz e SUV. Nu e vorba doar de dimensiune, e vorba si de cat de dedicat este pentru offroad. Unele terracane aveau reductor, Veracruz din ce stiu eu n-are la nici o varianta de dotare.

Salut danco,

Despre lumini ce poti sa spui? Spun ceva de xenon cu spalator, este simplu sau bixenon, lampile spate au leduri sau normale, portbagaj electric/ Mai da amanunte daca le-ai testat. Multam.

Pai am mers doar ziua. In lista de dotari apar faruri xenon, lampi spate cu led-uri si intr-adevar are actionare electrica a hayonului ca la Q7. SI inchidere si deschidere , si din telecomanda si din butonul de pe hayon si din buton de la sofer.

Terracanul e masina de teren, Veracruz e SUV. Nu e vorba doar de dimensiune, e vorba si de cat de dedicat este pentru offroad. Unele terracane aveau reductor, Veracruz din ce stiu eu n-are la nici o varianta de dotare.

Chiar daca Teracanul nu se mai fabrica si acum a iesit Veracruzul, una nu o inlocuieste pe cealalta, sunt in clase diferite.

Veracruz nu are reductor, are tractiune 4x4  permanenta asistata electronic cu posibilitatea blocarii diferentialului spate (4x4 Lock), singura diferenta fata de Tucson fiind cutiile de transfer care nu mai sunt cu vascocuplaj ci cu "ambreiaje cu placute multiple".

asa sa fie cum ziceti voi :) va cred pe cuvant, terracanul,din cate stiu eu e o masina foarte buna, nu sunt dezamagit nici de santafe,insa am o intamplare de povestit, o voi face in topicul potrivit, cand voi avea timp. sper ca veracruzul sa fie mai bun decat orice hyundai pana acum.

... singura diferenta fata de Tucson fiind cutiile de transfer care nu mai sunt cu vascocuplaj ci cu "ambreiaje cu placute multiple".
"Vascocuplajul" de la Tucson si Santa Fe e de tip ambreiaj multidisc cu comanda electrica ;). Se numeste asa pentru ca simuleaza un vascocuplaj, in realitate el are nimic "vascos: in functionare. Despre sistemul 4x4 de la ix55 nu am inca destule date.

Maine imi ajunge Veracruzul :D, abia astep, am avut si Terracan si Santa fe nou, Terracanul e alta viata, veracruzu nu e terracanul nou ! alta clasa...

Nu stiu nici eu daca IX ul are bixenoane, am uitat sa ma uit, dar are spalatoare. Are in schimb, scaune, oglinizi, coloana volan reglabil electric cu memorie. Oglinzi exterioare heliomate, rabatabile electric. Cd changer de 6 cduri in bord + subwoofer de 8" in portbagaj. Keyeless. Scaune fata/spate incalzite. Aer conditionat pt cei din spate separat. Cam atat ii nou comparativ cu Santa fe. Zic astea ca are si suspensie activa in spate, dar nici dealerul nu era sigur :p. Vorbesc despre echiparea Luxury. Ah si motorul sigur V6 de 3l cu cutie automata in 6 trepte.

+ portbagajul cu deschidere/inchedere electrica am uitat ;)

Edited by omax

A bagat IX 55 in Expozitiei!

Live:

Frumos din spate, ciudatel din fata, chiar uratel.

Interior cu plastice care suna a plastic ieftin si casant ( eu ultima data am mers cu un XC 90 )

Lasand la o parte calitatea materialelor, arata foarte bine la interior.

Daca nu ma insel, in show-room este expusa o echipare luxury!

Altceva? Fugiti sa vedeti!

A bagat IX 55 in Expozitiei!

Interior cu plastice care suna a plastic ieftin si casant ( eu ultima data am mers cu un XC 90 )

Nu stiu mie nu se pare, am momentan un Toareg, taicameu un Q7, si chiar nu mi sa parut ca materialele sunt din plastic ieftin. Singurul lucru care nu prea imi place, sunt insertiile de carbon, in loc de lemn. Toate modelel Luxury au interior Maro cu insertii de carbon, indiferent de culoarea exterioara. Celelalte nivele de echipari au insertii de lemn, cea de baza are ceva insertii negre...

Asta este parerea mea...

Oricum, sa mearga totul bine si sa avem la ce sa iti uram maine poimaine, pana atunci asteptam cu sufletul la gura... :fingerup:

Va fi un nou topic... :biggrin:

Asta este parerea mea...

Oricum, sa mearga totul bine si sa avem la ce sa iti uram maine poimaine, pana atunci asteptam cu sufletul la gura... :fingerup:

Va fi un nou topic... :biggrin:

Mersi foarte mult

Maine ajunge masina, dar numai pe luni va fi gata totul cu leasingul, deci marti postezi primele observati + cateva poze :D

Aaaaaaaaaaaaaaaa abia astept :))

Salutare!

Edited by omax

L-am vazut pe Expozitiei - e dragut, dar are un pret galactic...de la vreo 40.000 EUR cu TVA. Modelul expus era vreo 47.000 EUR, ceea ce mi-a cam taiat cheful de a il studia mai amanuntit.

Prima poza :D

post-1098-1228508182_thumb.jpg

Edited by omax

si la intalnire ,cand? acum ai gip :D nu-i faci rodaju pana aicisia?

Am mutat aici topicul, deoarece Veracruz e urmasul Terracanului, nu al SF-ului.
A devenit vedeta, astazi aparand la emisiunile tv. "Roata de rezerva" si "La limita". Pentru cei interesati probabil de luni vor putea urmari emisiunile respective pe internet. Emisiunea "La limita" este in reluare pe B1, Duminica de la ora 11, dupa emisiunea dedicata... camioanelor :D

Un filmulet de prezentare aici.

Sa nu uit:"Roata de rezerva" ii da dreptate lui @Zetics.

La peste 40.000 de euro va fi batalie mare ! Nu cred ca renunta roamaninii cu bani la Q7,X5(chiar si la mana a doua) pentru un Hyundai.

La peste 40.000 de euro va fi batalie mare ! Nu cred ca renunta roamaninii cu bani la Q7,X5(chiar si la mana a doua) pentru un Hyundai.

E discutabil sa stii, totusi multa lume a cumparat santafe-ul cand putea sa-si ia un (vorba unui ghertzoi) "TAUREG" nou,fara dotari, sau unul sh

Iti inteleg punctul de vedere perfect, chiar si eu ma gandeam la asta, cand am aflat pretul, dar la cat costa masina asta, noua, cu toate dotarile (si are ceva dotari) si motorul acela interesant, pare sa aiba un raport calitate/pret foarte bun. Totul depinde de oameni, din punctul meu de vedere n-au decat sa-si cumpere numai x5-uri ml-uri si q7-uri

Inca n-am apucat sa vad masinutza live, sau sa-i fac un testdrive, asa ca nu pot sa-mi exprim parerea in totalitate, designul exterior nu mi se pare ceva care sa te lase cu gura cascata, insa interiorul (mai ales cel cu piele maro - sunt fan maro ) mi se pare foarte reusit.

Pentru cei interesati am extras de pe site-ul hyundairo diferentele intre modele.

Veracruz.xls

Edited by zgudu

Salut

Sunt foarte multumit de Veracruz:D Am bagat putina muzica in ea.

Ce sa mai spun? Consum 15% oras... 10% afara.

post-1098-1233521043_thumb.jpg

post-1098-1233521055_thumb.jpg

Un filmulet de prezentare aici.

Doamne ce de prostii spune ala acolo!!!

Printre altele: "wwww.carbenta.ro"  =))=))=))=))=))=))