Jump to content
MEDIC_REPORTING

Topic despre orice!

Recommended Posts

3 minutes ago, marius.zadara said:

Aici nu pot fi de acord in lipsa unor dovezi concrete. Este doar punctul tau de vedere pe care desigur ca il respect, dar care nu reflecta o acceptiune generala.

Era o tentativa de citare, "la liber" a domnului Trump, cu al lui "Chinese virus". Oricum, din ce am auzit pana acum, a aparut initial in China, care e comunista, si e treaba lor cum isi organizeaza lucrurile. Iar "ordinar" l-am folosit in sensul de "obisnuit", ceea ce, intr-adevar, e intrucatva deplasat, intrucat numai obisnuit nu e virusul asta.

Si, intr-adevar, in general simplificarile exagerate (mea culpa aici), nu reflecta realitatea niciodata.

In rest, parerea mea e ca, la ora actuala, putin conteaza daca e "natural", "man-made", chinezesc, australian, romanesc sau klingonian. Important la modul general e sa ne obisnuim cu el, iar in cazul familiei mele, in particular, sa incerc sa nu-l mai luam. Daca s-o putea...

Unii zic ca prin China ar fi aparut, altii prin Italia la sfarsitul lui octombrie, iar altii ca niste militari USA l-ar fi adus in China la niste jocuri ... :dontknow:
Perfect de acord ca prioritatea acum nu este investigarea aparitiei virusului ci gasirea unei solutii eficiente de protejare impotriva carcalacului. Incercam doar sa spun ca e bine sa fim precauti inclusiv cu declaratiile noastre, nu doar in privinta carcalacului. 

In rest, multa sanatate, avem cu totii nevoie.

Prioritara nu este doar gasirea unei solutiii ci si prevenirea urmatoarei epidemii si impiedicarea oricarui actor sa o poata specula. Iar din acest punct de vedere, indiferent de teoriile conspiratiei, cum ca Italia, ca militarii americani, ce a facut China este clar: pe de-o parte a informat la doua luni dupa izbucnire ca are o problema cu un virus agresiv si contagios, timp in care ghici ce a facut, a izolat focarul terestru si a fortat strainii sa plece cu avionul din el. Urmarea o stim cu totii ...

De-aia e Trump sucarit pe chinezi si pe OMS, pe protocoalele OMS la care si China e parte, strainii nu puteau fi fortati sa plece asa, iar tarile de destinatie trebuiau anuntate sa-i carantineze la sosire. Au fost anuntate, dar la trei saptamani dupa ...

Edited by dvoncu

Exista un scenariu standard pentru filmele proaste. Un cercetator (sau mai multi) descopera o problema grava (explodeaza un vulcan, vine un meteorit etc).  Incearca sa anunte autoritatile, insa astea trag de timp "ca sa nu creeze panica", pun la indoiala stiinta, modelul, pun la indoiala predictiile, poate meteoritul n-o sa ne loveasca, lasa ca poate nu explodeaza, etc. Nu actioneaza decat cand situatia deja a luat foc si panica nu mai poate fi oricum evitata.  Si apare Bruce Willis care rezolva problema. 

Dar stai, de data asta n-a fost film, ci istorie, mai putin partea cu Bruce Willis.... Chinezii au tras doua luni de timp.  OMS si-a dat constant cu tesla in c...  cu recomandari contradictorii.  Noi (europenii)  din ianuarie, cand am aflat de virus de la chinezi, si pana in martie cand am bagat lockdown ce-am facut?  Ca sa nu mai zic de ce n-a facut amicul Trump, care s-a inconjurat de incompetenti docili,  care si-au dat cu stangul in dreptul mai ceva ca dambovitenii... 

Ce sa zic, am ajuns sa traim intr-o lume in care in loc ca politica sa fie dominata de stiinta, e invers.  De data asta am avut noroc, ca e un virus cu mortalitate redusa.  Sunt curios daca o sa invatam ceva din asta sau nu (nu doar in materie de sanatate sau biosecuritate, ci si economie, politica, media, etc).  Ca din SARS nu am invatat nimic, din gripa porcina nimic, din MERS nimic,  din ebola nimic, am tot avut noroc de virusi nu prea contagiosi, meteoritii au tot trecut razant pe langa noi, iar noi ne-am intors la business as usual.... pana cand n-am mai avut, iar meteoritul asta ne-a lovit,  insa chiar si asa am avut noroc sa nu fie unul prea mare. 

