Jump to content
MEDIC_REPORTING

Topic despre orice!

Recommended Posts

21 hours ago, newbee said:

. Dadeam la tot cartierul...

Nu se ia chiar atât de ușor. Nu-i ca și cum dacă ieși în cartier ii omori pe toți.

Nu-i garantat ca nici cei din casa o iau toți. Știu cel puțin doua cazuri care au avut-o însă care n-au dat-o nici măcar tuturor celor cu care locuiau sub același acoperis.

Idea e ca dacă intri în contact cu 10 oameni și o dai la 3, e nasol, ca-n martie. Dacă o dai la mai puțin de 1, e ok. 

La mine în sat factorul asta acum e pe la 1.6, după ce s-au terminat vacantele și a început scoala. În martie era peste 3. Deși în mai - iunie de ex ajunsese la 0.7. 

Si eu am 2 colegi ale caror sotii au fost bolnave si ei nu au luat. Pe de alta parte, in cazul meu rata de "succes" a fost 100%. Din 9 persoane de ne-am adunat laolalta, am facut toate 9 :)))

E adevarat ca am stat vreo 5 zile impreuna, dar si colegii mei au stat cu sotiile respective.

Am 4 muieri in casa, respectiv nevasta, fetele si cateaua, care e cel mai al naibii cu ochii pe mine. Nici daca aveam timp de amante, nu aveam loc de intors, ma prindeau instantaneu :)))

Despre proiectul Folding @ Home a auzit careva? Sau si mai mult, l-a implementat cineva? Mai jos un filmulet exemplificativ. Pe principiul "niciodata nu e prea tarziu", ma gandesc sa ma alatur si eu cauzei, chiar daca server-ul de acasa nu are prea multi muschi - de fapt, nu-i prea are, dar e alta poveste ... Dar decat sa stea degeaba ...

PS & LE: Ce-ati zice de un grup HyundaiClub.ro? 

Eu am participat un timp acum mai mulți ani (cumnata-miu studia proteinele alea și mi-a spus de proiect). Am participat și la SETI, am minat și bitcoins... Sunt un fel de comunist digital :)

Cica alta metoda care dădea rezultate la analiza proteinelor era... joaca..  Spunea ca erau niște copii care găseau soluțiile de "folding" jucându-se un joc online făcut special pt asta și erau mai rapizi decât computerele. 

Si de ce ai intrerupt participarea? Sau altfel spus, nu ai relua-o daca ai avea ocazia? Mai faci si tu o pauza de la bitcoint-urile alea care practic se urca pe tine :) 

14 minutes ago, marius.zadara said:

Si de ce ai intrerupt participarea? 

Sistem nou, Windows nou, uitat... 

Acum mai am un singur calculator care merge 24/7, ca server de stocare in rețea. F anemic ca performațe, are un procesor eco, care după ce ca e vai de mana lui mai e și downcloacked și undervolted. 

1 hour ago, dvoncu said:

Whatsapp?

Nu, dar vei intelege la ce ma refer daca vizionezi clipul dat anterior.

45 minutes ago, james kilowatt said:

uitat

Asta da, se mai intampla si la case mai mari. Legat insa de reursele hardware, si al meu este pe aceeasi idee eco, mai putin partea de downclock/voltage - ce sa mai scoti dintr-un amd t56n, e deja la limita inferioara. Insa, pentru ca in mare parte din timp sta degeaba - mai primeste din cand in cand un mail si mai raporteaza "intrusi" - era o varianta de a folosi mai bine acei maxim 10 Wh pe care ii papa. Vorba americanului, $1 e mai mult decat $0.

PS: Imi amintesc parca - exact ce ziceam mai sus - ca ma intrebam mai demult de ce isi unesc fortele gigantii din IT pt gasirea unei solutii la carcalac. Iata ca s-a intamplat.

LE: Exista si proiectul Rosetta@Home pe acelasi principiu, n-am intrat insa in amanunte. Nu cred insa ca doar astea doua sunt, dar treaba pare sa prinda contur.

