Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Dac

Revizie Tucson - diesel

Recommended Posts

o sa scanez factura si o sa postez aici.

oricum serviciile sint total diferite de cele de la ford din timisoara. aia sint niste hotzi mizerabili. parca ai fi in piatza cu baietzii.

pentru cine e din timisoara sau imprejurimi le recomand mai bine szeged sau oradea la carbenta...

fiindca se apropie revizia de 30.000 m-am informat cam cat ar costa la noi in "zona":

1. RMB Casa Auto TM: 430EURO (! sau altcineva zicea in jur de 1.500RON) ulei Mobil 1 0w30 ESP ?! nu am auzit/ nu am gasit: 22Eur/l

2. Auto SML Arad: 1.100 RON; pun ulei 5w40 dar cred ca se inselau, cred ca tot un 5w30 ESP/DPF trebuie

3. Szeged Ungaria: 85.000 Forinti = 1.300 RON ulei Shell Helix 5w30 DPF

Ulei am gasit Mobil 1 5w30 ESP Formula la vreo 300RON pt 6l cu tot cu transport.

Ce nu stiu exact este ce se schimba la 30.000Km pe langa toate filtrele si ulei:

- se schimba si antigelul sau doar se completeaza?

- se schimba uleiul din diferential?

- altceva?

@e.nastase: chiar ieftin, mai ieftin decat mi-au facut costul (prin telefon) pt revizia de 30.000km - vezi mai sus;

asteptam scanul daca se poate si "multumiri" din parte mea

Edited by Dac

Se pune Mobil1 5w40 full sintetic motor oil extrem performance , la cererea clientzilor punem si 5w30 esp formula emission system protection full sintetic motor oil si da se schimba si uleiul la diferentzial si fatza si spate uleiul la diferentzial este Mobil mobilube1 SHC fully synthetic SAE 75W-90

Edited by NFS

OFF TOPIC

Mai oameni buni, ce-i asa greu sa nu mai citati ultimul mesaj?!? Se intelege la fel de bine ca la el va referiti.

Folositi ADD REPLY sau FAST REPLY din josul paginii, in loc de REPLY din caseta cu mesajul respectiv.

Topicul asta e un exemplu clar de ASA NU! Citat, dupa citat, dupa citat, dupa citat! Si'nca nu-s toate, am mai sters eu din ele. :doh:

Cost revizie+distributie,cu piesele mele la un service autorizat,acum cateva luni

kit distributie (role,pompa apa,curea)+ filtre aer/ulei/combustibil+6L ulei Mobil Td 10w40+1.5L antigel=1190ron+545ron manopera+55ron atentia la baieti =1790ron

ac opreatiune la reprezentanta costa 5280ron

Am facut revizia de 30.000/2ani la AutoSML Arad: sunt cei mai ieftini dintre service-urile autorizate din zona si au schimbat in plus uleiul din cele 2 diferentiale.

Ulei motor am luat Mobil 1 5w30 ESP Formula de la rogri.ro: 297RON 6 litri cu tot cu transport prin curier.

Restul a fost de la ei.

Durata efectiva: 1:40

Cost fara uleiul meu: 870RON

Cost total: 1167RON

Detaliile sunt in scanul atasat.

Ce mi-a placut:

- am vazut ce s-a facut de langa masina

Ce nu mi-a placut:

- nu s-a desfacut busonul de scurgere al uleului din motor ci s-a absorbit prin joja... asa ca a intrat cu juma de litru mai putin.

post-3031-1236945518_thumb.jpg

Revizie 75000 km efectuata la 72670 km pentru ca nu am avut timp sa fac vizita intermediara de service(filtru aer + ulei motor) pe care o fac in mod obisnuit.

Am dat curs invitatiei lui Nelu de a constata ca s-a schimbat ceva in Expozitiei si am constatat urmatoarele:

Programare 8.00 dimineata, preluare masina 8.03.

Lista de programari afisate(corect) pe un monitor LCD.

Ce operatiuni s-au facut:

Schimb ulei motor +filtru (Mobil1-5W30FAP 6 L)

Schimbat filtru motorina.

Schimbat filtru aer.

Schimbat filtru habitaclu - activ.

Inlocuit rulment treapta spate (garantie)

Inlocuit curea accesorii (la cerere)

Inlocuit placute frana spate.

Inlocuit bucsi bara stabilizatoare fata (4WD).

Reglat frana mana, curatat tamburi.

Inlocuit pompa servodirectie (garantie) fara conducte, nefiind disponibile.

Verificat: directie, bucsi, jocuri, amortizoare fata/spate, frane, sisteme electrice, test computer (resoftat)

Schimbat ulei cutie transfer si diferential (Mobil - 85W90).

Verificat ambreiaj (necesita inlocuire)

Cost revizie 2,879.75 Lei

Dupa o saptamana am fost rechemat pentru inlocuire conducte servodirectie care au fost comandate.

Prezentat la desk 8.30, preluat 8.37.

Nu am mai platit nimic la ridicarea masinii.

Pe toata durata operatiunilor de service am fost contactat in legatura cu darea acceptului pentru operatiile suplimentare si costul pieselor care nu fac obiectul garantiei.

Este intradevar o alta atitudine a celor din Expozitiei, care merita semnalata.

Ca observatie, adaosuri putin mai mari la piese decat furnizorii si alte service autorizate Hyundai.

De ce au trebuit schimbate si conductele de la servodirectie?

In 2,879.75 RON intra si schimbatul de ambreiaj?

Later edit: poate ai putea sa postezi un scan al facturii.

Edited by nicum

Ambreiajul nu este inclus.

Kit simplu, Disc+rulment este 670 Euro fara manopera. Cu totul cca 820 Euro cuTVA.

Conductele (in speta niste furtune) se inlocuiesc cu pompa datorita procedurilor demontare/montare cand exista riscul pierderii etanseitatii si/sau presiunii in circuit.

Edited by MBZ

Mersi pentru precizari.

Cred ca vrei sa spui ca un kit de ambreiaj include disc, placa si rulment. Chiar si asa, pretul mi se pare mare. Idem si despre cel al reviziei, de aia te-am rugat daca poti sa postezi o factura.

Cam ciudat cu furtunele alea. Chiar asa le-a facut producatorul, incit sint de unica montare (ca sa nu zic folosinta)? O sa arunc o privire mai detaliata si la mine. Sint curios la ce presiune functioneaza servodirectia.

Mersi pentru precizari.

Cred ca vrei sa spui ca un kit de ambreiaj include disc, placa si rulment.

Am spus Kit simplu!

Asta presupune fara placa!

Kit complet de ambreiaj, Disc, placa, rulment este la alt pret. ;)

Edited by MBZ

Am facut revizia de 75 de mii la HAR.. Mi-au luat 17 milioane.. Filtre, manopera si superbul lichid de parbriz. Cam mult sincer

Revizie la DAB auto la 2000 km (am un Tucson diesel luat de nou dar dintr-un lot mai vechi si mi-au spus ca este bine sa schimb uleiul care sta cam de vre-un an in motor)

cost 518 lei

a continut urmatoarele

ulei Valvoline sintetic 5-30W

filtru ulei

manopera

Am facut revizia de 75 de mii la HAR.. Mi-au luat 17 milioane.. Filtre, manopera si superbul lichid de parbriz. Cam mult sincer

Mai pluseaza.Nu cred ca doar pt.atat te-a costat 17 mil.

detaliaza ..te rog, sigur stii ceva !

Daca as stii ceva as face-o cu cea mai mare placere, dar din pacate nu stiu nimic si tocmai de aceea i-am spus sa pluseze ca nu prea imi vine sa cred ca a platit atata pentru operatiunile descrise de el.

Revizie 75.000 km = 984 lei

Inlocuit Ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru polen, ulei cutie si grup si manopera.

Nu stiu de unde scoateti voi preturi de 1700 lei si asemanatoare, asta a fost cea mai ieftina revizie de pana acum.

Pai e simplu. Tu probabil ai fost la service-ul de la Galati.

Mie la Bucuresti mi-au cerut 800 de lei pe ulei + filtru, filtru de aer, filtru de ulei, ulei cutie de viteze si manopera (eu am versiunea 2WD, benzina, adica intra mai putin ulei in motor si nu am decit un diferential).

Revizie 7500 Km, schimbat filtru ulei, filtru aer, ulei, manopera - 620 lei DAB Autoservice Bucuresti

Cumparat filtru polen 90 lei si schimbat personal. Imi pare rau ca nu am cumparat si schimbat singur si filtrul de aer, as fi platit cu 60 de lei mai putin.

Edited by crisss7

Revizia la 2 ani sau 30000km, 860lei la Mecca Plast Ploiesti

Salutari colegilor posesori de Tucson

Am facut astazi revizia de 3 ani/45ooo km la DAB AUTO SERV in Bucuresti. Total costuri, manopera si piese/consumabile a fost de 891 lei.

Au introdus un sistem de fidelizare a clientilor cu un card pe care daca-l ai obti o reducere de 50% la manopera. Deasemenea se face un discount pentru TVA-ul de la piesele/consumabilele folosite(mai precis nu mai platesti TVA-ul). Per total este un discount de aprox. 240 lei.

Toate testele si schimburile au durat cam doua ore de cand am intrat pe use si pana am plecat.

Nu stiu cum mai este prin Expozitiei dar aici merge treaba repede si civilizat. Am dat un telefon cu o zi inainte pentru programare si nu am avut impresia ca erau foarte ocupati. Oricum astazi am vazut ca service-ul era plin si cred ca programarea prealabile este necesara.

Numai bine tuturor.

90 000 km

Cost total 2254 lei la DAB Auto Service Am card fidelitate si reducerile sunt incluse in suma totala.

Programare facuta vineri 18 decembrie 2009 pentru azi 21 decembrie 2009 fara nici o problema.

Programare ora 8.00, preluare 8.05.

Ce s-a executat.

Schimb ulei motor, Mobil1 5W30 FAP, 6 L

Schimb ulei Mobil 80W90 la cutie si diferential

Toate filtrele, ulei motor, motorina, aer, habitaclu(polen carbon activ)

Kit Distributie, (curea, rola, intinzator). Atentie in mod obisnuit se schimba si kit accesorii (curea si rola). Eu le schimbasem din proprie initiativa la 75 000 km.

Antigel inlocuire completa.

Un bec.

Stare tehnica ireprosabila, fara recomandari de alte piese pentru inlocuit in urmatorii 15 000 Km.

S-au testat, motor, sistem frane+reglat frana mana, instalatie electrica+baterie, climatizare si incalzire, anvelope+presiune.

Preconizez (eu) inlocuire discuri frana pana in 120 000 km.

Revizia a fost anuntata ca incheiata la 16.30.

Inginerul de service a fost prezent pana la 17.30

Pana la 18.30 se poate achita si prelua masina.

Plata card.

Daca se doresc detalii le pot pune.

Cele bune.

Edited by MBZ

am descoperit la king auto 5 litri de ulei mobile1 5w40 1,5 mil si ca idee filtru motorina,ulei,aer,polen cam 2,5 mil plus vreo 50 ron uleiul de la diferential deci iti poti face o revizie4,5 mil cu tot cu manopera :) de ce sa dai 12 sau 17 mil pe o revizie asta daca nu mai esti in garantie

Revizie 30000km-CRDI 2WD = 900 RON

Schimbat ulei + 3 filtre + manopera.

astia nu s normali la cap.....aste s preturi???? cu 9 mil iti faci revizia de 3 ori