Jump to content
varol_gean

Kilometrii parcursi

Recommended Posts

M-am gandit sa postam aici fiecare din cand in cand... cati km am parcurs cu masinile noastre si eventual sa analizam cum se mai comporta ele.

O sa incep eu primul... am 4800 de km... dintre care vreu 2200 extern si restul urban...

Inca ma mai gandesc si dacă poate sa imi spuna cineva dacă aditivi astia care ii gasesti in comert sunt buni de ceva

Aproximativ 1700 km facuti aproape toti in Bucuresti. In week-end o sa se mai adune vreo 400 km. In legatura cu aditivii, nu stiu ce sa zic... Vorba aia, ia si tu ce-i mai scump. Culmea este ca pe vremuri cand aveam Dacie bagam, dar acum nu prea m-a mai interesat. :blush: In fine. Deci 1700 km. Cam asa, ca mi-e lene sa cobor pana in parcare.

Aproape 2000 din care doar 500 extern restul urban :drive:

Ce vrei sa faci cu aditivii sai scoti pistoanele prin capota ??? baga chirosen sigur e bun :wacko:

Edited by lejeru

mda... isi luase un prieten cu un Ford Focus Diesel prin aprilie un aditiv care kontinea si chiorosen pt ca i se aprinsese indicatorul de engine pe bord... a pus doar jumatate de stickla mi-a dat mie masina si i-am condus-o supraturat (ca lui "ii este mila") si i-a disparut dup-aia...

Cu restu sticluttei am aprins grataru la 1 mai :p

Inca ma mai gandesc si dacă poate sa imi spuna cineva dacă aditivi astia care ii gasesti in comert sunt buni de ceva

Sunt mai multe feluri de aditivi, depinde la ce vrei sa-i folosesti. Ca recomandare generala, eu iti sugerez Metabondul :)

Rectificare, in caz ca intereseaza pe cineva. Nu am 1700 km ci abia 1400... Nu stiu unde mi-a fost capul, dar nu mai conteaza... :blush:

pai ce faci... iesi cu ea doar sa arunci gunoiu si sa cumperi paine? :p:)

Hai s-o luam altfel...

O am de pe 29 mai, asta inseamna 45-46 de zile. In zilele lucratoare, fac in jur 22-25, maxim 30 km. Sa zicem ca media ar fi pe undeva pe la 25,6 km. Daca inmultim cu 46 de zile, obtinem 1180 km... deci mai putin decat imi arata ceasul. Dar tine cont si de faptul ca am mai mers cu Clio de vreo 4-5 ori, deci scadem cam 25 km pe zi si ajungem pe la 1055 km la care se adauga o plecare din Bucuresti strict cu Hyundai-ul cand am parcurs aprozimativ 250 km. Adunati cu 1055 km, imi da un total de 1305 km, deci p-acolo... Diferenta o reprezinta probabil drumuri in week-end cand de regula mergem cu Clio, cumparaturi, vizite, etc.

Mai sus am pus media de 25.6 km pe Bucuresti, dar au fost zile cand am facut si mai putin de 20 km sau mai mult de 30 km, din diverse motive. Am ajuns si pe la 50 km. Azi de pilda am facut pana la ora asta (si mai am ceva treaba deseara), cam 40 km. So, eu zic ca ma "incadrez" cu succes. :wink:

Alte intrebari mai aveti, domnule ? :))

Apropo, ghena de gunoi o am pe palier, nu stau la bloc cu 4 etaje sa ies afara ca sa arunc gunoiul, dar stiam ca glumesti, nu e problema. :devil:

Varol, spre bucuria ta... ia uite...

Azi am dus gunoiul de multe ori, astfel ca am trecut de 1500 km. Mdeh, om cu probleme pe cap, treaba multa (si ca sa fiu on topic cu gluma ta), si cu multe "gunoiae" in jurul meu, care una zic si alta fac de a trebuit sa repar eu niste rahaturi. Nesimtiti, in fine... :angry:

Deci da, am trecut de 1500 km. Lunea viitoare o sa revin in Bucuresti cu vreo 2000 km sau p-acolo. Deja masina incepe sa imbatraneasca si asta nu-mi prea place dar pentru asta sunt facute, nu-i asa ? :blush: Si-apoi important este ca se tine bine. Ma rog, e noua si probabil d-aia. :rolleyes:

Eu aveam cam 3500 ieri, cand m-am uitat si o sa se mai adauge un drum Bucuresti-Bihor si retur. O sa va spun si atunci cati km vor fii, cand mi se va intoarce masina din deplasare, ca deja mi-e tare dor de ea. :wub:

...vii in bihor?poate te vad pe aici....mg cumva in Baile Felix?ca mai toata lumea mg acuma....pacat ca noi suntem satuli deja...sau nu vii tu?

si apropo...eu de-abia am 1200km:P

Edited by cocorex

Sorry, doar tata s-a dus. Mai sus de Baile Felix, spre Nucet, in Fanate, daca stii. De-acolo e, a mers la parintii lui.

PS: Stiu ca e off-topic, dar am dat niste explicatii pe unde o sa mearga masina si ca sunt inca 80 km de la Oradea. Asa ca nu e chiar off-topic. :biggrin:

Bre, aici nu e topic de matrimoniale, nebunaticilor ! :biggrin:

In alta ordine de idei...

Nu va mai laudati atat ca o sa aveti nu-stiu-cati km, deoarece remember... se apropie prima revizie... :devil: si nu prea cred eu c-o sa coste doar 44 de euro. Poate 44 euro fara TVA, dar am vaga impresie c-o sa fie mult mai mult. Cam dublue. Eu la atat ma astept. Bine ca inca "duc" financiar... In fine, sper sa ma insel in legatura cu prima revizie, dar haideti totusi sa revenim cu picioarele pe pamant si sa anuntam strict cat am parcurs.

Topicul asta e un fel de "cine va fi primul la "marea revizie". :biggrin:

bingo flamingo...si dup-aia cine e primu la 15 mii si tot asa... :)

Mi s-a intors masinuta din deplasare :drive: Am vazut ca are cam 4600 km in dimineata aceasta si mi s-a spus ca a cam consumat 4l/100km.

se vede ca a mers frumos cu ea...

Am trecut de 3000 km... Mai exact am 3043 km... Asta dupa ce am fost si prin Bulgaria. :blush:

in seara asta am facut 6002 km :)

Din pacate cred ca o sa fiu primu care o sa dea detalii despre revizia de 7500km :( (mi-ash fi dorit sa fi trait altii aceasta experienta inaintea mea :p )

Bucuresti > Transfagarasan + Balea Lac + Rasnov + Bran + Moeciu (stop) + gratare + mici + bere (go) C-lung Muscel + Pitesti + Bucuresti = 48 ore 3760 km din care vreo 470 in prima zi... :wacko:

Dimineata aveam 4760 km, din care peste 4000 parcursi de mine, restul de nevasta-mea zilele trecute si-n alte dati cand s-a mai "dat" cu ea. Saptamana trecuta am avut ceva treaba si am luat Clio + o plecare la drum lung ca altfel saream de 5500 km. chiar 6000 km la ora asta. In fine... Sa ne tineti la curent cu reviziile. :fingerup:

1800 ... si numaratoarea continua...!