Jump to content
Flamingo

Consum benzina

Recommended Posts

Salutare !

Cum varianta pe motorina se asteapta sa apara la finalul lui sept. 2008, iar la noi probabil din 2009, deschid acest topic, in speranta de a afla de la posesorii de I10, cata benzina le papa masinuta. Huyndai spune ca aceasta consuma undeva pe la:

- 6,1 l / 100 km in oras,

- 4,4 extraurban iar

- mixtul, undeva pe la 5 l / 100 km.

Sincer ?

Daca consumul va fi pe la un + 1 litru / 100 km fata de ce anunta ei, eu tot ma declar multumit.

Deci cu ce consum va laudati oameni buni ? :rolleyes:

Edited by Flamingo

HYUNDAI Getz 1,5 CRDi 1,5 e mai buna decat orice i30, i10.

Consum obtinut de mine:3,6-3,8-3,9-4,2 afara la 80-90-100-110 km/h, treapta 4

Ii place enorm treapta 3-4

In oras are consum de 4,1-4,5 litri la 100 km.

Acest consum se obtine cu MOL, diesel normala

Deci nu optez nici pentru accent, nici pentru i10, sau i30

Sa va mai spun ceva

Are un demaraj fantastic. Revizia la 7500km-374 RON

F.F.F.MULTUMITA.

Salutare !

Cum varianta pe motorina se asteapta sa apara la finalul lui sept. 2008, iar la noi probabil din 2009, deschid acest topic, in speranta de a afla de la posesorii de I10, cata benzina le papa masinuta. Huyndai spune ca aceasta consuma undeva pe la:

- 6,1 l / 100 km in oras,

- 4,4 extraurban iar

- mixtul, undeva pe la 5 l / 100 km.

Sincer ?

Daca consumul va fi pe la un + 1 litru / 100 km fata de ce anunta ei, eu tot ma declar multumit.

Deci cu ce consum va laudati oameni buni ? :rolleyes:

Hai sa ne limitam la niste afirmatii argumentate... totusi. Fiecare masina e buna in felul ei, n-are rost sa comparam mere cu pere. Getz e un fel de i20 daca e sa respectam noua nomenclatura Hyundai. Nu putem sa ne raportam numai la consum cand spunem cat de buna e o masina, altfel bicicleta ar fi mai buna decat orice Getz.

=)) kiar ca ...

Oricum eu va promit ca ii voi face consumul cat mai repede la i10... nu ca elenamihaela care ne duce cu zaharelul...:p

=)) kiar ca ...

Oricum eu va promit ca ii voi face consumul cat mai repede la i10... nu ca elenamihaela care ne duce cu zaharelul...:p

:rant:

Consum obtinut de mine:3,6-3,8-3,9-4,2 afara la 80-90-100-110 km/h, treapta 4

Ii place enorm treapta 3-4

In oras are consum de 4,1-4,5 litri la 100 km.

Acest consum se obtine cu MOL, diesel normala

Deci nu optez nici pentru accent, nici pentru i10, sau i30

Sa va mai spun ceva

Are un demaraj fantastic. Revizia la 7500km-374 RON

F.F.F.MULTUMITA.

Mii de scuze, dar ce are sula cu prefectura ?

Unu la mana, ne aflam pe forumul lui Hyundai I10.

Doi la mana, nu vom compara in vecii vecilor masina pe diesel cu cea pe benzina.

Trei la mana, exista Toyota Yaris, care bate Getz-ul si "conserve" din clasa ei.

Patru la mana, serviceul la cele pe motorina costa mai mult decat la cele pe benzina si asta ti-o spun din experienta.

Cinci la mana citeste si tu inainte de a posta.

Deci...

I10, benzina, forum dedicat, So Houston, Getz, pardon... we have a problem.

Sa-ti zic de fosta masina a lu' tata de pe vremea cand eram copil ?

Moaaa, ce masina era aia... Dacia 1100... care apropos, avea acceasi capacitate a motorului, cum are I10-le "nostru". :fingerup:

Scuze daca m-am aprins prea tare. :blush:

Masina cand am luat-o cre ca mai avea 50 de ml de benzina in ea. Am bagat 12,5 l la inceput. Am facut un consum asa foarte relativ si mi-a ieshit cam 7,5 pt prima suta.... Masina am condus-o intr-un trafic infernal in constanta.

Edited by varol_gean

E cineva capabil si are bunavointa sa ne spuna si noua clar ce consum are..

In oras in afara cu aer sau fara..

E cineva capabil si are bunavointa sa ne spuna si noua clar ce consum are..

In oras in afara cu aer sau fara..

Consumul meu e undeva la 4, si ceva la 100 km , in oras putin mai mult cam 6 si ceva, dar am scos 4% in prima ei zi pana la cluj si inapoi. vezi pe unde am postat pe aici exact cat si cum.

Am facut consumul!!! :fingerup:

Dupa calculul meu (de economist) am ajuns la 10%!!! Stiu, groaznic. Doar in oras, facand naveta Berceni-Tei zilnic (Lizeanu, Obor, Iancului, Dristor, Vacaresti, P-ta Sudului), cu tot cu aer conditionat si cu un drum pana la padure duminica. Mi s-a parut exagerat de mare, dar asta a rezultat.

