Jump to content
valahu

Revizie motorina - 10.000 km

Recommended Posts

vad ca la benzina este topic separat ,hai sa facem si la motorina la fel.

Eu am masina de 2 luni jumate si deja am facut revizia de 10000 km.

Mecaplast Ploiesti.

Schimb ulei si filtru ulei,cost 181 RON.

M-au intrebat de ceva probleme,am fost sincer ,nu am probleme cu masina.

O sa spuneti ca mi-au luat putin si eu m-am mirat,5,3 litrii ulei si fitru,au ridicat masina pe elevator au verificat rotile,bucsile si apoi au lasata-o jos si au facut schimbu de ulei,

am fost acolo pe la 9.30 si la 11.30 eram deja plecat.Am prins ce e drept si service-ul fara aglomeratie.

Edited by valahu

pe unde ai fost frate in 2 luni jumate de ai facut 10.000km?

Pretul e cel de la cea de 1.000, pentru Accenti, unde se schimba doar uleiul si filtrul si manopera e gratuita

Edited by Victor

Mai eu o alerg pe firma mea si chiar alerg cu ea.

Medie de 4-5000 km pe luna .

Asta e......nus ce revizie de Accent,eu am fost la cea de 10000 ,am schimbat uleiul si gata.

I-am intrebat la 20000 ce schimba si au zic ca in afara de ulei si filtru o sa mai schimbe filtru motorina si filtru aer.

am si eu o intrebare: cum ai scos pretul de 181 lei, cand litrul de ulei Mobil1 5-w30 este 53 lei cel mai ieftin, si in motor intra 5,5 l. ulei? la tariful asta schimb uleiul la 5000.

nu am scos eu pretul,ei l-au pus pe factura

5w30 este ulei subtire este pentru benzina dupa cate stiu eu

aici cred ca am 10w30

Edited by valahu

Salut,

Azi am efectuat revizia de 10.000 pe 1,6 CRDI la DAB Autoserv (Vitan). N-aveam 10.000 cu ea, am un nr de 8.260 km parcursi insa nivelul uleiului scazuse ingrijorator sub jumatate (pe joja). Din experienta anterioara, motorul nou consuma ulei un timp deci nu ma ingrijorez :dontknow: .

Am fost programat la 11:00, am ajuns la timp si la 12:00 ar fi fost (si chiar era gata) numai ca minunata echipa de mecanici/electricieni/oameni in salopete a luat pauza de masa in corpore la ora 12:00.

In aceasta situatie, mi-am urmarit masina,timp de o ora, pe monitoarele din sala de asteptare. Arata bine asa parcata acolo, gata rezolvata revizia, numai ca asteptam in doua locuri diferite (eu in sala, ea in service) :unsure: .

Tipul de la receptie, care imi preluase masina, era , bineinteles, de negasit: s-o fi dus sa manance cu baietii. In locul lui era un anume sef/domn/boss/maistru/responsabil Lucian care mi-a scasnit printre dinti ca "atata timp cat masina nu-i afara si cheile nu-s la el in dulapior masina NU ESTE GATA". Degeaba ii spuneam eu ca de o ora nu se vede nicio miscare pe langa masina mea si ca furnicarul de dinainte pesemne ca a fost revizia care este GATA.

Mi-am verificat nivelul uleiului de cum am pus mana pe masina, bineinteles ca este un pic peste limita superioara, dar contradictia asta am gasit-o si in pasaportul de service (care il aveti gasiti in el intai sa "umpleti cu ulei un pic peste maxim" dupa care pe pagina imediat urmatoare zice "sa nu depasiti peste semnul de maxim". O fi vreo subtilitate gramaticala si nu m-am prins eu.

