Jump to content
hyundai_accent

Revizie Accent - 60.000 km

Recommended Posts

ce trebuie sa schimb la revizia de 60.000 de mii de km la accent din 2003?

Edited by hyundai_accent

Cam ce-ai schimbat si la 30.000 km

Un pic mai sus in topicurile "lipicioase" exista "revizii accent 2005".Uita-te acolo ca am scris eu cam ce se schimba.Avand in vedere ca masina are 5 ani s-ar putea sa fie nevoie sa se schimbe si distributia.Verifica de asemenea si placutele de frana.Mult succes si incearca sa eviti serviceul din expozitiei.

merci frumos. am fost la service si iam schimbat ulei, placute bielete,uleiul din cutie,filtrele au facut2000ron cu piesele cumparate de mine.

bielete? asa de repede? sigur nu bucsi, sau bucsi de bielete...iar 2000 ron e cam mult...hmm ciudat.De unde ai luat piesele?

Deja pun bani deoparte si mai incep sa merg si pe jos :blink:

piesele leam luat de la elite.am fost la service reno so repar. o repar la juma de pret.am schimbat si bucsele si capetele de bara si bieletele.masina ruleaza 90% numai pe campuri.aaaaaaaaa plus frane fata spate cu discuri cu tot.la megane aceasi revizie costa 50 de mil asa ca la accent e ieftin.eu iam schimbat uleiul din cutie ca sa nu mai patesc ce-am patit la megane.

Later edit:georol daca nu mergi ca nebunu ca si mine si mergi linistit o sa schimbi doar franele (eventual si discurile)filtrele si uleiul.stai linistit.eu bruschez masinile.

Edited by hyundai_accent

Mooooama tocmai ma scurgeam de pe scaun cand am observat ca ai schimbat DISCURI fata/spate cu placute si uleiul din cutie. Deja am impresia ca ai iesit ieftin :biggrin:

Andrei vechiul accent are discuri doar fata.In spate are tamburi.Marcel, ce marca au fost discurile brembo sau sbs?Daca mai ai piesele vechi erau bune niste coduri, evident daca esti amabil si ai ceva timp. :D

imi pare rau sa-ti spun dar nam reparat la hyundai la service am reparato le reno si fiindca prietenii mei stiu ca nam ce sa fac cu piesele nu mi le dau.imi pare ca nu pot sa te ajut.

Later edit:georol daca nu mergi ca nebunu ca si mine si mergi linistit o sa schimbi doar franele (eventual si discurile)filtrele si uleiul.stai linistit.eu bruschez masinile.

Nu merg ca nebunul , dar nu cred sa schimb placutele. "Abia" le-am schimbat la 45000km

am uitat s-a spun ca am motor 16.16v si masina e din 2003 model 2004.

Georol s-a ne spui cat costa revizie de 60.000 la accent din 2006.

Edited by hyundai_accent

Azi am bifat si casuta cu 60.000km. La HMC . M-am prezentat la 10.25 cu programare la 10.30 predat masina la 10.35

M-au sunat la 15.30 precum ca e gata. Odata cu revizia s-au schimbat :

- pivot stanga

- amortizor stanga fata

S-au schimbat cele obisnuite filtre de ulei , motorina si aer + ulei motor , un bec si un buson/manson nu stiu prea bine.

Total : 967lei

Probabil ultima revizie in perioada de garantie.

A mai facut cineva de curand revizia de 60.000? Trebuie sa programez Accentul si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. 99% voi merge la Galati si tura aceasta.

Edited by andrei_r

Si eu va trebui sa fac revizia de 60.000 km, deci daca a facut cineva de curand si ne poate ajuta cu ceva detalii... Accentul meu este din 2003, trebuie sa fac si distributia? (am vazut in manual ca se face la 75.000 sau 5 ani - cazul meu).

Eu m-am programat la Galati, sambata viitoare, se schimba doar ulei si filtre - 900 RON zic ei.

