Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
MEDIC_REPORTING

Topic despre orice!

Recommended Posts

Pana la urma l-am comandat pe ala de la loctite, am găsit unui care spun ca-l livrează sapt viitoare. 

Frate, ca si prin minune a venit deja.... o zi in loc de o saptamana cum fusese prevazut. Teleportare, nu alta

E ca la companiile aeriene: au lungit din pix zborurile cu o ora ca sa nu plateasca despagubiri de intarziere.

Noroc ca am stat jos, nu alta ... 

Am fost aproape sa ajung sa va bantui ... Bai nene, niciun incident in trafic, locuitor la sat cu acte-n regula,  fericit al posesor al unei masini ale carei revizii costa mai mult decat masina in sine si astazi mai bogat cu o "oferta" de reinnoire RCA ... cu 50% mai scumpa decat precedenta! La acelasi asigurator, fara niciun incident in trafic, 0 puncte de penalizare, clasa maxima de beneficii si ... oferta 50% mai scumpa ?! Mai exact, de la ~580 RON (12 luni + decontare directa) la ~850 RON, optsutecincizeci, da. Oferta cred ca a constat in faptul ca nu am si niste zecimale pe-acolo, lor pare-se ca nu le-a dat cu virgula, ceea ce mie unul nu mi s-a intamplat.

Ziceti si voi acuma, inteleg ca suntem de dreapta, dar mai nene, +50%? Aia pe juma' de an si far' decontare este cat asigurarea curenta.

Sa opreasca careva planeta. Vreau sa cobor IERI. Inteleg ca au crescut preturile cu asigurarile, dar nu in halul asta bre. Pai +50% anul asta, de la anul inca 500 RON pt oxigenarea Bucurestiului, unde ajungem? 

Eu v-am prevenit, aveti grija cand deschideti mail-urile cu oferte ... Macar sa stati jos si sa va luati pastila de inima INAINTE. Dupa s-ar putea sa fie prea tarziu.

Ideea e ca e o piata libera cu 20 de asiguratori. Care e problema? E scump? Inseamna, no offence, ca nu-ti permiti masina pe care o conduci ...

Intelegeam un calcul de genul a scazut daunalitatea cu X si mie mi-a crescut asigurarea cu Y ... cita vreme pe o asigurare de 200 de Euro ajungem sa platim daune medii de 1000 de Euro ...  e bine.

In tarile alea capitaliste, pe aia cu multe daune la activ nici nu-i mai asigura, iar RCA -ul mediu de de 2-3 ori mai scump ca la noi ...

Edited by dvoncu

Cu tot respectul, dar gresesti calculul: fara niciun cost din partea asiguratorului, costul meu a crescut cu 50%. Nu e vorba de ce imi permit sau nu, e vorba de ce ni se cere in conditiile in care noi nu am cerut nimic. Regula cresterii trebuia aplicata celor care au un risc mai mare de accident/daune, precum incepatorii, cei care au domiciliul sau masina inmatriculata in orasele mare (deci unde si riscul este mai mare de a ajunge in service), s.a.m.d, nu e vorba de ce imi permit sau nu. Piata este intr-adevar libera, si crede-ma ca am gasit la o alta companie de asigurare la acelasi cost ca cel pe care il am acum fara niciun fel de "oferta" personalizata.

Eu doar v-am pus in tema, sunt insa curios la voi cat va fi oferta. 

Pe la mine exista o "traditie", sau poate o proecedura de marketing care spune ca daca esti client fidel, meriti jumulit.  Fac orice ca sa te atraga, insa daca stai un numar de ani incepi sa te incadrezi la profilul ala de fraier caruia ii e lene sa caute serviciile in alta parte. Sau poate esti un baby boomer care n-a auzit de internet.

Asiguratorii/bancile fac asta. De exemplu eu am fost client la banca portocalie care e si la voi, cu 2 conturi curente, 2 de economii, 2 pensii private (un fel de pilon 2), invarteam pe la ei sume cu 6 cifre si cand am cerut o oferta sa recalculez creditul la casa (dupa prabusirea dobanzilor)  sau sa asigur Citronelul (o racheta deosebit de greu de stapanit) pur si simplu m-au trimis la plimbare.  Ma duc cu oferta de la alta banca cu 2.25% dobanda si ei imi propun 4.35 (eu avand 4.40 la ei dinainte de criza)... eu ce sa inteleg, ca vor sa ma pastreze de client? Sau cand imi spun ca citronelul nu poate fi asigurat decat dupa minim 2 ani de experienta si un stagiu de conduita defensiva?  Banca in sine e OK.... daca esti client nou. Cand eu plecam, un amic a primit cea mai buna oferta la ei. Insa eu care eram client din 2005 n-am acces la oferta aia. 

Fix aceeasi experienta si cu operatorii de telefonie. Vii client nou, ai oferte bune. Esti la ei de 10 ai, m..e, primesti o reducere de 1.5% la o factura umflata cu 10% fata de noii clienti.  Si o data la doi ani un bilet la cinematograf. 

Probabil ca au invatat asta la aceeasi scoala de marketing. "Faceti tot ce puteti sa atrageti clienti noi si jumulitii-i pe aia vechi".  Si a ajuns moda si in Romania. Concluzia? Cand incep sa te trateze cu spatele, cara-te la concurenta, cu arme si bagaje.

Edited by james kilowatt

Aceeași bancă portocalie în Italia nu a fost în stare să modifice termenii unui împrumut pentru prima casă, am mărit suma cu 10k, în 2 săptămâni. 

M-am dus la alții, în 2 zile am avut răspuns ok, deși eram cu rata puțin peste maximul admis, dobânda fiind 0,85% peste euribor la 6 luni, (acum fiind - 0,35%).

Am schimbat 3 companii telefonice, 2 bănci și 2 distribuitori de gaz și curent. De aia e piața liberă. 

QED, pretul se face intre cerere si oferta. Marius, ceea ce am afirmat ramine in picioare, companiile nu vind produsele la cost sau cost+ iar pe piata asigurarilor oricum s-a schimbat cel putin ceva (inflatie+devalorizare) dar ma rog fiecare calculeaza ce vrea si intelege tot ce vrea.