Dar hai sa nu fiu carcotas: toate bune. Timp:2 ore. Suma 415 RON (filtru motorina si 5 litri ?!?! ulei). La urmatoarea trag o fuga la Ploiesti sa compar :)

Mi-am verificat nivelul uleiului de cum am pus mana pe masina, bineinteles ca este un pic peste limita superioara, dar contradictia asta am gasit-o si in pasaportul de service (care il aveti gasiti in el intai sa "umpleti cu ulei un pic peste maxim" dupa care pe pagina imediat urmatoare zice "sa nu depasiti peste semnul de maxim". O fi vreo subtilitate gramaticala si nu m-am prins eu.

Dar hai sa nu fiu carcotas: toate bune. Timp:2 ore. Suma 415 RON (filtru motorina si 5 litri ?!?! ulei). La urmatoarea trag o fuga la Ploiesti sa compar :)

Rectific: partea cu ulei peste maxim am citit-o gresit, era vorba de peste semnul de minim pentru completari ale uleiului. Si mai rectific componenta filtru motorina care este de fapt filtru ulei motorina, probabil pt variantele motorina :). Ulei, 5 litri de 5W30 Syncpower Valvoline

....... la DAB Autoserv (Vitan). ......Am fost programat la 11:00..................

Azi am fost si eu pentru prima data la DAB (Vitan) cu o problema. Imi ramanea aprins martorul de Airbag. S-a rezolvat, contact imperfect dupa cum au zis. Ce am remarcat. Personal pe mine nu m-a incantat atat de mult serviceul, poate ca nu sunt obiectiv dar personalul nu pare mai pregatit decat cei de la Expozitiei. Tarifele pe care le practica poate ca sunt mai mici dar am vazut si o oarecare doza de nepasare la mecanicii din atelier. In alta ordine de idei. Mi-am luat de la ei covorase din cauciuc de interior pentru i30, pret 221,14 RON si se potrivesc perfect. Cei interesati pot gasi acolo, chiar este inscriptionat pe ele i30. Aveau si scut pentru motor la peste 400 RON. Si cam atat.

facut revizie 10k la DabAuto. sosit 8.45, dat afara (cu shuturi) 9.45. bagat ulei 5w30 Valvoline- cost241, schimbat filtru ulei- cost 51,99. total cu TVA=348,66. baieti amabili, plini de elan tineresc, ce mai, fara obiectii. s-o tina asa in continuare!

Dany poate ca se mai uita si la oameni. Cand a vazut cat de mare esti.. :))

Acum serios...sunt parca mai amabili decat la HAR. Dar un schimb de ulei, filtru, alea, alea, nu este elocvent. Vedem mai incolo cand va avea cineva probleme mai grave. Sa de-a domnu' sa nu, dar nu se stie.

Edited by Bog54

Am facut si io revizia de 10000 (la 8300) ca plec in Grecia si sigur ma intorc cu peste 11000 km

Am facut-o la DAB Vitan

A durat 1h45m

A costat 530lei

Te poti uita pe un monitor sa vezi prin ce trece masina ta (io am adormit...ca au o canapea misto si eram si singur pe acolo)

Manopera 81 lei

Ulei SynPower MST 5W 5litri - 241lei

filtru aer 85lei

filtru motorina 52lei

Personal amabil...un pic cam aerieni (o fi de la tinerete)

M-am programat ieri 11.08.2008

Vad ca la BogdanZlate a costat cu 110 lei mai putin....ce dreaq? m-au vazut mai mic si mai prost....

Edited by telvanni

diferenta de pret dintre revizia ta si a mea este ca tie ti-a luat manopera si ti-au schimbat filtrul de aer. mie mi s-a specificat ca, fiind prima revizie, manopera este gratuita. si, in plus, am avut grija ca in urma cu 2 zile sa scutur filtrele de polen si de aer, probabil d-aia nu mi l-au schimbat. si poate ca Bog54 are dreptate, m-or fi vazut pe mine mai nu stiu cum.

eu mi-am facut revizia de 10.000 km saptamana trecuta la Expozitiei, m-a costat 440 ron, ulei 5W305Havoline, filtru de ulei si manopera

Schimbati titlu topic:Revizii motorina

ca eu sapt viitoare o fac pe cea de 20000 si nu ar fi normal sa fac topic separat