Gata, am mai stampilat una: 817.XX RON - au o promotie, 15% discount la preturile pieselor, nu si manopera. Una peste alta a fost foarte ok, masina se comporta :blink: merge de rupe asfaltu, sincer nu ma asteptam sa mearga asa bine :blush:

M-au intrebat daca vreau sa schimb filtrul de aer, cica e optional :blink: le-am explicat ca eu traiesc in Romania, asa ca l-au schimbat :D

Am schimbat toate filtrele (cele de aer si polen erau jale - schimbate in ianuarie anul acesta :wall: ) si au pus ulei Castrol Magnatec full sintetic 5w-40.

Am ajuns si eu la 60.000 km si stateam cu frica de revizia ce urma sa o fac. Masina are deja 3 ani si jumatate si nu mai are garantie.

Am beneficiat de verificarea gratuita a suspensiilor, franelor, sistemului electric si a directiei - ca o promotie pt deschiderea unei noi reprezentante Hyundai in Iasi. Voiam sa fac si schimbul de ulei si filtru de ulei la dumnealor - am intrebat tariful si m-ar fi costat 3.5 milioane - am zis PAS.

Am cumparat in schimb un filtru de ulei original hyundai - cu 20 ron - o ocazie :biggrin: .

Uleiul si schimbul le-am facut in alta parte, la un service mai modest, si m-a costat cu tot cu ulei ( Mobil 5W40 ), schimb, presiune la roti, schimbat becuri pozitii fata si spate - 180 RON.

Cu o luna inainte am mai schimbat bujiile ( am pus NGK exact pe specificatii ) si fitru benzina aduse la comanda si cu tot cu manopera m-a costat 180 ron.

Plus un filtru de aer schimbat tot de mine - 36 ron.

Per total - iesit la vreo 400 RON cu tot cu umblatura.

Se pare ca verificarea pe stand se poate face separat la reprezentanta la un cost relativ decent - in rest toate celelalte se pot face separat la 1/2 sau 1/3 din pret.

Apropo de revizia de 60000 la Accentul nou, daca masina a iesit din garantia de 3 ani, mai merita sa mergem sa facem aceasta revizie la HAR sau putem sa mergem la orice service?

Care ar fi motivele pentru care sa mergem la HAR, altele decat pierderea garantiei la motor. Personal consider ca sansele ca acesta sa pateasca ceva in urmatorii 45.000 km ( ~2 ani de garantie numai ptr. mototr) sunt extrem de mici.

Merci.

A mea are 5 ani si 5 luni si tot la serviceul autorizat fac revizia. Piesele le aduc eu insa. Considerentul e unul relativ simplu.In timp ce mecanicii sericeurilor universale vad tot felul de motoare, mecanicul serviceului monomarca vede cam acelasi motor chiar si de mai multe ori pe zi.Manopera e intr-adevar un pic cam mare, insa si 90k km cred ca spune multe.

Si ca o mica completare masina are 5 ani sau 7 garantie la motor, daca esti primul proprietar, asa incat garantia la motor inca este valabila.

Am facut ieri revizia de 60000, la Otopeni.

Foarte multumit de rezultat si de durata.

Masina a intrat la ora 14.45 si a iesit la ora 16.45. Fix 2ore. M-au primit cu consumabilele mele inclusiv placute frana spate.

Manopera a fost 340 ron.

Fata de reviza de 45000 de la HAR, unde a durat 5 ore (din care 2 ore masina a stat in curte sau pe stand) si a costat 1400 ron ( consumabilele lor), eu zic ca un cost total de 340+470+150 =860 ron e foarte bine.

Partea neplacuta este ca nu poti sa vezi masina din sala de asteptare dar daca ceri in mod expres sa stai langa masina, se poate aranja.

Altfel, foarte aerisit, sala de asteptare cosy si utilata, curat, personalul dragut si la propriu si la figurat. :-)

Eu recomand !

Ai iesit la un pret de revizie de invidiat.

De unde ai luat filtrele si ce ulei ai bagat?

De la King auto, originale toate ( 470 ron) plus ulei Mobil Syst S 5w40, 150 ron/5l din targ Vitan.

La King s-au smecherit, pana acum o luna aveau preturi si mai bune ( 400 ron).