Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
sfantu.dracu

Intrebari

Recommended Posts

Revin si eu - se pare prea tarziu - cu precizarea ca asa e si la mine masticu ala, Culoarea masinii e argintie (continental silver) si masticu un alb-gri , model "cehesc". Acum ca misterul masticului s-a elucidat, ramane sa vii cu vesti bune, adica schimbarea pe garantie :laugh:

Are cineva idee cam cat dureaza sa se aduca o piesa pe comanda??

Depinde de piesă şi de unde este adusă. Pentru cei din ţară se face comanda la Bucureşti (dacă există aici) şi de regulă ajunge in 1-2 zile. Dacă piesa nu se găseşte în ţară, se comandă din Germania şi durează în general până la 15 zile (uneori şi mai puţin, alteori mai mult - poate chiar 30 zile dar mai rar). Dacă piesa nu se găseşte nici în Germania, nu ştiu sigur cum se procedează şi cât durează. În momentul în care faci comandă, dealerul dacă vrea, îţi poate spune dacă şi de unde aduce piesa, respectiv termenul maxim de livrare (cu aproximaţie dar mai sigur îţi spune că te anunţă când a sosit).

Salut,

Butoanele de Cruise Control trebuie sa fie pe volan, in partea dreapta: vezi poza.

Cu respect,

EU

P.S.1 Niste danezi au dezvoltat un sistem CC pentru i30 benzina (l-a gasit MikkiDuda).

Intrebarea este: sunt capabili oamenii din service sa-l monteze?; desi explicatiile sunt foarte clare.

P.S.2 Nu stiu ce pret are acest sistem + piesele pe care trebuie sa le iei de la Hyundai si la cat va fi cotata manopera.

loooolllllllllllllll frate mi-am pus eu dar cu siguranta nu vreti si voi 38 de milioane m-a costat panarama ... daca faceam montajul la service cu siguranta ma ducea la 50 de mil :))) asa ca mi-am montat singur

Edited by gabriel.popa86

Dar stiu ca nu te-ai zgarcit , 800 de iepuroi pt 2 butoane e ceva :biggrin:

Hai , da ne detalii acum : de unde , cum , etc. Singur nu puteai sa-l pui pt ca trebuie activata functia din ECU , sau ai diagnoza si pt asa ceva

Eu eram setat sa iau asa ceva dar la ce scoruri am primit de la dealeri....

Edited by alc2

Dar stiu ca nu te-ai zgarcit , 800 de iepuroi pt 2 butoane e ceva :biggrin:

Hai , da ne detalii acum : de unde , cum , etc. Singur nu puteai sa-l pui pt ca trebuie activata functia din ECU , sau ai diagnoza si pt asa ceva

Eu eram setat sa iau asa ceva dar la ce scoruri am primit de la dealeri....

nu ai nici o setare in ecu pur si simplu te legi cu cablu electric OEM din actuator in tabloul de sigurante din habitaclu .... cumperi butoanele de la king auto pe comanda , iti cumperi contactul spiralat daca nu ai in dotare si gata ai tempomat.. mai nou iti pot recomnada p cineva care face import cu actuatoare aftermarket la 800 de lei ai pilot automat

Edited by gabriel.popa86

cine ma poate ajuta cu un VIN decoder pt i30 ?

thx , tocmai intrasem pe forumul asta...

salutare baieti...

vreau sa stiu si eu unde pot monta folii omologate de RAR, undeva mai ieftin? apoi un set de jenti de 15` tot mai ieftine :D?

Stiti cumva daca se mai poate monta ESP dupa ce ai cumparat masina si cat costa la service?

A mai intalnit cineva problema asta: dau semnal dreapta si in bord licare sageata dreapta, buuun, :wink: cand revine volanul se aprinde in bord si gaseata dreapta si cea stanga, doar pentru o singura data si nu tot timpul :dontknow: (doar ALEATOR)

Da, eu am avut chestia asta la accent. A trebuit inlocuit blocul de lumini, facea niste contacte aiurea prin el la revenire.

Cum facea mai exact?, ca am mai auzit problema asta si la un coleg cu un ford si i-au spus ca in momentul in care "sare" maneta de semnalizare din inertie :blink: face contact cu semnalul din partea opusa :hmm:

Pai colegul tau ti-a explicat foarte bine cum sta treaba. Explicatia asta am primit-o si eu cand am schimbat blocul de lumini.

salutare baieti...

vreau sa stiu si eu unde pot monta folii omologate de RAR, undeva mai ieftin? apoi un set de jenti de 15` tot mai ieftine :D?

Stiti cumva daca se mai poate monta ESP dupa ce ai cumparat masina si cat costa la service?

nu stie nimeni??? va rogg

In legatura cu folia auto, eu mi-am montant-o la un baiat (cu tot cu certificat de garantie si ala de conformitate de la RAR). Eu unul mi-am pus decat pe laterale spate si luneta cea mai intunecata. Daca vrei imi spui si iti dau nr de tel. Este pusa impecabil :fingerup: si ca pret 250 ron mi-a luat mie acum jumatate de an.

Poate este posibil sa se poata monta si ESP :dontknow: , numai ca te costa cat nu face, m-ai bine luai varianta confort si gata, asa, cred ca toate componentele te duc o gramada de bani si nu merita, parerea mea :hmm: . Despre jenti nu stiu ce sa zic..............

Stima

Din ce stiu eu sisteme gen ABS, EPS se pun doar din fabrica.

E, cum ar fi sa ai un sistem ESP "made by Cornel din Chiajna" or smth.... =))

Se pot pune si in service-uri, am pus eu candva o intrebare despre DPF la Accent si mi-au raspuns ca da, se poate, numai ca un cost de 3000 EUR cat duce afacerea face ca cererea sa fie mica si practic sa se creada ca nu se poate. Dar, cu bunavointa ambelor parti, service si client, orice se poate.Evident ca e mai bine sa se puna din fabrica.

Fratilor de brand :D, simt ca mi se rupe inima:((. Am vazut aseara ca am o bucata de guma pe tapiteria scaunului din dreapta si nu am huse pe ea.cum scot guma aia mizerabila? Va rog ajutati ma !!!

Caaat...3000€, sa fie sanatoasa masina. De banii astia plec undeva daca ii am si conduc eu mai cu grija.oricum ms marius pentru informatie.acum astept o solutie pentru guma:|

Fratilor de brand :D, simt ca mi se rupe inima:((. Am vazut aseara ca am o bucata de guma pe tapiteria scaunului din dreapta si nu am huse pe ea.cum scot guma aia mizerabila? Va rog ajutati ma !!!

Pasul 1: cureti cu mina ce se poate smulge.

Pasul 2: pui o punga de gheata pe ce a ramas, lasi cel putin 15 -20 de minute.

Pasul 3: cureti ce a ramas cu o periuta de dinti hard.

Trebuie sa actionezi repede!

Repede inseamna ca dupa ce am pus gheata sau nu las guma prea mult timp lipita?

Oricum am gasit prin sfantul Google un produs WD 60 si cica ar face fat cu brio pentru o astfel de provocare.maine de ce am timp trec prin bricostor sau dedeman(am inteles ca acolo il gasesc) si va anunt cum a decurs operatia.

Salutare tuturor. Vin si eu cu o intrebare, a observat careva daca, cand si cand, cand face frana de motor si nu numai la eliberarea pedalei de ambreiaj se aude un fel de zcartait :dontknow: care se simte si in pedala???

Va rog sa imi spune-ti, sau sunt eu paranoic..... :wacko:. Posibil sa am si cateva fixuri cu greierasii si zcartaitul :hmm:

Daca apas pedala cand stau pe loc nu se aude absolut nimic, in mers insa, la frana de motor se mai aude cand si cand.

Stima si drumuri cat mai bune si fara incidente. :drive:

Parca am simtit si eu ceva, dar nu bag mana'n foc...o sa te anunt astazi, sa fac si eu o tura si iti zic sigur. O singura data am folosit frana de motor.