Edited by james kilowatt

Pana una alta, indifentent ca e incompetents mondiala, conspiratie, vointa divina sau atac extraterestru, cu ce am ramas noi dupa "experienta:

- eu am facut pneumonie, pe care am tratat-o astfel: inainte si dupa internare cu tigari si vin alb sec (chit ca la inceput nu mai aveam guat si miros, dar pe modelul "mor cu virusul de gat), iar in spital cu antibiotic, eubiotic baby (exact!), paracetamol si algocalmin la nevoie (nu a fost nevoie), anticoagulant in burta (spital+7 zile dupa);

- sotia si fata cea mare, aceeasi medicatie in spital, mai putin antibiotic;

- fata cea mica, doar eubiotic baby.

In plus, soacra (internata in alt spital), care nu a primit de la inceput anticoagulant, a ramas cu 2 frumoase cheaguri de sange la piciorul stang.

Una peste alta, am avut viroze si pneumonii mult mai nasoale in trecut, noutatea acum fiind ca ne refacem foarte greu.

Mi-am luat si eu anticoagulant in carantina asta insa din alt motiv. Fractura suspensie spate stanga, placa + suruburi, ghips 6 saptamani... intr-un cuvant distractie.  Venind de la servici (in fuga), fix cu o zi inainte sa ni se interzica sa mai calcam la birou din motive de corona (secretara pozitiva). Si cu 5 zile inainte de lockdown generalizat. 

Insa na, am avut noroc ca am stat in ghips cand oricum trebuia sa stau in casa :D

Edited by james kilowatt

Si inca ceva, apropos de relationarea cu autoritatile si publicul larg (vecinii si concetatenii nostri):

1. Autoritati

- aflat ca socrii sunt pozitivi, mers acasa unde ne-am baricadat si am sunat la autoritati... vreo 5 ore si ne-au raspus.

- a doua zi, venit noaptea, sa nu vada vecinii costumele de "ursi polari" (exprimarea domnului de pe ambulanta), testat, primit a treia zi rezultate pozitive;

- urmatoarea zi, s-au gasit 4 locuri laolalta si pentru noi, drept pentru care am plecat spre internare, cu gunoiul personal dupa noi, pe care l-am predat "pe ascuns" la ghena spitalului, deoarece nu gasisem pe nimeni sa vina sa il ridice "regulamentar";

- stat 10 zile in spital sub monitorizare, toata stima pentru infirmiere, asistente si medici. Efectiv, toata stima (am primit inclusiv banane si ciocolata pentru fete de la o doamna infirmiera, pe care nu le-am putut plati, banii nostri intrand la categoria "posibil virusati");

- externati, in timp ce spitalul facea stocuri de paturi si echipamente noi, pentru viitorii "clienti";

- autoizolati in casa 4 zile, din nou - noi si gunoiul (deja eram prieteni buni).

2. Vecini

- anuntat colocatarii blocului ca suntem cum suntem si asigurat pe toata lumea ca nu am stranutat pe clante si butoane la lift. Reactiile au variat de la "asa le trebuie" pana la "ce cauta covizii astia sa ne imbolnaveasca".

3. Publicul larg

- cand am ajuns la spital, noi 4 circulam regulamentar cu mastile pe figuri si bagajele aferente pe strada, pe langa masini, trotuarul fiind ocupat de o serie de trecatori care se plimbau pe unde aveau treaba, pe langa spital covid, fara nicio masca whatsoever.

Cam asta a fost, pe scurt (de fapt, nu chiar asa de scurt).

Culmea e ca noi chiar ne-am ascuns toata perioada asta si l-am luat de la soacra. Ea, la randul sau, il luase de la serviciu, unde avusese caz, iar directoarea le-a spus ca nu inchide sandramaua, intrucat colega avea bronsita, nu covidel. Si in 10 zile, s-au imbolnavit o treime...

