Jump to content
MEDIC_REPORTING

Jante pentru i30

Recommended Posts

cred ca am facut o confuzie si intre prezoane si piulite...credeam ca piulita = prezon .

dar din cate vad acum, prezon = "surubul" in care se baga piulita ca sa stranga janta.

ideea e ca, pentru jantele nou cumparate de otel, au ramas si "suruburile", si piulitele originale de aluminiu.

si nu-mi dau seama exact care sunt riscurile, daca sunt. daca trebuie sa schimb si prezoanele si piulitele cu unele speciale. in care caz chiar nu mai vad (post factum)avantajele de a avea jante de iarna si jante de vara, daca nici macar nu le poti schimba singur / usor.

si inca o chestie : ramane valabila casco si garantia in conditiile schimbarii jantelor cu unele ne-originale ?

multumesc

Edited by vdragos

Salutare,

Situatia sta in felul urmator: intotdeauna jantele de aliaj aftermarket au kit de montaj inclus (in mod normal inclus in pretul setului de jante), kit ce contine inele de centrare si piulite/prezoane...jantele din otel vin fara prezoane/piulite...in cele mai multe cazuri piulitele/prezoanele originale ale masinii se pot monta pe jante din otel dar nu si pe jantele de aliaj.

Diferenta consta in conicitatea piulitei...pentru majoritatea modelelor Hyundai piulita este 12x1.5

am facut cateva poze...piulita de dimensiune mai mica este de pe i30 meu facelift (cu janta de Al 15") iar cea mai mare este de pe ceed ul lui tata (jante tabla 15"). Amandoua sunt M12x1.5, amandoua merg la fel de bine p ambele masini...sau cel putin asa am observat eu. diferenta mai consta si in faptul ca piulita de dimensiuni mai mari e filetata pana in capat p cand cea de al jantele de de Al de pe i30 e doar p inaltimea partii hexagonale.

aaa... si cred ca acel guler cilindric e pentru prinderea capacului de plastic, iar unghiul conului nu cred ca difera...probabil ca este intre 45-60 de grade.

post-27838-089519800 1322071035_thumb.jpg

post-27838-046324000 1322071049_thumb.jpg

post-27838-061620600 1322071058_thumb.jpg

Edited by Razica

Prezonul are 27mm lungime

Piulita Hyundai (de pe jante tabla) 34mm adancime

Jante aliaj 9mm grosime

Jante tabla hyundai 4mm grosime

Prezonul are 27mm lungime

Piulita Hyundai (de pe jante tabla) 34mm adancime

Jante aliaj 9mm grosime

Jante tabla hyundai 4mm grosime

dar ce inseamna asta in practica ?

daca am folosit prezoanele originale aliaj + piulitele originale aliaj pe jantele de tabla ?

zici ca janta aliaj e mai groasa ca cea de tabla; trebuiau folosite in cazul asta un fel de "saibe" de 5 mm grosime ? sau pur si simplu trebuie sa schimb si preazoane si piulite specifice pt noile jante de tabla ?

NU vreau sa fiu rautacios, dar daca prezonul are 27mm si piulita are 34mm adancime. Inseamna ca daca infiletezi piulita pe prezon fara roata tot iti raman 7mm de filet gol in piulita...

Poti sa folosesti linistit piulitele si pe aliaj si pe tabla (Prezonu e acelasi la toate masinele hyundai ala nu se schimba decat cu butucul...)

Stima,

NU vreau sa fiu rautacios, dar daca prezonul are 27mm si piulita are 34mm adancime. Inseamna ca daca infiletezi piulita pe prezon fara roata tot iti raman 7mm de filet gol in piulita...

Poti sa folosesti linistit piulitele si pe aliaj si pe tabla (Prezonu e acelasi la toate masinele hyundai ala nu se schimba decat cu butucul...)

Stima,

merci de precizari, chiar meritam sa fii rautacios, ca n-am citit cu suficienta atentie detaliile tehnice date :D

OK , acum ca mitul necesitatii schimbarii prezoanelor a fost distrus :biggrin: , ce puteti sa-mi spuneti de inelele de centrare : care este riscul de a le pune fara ?

OK , acum ca mitul necesitatii schimbarii prezoanelor a fost distrus :biggrin: , ce puteti sa-mi spuneti de inelele de centrare : care este riscul de a le pune fara ?

Teoretic,nici unul daca le pui.Daca nu le ai,ori strangi la montare piulitele in cruce,ca sa se centreze pe butuc,ori te duci in targ si-ti iei un set.Cat priveste mitul piulitelor diferite,sunt de acord cu un coleg care spunea mai sus ca jantele aftermarket,vin cu kit complet de montaj,dar ganditi-va un pic la roata de rezerva.care este de tabla si nu vine cu piulite separate,chiar daca aveti jante de aliaj de fabrica;asa ca eu cred ca nu trebuiesc alte piulite daca aveti jante de uzina.Cele after sunt alta poveste..!

Daca janta necesita inele de centrare si o montezi fara, nu ai nici o sansa sa o centrezi tu ochiometric. La viteze mici poate nu o sa-ti dai seama ca janta nu e centrata, dar la viteze mari sigur o sa ai probleme... E cam ca si cum ai merge cu o janta neechilibrata.

Aliajele mele nu au avut inlele de centrare, butucul intrand aproape fix in gaura centrala

Doar de cele cu mai multe gauri gen Wolfrace au inele, si asta doar pt se potrivesc pe mai multe marci.

Edited by Arrete

Jantele after market NU se monteaza fara inele de centrare deoarece apar vibratii in volan de pe la 90-100 km/h. Acestea pot sa dispara dupa 140 km/h..dar nu asta e solutia:)...singurele jante care se monteaza fara sunt cele care au centrul exact cat butucul masinii.

Majoritatea jantelor aftermarket au centrul la butuc mai mare...nu doar cele cu prindere dubla de la Wolfrace. Spre exemplu o janta cu prinderea 5x100 se potriveste pe Toyota Avensis care are centrul 54.1, cat si pe o Alfa Romeo care are centrul 58.1...

Salutare oameni buni. Ca tot se aproprie anotimpurile calde m-am gandit sa achizitionez un set de jante aluminiu pentru 'ZDR-u' meu. Am fost prin oras si la toate magazinele mi-au aratat doar 2 modele de jante 'combatibile' cu masinuta si niciunul nu mi-a placut. Cineva mi-a recomandat un site de afara ('Nemtia') si am gasit unele interesante. Pentru cei care intr-adevar sa pricep :

Aluett Typ 15 6,0x15 LK5/114 ET45 merg montate ? Cauciucurile sunt cele stock cu care a venit masina : HANKOOK Optimo, 185, R15. Thanks!

Model: Hyundai I30

Motor: 1.4 (benzina)

An Fabricatie: 2010

115cq.jpg

Edited by Romanie

Merg montate, astea de 185/65/15 suporta pana la 6,5J, tu ai acolo 6J deci e ok si eu am pus marimea asta de cauciucuri pe jantele de tabla de iarna care sunt tot 6J R15

Si acel 114 e ok ? Am citit ca la noi ar fi 114.3 :) Intreb sa fiu sigur, sa nu le aduc degeaba de la nemti si sa nu se potriveasca.

Pai intreaba producatorul daca e compatibil, in principiu ar trebui sa mearga, Dar inca 1data o spun! luati mai mari 16" ,17" ca se trasforma buburuza (nu zic ca devine Subaru) dar e o mare diferenta...nu mai vine vara, ah!

Edited by Arrete

Pai si cu 'gumele' astea ce sa fac ? N-am gasit sa le dau nicaieri.. si am doar 6500 km cu ele :)

Si eu vreau sa trec pe 17" :) iar anvelopele pe 15 au vreo 9000 km...e o vorba in vanzari care spune..."la pretul corect se vinde orice".

Am posta la bazar 2 seturi pe 17" Sh daca te intereseaza.

Si eu vreau sa trec pe 17" :) iar anvelopele pe 15 au vreo 9000 km...e o vorba in vanzari care spune..."la pretul corect se vinde orice".

Am posta la bazar 2 seturi pe 17" Sh daca te intereseaza.

ma intereseaza 4 jante de 15'', daca sunt in buna stare ! Daca doriti, discutam pe mail: ida01ro@gmail.com

drumuri line

Edited by ida01ro

Cine imi sugereaza un pret bun pentru gumele de vara alea stock hankook optimo 185/65 , au fost rulate 10k KM astept PM de la cei care cunosc pretul cinstit pentru aceste gume!

Salutare oameni buni. Ca tot se aproprie anotimpurile calde m-am gandit sa achizitionez un set de jante aluminiu pentru 'ZDR-u' meu. Am fost prin oras si la toate magazinele mi-au aratat doar 2 modele de jante 'combatibile' cu masinuta si niciunul nu mi-a placut. Cineva mi-a recomandat un site de afara ('Nemtia') si am gasit unele interesante. Pentru cei care intr-adevar sa pricep :

Frumoase ,la ce bani?

Erau undeva pe la 89 Euro bucata, din Germania.

PS: 'Gumele' inca mai sunt disponibile pentru vanzare. Cine este interesat prv me :)

Care credeti ca ar da mai bine pe i30-ul meu ? :D

http://anvelopesijantealiaj.ro/watermark.php?image=images/produse/1126_DEZENT%20RB%20DARK%20FONT%20ROSU%20ELEKTRONY.jpg

SAU

http://anvelopesijantealiaj.ro/watermark.php?image=images/produse/2337_ALUTEC%20SHARK%20BLACK%20POLISH%20ROSU.jpg

PS: Daca poate cineva sau stie vreun site unde se poate vedea masina cu jantele montate i-as fi recunoscator !

Edited by Romanie