Ca sa nu fac alt topic hai sa vorbim despre acest articol: https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/agentia-europeana-a-medicamentului-vaccinul-astrazeneca-e-sigur-si-eficient-1470336?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=53871556&__grua=5207a86dff55cfd6920cb92e1b49f6df&__grrn=1

Acum spicuim....

Vaccinul AstraZenenca e sigur și eficient, a decis comitetul Agenției Europene a Medicamentului. EMA va continua să studieze o posibilă legătură între vaccin şi formarea unor tromboze la persoane vaccinate.....

Vaccinul este sigur și eficient în prevenirea COVID-19, iar beneficiile sunt mult mai mari decât riscurile, au spus oficialii EMA într-o conferință de presă. ....

Hopa! E sigur dar de fapt Beneficiile sunt mai mari decat riscurile. Deci riscuri exista. Bunnn. Daca maine ar spune sincer ca exista sansa ca 1 om la 50 000 vaccinuri sa moara, v-ati mai vaccina?

Hai sa vedem comentarii. Cum adica e sigur dar de fapt nu e sigur?

"Beneficiile mai mari decat riscurile" e formula pentru toate chestiile medicale.  Si la o amarata de operatie de apendicita semnezi o hartie ca esti la curent cu riscurile... 

Posted (edited)
6 hours ago, uko said:

Hai sa vedem comentarii. Cum adica e sigur dar de fapt nu e sigur?

Ai avut curiozitatea sa citesti prospectul vaccinului?

Dar prospectul de la Paracetamol? Ia de aici:

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.
Trebuie sa intrerupeti tratamentul cu Paracetamol Terapia si sa consultati medicul imediat daca aveti simptome cum ar fi umflaturi ale fetei, limbii si gatului, dificultati la inghitire, umflaturi rosii si mancarimi ale pielii si dificultati de respiratie.

Reactii adverse rare (afecteaza mai putin de 1 utilizator din 1000)
-                 modificari ale trombocitelor (tulburari de coagulare)
-                 tulburari ale celulelor stem (tulburari ale celulelor de la nivelul maduvei osoase, implicate in formarea celulelor din sange)
-                 depresie, confuzie, halucinatii
-                 ameteli, tremuraturi, dureri de cap
-                 edem (acumulare anormala de lichid sub piele)
-                 tulburari de vedere
-                 dureri abdominale, sangerari gastrice si intestinale, diaree, greata, varsaturi
-                 tulburari ale functiei ficatului, insuficienta hepatica, necroza hepatica (moarte a celulelor hepatice), icter (ingalbenirea pielii sau a albului ochilor)
-                 mancarime, eruptii cutanate tranzitorii, transpiratii, pete rosii pe piele, urticarie
-                 supradozaj si intoxicatie

Reactii adverse foarte rare (afecteaza mai putin de 1 utilizator din 10000)

-                 trombocitopenie (reducere a numarului trombocitelor), leucopenie (scadere a numarului de celule albe din sange), neutropenie (reducere a numarului celulelor neutrofile din sange), anemie hemolitica (distrugere anormala a celulelor rosii din sange)
-                 angioedem cu simptome precum umflarea fetei, buzelor, gatului sau limbii,
-                 reactii alergice severe (anafilaxie)
-                 hipoglicemie (valori mici ale zaharului din sange)
-                 daca anterior ati avut dificultati in respiratie cand ati luat acid acetilsalicilic (aspirina) si/sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament
-                 hepatotoxicitate (leziuni ale ficatului determinate de substantele chimice)
-                 boala severa de piele care pune viata in pericol prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii (sindrom Stevens-Johnson)
-                 boala de piele care pune in pericol viata prin provocarea de eruptii cutanate, descuamarea pielii si rani (necroliza epidermica)
-                 insuficienta renala severa (deteriorare severa a functiei rinichilor)
-                 boli ale rinichilor (nefrita interstitiala)
-                 sange in urina (hematurie)
-                 imposibilitatea de a urina (anurie)

Inainte de a ne isteriza, mai bine ne informam.