Edited by newbee
  • Like 1

Am uitat ce era mai important :)

In considerarea celor de mai sus, da, cred ca purtatul mastii e o idee buna. Macar ca nu facem altceva decat sa pun o bariera de cativa microni intre noi si prostiile de le fac toti responsabilii astia mondiali cu gestionatul pandemiei.

17 minutes ago, james kilowatt said:

Insa na, am avut noroc ca am stat in ghips cand oricum trebuia sa stau in casa :D

Asta inseamna o atitudine pozitiva :)

1 hour ago, newbee said:

unde avusese caz, iar directoarea le-a spus ca nu inchide sandramaua, intrucat colega avea bronsita, nu covidel. 

Directoarea asta e mai tampita decat ala care a fugit din carantina ca sa-si bata soacra...  Sper ca a fost si promovata!

Acum nu vreau sa va demoralizez, dar citind experientele avute cum ar fi sa va relatez eu acum despre o intrebare pe care mi-a adresat-o o mamica la sedinta cu parintii a pustiului, respectiv "dar dv, asa vertical cum va vad, chiar credeti ca exista acest virus?!" ... "Deci" ce sa mai zic, avusesem o si-asa o zi din categoria "ne-zilelor" sau "asa nu", iar acum, la orele 17:00 trecute fix sa vina si o intrebare din asta?! Noo, asa ceva am crezut ca doar in filme e posibil. Dupa care au inceput ca nu egzista, ca altul a mai pierdut gustul si mirosul si cu alte ocazii (ma intreb daca betia si somnul fusera excluse), s.a.m.d. ...

Va pot da nr. doamnei pt convingeri din viata reala, nu din auzite ... A, si un ultim amanunt, atat de mult nu "credea in virus" (alta tampenie, nu crezi in virus ci in existenta sau inexistenta lui, dar e greu cu romana) inca normal ca purta masca :wall: Asa da, mi-a parut dovada suprema de logica elementara. Fereasca Sfantul ... 

quote:

Jennifer Veltman, MD, chief of infectious diseases at Loma Linda University Health.
Veltman breaks down the most common misunderstandings circulating about masks and face coverings:
Myth: I’ll inhale too much carbon dioxide if I wear a mask.
Fact: Masks can filter larger particles in the air, but carbon dioxide can easily be exhaled through the filters. Coronavirus particles are 120 nanometers, oxygen is 0.120 nanometers and carbon dioxide is 0.232 nanometers. The pore size in N95 masks is generally 100 to 300 nanometers, meaning the average single pore will allow 1667 oxygen molecules in and 862 carbon dioxide molecules out. Other masks have even larger pore sizes, so a mask can’t restrict oxygen or carbon dioxide flow. It doesn’t mean that the wearer does not feel restricted. However, the math and physics are not consistent with that feeling.
The mask is quite effective at blocking the droplets you are exhaling, coughing or sneezing. The average size of those droplets is 1,000 to 10,000 nanometers, so by wearing the mask, you prevent the droplets from entering into the air for someone else to inhale.
Myth: You don’t need a mask if you physically distance.
Fact: The 6-feet rule is based on an outdated belief that COVID-19 is spread only via droplets. New evidence is emerging that shows COVID-19 may also be aerosolized and remain suspended in the air for more than 16 hours. Therefore, wearing masks gives you additional protection against the viral particles lingering in the air. Even if you’re alone in a space, it’s important to think about who may have been in the room before you. Like the flu, viral particles from someone no longer in the space may still be in the air you are breathing.
Myth: The virus isn’t that bad.
Fact: For many patients, the virus isn’t that bad, but there’s no way to predict who will get a mild case and who will get a severe case that their body is unable to fight. Providers are also seeing that the virus can trigger strokes and heart attacks. Doctors at Loma Linda University Health have noticed a concerning trend in the past several weeks of younger and younger patients with no known medical problems being admitted with respiratory distress, especially among obese young people.
Another thing to consider is the long-term consequences of infection. This virus is new, making it impossible to know what the long-term consequences are.
Myth: Masks only help if someone has symptoms.
Fact: Nearly half of infections are caused by people who were either pre-symptomatic or asymptomatic. Since we do not know who is carrying the virus, it is best to assume that everyone is infectious and wear a mask to protect yourself from others and to protect others from you.
Myth: Wearing a mask will weaken my immune system.
Fact: Throughout your entire life, your immune system has been primed by hundreds of thousands of foreign particles called antigens. Even if you decrease the inhalation of a few antigens for a brief period of time, it does not mean your immune system is left with nothing to do. In fact, none of us eat sterile food, so bacteria and viruses can still enter our body through food and keep our immune system exercising and strong.

