Jump to content
hyundai_accent

Revizie Accent - 60.000 km

Recommended Posts

Probabil masini la schimb se dau de la 1 luna in sus :p

Nici macar pt trei luni! :devil:

Dar de ce rascolesti tu.... ? :))

Era o gluma. Si eu am stat mai mult de o luna fara masina.

am facut revizia de 60000km,de fapt 61165km, si am facut si distributia.am hyudaiul de 1 an si 6 luni.dar anul de fabricatie este 2oo5.in total 86oron plus 40 ron baiatului care a lucrat al ea.dar acum trebuie sa schimb rola de la cureaua de distributie.la service ma costa 28o ron dar am gasit-o pe net la autokarma la 74 ron.stie cineva daca trebuie schimbate flansele la amotizoare???trebuie sa schimb si amotizoarele si am inteles ca ar trebui schimbate, dar pana nu se uita mecanicii la ea nu imi pot da seama.accentul meu are motor 1.3.multumesc

Flansele de la amortizoare se schimba daca sunt deteriorare, sparte, crapate etc, chiar si putin, nu ezita, sunt ieftine! Amortizoarele se schimba cand scad sub un procent, nu stiu cat la % dar stiu ca e un procent. Se face un test si daca se constata ca este sub procentul acela se schimba.

La cererea publicului format din... Paul :D graiesc:

Pentru ca nu am decat 40000 km, revizia mea de 60 de mii a fost ca una din precedentele, adica am schimbat doar consumabilele.

Deocamdata raman fidel ideii de a merge la Elca Ploiesti pentru ora de manopera mai mica decat cea de la Brasov, adica 63 fata de 95 la Brasov. Preturi fara TVA.

Filtru ulei 40, filtru aer 51.5, ulei mobil, cred ca Super3000, 29.7 litrul, filtrul de motorina 210. Preturi fara TVA.

ITP-ul 80.6 lei. Indirect, de la cineva cu Ford, am aflat ca Tiriac Brasov nu ar avea statie ITP :blink:

Oamenii amabili si cooperanti, intr-un cuvant am plecat multumit de la ei.

TESA neschimbata, poate imbatranita cu un an ;)) , dar asta inseamna si intelepciune :D. In service sunt ceva schimbari asa ca a trebuit sa schimb "doctorul" masinii. "ITP-ul" e acelasi :D

Cred ca vrei sa vezi daca am uitat cumva matematica din generala :)) N-ai pus scorul total. :p

Ideea e ca am un mic pariu cu nenea Horia: i-am zis ca sub 850 de RON n-ai cum sa dai.

Salut! Urmeaza cat de curand sa fac revizia de 60000km. Ceea ce am de gand sa schimb:

-filtrele(ulei, aer, polen, motorina)

-ulei motor Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40 (5l)

-curea tranmisie + rola intinzatoare + rola fixa

-ulei transmisie 75w-85 (API GL-4, 2l)

Lichidul de racire motor l-am verificat cu densimetru (parca asa se numeste) si era la 38grade, i-am mai adaugat putina apa distilata ca era un pic sub minim nivelul. Orice sugestie/interventie e bine venita :p.

Edited by catanutz

Curea transmisie? Poate vroiai sa spui curea accesorii, care e cu totul altceva. In loc de apa distilata puteai adauga antigel concentrat, mai ales ca se apropie iarna. Daca la 45.000 km nu l-ai inlocuit, desi ma indoiesc, ar fi bine sa iei in considerare acest lucru.

Pe lista ai mai putea adauga si inlocuirea lichidului de frana. Manopera in cazul acesta este undeva la 50 RON, iar lichidul tot cam atata (intra maxim 2 litri). Daca te decizi la aceasta operatie, ia in calcul o zi de revizie in care sa fie totusi putin soare si nu umezeala (cam greu totusi de gasit in perioada asta), deoarece lichidul de frana absoarbe umezeala din aer si nu vrei sa bagi prea multa in instalatie.

In rest, cele obisnuite, gen amortizoare, suspensii, etc.

Bafta.

Da, asa e, curea accesorii voiam sa spun. Lichidul a fost schimbat vara asta si din acest motiv l-am completat cu apa distilata. Mai am o dilema?! Cate role sunt de schimbat??? Am sunat la albatros auto acum vreo luna si mi-au spus de o rola intinzatoare + una fixa. Azi am sunat din nou sa mai verific o data preturile si mi-au spus de o rola intinzatoare + 2 role fixe (sau 2 galeti). Pana la urma cate or fi?

Cele mai multe probleme sunt la rola intinzatoare, asadar asupra ei ar trebui sa te concentrezi. Cureaua nu trebuie neaparat schimbata daca nu prezinta semne de uzura si imbatranire.

Masina a implinit 3 ani si are 59100km, iar in privinta curelei accesorii nu as astepta sa se rupa. Ulei cutie viteze am gasit cu greu Castrol 75w-85 GL-3 syntetic (55lei/l). Are ceva daca este GL-3 si nu GL-4, caci de ultimul tip nu gasesc. Cat despre ulei motor trebuie sa aleg intre Texaco Havoline Ultra 5w-40 5l (131lei) si Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40 5l (145lei)?! O parere de la cunoscatori!!!

Edited by catanutz

Buna intrebare la ulei!

sincer eu la camion folosesc Texaco(garantat 90.000km),iar la autoturism Castrol.

Eu sunt multumit de Castrol.

O lista a consumabilelor pentru revizia de 45.000 a subsemnatului: http://www.hyundaicl...ndpost&p=106706. In ea vei regasi alternative, preturi si magazine.

