Jump to content
mihai2008

Revizie 7500 Accent 2008

Recommended Posts

fratilor ce trb sa schimbe autorizatii la o revizie de 7500 km la motoarele pe benzina?

daca aveti idee de ceva preturi pe la autorizatii din tara. eu sunt din brasov?

multumesc anticipat. si de mai multe ori celor care au trecut prin asfel de experienta recent.

Am facut eu revizia de 7500km motor 1.4 benzina.Au fost schimbate:uleiul si filtrul de ulei(castrol sl profesional),filtrul de aer care era imbacsit si filtrul de polen care era jal, avea si gandaci in el.Cost total piese si manopera 500ron fix.Galati Autouniversal,baieti super de treaba si prompti,totul a durat o ora.

Revizie 7500km (colega de servici), 1.5CRDI, Sibiu - NINA "Tel:0269213177", 350 lei, ulei Mobil1 5w40, filtru ulei, filtru pole, filtru aer.

Revizie 7500km, 1.6, Casa Auto Timisoara, ulei, filtru polen, filtru aer...... 350 lei.

Edited by iflorin

Si eu oare de ce am dat asa de mult??filtru de aer 60 lei,filtru de polen 130lei,ulei si filtru 200lei si restul manopera. :wacko:

Multumesc pentru raspunsurile prompte.

As dori mai multe detalii despre cel care a facut revizia cu 350 de ron, inteleg ca ai facut revizia la sibiu. Numarul acela este al unui posesor sau a unui functionar har?

@horiailie multumesc de pm si o sa te contactez telefonic in cel mai scurt timp.

Puteti continua sa impartasiti experientele si preturile reviizilor de 7500km.

Multumesc.

Revizie 7500km (Feb. 2008), 1.6, Casa Auto Timisoara, ulei, filtru ulei, filtru aer...... 295 lei. :D

@iflorin: Cu service-ul din Arad ai ceva experiente?

@mihai2008- numarul de telefon este de la service NINA Sibiu.

@Vertigo - EXPERIENTE cu serviceul din ARAD !!!! NASPA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Sub orce critica!!!!!!

Am fost la ei pentru revizia de 45.000 si am facut comanda la piese: placute de frana, un bec halogen proiector fata, dopuri de cauciuc pentru capota, tester motor. I-am rugat in cazul in care nu au venit piesele sa ma anunte, ca sa le comand la Timisoara. NIMIC. Am revenit dupa 2 saptamani la revizie si .....ghici ce au facut....., doar schimbul de ulei, filtre si atat!!!!! Dupa ce am vazut factura, am observat ca nu sunt piesele comandate de mine. La intrebarea mea de ce nu m-au anuntat, raspunsul lor a fost...aaaaaaaaaa....... . I-a durut fix undeva de comanda mea. A doua "patanie" am fost pentru ca nu mergeau prizele. M-au plimbat 2 zile, ba ca n-au electrician, ba sa revin maine si nimic. Am fost nevoit sa ma duc la Timisoara ca sa descopere ei, ca erau scoase firele din prize!!!

DEZAMAGIT TOTAL :censored:

Experientele mele cu serviceurile din vest sunt:

Arad- incepatori, nu au nimic,nu stiu nimic, nu te poti baza pe ei daca ai nevoie de ceva, decat pentru schimb ulei, filtre si ..........atat.

Timisoara - au tot timpul piese de schimb pe stoc(pentru revizii,tester,chituri de reparare), dar nu aceea de care ai tu nevoie(pompa de apa, pentru care am asteptat 20 zile). Am avut o experienta neplacuta cu ei, la care am apelat la protectia consumatorului si am iesit invingator :dancer: . In schimb te 'tuna' la buzunar.

Din punctul meu de vedere: Timisoara.

Am vorbit cu tuxon, fac o intalnire la Szeged (15.11.), l-am rugat sa mearga la service in Szeged sa ne de-a informatii locale de acolo. Eu ma apropii cu pasi marunti de revizia de 15.000, si as vrea sa ma duc la Szeged sa o fac. Astept vesti 'Bune" de la tuxon.

Edited by iflorin

Am facut revizia de 15000 acum doua luni la Arad.

Prastie, varza, cum vrei sa zici. Baietii habar nu aveau de Hyundai, si cam neglijenti (nu mi-au schimbat filtru de polen, doar cand am observat eu dupa 10 zile).

Am reclamat zgomote la coloana de directie iar mecanici ziceau toti in cor: :dontknow:

Domnu de la receptie era amabil, serviabil, dar degeaba daca nu ai mecanici...

Am asteptat 2 luni dupa o bieleta antiruliu (pana saptamana trecuta).

Acuma vin surprizele placute:

Am fost la ei pentru schimbat bara spate + vopsit aripa si mi-au zis ca ma anunta cand vine bara.

A sosit bara de protectie in 24 de ore!

Au schimbat echipa de mecanici, astia avand se pare specializare la Bucuresti.

Am amintit de zgomot la volan, au stiut ce are din prima.

Pare ca baietii astia noi totusi se pricep la Hyundai.

Probleme de inceput... Eu sper ca au depasit faza, si au intrat in normal. Per total, m-au facut sa mai aman gandu de a merge in service la Szeged, ca la Timisoara ma simteam cam in plus in service-ul ala enigmatic; Adica nu stii cat o sa dureze, nu stii cat costa, si nici nu stii ce iti face la masina :))

Eu le dau o bila alba langa una neagra. Maine le mai dau o bila in functie de cum au vopsit aripa. Sper sa fie alba. Bila nu masina. :D

astept cu nerabdare 'bila' pentru cei din Arad.

Probabil ca au citit si ei pe forum si au inceput sa se puna la punct. Eu sper sa fie asa. Stii de ce ma bate gandul sa ma duc la Szeged??

am incercat serviceul din Sibiu(NINA), echipa tanara(20-24ani) printre ei, curiosi, bagaciosi, nu am plecat cu masina din service pana au rezolvat problema!! o bila ALBA! dar si ei stau prost la capitolul "piese de schimb".

La Timisoara(Casa Auto) ai mers cu masina, le-ai spus problema, se uita la tine ca si cum 'no da asta ce mai vrea'. Am auzit vorbe pe acolo de genul : 'De ce ti-ai luat Hyundai?? acu 80ani Ford construia autoturisme, hyundai-ul ce facea??? ' raspunsul meu: 'vapoare pentru transportul containerelor'. I-am inchis gura. Sincer m-am saturat de ei, a fost cand mergeam si de 2 ori pe saptamana la Timisoara pentru bataie fata dreapta si nimic, ei nu stiau niciodata, nimic (adevarul este ca acu 2 ani nici nu stiam de "Hyundaiclub") . Tot baietii de la Sibiu au fost aceea care au rezolvat problema.

La Oradea serviceul de la iesire inspre Cluj, tot de la 'Casa Auto' sunt tot asa ca cei de la Timisoara, zici ca sunt acelas service dar cu oameni diferiti.

La Arad, de la inceput au dat-o in bara, adica comand piesele pe banii mei, dupa 2 saptamani cand ajung la revizie.....n-au...... .

Mentiune: serviceul din Arad s-a deschis anul acesta.

Sincer experimentand toate serviceuri-le din vest am ramas dezamagit.

Vreau sa incerc si acolo, cu riscul de a plati mai mult.

Ne mai auzim

Edited by iflorin

E alba bila. Nu exista diferente fata de nou si s-au incadrat in timpul prevazut.

Au verificat coloana de directie si nu necesita nici un fel de reparatii. Referitor la caraitu de la volan cica '"it's a feature not a bug". Cu alte cuvinte, daca functioneaza perfect rabda si tu zgomotu cand iesi de pe asfalt ca nu au ce sa ii faca, nu schimba nimic pe garantie daca nu e defect. E drept ca nu bate, nu trage intr-o parte, nu merge greu.

