Jump to content
Flamingo

Consum benzina

Recommended Posts

Face face. Dar ne transformam usor in Bucuresti. Norocul meu ca nu prind ambuteiajele de la orele de varf

Edited by marius.zadara
Citat mesaj anterior integral

Si in orase mai "inapoiate" "se poarta" ambuteiajele!!!

Insa asta e un raport intre numarul de autovehicole multiplicat cu procentajul de verde pe semafor

si raportat la lungimea si latimea strazii...

Si nu stiu cum sa bag in ecuatie si locurile de congestie (trecerile peste/sub obstacolele rutiere gen

ape/cai ferate/alte bazaconii)...

Insa depinde si de ora (dimineata, dusul odraslelor la scoli, mersul la servicii, dupa-amiaza returul catre

suburbiile unde s-a construit departe de centru si unde nu se ajunge "acceptabil" decat per auto...)

(Si cum inca nu sunt prea multe job-uri care se pot face de acasa, cu tot super-internetul romanesc....)

Edited by Obositu'

Buna seara sunt posesorul unui i 10 pe gpl productie 2018.

Masinuta este folosita mai mult in exterior de catre sotie.

Am achizitionat aceasta masina in octombrie 2018 si pana acum am 12000 de km. Legat de consum depinde de nr de persoane care se afla,traseul pe care il faci si soferul .Cu o singura persoana am facut urmatorul traseu :Brasov -Onesti-Galati dus in tors cu un plin de gpl 570 km traseu facut doar dus in 4 ore si 30 de minute.

In Brasov se gaseste de la 2.65 rompetrol si 2.85 altiii.

Eu alimentez numai de la rompetrol.

70 de lei 27 de litri

Buna seara,o intrebare am si eu,daca acul de la benzina este intre a doua si a treia liniuta,prima liniuta fiind cea cu 0,c-am cati litri de benzina ar trebui sa mai fie in rezervor? Intreb deoarece de la plin si pana unde este acul acum am doar 240 km facuti.

Deci se pare ca am facut 270km de la plin si pana sa aprins becul pentru rezerva.O sa vada la urmatorul plin cati litri intra de la minim la maxim,.Se pare ca e ciudat motorul asta si consuma cat logan 1.4,se astepta la 7 hai maxim 8.Sa mai iau la rand iar topicul asta si sa vad cati km fac altii cu un plin.

Posted (edited)

Eu am i10 din 2009 (si inca mai merge!) Are cam 122000km facuti.

Consumul depinde de cat de des si energic se utilizeaza piciorul drept

(atat acceleratia cat si frana). Condus in stil economic (numai in afara

orasului e posibil asta), poate scade consumul sub 6. Cutia de viteze mi

se pare destul de bine etajata, insa tenteaza la un stil de condus mai

"vioi" (sportiv) ceea ce inseamna consum mai mare (caroseria e destul de

grea, cu sofer avem peste o tona din cartea de identitate si chiar si pe

cantar!!!).

PS Indicatorul de benzina e oarecum orientativ; in manual rezervorul e

dat cu capacitate de 35 de litri, insa daca ii fac plinul cand se aprinde becul galben,

nu imi intra decat 26-27 de litri (evenimentul ala e recomandat a fi cat mai rar la

orice masina, pompa de benzina se raceste mai bine si are viata mai lunga daca rezervorul

nu scade sub sfert....

Edited by Obositu'

De ce doar inafara localitatii este posibil un stil de condus economic? A, poate vroiai sa zici "mai" economic, asta da. Dar altfel ai practic aceleasi instrumente: o frana de motor, o panta, o anticipare, etc. 

Ca sa poți anticipa, trebuie sa poți lăsa distanta fata de cel din fata (gen dacă el frânează tu sa vii cu frână de motor, el reaccelereaza tu sa fii încă în mișcare). Însă în oraș dacă faci asta se găsesc tot felul de Schumacheri care să-ți ia fata și din astea.