Eu am ales Mobil1 80w90 de care sunt multumit. Din pacate, la vremea aia nu am gasit 75w90 sau 75w85 decat la nivel API GL-5 ceea ce nu se recomanda pentru noi. Dar sunt multumit si de Mobil1, se simte diferenta - desi am vaga presimtire ca si ei tot de-asta folosesc.

Am efectuat si eu revizia de 60000km.

Toate piesele au fost achizitionate de la Albatros Auto si sunt de origine:

-pachet revizie diesel (flitru ulei, aer, motorina, polen) = 230lei

-ulei motor Castrol Edge Turbo Diesel 5w-40 5l = 145lei

-rola intinzatoare curea transmisie = 274lei

-rola fixa = 130lei

-curea transmisie = 89lei

-manopera (operatiunile mi le-a facut un prieten mecanic si m-a costat 20lei, un pachet de tigari si o sticla de bere :fingerup: )

-placutele de frana au fost schimbate pe la ~50000km cu unele Lucas TRW (250lei)

-am mai verificat concentratia antigelului si nivelul lichidului de frana si erau ok

Ar mai trebui verificat ceva???

Cu mica observatie ca in loc de curea transmisie este de fapt curea accesorii, as mai adauga pe lista ta verificare nivel ulei cutie de viteza si la fel pentru lichid de frana. Eventual inlocuire, ceea ce nu ar duce la costuri exagerate. La antigel te-ai uitat, ca iarna bate la usa ...

Da, ai dreptate, este vorba de curea accesorii. Antigelul si lichidul de frana le-am verificat, iar uleiul din cutia de viteze am vrut sa-l inlocuiesc dar nu am gasit cu specificatia 75w-85 API GL-4 syntetic.

Edited by catanutz

75w85 GL-4 nu am gasit nici eu, dar 80w90 GL-4 sintetic da, si, fara a considera reclama, am pus de la Mobil1. De fapt tot ce am acum in masina cu privire la uleiuri si lichide este Mobil1: antigel, lichid de frana, ulei motor si ulei cutie. Nu neaparat ca sunt de la Mobil1 a determinat un comportament mult mai bun al masinii, ci si faptul ca au fost inlocuite la termenul indicat de producator.

Of... numai diesel-ari pe aici... :unsure:

Da filtu, domne, filtu... cat e filtru? Vad ca schimbati filtru combustibil, intrebare este a schimbat cineva filtru combustibil la benzina? Ca eu am benzina nu diesel ca restul lumii... deci la benzina se schimba filtrul, a schimbat cineva si cat costa?

PS: Am 38k km si trebuie sa fac revizia de 60k sau 4 ani.

Da aici am vazut, dar in service cat o costa?

Pe aici mai mult diesel-uri, preturi pentru piese la benzina mai putin

Ca eu am benzina nu diesel ca restul lumii... deci la benzina se schimba filtrul, a schimbat cineva si cat costa?

Dar ce ai cu filtrul ala? Ti s-a pus pata pe el? Eu zic ca nu merita sa-ti bati capul cu el si sa-l lasi in pace. Daca masina nu da semne ca nu s-ar alimenta suficient inseamna ca este in regula. Eu am aprox 53000 si nu am schimbat filtrul asta si, ca sa fiu sincer, nici nu face parte din obiectivul meu pe termen lung. Cand va da semne ca nu se alimenteaza sufcient va fi schimbat in secunda 2, pana atunci....uit de existenta lui.

Acum am vazut, mai costa si 202 RON + TVA. :wacko: O adevarata nebunie, in ce ma priveste.

Am schimbat eu filtrul de benzina la service-ul autorizat din Brasov la revizia de 4 ani. Pretul lui a fost de 288 lei. Cristifull si ceilalti, atentie mare cu garantia la motor .... daca va mai intereseaza, evident.

Dar ce ai cu filtrul ala?

Cred ca ai dreptate. Mai ales ca, dupa mintea mea acest filtru nu se "imbaxeste" (a se citi uzeaza) odata cu trecerea timpului (ca alte piese) ci cu nr. de km parcursi :blush: .. Garantia la motor, pff... a trecut un an, mai este unul si se duce si ea. Deci intr-un an nu prea are ce sa se intample. Plus ca vreau sa duc eu uleiul de data asta, 5w40 full synt, si cred ca or sa faca nazuri si or sa vrea sa imi puna iar valvoline 10w40 ca domne sti... garantia.

Nu se imbacseste in functie de numarul de kilometri sau trecerea timpului, ci in functie de ce trece prin el, ca de-aia se numeste filtru si de-aia e pus acolo, sa filtreze. Ce anume sa filtreze? Pai benzina, evident. Si cum e benzina la noi? Pai, da, proasta, dar pe langa faptul asta mai este si putin maro, ori din motive "naturale", ori de la gunoaie adunate pe fundul rezervorului ... Poate o fi diesel-ul mai pretentios, dar nu inteleg de ce va plangeti de preturi, la fel de scump este si un filtru de motorina, avantajul fiind ca nu este in rezervor ci intr-un loc cat-de-cat accesibil. Iar la diesel se inlocuieste anual sau la 15.000 km.

Iar in privinta garantiei, sa fim seriosi, cand or fi in stare cei din service, oricare service, sa faca analiza chimica a combustibilului si sa determine clar faptul ca motorul s-a stricat din cauza acestui fapt si mai ales ca nu ati inlocuit la timp filtrul, atunci mai vorbim. Pana la acel moment, recomandarea mea este sa il schimbati pentru linistea voastra sufleteasca ca nu degeaba o fi pus producatorul inlocuirea acestuia la 60.000 km / 4 ani.