Sunt sigur ca o sa aud tot mai rar caraitul din volan. Tocmai se asfalteaza strada pe care locuiesc :))

Este cineva la care s-a rezolvat definitiv aceasta problema? Ca sunt tare curios...

P.S: Nu fac reclama service-ului, doar am relatat cele intamplate. Deci nu pot garanta cu nimic ca oricine vine la ei pleaca multumit. Asta ar trebui sa o garanteze ei.

Mai Vertigo, eu am impresia ca tu lucrezi la ei :w prea ii lauzi :excl:

Pai am zis ca nu. Si nici nu ii cunosc. Daca lucram la ei nu luam Hyundai :))

Vad ca nu exista topicuri diferite pentru benzina 1.4 si 1.6 si posteaza putina lume si aici.

Se apropie timpul pentru o revizie de 7500 si la masina mea asa ca am nevoie de sfaturi de la proaspatii trecuti prin aceasta experienta - mai ales cei din Bucuresti....

PS: Am vazut ca exista si o promotie a lunii decembrie: 1 L de ulei si 2 litri de lichid pentru spalatorul de parbriz Valvoline (asta am primit pe mail de la HMR)

Hello!

Ceva sfaturi foarte utile - in perioada imediat urmatoare tre sa cam ajung pe la revizie.... :dontknow:

fratilor la ce perioda se face prima revizie la noul accent?la 6 luni sau la un an?

1000 km- recomandabil

7500 km- obligatoriu

15.000 km- obligatoriu

Dupa cate imi dau seama la tine, nu cred ca ai 7.500km, nu?? Daca nu ai 7500km, dar ai 1 an de cand ai cumparat-o, at treb sa ii faci revizia, chiar daca nu ai km de revizie.

am ridicat "broasca" pe 2 nov.... in pasaportul meu de service dealerul a taiat revizia de 1000 km si a pus stampila... (megamotors)... deci dupa mintea lor nici macar nu mai e necesara cea de 1000... eu deja am 3000+ si o sa va tin la curent... ;)

Edited by xxxloud

Salutari,

Facut revizia de 7500 km (7650 reali)....

Declarat zgomote pedalier si la rulare.

Defect la pedalier negasit...

Schimb ulei+filtru ulei.

Dupa ce au testat amortizoarele au trecut si le-au schimbat pe cele de pe spate...

Sosit la 18:30 - plecat la 20:30.

Per ansamblu Ok.

fratilor sunt din buzau.care a-ti facut revizia la an sau 7500?la elca sua la rol car?

pretul ca imi vine rindul

Expoziţiei, Bucureşti

Motor 1.4

Ulei Castrol 10W40 + filtru = 364 RON :fingerup:

Am facut-o si pe asta la Casa auto Brasov fiindca nu am avut incotro. Trebuia sa plec la un drum de 1000 de km si trebuia facuta revizia. Ma costat 350 ron si au schimbat filtru de ulei, ulei si inca ceva. Asta dupa ce au trecut 3 ore si nu a bagat-o nimeni in seama ba ma mai si luau la misto cu. '' nenea de unde ai stickeru de pe parbriz ca am cautat si eu la librarie si n-au ''. Am zabovit acolo 4 ore si ma gandeam ce scandal o sa fac cu ei daca o sa imi ia bani pt. 4 ore de manopera. Dar au fost baieti faini si m-au taxat doar cu o ora ca altfel nu stiu ce iesea pe acolo :fingerup: .

Nu ii recomand dar in caz de urgenta treceti pe la ei.

Alternativa de service la Szeged? Stiti ceva? (pt accent benzina)

Nume service, adresa, telefon, preturi?

Revizia de 7500km e obligatorie si nu recomandabila?

Da este obligatorie. Ai tot trecut in cartea de service a masinii.

Asa este! Revizia de 7.500 km este oligatorie, ca si cele din 15k in 15k km. De la 15k incolo sunt recomandate revizii la fiecare 7500, asadar ... 22.500 ... 30.000 ... 37.500 ... etc.

Edited by nomatter1984