Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
MEDIC_REPORTING

Topic despre orice!

Recommended Posts

Dar taxă pentru trecut pragul când pun?

Nu cred că este legal așa ceva, pentru același serviciu să ai 2 prețuri diferite.

Înseamnă că au prea mulți clienți care au început să își aducă piesele de acasă, au personal stufos, inclusiv oameni dedicați care își primesc salariul din vânzări de piese, iar consultantul financiar e un birocrat contractat cu experiență în multinaționale mari care încearcă să acopere salariile respective doar din calcule în Excel, fără să se gândească la clienții care vin pentru serviciile profesionale oferite și nu ca să umple buzunarele patronilor. Probabil ca va urma selecția naturală...

Nu stiu cat de legal este, poate ne spune cineva mai avizat. Prima mea impresie a fost aceea ca am nimerit la un magazin de piese auto si nu un service auto, ca si cum un magazin ti-ar cere un pret mai mare pe produsele cumparate de la ei daca iti aduci plasuta de acasa... Oricum, v-am spus parerea mea, cat se poate de mult fac singurel - sperand ca juniorul sa dea o mana de ajutor in cativa ani - iar ce nu pot, merg in service cu piese aduse de mine - poate cu unele mici exceptii, precum distributia daca o voi inlocui vreodata. Nu pentru ca si datorita acestei noi reglementari, ci pt ca daca se poate, de ce nu?

Daca tot e sa fie bal, atunci bal sa fie: pt a fi ambele parti fericite, oare service-ul nu ar putea inchiria o rampa? Adica, daca piticii imi agreseaza neuronul cu dorinte necurate privind realizarea cu manuta proprie a unor operatii, atunci n-ar fi mai simplu sa existe o posibilitate de a inchiria o rampa si acolo dezlantui iadul? Asa n-ar mai fi cazul de a avea costuri diferite pt aceeasi operatie atunci cand venim cu traista dupa noi. Cand mai avem nevoie de o cheie, +X %, cand mai avem nevoie de o parere, + Y% sau cine stie, cand vrem ca mecanicul sa verifice ce am facut atunci sa fie +Z%. Intelegeti voi ideea.

Cunoasteti astfel de service-uri, sau macar unul care sa inchirieze - pe propria raspundere a piticilor/neuronului - o rampa, eventual chei, mecanic, etc.?

S-ar mai reduce astfel multe alte probleme si toata lumea ar avea de castigat.

Zic si eu ...

Pe vremuri existau rampe publice prin benzinarii. Acum pauza, si mie mi-ar placea sa gasesc una....

As sapa un sant in curte la Marius. Curtea mea e microscopica :D

Edited by james kilowatt

Se va inventa santul foldabil, vine impachetat intr-o cutie de chibrituri.

Exact, asa-numitul sau kit de șanț, il tii sub podeaua portbagajului.

Edited by james kilowatt

Corect. Le găsești mai ieftin pe Army surplus.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Mai sunt 2 rampe în Sibiu. Însă la una ajungi doar cu pile 😁

La ACR ați încercat. Știam că pentru membrii ACR era ceva similar, îți puneau la dispoziție hala cu rampa iar tovarășii de acolo chiar se pricepeau la mecanică.

Eu ma refer la ceva oficial, comercial la o adica, ca pana la urma asta era scopul, sa nu iasa in pierdere. Santuri slava Domnului gasim peste tot, nu tre' sa le mai si caram dupa noi. Ideea era sa mai beneficiem si de ceva ajutor, fie materializat in scule, fie in forme de viata specializate in ce vrem noi sa facem.

@James, prea tarziu, am improvizat o rampa impreuna cu socrul meu, dar te astept oricand :)

La ACR ma batea gandul sa ma abonez dupa episodul asociatiei, insa costul lunar ma cam da pe spate ...

Dacă ai unde s-o ții, exista rampe mobile. Niște suporți metalici pe care ii pui la roti și urci pe ei și-ți ridica mașina vreo 25-30 cm. Nu încapi în picioare sub ea însă poți șurubari mai comod și mai safe decât s-o ridici pe cric.

De 2 barne de 5 metri si late de 20 cm + 2 capriori si panta "naturala" a curtii, ce zici ? :) Am mai vazut pe YT divese inginerii pe tema suspendarii masinii, dar alta e cand faci treaba intr-un mediu "profi", plus ca mai poti beneficia si de consultanta. Na, fiecare cu piticii lui, care service e pe faza, poate castiga. Care nu .... nu. Sunt sigur insa ca nici unii, nici ceilalti nu vor ceda.

Apropo, din discutia cu mecanicul am inteles ca prin tarile vestice nu prea ai voie sa mesteresti la titiu mai nimic chiar daca faci treaba in curtea ta, vecinul putandu-te reclama oricand si invocand siguranta celorlalti in trafic. Acum nu stiu pana unde se poate merge si ce este acceptat si ce nu, caci una e sa schimbi un bec, alta un disc de frana. Voi ce ziceti sau mai bine zis, ce stiti legat de asta?

Copii, unde se poate gasi in magazin in Romania o vopsea/oja din aia conductoare, pentru reparat degivrajul lunetei (sau circuite electronice)? 

Pe la mine se gaseste doar pe net, insa vine la pastele cailor...

De asta cu venitul mi-e frica, ca daca nu vine repede raman cu ochii in soare. De pe net il pot lua si la mine (unde btw, e mai ieftin). 

In magazine fizice nu poate fi gasit? 

Edited by james kilowatt

Ba da da tre umblat. Dedeman, Hornbach, Leroy Merlin sau magazine specializate de componente electronice - e aceeasi substanta care se foloseste la refacerea placilor de circuite. Daca esti prin Bucu comand eu si iti predau.

N-ajung in buc... doar in Ilfov :) E complicat, cred ca il comand de aici pana la urma si asta e. Oricum e pentru citronel, nu-i urgent. La drum plec oricum cu aia mare. 

E un Dedeman linga Otopeni, gasesti Bison Electro.

James, daca te ajuta cu ceva, il pot comanda pe numele meu si ne intalni in Ilfov sau Baneasa/Otopeni pt a ti-l inmana. Daca vrei, ti-l pot pune la posta. 

Multumesc pentru ponturi si oferte  :fingerup:

Nici in Ilfov nu stau... doar trec.  Daca acolo au pus astia aeroportul.... Si de trecut trec in viteza, stau mai putin de 48h pe meleag.... 

Edited by james kilowatt

@james kilowatt Zi taticu' pe unde treci si iti aruncam flaconu' pe strada, doar deschizi portiera si il iei din fuga calului :)