4 minutes ago, james kilowatt said:

Pai masca o ferea de radiatiile 5G!

Doar ca nu si-a scos banda metalica din ea ... :) 

26 minutes ago, marius.zadara said:

Acum nu vreau sa va demoralizez, dar citind experientele avute cum ar fi sa va relatez eu acum despre o intrebare pe care mi-a adresat-o o mamica la sedinta cu parintii a pustiului, respectiv "dar dv, asa vertical cum va vad, chiar credeti ca exista acest virus?!" ... "Deci" ce sa mai zic, avusesem o si-asa o zi din categoria "ne-zilelor" sau "asa nu", iar acum, la orele 17:00 trecute fix sa vina si o intrebare din asta?! Noo, asa ceva am crezut ca doar in filme e posibil. Dupa care au inceput ca nu egzista, ca altul a mai pierdut gustul si mirosul si cu alte ocazii (ma intreb daca betia si somnul fusera excluse), s.a.m.d. ...

Va pot da nr. doamnei pt convingeri din viata reala, nu din auzite ... A, si un ultim amanunt, atat de mult nu "credea in virus" (alta tampenie, nu crezi in virus ci in existenta sau inexistenta lui, dar e greu cu romana) inca normal ca purta masca :wall: Asa da, mi-a parut dovada suprema de logica elementara. Fereasca Sfantul ... 

Am intalnit si eu destui din astia, si inca prieteni cu educatie, de la care nu ma asteptam.

Pe de o parte, ii inteleg. Majoritatea mi-au spus ca sunt primul caz de persoana cunoscuta care a luat boala. Statistic, asa e, suntem inca putini, noi cei "initiati".

Dar parca totusi o masca nu a omorat pe nimeni...

Majoritatea nu a fost niciodata in Groenlanda, si nici nu cunoaste pe nimeni care sa fi fost insa cati sunt cei care nu cred in Groenlanda? 

Dar cati sunt cei care au auzit de Groenlanda? Am ramane suprinsi, cred :)))

Pai despre groenlanda nu se vorbeste non stop la televizor sau pe feisbuc, ca despre corona. De aia lumea se pricepe mai mult la microbiologie sau epidemiologie decat la geografie :D

Pai tot nu pricep, ce importanta are faptul ca cei infectati sunt apropiati sau nu? Apropiati sau nu, ei exista si asta e primul si cel mai important pas. Adica cum, daca il cunosc pe X-ulescu am mai multa incredere cand imi spune ca are carcalacul decat Y-ulescu pe care nu il cunosc? Ce e prostia asta? Ca mai sunt si sariti din pluta e altceva, dar aia-s o minoritate fata de care oricum tre' fiecare sa aiba grija, adica oricum la masca ajungi in final, fie ca e X-ulescul anterior Y-ulescul pe care abia il cunosc. 

Am mai spus-o si o repet, convingerea mea este ca am iar am pierdut asteroidul. La propriu. Si vorba filmului celebru cu Brus Uilis, "aveam locuri in fata" ... E clar ceva in neregula cu noi, ca specie. 

Legătura e ca dacă cunoști personal pe cineva infectat, îndemână ca boala s-ar putea chiar sa existe.

Dacă afli din ziare de 1000 infectați e fake news, ne duce Iohannis de nas ca să ne fure drepturile omului sa i le vândă lui Merkel. Mai ales ca pe asta am aflat-o pe feisbuc de la cineva pe care îl cunoaștem personal, care n-are interes sa ne minta. 

De data asta am avut noroc ca asteroidul n-a fost decât un pietroi ceva mai mare. A ras doar un oraș, și ala populat în mare parte de pensionari și bolnavi cronici. 

Edited by james kilowatt