Eu zic sa ramana asta asa. Fa tu un alt topic cu revizia de 20.000. Oricum nu tinem pasul cu tine :))

astazi am facut si eu revizia de 10.000km am fost si cu santafe-ul pt niste probleme minore cum ar fi butonul de dezaburire pe spate si o pozitie arsa. dab auto. am ajuns la ora 8, am lasat i30-ul pt revizie, am fost sa iau cartile de service de acasa (deh...) pe la 10 cand am ajuns inapoi, era gata revizia la i30, am mai stat un pic am bagat si santafe-ul si pe la 12 am plecat.in timpul acesta am mancat si o shaworma cu tavi (tavione care m-a ajutat cu masinile) si ne-am intalnit si cu xmihai si sfantu dracu :D a fost dragut. deci eu zic ca s-au miscat bine, a costat 450 ron, numai ca am primit si niste cadouri :D

..... am primit si niste cadouri :D

ce ?

un extinctor, o trusa medicala si odorizant cu dab :)

nice !

Am facut si eu revizia de 6 luni aveam 7000km. la Mecaplast Ploiesti. Am facut programare cu cateva zile inainte. In ziua respectiva am fost al doilea. M-am intalnit acolo cu Valahu el facea revizia de 20k. Baietii s-au miscat repede, nu a durat mai mult de 1 ora. Mi-a pus ulei 5W30 Mobil + filtru = 368 ron parca. Eu cerusem ulei Mobil 5W40 au zis ca nu au pe stoc. Ei mi-au propus 10W40 Mobil.

Am intrebat daca pot venii cu ulei meu si au spus ca este acceptat daca corespunde specificatiilor Hyundai. Acum am ales sa pun cu 5W.... ca vine iarna. Urmatoarea mea revizie ar fi in martie la anu deci voi prinde toata iarna cu uleiul asta.

Cat despre profesionalismul lor nu am apucat sa-mi dau seama - la un schimb de ulei ce poti vedea. Alte probleme nu am avut cu masina.

Revizia am facuto si eu la 10.200 Km in Resita la Memoryserv. Mie mi-au schimbat uleiul filtrul de ulei, si filtrul de aer si in total am dat 385 lei cu tot cu manopera. Cam mult totusi dupa numai 4 luni de mers cu masina :wacko:

Am sunat marti la HM pentru programare la revizia de 10k si miercuri la 13:15 am deschis comanda. A durat cam o ora dar am plecat de acolo pe la 17:00 pentru ca am mai avut ceva probleme de rezolvat :rolleyes: Revizia m-a costat 630 lei, in care au intrat 5l de MOBIL 5W30, filtrul de ulei, filtrul de aer si garnitura buson ulei ( :blink: ).

Daca ma programam dupa ora 17:00, ma alegeam cu 20% reducere la manopera si piese. Asta e, am ratat-o, desi ar fi fost frumos daca tipul cu care am vorbit pentru programare ar fi "amintit" de aceasta oferta. :rant:

Azi am facut revizia de 10 000 km la Casa Auto Iasi, schimbat ulei mobil 1 esp formula 5w30 [5,3 litri] = 585 lei numai uleiul + manopera si filtu de ulei in total 770 lei (180 euro). E jaf la drumul mare. Urmatoarea revizie la 20 000 e aproximativ 1600 lei.

cam scump...

mai bine veneai la GL sa faci revizia, la mine a costat 320 lei exact ulei+filtru+manopera ( de fapt era vreo 400 dar mi-au dat o reducere ... nu mai stiu pentru ce...)

inainte de a ma duce la revizie am pus mana pe tel si am sunat la braila 1000 lei, vrancea... (nu am reusit sa dau de ei) , VS vreo 8 mil

singurii au fost cei de la gl care mi-au zic clar ca revizia costa vreo 400 (DACA e nevoie de filtre ... mi-au dat preturile separat)

din partea mea o imensa bila alba, de restu de bani m-am plimbat pana in iasi :))

Edited by danny_l2403