Jump to content
Dano

Impresii despre noul Accent

Recommended Posts

Stai linistit Cristi, cum a venit asa a si plecat, doar a lansat o "pocnitoare" in trecere. Asa de oftica ca au lansat alti altele mai tari ca ale lui de revelion.

Eu pot sa spun ca la 105.000 deja simt o scadere a consumului spre 5% uneori chiar 5.

doar a lansat o "pocnitoare" in trecere.

Nu cred. Omul lucreaza in industria ambalajelor, nu e de pe la vreun dealer.

Alin Rogojan, daca citesti asta, nu-ti mai lasa si tu toate datele chiar asa la liber, pe Facebook :p

Si daca tot te-am gasit acolo, poate te inscrii si in grupul nostru :)

Vad ca Accent-ul se tine bine in SUA si se vinde in continuare, in ciuda crizei:

Pentru ca sunt multe menajere hispanice si studenti, pe acolo. Adica astia merg cu Accent in State. :D

Americane! De ce te-ai intors?;))

Gurile rele spun ca de fraier :))

Scuze de :offtopic: dar nu ma pot abtine =))

Si oamenii de bine ??

Pai daca gurile rele spun ca de fraier.

Oamenii de bine ce zic ??

Aia care mai sunt :p

Se zice "care este" :))

Pai, nu stiu ... astept sa vad ce zic, sambata la Polivalenta :p

Pai ce sa zica? S-a intors ca sa-si poata conduce linistit Accentul fara a fi confundat cu o hipanica sau vreun student, nu e evident?

Pentru ca sunt multe menajere hispanice si studenti, pe acolo. Adica astia merg cu Accent in State. :D

:rolleyes:

Dupa ce le-am spus colegilor de servici despre intalnirea noastra aniversara, adica 5 ani de HyundaiClub.ro, s-au uitat mai cu atentie la masina spunandu-mi ca nu-si tradeaza varsta.:rolleyes:

In plus, pot spune cu mana pe inima ca m-a scos dintr-o alta iarna fara sa ma puna la vreo cheltuiala suplimentara, fara sa ma necajeasca vreodata, indiferent de gerul de afara.

In schimb eu o "necajesc" mai in fiecare zi...

:drive:

Nu vrei sa recunosti ca o protejezi ca pe un ou de cristal.....

:wink:

Ai dreptate: cat tzine de mine incerc sa o protejez.

Noul nostru Accent are un nume predestinat in Turcia: Accent Era.

Mda, am trait sa postez pana la urma si asa ceva: se pare ca Era Accent-ului apune :sad:

Dupa zeci de posturi personale pe acest topic trebuie pana la urma sa scriu si despre asa ceva...

Pe site-ul Hyundai nu mai e CRDi-ul, in vanzarile Apia mai apare doar i30-ul:

2010-12-Analize.pdf

Desi chiar recent am rasfoit zona auto eu unul nu am gasit un alt "motoras" ieftin care sa ne duca in 11.5 secunde la suta de km/h. Se pare insa ca acest lucru nu e suficient. Patina timpului, uzura morala navaleste implacabil.

Pare-se ca deja Accent-ul nostru nu va mai fi "noul", desi site-ul www.noulaccent.ro e inca la datorie :)

Va fi Solaris? Nu stiu. Macar la dimensiuni vad ca-l mosteneste, adica vorbim tot de o subcompacta sau, ca sa nu isc polemici, o compacta la dimensiunile minime din interval :D

Intrebare: oare sunt eu prea pesimist sau intr-adevar lucrurile stau asa? Macar site-ul turcesc http://www.hyundai.com.tr/tr/ incearca sa ma contrazica printr-o oferta generoasa de... Ere.

Asta e... si noi imbaranim si accentu' imbatraneste... trebuie sa aiba si el urmasi, nu ?! :laugh:

Corect, ca sa continui postarea de mai sus, dar...

...suntem tot in batranul Accent.

Dupa 8 ani am cheltuit 5738 EUR pe motorina, 8216 EUR alte cheltuieli, deci am depasit valoarea initiala a masinii. :comp:

Nu mai pun si devalorizarea masinii ca ma ia cu inima ;))

Despre masina pot spune ca acum a ajuns la maturitate. La inceput era prea scumpa, peste cativa ani o sa cada piesele de pe ea. Astazi, la o valoare de 3000 EUR, e o masina onesta de care sunt sigur ca ma duce din punctul A in punctul B fara sa am surprize.

Si musai sa mentionez pe forum, ...e o obsesie de a mea... :D : dupa mai bine de 8 ani avem inca becurile originale, mai putin "ciresele" de la pozitii.

Extrapoland: :drive:

Șapte ani jumate de becuri și la mine! "Becangii" buni, turcii ăștia.

Astazi, la 10 ani, am fi aratat asa:

post-269-0-00496100-1476561851_thumb.jpg

daca nu am fi trecut pe aici:

post-269-0-47077900-1476561855_thumb.jpg

pe aici:

post-269-0-73550900-1476561861_thumb.jpg

dar si pe la altele:

post-269-0-40610800-1476561869_thumb.jpg

plecand de la HAR in 2006:

post-269-0-05048700-1476561874_thumb.jpg

-------------------------------------

In realitate ne-am devalorizat:

post-269-0-33320900-1476561881_thumb.jpg

si aratam doar asa:

post-269-0-61163300-1476561888_thumb.jpg

(Pret de lista 12500 lei = valoarea asigurata la CASCO pentru Accent)

Da, dar iau partea buna a lucrurilor! Saptamanile viitoare voi schimba doar doua anvelope de iarna ;))

Concret:

- valoarea initiala a masinii = 12000 eur

- cheltuieli conexe = 10500 eur

- cheltuieli cu combustibilul = 7100 eur

• Like 2

Dar chiar si "noua" achizitie are nevoie de asigurare, service, mentenanta, etc. Vezi ca este si modelul fara ghidon, mai nou :) Asadar deja s-a ... invechit, tre' sa iei alta :)

Azi m-a impresionat noul Accent! Ma rog, vechiul :dizzy:

Dupa 15 ani am remarcat ca am "senzor antiprost" la stergatoare. Desi merg cu ea in fiecare zi, desi ninge destul in Brasov, abia astazi am patit-o ca stergatoarele sa se opreasca din cursa pentru ca nu mai puteau impinge zapada. Nu s-a ars siguranta (nici nu as fi stiut pe unde ar fi ;))), nici altceva.

Poate am avut noroc sau poate chiar are un senzor de suprasarcina la consum mare.

Edited by flomar

Sa ne intelegem bine, nu avem martori care sa spuna chestii importante in bord si ne asteptam la senzori de suprasarcina la consum mare? 

Esplicatie ie mai simpla: s-au oprit din cauza zapezii. De ce sa complicam lucrurile la o masina simpla care face ce ii spui si culmea, ii mai si iese?

Cand ai zis de stergatoare, ma gandeam ca zici de acel feature al masinii care lasa stergatoarele in zona de actiunii a dezaburirii parbrizului, dezghetandu-le si pe oleaca. Asta da feature si culmea, gratis, ceea ce nu prea mai vezi in zilele noastre. 

Si a mea face 15 anisori in august dar cred ca ii curm mai devreme suferinta, nevoit fiind de vremurile actuale, din pacate.:sad: