Jump to content
MEDIC_REPORTING

Topic despre orice!

Recommended Posts

Din ce inteleg acest reportaj ar fi fost transmis la o televiziune publica in Germania, ZDF...nu online... din cauza asta ma interesa

On 5/25/2022 at 10:10 PM, uko said:

Constatare...azi am planuit sa trag o alergare urbana, 15 km. Bun primii 5 km au fost pe langa parc ( nu in parc dar pe langa) dupa care am iesit in trafic ca lumea. Mai nene...deci se simte poluarea rau de tot, respiri mai greu; dupa 10 km nu am rezistat tentatiei de a intra in parc sa scap de poluare.... mai lasati-o naibii si mergeti cu bicicleta, cu transportul in comun. Acum 2 saptamani am alergat juma' de maraton in Geneva. Nici nu exista comparatie, in afara de faptul ca sunt foarte multe biciclete, orasul nu e nici pe departe asa poluat ca Bucurestiul. Nu e vorba numai de lipsa spatiilor verzi, e vorba de lipsa unei infrastructuri clare in care sa stii exact cand vine autobuzul sau tramvaiul, piste pentru biciclete in tot orasul. A, si schimbarea mentalitatii soferilor din "ce ba' ca eu platesc taxe" in "da ba, eu sunt poluatorul planetei" si tu biciclistule, iti multumesc ca faci traficul mai fluid si te rog, fa-ti treaba ca eu nu ma grabesc, te depasesc cand pot, nu e problema, eu sunt virusul, nu tu.

Viruse, tu ai ajuns cumva cu masina la parcul ala? :)

Ai planuit sa alergi 15 km alergare urbana [ce concept o mai fi si asta], si ai alergat 5 km pe langa parc si 10 km ai "iesit in trafic"?

Cum se traduc astea?

"pe langa parc" = pe trotuar?

"in trafic ca lumea" = pe strada / bulevard, printre masini si alte vehicule???

De ce nu ti-a trecut prin cap sa intri in parc din prima? In Tineretului ai 3 km de parcurs daca il inconjor pe aleea de langa lac si putem presupune ca un 6 km pe aleea de sus care inconjoara lacul si mare parte din parc, tu pe unde ai alergat 15 km in trafic?  :dontknow:

Deci tu inviti lumea sa circule cu bicicleta sau cu transportul in comun intr-un oras pe care il descrii singur asa ca in partea bolduita de mine?

Daca te prindem ca circuli cu masina ce sa iti facem? Mama ei de ipocrizie... 

Ai planuit sa alergi 15 km alergare urbana [ce concept o mai fi si asta], si ai alergat 5 km pe langa parc si 10 km ai "iesit in trafic"?

Alergare urbana inseamna sa alergi prin oras, pe strazi. Am planuit sa alerg 15 in acea zi insa dupa 10 km alergati in caldura si poluare m-am refugiat in parc. A schimbat tactica, alerg urban doar dimineata sau seara cand e poluare mai redusa, trafic mai mic. Pe langa parc inseamna un traseu sa zicem sura mare, parcul carol, 11 iunie, tineretului, urcat calea vacaresti, oltenitei si de la mc brancoveanu refuzat sa mai alerg in poluare si am intrat in parc.

De ce nu ti-a trecut prin cap sa intri in parc din prima? In Tineretului ai 3 km de parcurs daca il inconjor pe aleea de langa lac si putem presupune ca un 6 km pe aleea de sus care inconjoara lacul si mare parte din parc, tu pe unde ai alergat 15 km in trafic?  Deoarece m-am plictisit sa alerg in parc pe trasee ultra cunoscute sau sa ma invart pe pista de atletism ca un nebun, am vrut sa schimb ceva, sa am un traseu mai putin plictisitor.

Deci tu inviti lumea sa circule cu bicicleta sau cu transportul in comun intr-un oras pe care il descrii singur asa ca in partea bolduita de mine?

Daca te prindem ca circuli cu masina ce sa iti facem? Mama ei de ipocrizie... 

eu invit lumea sa evite pe cat posibil sa mearga cu masina, cand nu are alta solutie, cand are ceva de carat, cand, cand, cand, asta e, sa folseasca masina, dar sa incerce sa mearga si cu alte mijloace, dar nu e problema, la cat e benzina usor usor se vor reorienta mai multi. In alta ordine de idei suntem pe locul 1 la accidente, cei mai nebuni soferi, legile nu sunt dure, nebuni si smecheri sunt peste tot, daca te omoara unul, abia dupa 4-5 ani i se da cu suspendare...viata unui om nu valoreaza nimic in romania hotilor.

On 6/19/2022 at 11:02 AM, james kilowatt said:

Produci 58kwh/zi din care încarci și mașina, acoperi și consumul (din ce știam ai și baterie deci consumul total, zi+noapte aka încarci și bateria ) și bagi și 30 in rețea? 

În situația asta eu as merge pe injecție în rețea și ceva la jumate fata de tine, gen 5kw peak. Sau chiar mai puțin ținând cont ca n-am mașina electrica say hibrida. 

Eu făcusem un calcul ochiometric și-mi ieșise cam 3.5kwp optimul (consum fără mașina electrica). 

Valorile date de mine sunt valabile in perioada calda. La iarna o sa iau ce am bagat in retea si o sa las bateria sa rasufle :)

3.5kW e un minim, iarna daca ai productie de700-900W pe ora esti bun.

Pai 3-4kwh/zi iarna și știu eu 15 vara din care jumate ajung în rețea. Aka iarna + vara = 0 sa zicem. Strict autoconsum, ținând cont ca n-am nici mașina electrica (deocamdată) nici aer condiționat care nu pare sa fie necesar (tot deocamdată). 

Pe de alta parte poate ar trebui sa merg și eu pe 7-10kwp  (ca tine) și eventual o pompa de căldură care sa reducă și factura de gaz (măcar știu e doua luni când ziua e mai lunga) și ar furniza si ceva unei viitoare mașini electrice. 

Tu ai luat în calcul o pompa de căldură? 

Nu, e prea mare cheltuiala. Minim 10.000 euro o pompa si apoi modificarile din casa. Pompa de caldura merge bine cu ventiloconvectoare sau incalzire in pardoseala, caloriferele sunt overkill pentru ea. Si cum am incalzire in pardoseala doar in bucatarie .... Fusei destept ...

Eu ma gândeam la ceva de genul asta https://www.emag.ro/pompa-de-caldura-aer-apa-hitachi-model-yutaki-s-putere-utila-maxima-incalzire-16-kw-tip-split-alimentare-monofazata-rwm6-0n1e-ras-6wh-v-npe/pd/DSX1VSMBM/?X-Search-Id=fabb46350832ab4a8963&X-Product-Id=92651666&X-Search-Page=1&X-Search-Position=13&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Cică merge pana la 60 grade. Chiar și 45 dacă scoate, și casa e bine izolata ar trebui sa facă fata fără probleme caloriferele. Și e suficient și pt apa calda. 

La astea nu variaza output-ul cu scaderea temperaturii de afara? Eu am ceva Mitsubishi si cica merge doar pana la -11 afara. Desi cand au fost vreo 3 grade la un moment dat a tras o eroare si am asteptat vreo 10 minute sa-si incalzeasca radiatorul de afara. Acum, ce am eu e cred ca cel mai ieftin model. Foarte posibil sa fie mai performante. 

Am nevoie de cineva care lucreaza la Distributie Oltenia pe partea de prosumatori. Nu pentru intrventii sau alte prostii, doar pentru niste discutii legate de contractare.
In caz ca ma poate ajuta cineva, va rog.

Am dat doar peste cretini pana acum...

vedeti la ce se folosesc datele noastre post covid:

Eu vad doar asta, sa inteleg ca e de bine?

image.thumb.png.2b7b7c206cb89c21063ca3f60c0c4faf.png

Daca nu doresti sa vezi, da, e e bine :)  YT: So THIS Is What Vaccine Passports Were Leading To

Ce sa doresc sa vad? Ti-am aratat ce apare pe ecranul meu, mai mult de atat ce sa fac? Nu stiu ce anume surse ai tu dar iata ca si noua postare arata la fel :biggrin:

image.thumb.png.ee79353855b5808387287d638e9aeef7.png

ti-am dat si titlul videoului: YT: So THIS Is What Vaccine Passports Were Leading To   doar sa cauti pe youtube

Nu poți sa faci un rezumat în 5 puncte cu cea vrut autorul să spună? :)

La mine atâta ma tine atenția, n-am răbdare sa ma uit la 11 minute. 

• Like 1

Posted (edited)

e, ca datele personale prelucrate in timpul "pandemiei" par a fi folosite de autoritati in diverse scopuri, ca cei sceptici considerati partizani ai teoriei conspiratiei carora acum le este schimbat statutul in "vizionari ai adevarului"...cum ca autoritatile australiene din Victoria AU FOLOSIT datele recoltate prin aplicatii de-a lungul "pandemiei" , cu ajutorul unei agentii de urmarire a datelor, activitatile zilnice ale Victorienilor. Agentia in cauza care a fost folosita de guvernul australian a colectat date publice, sensibile si de confidentialitate in business cu scopul de a fi "singura sursa de adevar" a guvernului. Date medicale folosite fara consimtamantul pacientilor. Apoi aplicatiile de invatamant online au colectat date personale si despre locatia studentilor. Guvernul si corporatiile au incercat sa "zboare sub radar" colectand cat mai multe date personale pe carer le-ar putea folosi abuziv. Apoi cetatenii chinezi din nu stiu ce regiune au incercat sa faca un protest pentru dezghetarea conturilor pe care le aveau la o banca insa cu ajutorul aplicatiilor au emis cod rosu si au gasit un motiv de a nu ii lasa sa protesteze si sa le limiteze drepturile ( nu ca nu ar fi putut gasi si alte solutii in china). Se vorbeste despre "catuse digitale". In viitor e posibil sa te controleze digital supunandu-te la diverse abuzuri. Meta Platform Inc este data in judecata pentru ca ar fi colaborat cu facebook dandu-le date medicale private ale pacientilor. Facebook pixel tracking tool redirectioneaza comunicatiile pacientilor fara autorizatie. Tot felul de speculatii legitime despre dedesubturile folosirii fara permisiune a tuturor datelor stranse de-a lungul pandemiei. etc etc

Edited by uko

Posted (edited)

Și înainte, sau după pandemie n-a fost la fel? După 911 datele personale n-au mai fost personale. 

