Jump to content
Sign in to follow this  
anthony

Revizie motorina - 30.000 km

Recommended Posts

Salutare tuturor,

masina mea a implinit 30000 km si asa cum este recomandat, trebuie sa ii fac revizia.

Nu stiu ce am avut de l-am intrebat pe receptioner cat costa placutele de frana.

SHOCK !!!!!

Placutele de frana fata-spate costa 1100 lei !!!!!!! :_tease:

Celor care au CRDI-uri : Filtrul motorina trebe schimbat la max 15.000 km, nu la 60.000 km asa cum sustin unii !!!!!!

Km multi si bafta !!!!!

salut!

1100 cu tot cu manopera? unde asta (la ce service adica)?

Cu respect,

EU

Salut,

preturile pt placute le-am aflat de la un dealer Hyundai.

Banuiesc ca nu include si montajul (oricum este un pret fabulos de mare).

Ideea este ca nu prea avem ce face ...... si la un moment dat trebe sa le schimbam.

Salut

Eu mai am putin si implinesc 30000, peste o sapt plec in Grecia asa ca vreau sa schimb uleiul. Eu am crdi 1,6 si am revizie obligatorie la 20000 si la 40000. La 30000 am revizie optionala dar "recomandata" de cei de la service ca sa mai cotizez nitelus la ei. Am un prieten foarte bun mecanic si mi-a recomandat asa: du-te frumusel si cumpara-ti 5 litri de ulei (mie mi-au pus la schimb valvoline synpower 5W30), mai cumparati un filtru de ulei si unul de aer si vii la mine sa ti le schimb eu. Acum fac un stiudiu de piata sa vad la ce preturi gasesc. Le-am trimis si celor de la DAB o cerere de oferta sa vad cat ma costa. Va tin la curent. Ideea e ca daca schimbi uleiul trebuie neaparat schimbat si filtrul de ulei....iar filtrul de aer este recomandat a fi schimbat deasemeni...mai ales la ce aer curat avem in bucuresti.

Nu afecteaza in niciun fel garantia faptul ca nu va duceti la revizia de 30000 (la motorina).

Multi km fara incidente!

stie cineva la motorina, cat costa revizia de 30.000 km, fie la dab, fie la expozitiei?

telvanni, cand te vei duce la revizia de 40k le poti face dovada ca ai schimbat uleiul la 30k? Uita-te de curiozitate la stampila de revizie de 20, e pusa si o data? Te rog mult sa-mi spui.

intrebare, daca mi-am facut revizia la 30.000 trebuie s-o mai fac si la 40.000, dar ce mai imi schimba la 40.000 daca la 30.000 am schimbat ulei filtre placute frana?

Schimb ulei si filtru la Dab Auto. Total 535 ron. Am cerut ulei 5W30 ESP formula Mobil 1. Mi-am facut si card Happy cu care la urmatoarele revizii voi beneficia de 50% reducere la manopera.