Jump to content
yks2007

Anvelope si Jante, discutii

Recommended Posts

Michelin, cu un coeficient de frecare cat mai redus ;)

Scumpe, domne'! Scumpe! Dar se pare ca merita!

Asa de curiozitate, daca a avut cineva michelin sa ne spuna cam cate jdemii de km l-au dus!

Si-a pus un prieten pe skoda octavia tour 1,9tdi michelin energy saver 195/65-15...sa zicem ca nu e nicio diferenta fata de continetal ce a avut inainte ca sa nu zic ca i se pare ca a crescut consumul.Eu am marit presiunea in pneuri si am scos iarna asta (inclusiv in zilele mai calduroase cu soare ce au trecut) un consum ca de vara-4.88L/100km cu anvelope debica frigo 2

Cu Barum Polaris 2, 175/70/14 pe carosabil uscat la inceput de februarie am scos pe 500km un consum de 4.5% ...pe CB.:dontknow:

Oameni cu talpa fină de levănţică ...

Eu nu prea pot să scot sub 5.5% , acum am 185 65 14 Dunlop Wintersport M3. Cum să mergi încet când ai anvelope "M3" şi "sport" pe deasupra ? :drive:

salutare!

am o nelamurire. vreau sa imi cumpar niste jante aliaj pentru accent pe care sa montez cauciucurile de vara de 175/70/r14. problema e ca nu stiu ce caracteristici trebuie sa aibe jantele. dupa indelungi cautari pe net am gasit ceva de genul:

-r14

-pcd 4x100

-et de la 35 pana la 43

-j 5 pana la 6.5

as aprecia daca ati putea sa imi spuneti daca aceste valori sunt corecte.

multumesc.

Da, sunt corecte!

Dar... pentru vara... anvelopele de 175?

Este, intr-adevar, o problema daca exista restrictie financiara.... dar as trece macar pe un 185 latime!

Toate cele bune si sa ne tii si pe noi la curent cu ce vei vedea si alege... sa mai fim si noi la curent cu piata!

Edited by BlueKing

multumesc blueking pentru raspuns. de fapt ai fost amabil si m-ai ajutat si pe pm cand ti-am cerut caracteristicile jantelor tale, dar ai de r 15 si mie imi trebuie r14.

cauciucurile care vreau sa le montez sunt cele originale ale masinii: pirreli 3000, nu sunt cumparate separat si nu are rost sa cumpar altele pentru ca sunt in stare foarte buna, si destul de putin rulate. cele de iarna vreau sa le tin pe jantele din tabla.

am cerut foarte multe oferte pe net, dar am primit foarte putine (vreo 5 din 14 cereri). acest lucru imi ridica un semn de intrebare, dar nu spun mai mult. in oras piata este foarte slaba, nu am gasit nimic pentru nevoile mele.oricum cred ca mi-am facut o idee si cat de curand o sa fac o comanda. o sa incerc sa va tin la curent.

Edited by Acc3nt

Intr-adevar, am jante de 15" pentru vara, dar pentru iarna am jantele de 14" cu anvelope adecvate, asa ca le stiu caracteristicile!

Am inteles, sunt ok anvelopele P 3000 de 175... atunci ramane cu titlu de recomandare ca la un moment dat sa treci (pe jantele ce le vei achizitiona) la anvelope de 185!

Cat despre peripetiile prin care treci cautand jante... asa este!

Eu, in Bucuresti fiind si mi-a fost greu sa vad live anumite jante de care eram interesat la un moment dat, chiar daca eram dispus sa bat tot orasul pentru asta!

Altii, nu imi puteau vinde decat seturi de 4 jante - halucinant, nu vadeam si nici acum nu pot pricepe de ce nu as putea cupara 5 sau 7 jante!

In fine, mult spor si nu uita sa ne tii la curent!