Sunt curios daca judecătorii sau juriul din procesele cu Meta au sau nu cont pe feisbuc. 

Edited by james kilowatt

@ukoSi ceva nou? Ca pe astea cu datele personale le stim si le dam de bunavoie fara probleme. De fiecare data cand iti iei un telefon, tableta sau calculator nou. Ai impresia ca inainte de COVID nu era la fel? Iti spun eu un secret, situatia era identica :dry:

Faptul ca ma isterizez acum nu ma ajuta cu nimic. Asa ca prefer sa o tratez ca pe o stire oarecare, oricum nu poti face nimic. Ma impac cu gandul ca nu am conturi pe social media aia isterica gen Facebook, Instagram, TikToc si cam atat.

Sa știi ca faptul ca n-ai tu cont pe feisbuc nu-l împiedică să adune și să-ți folosească date personale. 

Le ia de exemplu de la alții (gen paypal de exemplu) 

Sau îmi pun eu feisbuc și feisbuc afla numărul tău de telefon sau adresa de e-mail din contactele mele, la care eu ca prostul poate i-am dat acees. 

Tocmai aici e problema, se colectează și se folosesc date despre tine fără ca tu să-ți fi dat vreodată acordul, sau ca tu sa ai măcar calculator sau telefon deștept sau sa te fi conectat vreodată la internet. 

On 7/12/2022 at 9:06 AM, uko said:

e, ca datele personale prelucrate in timpul "pandemiei" par a fi folosite de autoritati in diverse scopuri, ca cei sceptici considerati partizani ai teoriei conspiratiei carora acum le este schimbat statutul in "vizionari ai adevarului" 

Aici doar te alinti  :p

15 hours ago, james kilowatt said:

...se colectează și se folosesc date despre tine fără ca tu să-ți fi dat vreodată acordul, sau ca tu sa ai măcar calculator sau telefon deștept sau sa te fi conectat vreodată la internet. 

Am zis ca ma impac cu gandul ca nu am conturi acolo si atat. Stiu ca se iau date de peste tot, nici nu-mi mai bat capul. Macar incerc sa nu le dau eu.

Nici astazi "nu-mi explic" cum dupa o discutie "intre noi fetele" cu niste prietene despre bulion, am inceput toti participantii la discutie sa avem reclame la conserve si bulioane si dulceturi pe telefoane atunci cand foloseam aplicatii cu reclame. Indiferent ca aveam Android sau iOS.

Te asculta. Eu am tăiat accesul la micron la majoritatea aplicațiilor (mai puțin tel whapp etc). 

Dacă discuți cu cineva despre "liseuse", un cuvânt caraghios pe care nu-l folosește nimeni în lumea reala și scrii "l" in Google search primul cuvânt sugerat e "liseuse". Care repet nu-l folosește nimeni. Plus ca te-a umplut de reclame la kindle și kobo și mai știu eu ce. 

Alta chestie, ieși cu un amic la bere. Apoi chemi un uber, și aplicația îți sugerează imediat adresa ta, și adresa lui (sau a ei). Big brother stie cu cine vorbești, unde călătorești, cu cine bei, cu cine teu f..., cum ar veni te cunoaște mai bine decât nevastă-ta :D

Posted (edited)

Apropo de datele personale și cum sunt ele folosite, hai sa va mai zic una recenta.  Povesteam aici http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?/topic/7173-hai-hui-prin-europa/&do=findComment&comment=162699

prima experienta cu rentalcars dot com. 

Hai sa v-o zic și pe ultima că-i on topic pe topicul despre orice. În ultima vreme i-am folosit destul de des, și acum vreo luna mi-am cautat mașina pentru Grecia. Am văzut, mi s-au părut cam scumpe, am zis sa mai caut. Și la un moment dat am cautat din noi tot prin ei însă fără sa fii logat, și soc și groaza, erau cu vreo 12% mai ieftine. Am zis ca mi s-a părut, m-am logat și brusc aceleași cazane s-au scumpit la loc. 

Am decis să-i boicotez și mi-am luat direct printr-o agenție greceasca. Pe rentalcars să-i f... 

Am pățit-o și cu bilete de avion, dacă întru și caut prin vpn găsesc des oferte mai bune decât de pe ip-ul meu. 

Edited by james kilowatt

pai daca ai ip de belgia se presupune ca ai bani :)  

Da, sau dacă am mai cumpărat de multe ori, etc

Chestia asta cu "profilarea" însă e ilegala. Doar ca probabil nu prea pune nimeni legea în aplicare