Jump to content
hyundai_accent

Revizie Accent - 60.000 km

Recommended Posts

La revizia de 60000km a inlocuit careva rola intinzatoare, rola fixa si cureaua de transmisie? Ms.

Guest B-73-AML

eu nu,dar o sa schimb cureaua ca am vazut cateva puncte care imi spun ca o sa cedeze curand

apropos stie careva ce model si ce lungime are?

Revizie 60.000 km facuta azi dimineata la Mecca Plast, Ploiesti.

Detaliat (preturi cu tot cu TVA):

Piese

Filtru ulei - 66.60 RON

Filtru aer - 78.97 RON

Filtru motorina - 301.79 RON

Filtru polen - 165.02 RON (aici am luat teapa mare; cred ca mergea un after-market sau chiar un original de la King Auto)

Lavete - 0.31 RON

Bec Sofit (unul din cele de pe numar) - 7.00 RON

Ulei motor Mobil1 10W-40 - 170.00 RON

Manopera

Verificare electrica - 34.62 RON

Verificare mecanica - 90.02 RON

Verificare finala - 34.62 RON

Total - 949.27 RON (cu tot cu TVA-ul lui Boc, de 24%).

Cu siguranta ai luat teapa cu filtrul polen.... mai ales ca eu sambata aveam la mine filtre Corteco la 55 lei!

Era 55 lei si maxim 5 minute de manopera!

Valabil si pt altii cand ne-om mai intalni! :fingerup:

Filtru motorina 300 lei???????? :ohmy:

In Expozitiei am dat 190 in vara!

Edited by BlueKing

Ce preturi practica service-urile... Uite ce preturi bune au ce-i de la http://piese-hyundai.ro/ sunt super ok, e a doua revizie care o fac cu piese de la ei.

- FILTRU AER pret 30 ron | cod produs 28113-1G100

- FILTRU POLEN pret 60 ron | cod produs 97133-2H000

- FILTRU POLEN (FABRICANT KOREA) pret 36 ron | cod produs 97133-2H000

- FILTRU ULEI pret 30 ron | cod produs 26320-2A001

- FILTRU MOTORINA pret 90 ron | cod produs 3192226910

- SET PLACUTE FRANA FATA pret 170 ron | cod produs 58101-1GE00

- SET PLACUTE FRANA FATA (FABRICANT KOREA) pret 91 ron | cod produs 58101-1GE00

- SET PLACUTE FRANA SPATE pret 137 cod produs 58302-1GA00

- SET PLACUTE FRANA SPATE (FABRICANT KOREA) pret - 110 ron | cod produs 58302-1GA00

preturile nu contin tva.

Edited by diaconescubogdan

Guys, cand mi-o arde buza, probabil o sa trec pe aftermarket si la piesele astea.

Deocamdata, prefer sa stiu ca am lucru original in ea, cand vine vorba de motor.

Sunt nevoit sa mai tin ceva timp masina asta, asa ca nu vreau surprize neplacute.

Da, sunt nebun la faza asta :)

... cu revizia asta si cu bateria cea noua , practic ai dublat valoarea masinii :))

Da, dar si cand masina mea va fi in stare perfecta de functionare peste 4 ani in timp ce ale altora vor fi numai bune de REMAT... =)) Mai ales ale alora de au trecut la alte marci sau si-au pus jenti de 215 pe ele ;))

Piesele sunt absolut originale ! Mai putin cele la care scrie in dreptul lor "FABRICANT KOREA" :fingerup: Vin in cutii pe care scrie hyundai, genuine parts, mobis si bineinteles au holograma.

Edited by diaconescubogdan

Am luat niste placute de frana "originale" de la King Auto. N-am vazut nicio holograma iar cutia era inchisa (lipita) cu un scotch care parea original. Poti sa ai incredere 100% in astfel de produse?

Daca are vreuna defect din fabrica si ti se strica motorul, ce faci? Stai cu masina pe butuci pana te judeci cu vanzatorul? Ca doar nu-ti inchipui ca un King Auto o sa-si recunoasca vina asa repede.

Asa la reprezentanta, daca totul e de la ei (manopera si piese) macar stiu sa ma duc la ei si la HAR si sa cer masina la schimb cat imi schimba ei motorul. Iar HAR nu e chiar Gigel SRL de la coltul strazii, adica nu dau faliment daca iti schimba tie un motor.

Se pare ca ati uitat ca traim in Romania si inselatoriile sunt la tot pasul. Aici nu e America sa stii ca daca iei piese de la O'Reilly esti acoperit.

Asa la reprezentanta, daca totul e de la ei (manopera si piese) macar stiu sa ma duc la ei si la HAR si sa cer masina la schimb cat imi schimba ei motorul. Iar HAR nu e chiar Gigel SRL de la coltul strazii, adica nu dau faliment daca iti schimba tie un motor.

O M G ! :cool:

OK, ai dreptate pe partea de motor... dar cu filtrul de polen poti sa stai linistit pe partea asta! :fingerup:

Edited by BlueKing

dar cu filtrul de polen poti sa stai linistit pe partea asta! :fingerup:

Ha! Crezi ca nu pot da vina pe filtrul de polen daca se strica de exemplu compresorul AC?

Paul....... Mos Craciun , nu exista, imi pare rau sa-ti spun asta......dar ai o varsta totusi.

Vezi sa nu vezi tu masina la schimb , si daca tu inghiti gogoasa ca din cauza filtrului de polen se defecteaza compresorul de AC......atunci sa sti ca si Iepurasul de Paste e o chestie ""fictiva""  :biggrin:

@ Leonidas: NU.... pentru ca tocmai ce ai iesit oricum din garantie cu acel compresor! =))

Nu imi mai aminti de compresor si de bobine!

Apropos, sa pun poza cu bobina! :doh:

@ aditzu: Nici Alba ca Zapada nu exista? :unsure:

Edited by BlueKing

Cristi...credeam ca nu , dar se pare ca unul din pitici a ajuns prim ministru, deci e posibil ca si restul personajelor sa fie pe undeva  ;))

Mda, ai dreptate cu compresorul. O sa iau filtru aftermarket tura urmatoare.

@aditzu - daca eram gigel sau costel de pe strada, sa stii ca n-ar fi fost imposibil sa-mi bage gogoasa aia. Bine, eu imi dau cu parerea acum pentru ca nu mi s-a intamplat.

tu uiti ca eu am schimbat 2 filtre de motorina (...luate de la ei) si de fapt era senzorul de la filtru bulit.

bine ca au verificat senzorul inainte sa demonteze rezervorul.

din moment ce ti-au luat banii..nu mai e vina lor.

asa ca....

Edited by aditzu

tu uiti ca eu am schimbat 2 filtre de motorina

Daca le-ai si platit pe amandoua, te-au "facut".

tu ce crezi....????.....unul mi l-au dat bonus ca ei repara pe incercate , si-au cerut scuze , mi-au oferit masina la schimb (..cu tractiune furajera) , mi-au umplut frigiderul .

neste` domni....ce vremuri.

cand s-au schimbat filtrele ""vinovate"" cateva ore..cand a fost cu senzorul a durat o zi -doua , ca s-a adus pe comanda.

oricum, senzorul a fost inlocuit la un alt service decat cel care-mi scimba filtre intr-o veselie.....ca altfel cred ca-mi faceam contract cu fabrica.

ma rog poveste veche , nu treceai prea des pe la intalniri atunci  ;))

Pai ai stat cam putin cu ea pe bara ;))

Probabil masini la schimb se dau de la 1 luna in sus :p