Inseamna ca Yarisul sotiei cu automata e papusa pe langa asta. Undeva pe la 7.6 maxim in Bucuresti la aproximativ ora 8 cand e aglomeratia cea mai mare in Militari si in plus alergata pe autostrada pana la viteza ei maxima (177km/h) :D

Stai linistita ca va scadea consumul.

Am facut consumul!!! :fingerup:

Dupa calculul meu (de economist) am ajuns la 10%!!! Stiu, groaznic. Doar in oras, facand naveta Berceni-Tei zilnic (Lizeanu, Obor, Iancului, Dristor, Vacaresti, P-ta Sudului), cu tot cu aer conditionat si cu un drum pana la padure duminica. Mi s-a parut exagerat de mare, dar asta a rezultat.

N-are cum ! :blink:

E ceva in neregula aici. :dontknow: Sau poate e din cauza ca masina este inca rodaj si cam toate consuma mai mult pana se "aseaza" motorul. Apropos, cati km ai facut cu ea pana acum ? :wacko:

nici eu nu cred ca poate avea consumul asta, e cam exagerat, din tot sufletul sper sa fi calculat gresit. Si oricum, din experienta avuta in bucuresti, unde am facut 12 km in trei ore, nici nu cred ca mai conteaza consumul efectuat, poate doar cel la ... relanti

N-are cum ! :blink:

E ceva in neregula aici. :dontknow: Sau poate e din cauza ca masina este inca rodaj si cam toate consuma mai mult pana se "aseaza" motorul. Apropos, cati km ai facut cu ea pana acum ? :wacko:

1600 km am facut cam de 1 luna si jumatate, de cand o am.

eu am 1100 de km in 10 zile... consumul meu aprox este de 8 jumate... pfff cam mult :(

oricum eu nu cred ca in traficul din Bucuresti se poate face un consum exact.

cred ca masina are alt consuma in #super traficul# nostru din Bucuresti. (eu asta am constatat la vento, in Bucuresti 100 km i-am facut cu... multi litri de benzina, iar in Ploiesti nu sarea de 14-15 litri)

Salutare tuturor.

Subiectul este foarte interesant, si eu doresc sa iau i10 pentru consoarta, dar nu ma arunc :)

Daca-mi permiteti - este absolut normal ca plaja de variatie sa fie mare. Traseul fiecaruia dintre noi genereaza un anumit consum. Chiar anumite zile/perioade aglomerate, cu acelasi traseu pot genera variatii mari.

De asemenea, stilul de condus. Apoi putem exclude extremele - ca la patinaj.

Cred ca raspunsul cel mai corect il vom deduce punand toate cifrele la un loc, iar el (raspunsul) va fi "intre X si Y litri/100".

Sper ca x si chiar y sa fie cat mai aproape de acel fantastic 6.1.

Ca informatie ajutatoare - este acelasi motor de pe Getz. Putem afla consumul mediu real al lui Getz de la posesorii actuali, cu vechime mai mare.

Cu o masina mai usoara (de la 1,1 tone la 0.86) oare la cat ajunge consumul real?

L

C3-ul sotiei, cu motor de 1.1 benzina mananca 12 l/100 km in Bucuresti.

Consumul in Bucuresti variaza foart mult in functie de traseu. Chiar si vaporul meu consuma mai mult de cand ne-am mutat sediul firmei. Daca inainte manca 13 l/100 km in oras, acum rar vad ceva mai mic de 17 l/100 km pe bord.

aproximez ca mi s-a mai potolit consumul. Si anume...in oras aprox 7,1 max 7,5 fata de 8,5-9,5 cum a fost in prima mie...

Buna treaba, deci este cam asa cum am spus eu la topicul "Bestia Nera" de pe subforumul "My car".

Un consum relativ si impartind gradatiile la nr. de litri cat are rezervorul... si stiind cata benzina am bagat, a fost de un 5,6 % litri / 100 km din care 25 % din drum l-am parcurs prin orase. :fingerup:

Lumeeeee, help !!!!!

I-am facut consumul strict in oras (Bucuresti)... !!!!!

Imi papa 10 litri / 100 km... :blink::blink::blink:

Daca nu scade in cateva saptamani, ii dau foc. :angry:

Daca asta te face sa te simti mai bine, afla ca dieselul meu de 2l papa 12 l in Bucuresti.

Chiar daca este off topic din punct de vedere al modelului si tipului de combustibil, este on topic pe "ars la buzunar"

Obisnuieste-te cu asta !

Edited by Claudiu

I-am facut consumul strict in oras (Bucuresti)... !!!!!

PAI ASTA NU E ORAS e balamuc , poate mai scade dupa 15.06 cand se mai elibereaza traficul.

oricum mai asteapta si tu sa se mai aseze motorul.

Eh, o sa ma astept, asta e...

Oricum am exagerat un pic ca sa scot in evidenta altele... Normal ca n-o sa-i dau foc ci in cel mai rau caz o sa merg cu ea la garantie, in cazul in care nu se mai "potoleste" consumul...

P.S. Renaultul meu, model Clio (de fapt Symbol, daca ar fi sa ma iau dupa masinile branduite la cateva sapt. dupa achizitioanrea ei in 2004) este pe motorina si nu sare de 7 in oras... Dar e mai puturoasasi mai "balena"... In fine, fiecare cu ale ei... :rolleyes: