Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
cniole

Chip Tuning Tucson

Recommended Posts

Salut. Domnule Dok,dumneavoastra ati facut un Tucson,care propietarul lui nu ne a mai spus aici pe forum cum la reparat dupa ce v ati bagat softul prn el,ce faceti Dumnevoastra se chama buleala" (pun pariu ca puneti clientul sa semneze o hartie inainte prin care nu va asumati eventualele pagube).

Va rog nu mai prostitii" oamenii!

PS:aveti grija e mare mester" Domnul!

(Acu o sa imi cera si argumente,ca vrea discutii argumentate)

N-am ieșit la pensie ca încă sunt tânăr, dar nici nu am mai intrat pe aici pentru ca nu am mai primit nicio notificare de subiecte noi. Văd ca mai apare câte unul care reclama ca are mașina stricata sau a auzit prin vecini. Mașinile se mai și strica. Ca am resoftat vreun Tucson, tot ce este posibil ca nu ar fi doar unul singur. Dar nu m-a sunat niciun proprietar sa-mi spună ca s-a stricat. Și crede-ma ca după o intervenție in software-ul din ecu, pe mine ma suna prima oară cum apare o anomalie la mașina. Bă chiar și dacă se arde un bec, tot pe mine caută s nu fie de la resoftare.

Tuning box-urile low cost (care si merg) functioneaza pe principiul "resistor-type-tuning", pacalesc ECU-ul sa introduca combustibil mai mult modificand valorile senzorului de aer.

Tuning box-urile high-end functioneaza pe acelasi principiu cu adaugarea faptului ca au un soi de "map" intern al timpilor de aprindere specificii masinii versus cum ar trebui sa vada acum masina valorile de la MAP/MAF modificate.

In general niciuna din ele nu face rau masinii pentru ca majoritatea merg pe amestec bogat, sunt facute sa nu strice motorul si sa-l faca sa mearga mai jos ca si temperatura, dar nu reprezinta o solutie corecta de tuning, pentru ca nu exista in spate maparea corecta a AFR-ului.