Da, eu m-as vaccina ieri daca ar fi posibil.

Edited by Cristist50
  • Like 2

Eu m-am vaccinat cu Pfizer.

Am semnat jdemii de hartii, ca imi asum si un cataclism mondial nuclear, daca am ghinion si se intampla.

O singura pagina era cu posibile reactii adverse, si alea includeau de la astenie la caderi masive de zapada vara.

Le-am semnat pe toate si m-am prezentat cuminte la injectie.

Singura mea teama e sa nu fie apa de ploaie, asta cred eu ca e riscul cel mai mare.

Parerea mea.

• Like 1

Domnilor, de unde găsesc o tastatura + mouse wireless cu layout musai românesc?  Una gen Microsoft, care sa nu necesite drivere (și drepturi de admin pentru instalare). Cele Microsoft gen 850 merg, pe testate. 

Posted (edited)

Cred că-i singura tastatura wireless cu layout romanesc. Merge, n-are nevoie de driver sau drept de admin. Și tastatura și mouse-ul au o singura baterie, sunt curios cât tine. 

In alta ordine de idei ce discuri de frâna recomanda experienta pentru ix35? 

Edited by james kilowatt

Posted (edited)

Văzut ate, febi sau brembo între 200 și 250 bucata.  Sunt ok sau teapa? 

Edited by james kilowatt

Ce inseamna OE, si ce inseamna legat de placute de frana? Intrebarea am pus-o si acum 12 ani pe acest forum. 

Posted (edited)

OE= Original Equipment (echiparea de fabrica) , OEM ( Original Equipement Manufacturer) . Diferenta, tot din materialele alea sunt fabricate insa procesul de fabricatie si controlul calitatii sunt modificate, linii de productie separate. Insa pt placute de frana la hyundai mergi fara probleme pe producatori consacrati, o sa constati ca sunt mult peste alea de fabrica.

Edited by akon

Autokarma sunt de incredere, sau vand chestii contrafacute? De unde pot sa le iau fara sa risc sa fie contrafacute?

Bun, de la unul din ăștia le iau dacă nu-s escroci. De la autokarma am luat piese și la petrolier și par ok (pana acum). 

On 7/4/2021 at 9:05 PM, akon said:

OE= Original Equipment (echiparea de fabrica) , OEM ( Original Equipement Manufacturer) . Diferenta, tot din materialele alea sunt fabricate insa procesul de fabricatie si controlul calitatii sunt modificate, linii de productie separate. Insa pt placute de frana la hyundai mergi fara probleme pe producatori consacrati, o sa constati ca sunt mult peste alea de fabrica.

Banuiesc ca e vorba de un fel de umor. Hai sa luam urmatorul caz. Te asigur ca e real. In 2012 echiparea franelor pe un anumit model este o marca (care vrei tu). Pe asta o consideram OE. Anul urmator pe acelasi model de masina se foloseste alt producator. Asta inseamna ca si acelea sunt OE? Strict cazul meu: pe masina (i30 FD 2007) TRW, la revizie am venit cu placute coreene. Nu au vrut sa le puna pentru ca nu erau OE. Am intrebat si atunci: ce inseamna OE? Sa-mi spuna marca si le cumpar eu pentru ca nu vreau sa platesc adaosul de 200% practicat de reprezentanta. N-au putut sa-mi raspunda.

Deci?

Laurentiu Baranga sef la Oficiului Național de Prevenire și Combatere a Spălării Banilor si profesor universitar la vreo 3 universitati nu avea nici liceul facut, si-a falsificat diploma de bacalaureat :)  si va intrebati de ce merge asa bine tara. Ca toti politicienii se lauda cu mastere ( in fapt o scoala de vara de 2 saptamani si o diploma platita) de zici ca sunt zei...

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-24492803-fostul-sef-combaterea-spalarii-banilor-laurentiu-baranga-care-falsificat-diploma-bacalaureat-trimis-judecata-acuzatiile-care-aduc-procurorii.htm

Edited by uko