Cam ce marci si modele ti-au fost propuse?

salutare!

multumesc blueking pentru recomandare. intentionez ca in viitor cand voi schimba cauciucurile de vara sa imi cumpar unele de 185/65/r14, parca asa merg...

ca si oferta de jante, iata cate ceva din ce am primit:

-de pe jantealuminiu.ro:

*MSW 20 MATT BLACK 109 EURO/BUC 6X14 ET 36

*BORBET X8 BLACK 118 EURO/BUC 6X14 ET 40

*BORBET X8 GRAPHITE 118 EURO/BUC 6X14 ET 40

-de pe anverom.ro

*JANTA ALIAJ MARCA RC DESIGN MODEL RC14 SGVP 5.5jx14” 4x100 ET38 – 430 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA MAK MODEL AUDACE MIRROR 5.5jx14” 4x100 ET35 – 385 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA MAK MODEL VELOCE 5.5jx14” 4x100 ET35 – 364 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA DEZENT MODEL F 5.5jx14” 4x100 ET38 – 386 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA DEZENT MODEL L si 5.5jx14” 4x100 ET35 – 357 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA MSW MODEL MSW20 BLACK 6jx14” 4x100 ET36 – 469 RON / BUC. CU TVA

*JANTA ALIAJ MARCA SPARCO MODEL PISTA 6jx14” 4x100 ET37 – 535 RON / BUC. CU TVA

(OFERTA VALABILA IN LIMITA STOCULUI DISPONIBIL.COST VALVA , MONTARE SI ECHILIBRARE – 33 RON / BUC. CU TVA.TRANSPORTUL IN TARA SE ACHITA SEPARAT.)

-de pe anvelopesijante.ro- mi-a dat link-ul care site-ul lor. banuiesc ca ce vezi, aia au.

-de pe pro-line.ro

--MAK AUDACE MIRROR--1600 lei/set

--MAK VELOCE--1450 lei/set

- de pe janta.ro

*Enzo 101 5.5x14 4/100/35/60.1-306.91 ron/buc

*Dezent F 5.5x14 4/100/38/60.1-380.31 ron/buc

*Dezent L si 5.5x14 4/100/35/60.1-351.41 ron/buc

oferte frumoase am vazut pe tuningshop.ro : rial miloano 5.5x14 la 338ron/buc, rial campo 5.5x14 la 275ron/buc, DAR nu mi-au raspuns la cererea de oferta, iar pe mobil nu au putut sa imi spuna mare lucru, decat ca e posibil sa nu mai fie aceleasi preturi.asa ca i-am eliminat de pe lista. si pe altuning.ro sunt niste oferte foarte frumoase, dar nu au posibilitati de contact,doar sa faci comanda si atat..dar nu stiu care e realitatea acolo asa ca ...

de fapt, in general, ofertele primite sunt mai scumpe decat ce am vazut pe site-uri.

sunt informatii pretioase dupa parerea mea. le-am postat in speranta ca va usura munca altora.. mie mi-au trebuit vreo 2 saptamani de cautat, asa venit acasa obosit dupa serviciu, stai cateva ore pe net, cere informatii colo si colo. as vrea sa introduc un fel de disclaimer si sa mentionez ca ofertele nu imi apartin, ce am primit asa am postat SI NU VREAU SA FAC RECLAMA la nici un site sau produs anume. imi exprim doar parerea personala. hotaririle va apartin.

va tin la curent cu ce m-am hotarat in cele din urma...

Ar mai fi de adaugat gaura centrala e de 57mm (sper sa nu gresesc). Mi-e mi-ar place Oz Racing, Superturismo GT, negru mat (mai exista silver si alb). Spre exemplu 6Jx14, 4x100, cu ET36 ar costa cam 140eur (din cate m-am interesat). Astea se gasesc si pe 15".

Uite ce au si la firma aceasta:

http://wheelbase.v2.ro.alcar.fdi-dm.de/alloyv2m/index.php?&fdi_mod=S21&fdi_key=16527

Oferta este facuta folosind configuratorul lor!

LE: Nu merge cum trebuie, vad ca deschide pagina cu toate diametrele... trebuie selectat ca filtru dimensiunea de 14" !

Uite ce zice si 6TTK (desi Oz-ul este ceva mai costisitor ca achizitie...):

http://oz002.mx-live.com/default.aspx

Mie imi place si Oz Longe 8 (8 spite duble "se pupa" perfect cu numarul prezoanelor dpdv al simetriei) :fingerup:

Edited by BlueKing

Din proprie experienta- am anvelope de iarna 185/65-14 si de vara 175/70-14.Pe distanta de la poarta casei la poarta serviciului pe 185 imi indica 23,7km iar pe vara(175) 23,3km...adica aprox 400m pe 25 km sau 1,6km pe 100..ceea ce e destul de mult zic eu

Asta din diferenta talonului (nu strict din cauza latimii anvelopei)...

Acum nah, sunt beneficii si "pierderi colaterale" - eu zic ca beneficiile sunt covarsitoare in raport cu aspectele negative!

Edited by BlueKing

Mi-am montat astazi jantele astea post-6407-053463800 1301256184_thumb.jpg

pe masina cu anvelope 195 55 15 am sa revin cu poze aici. Am vrut sa vad diferenta in rond la Alba Iulia unde inaite cu cele de 175 / 14 la 50 km/h incepeau sa scartaie insa cu astea la 70 km/h nici un scartait decat un fluier de politist :wall:

... nici un scartait decat un fluier de politist :wall:

Adica???

Doar atat, s-a limitat sa fluiere? :huh:

Scuze pt off topic1

Edited by BlueKing

Prima iarna cu anvelope de iarna pe spate, marca renumita... Debica :wacko:, late de 185.

Acum fara gluma: teoretic daca ar trebui sa aleg intre Pirelli si Debica teoria mi-ar spune sa aleg prima marca. In practica insa cu polonezele astea nu am mai scos toata iarna niciun scartzait pe puntea din spate. Asta imi confirma ca nu sunt subiectiv cand spun ca nu-mi plac P3000 (de 175) pe Accentul meu.

In primul rand ar trebui sa te gandesti ca P3000 sunt All-season si Debica sunt special pentru iarna. Alta compozitie chimica, alt comportament, alta latime, alt comportament ;)

Din proprie experienta- am anvelope de iarna 185/65-14 si de vara 175/70-14.Pe distanta de la poarta casei la poarta serviciului pe 185 imi indica 23,7km iar pe vara(175) 23,3km...adica aprox 400m pe 25 km sau 1,6km pe 100..ceea ce e destul de mult zic eu

Trebuie sa tii cont si de gheata iarna. Numai la plecarea de pe loc cate odata faci vreo 30/40 de ture in patinaj.

Pentru cei care vor sa isi cumpere jante de aliaj, recomandarea mea este sa va cumparati prezoane pentru jante de aliaj(cu saiba si un pic mai lungi)!

Am incercat in weekend sa pun jante de aliaj iar cand am strans prezoanele originale, nu au strans 'cat trebuie', nu mi-a placut...

De aceea va recomand sa va luati alte prezoane cand schimbati jantele, cele originale sa le lasa-ti pentru jantele de tabla, iar pentru cele de aliaj sa cumparati altele noi. Amu fiecare face ce vrea..... DAR merita schimbate!!

Parerea mea, voi face-ti ce vreti.

Edited by iflorin

Si cei care avem originale de aliaj si vrem sa schimbam modelul, mai trebuie sa schimbam si prezoanele ???

diferenta consta intre forma conurilor: la tabla conul este mai mic si mai scurt iar la cele de aliaj conul este mai lung si mai ascutit.

Trebuie sa tii cont si de gheata iarna. Numai la plecarea de pe loc cate odata faci vreo 30/40 de ture in patinaj.

Masuratorile s-au facut in ambele cazuri exclusiv pe carosabil uscat.Chiar si daca as fi patinat pe gheata(si astfel mi-ar fi afisat mai mare distanta decat in realitate tot sunt 400m mai putin decat cu anvelope 175/70-14)

Pentru cei care vor sa isi cumpere jante de aliaj, recomandarea mea este sa va cumparati prezoane pentru jante de aliaj(cu saiba si un pic mai lungi)!

Am incercat in weekend sa pun jante de aliaj iar cand am strans prezoanele originale, nu au strans 'cat trebuie', nu mi-a placut...

De aceea va recomand sa va luati alte prezoane cand schimbati jantele, cele originale sa le lasa-ti pentru jantele de tabla, iar pentru cele de aliaj sa cumparati altele noi. Amu fiecare face ce vrea..... DAR merita schimbate!!

Parerea mea, voi face-ti ce vreti.

Sigur te referi la prezoane si nu la piulitele acestora?

Noi nu avem prezoanele in fuzeta (sau cum se numeste) si venim cu piulitele peste?

Mie mi-au dat separat si piulite cu alta conicitate, piulite cu care am prins rotile pe prezoanele originale!

Edited by BlueKing

Ar dreptate @BlueKing. In mod normal cand se cumpara jantele, ele trebuie sa vina si cu piulitele lor si daca este cazul cu inele de centrare pe centrul butucului. Fiecare model de janta poate avea o alta conicitate