Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
yks2007

Anvelope si Jante, discutii

Recommended Posts

O sa iti reduca consumul cu 2-3l la 100km si masina se va opri instantaneu pe ploaie. :)

Ai grija, daca mergi prea incet, s-ar ptea sa produci motorina :laugh:

Nu cred ca va fi la nivelul asta, dar oricum acum am E la consum si C la franare pe suprafete umede (Matador Stella 2 MP16, aceleasi dimensiuni). Nu neg faptul ca reducerea consumului a fost si motivul pentru care am alocat diferenta de bani. Ce ma nelinisteste intr-un fel este faptul ca flancurile sunt moi, nu as spune foarte moi dar oricum nu la fel de tari precum la modelul mentionat anterior. Unii zic ca asta face bine la sanatate, altii zic ca face rau la Dealul Negru, sa zicem asa :drive:

In sensul asta am intrebat mai mult, caci la productia de motorina stau la fel de bine ca la cea de ulei pentru motor ;)

PS: Inca nu le-am montat, abia luna viitoare o voi face cu ocazia reviziei.

Sunt Continental. Intra in gama premium. Eu dupa o explozie pe A2 la 130 am trecut pe gume XL. Nu sunt run-flat si nici asa moi cum sunt cele obisnuite.

Iar coeficientii de consum si de franare sunt ok. Dar stii f bine ca ambele depind cel mai mult de cel din spatele volanului...

A. Uitasem. Continental au o politica fff ok din punct de vedere al garantiilor. Nu dau nimic. Punct. Indiferent de ce se intampla cu anvelopa, fie ea si de o zi vechime.

Asa ca, bafta! Km multi fara cuie in ele!

Edited by Skynet91

De pe site-ul Goodyear (am calculat în paralel cu pdf-ul de pe site-ul UE și e corect):

What the tyre fuel ratings mean:
The difference between an A rating and a G rating could mean a reduction in fuel consumption of up to 7.5%. To put this in real terms, choosing A-rated tyres instead of G-rated tyres could save you more than 6 litres of fuel every 1,000 kilometres.

What the wet grip ratings mean:
In an emergency situation, a few metres can make all the difference. For a passenger car applying full brakes from 50mph, a set of A-rated tyres will brake up to 18 metres shorter than a set of F-rated tyres.

Evident, factorii sunt mulți, deci estimările sunt relative. Eu nu dau 2 bani pe eficiența lor la consum întrucât am un haplea pe 4 roți. Mai critică pare eticheta frânării pe ud.

Bridge-urile mele de vară au rating F la consum, Dunlop-urile de iarnă au C. Consumă fix la fel. :)

@marius, ar fi fost o variantă să iei pe 185/65. Lățimea contează. :)

Edited by Sergiu Gh.

Sergiu , sunt perfect de acord cu tine . Conteaza ce e pe ud . Cu cat sunt mai sticky cu atat sunt mai ineficiente la consum.

Si da , clar as fi luat 185 latime .

E buna ideea cu xl ul . Si eu am xl acum dar e un pic obligatoriu la mine .

Gresit, directiva europeana va obliga constructorii sa produca autovehicule electrive care fac zgomot.

Din experienta personala: 185/65/14 vs 175/70/14

- anvelope joase si late;

- consum la fel;

- se aseaza la fel la drum, aceiasi aderenta, aceiasi stabilitate.

.. NU am simtit nimic diferit intre cele 2-ua dimensiuni !

Dar RECOMAND, 195/65/15 ... la astea simti si vezi diferenta!

Ce sa aleg dintre astea 2?

https://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-landsail/ls388/195-55-r15-27531/

Sau

https://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-nexen/n-blue-hd-plus/195-55-r15-27915/

Acum am Vredestein 205/50R15 cam tocite cei drept si a inceput sa se auda un sunet ciudat, un uruit asa in mers.. la service mi'au spus ca de la anvelope trebuie sa fie..

- Jante Torque 393 Spoke R15

- 6.5J

- ET 35

As putea sa pun 195/65r15 chiar daca nu este in talon dimensiunea asta?

Despre Nexen am mai auzit si nu lucruri rele. Landsail...e prima data cand aud.... https://www.youtube.com/watch?v=USDucg4QKNo

Incearca si Invovic daca vrei ceva bun si ieftin

Nu pune cauciucuri mai inalte decat spune in talon.

Am luat alea NEXEN 195/55R15 pana la urma, sunt ok..dar sunetul ala tot se aude, deci nu e de la anvelope sau rulment de roata..

inregistreaza-l ca nu suntem mafalda :) sa auzim si noi despre ce e vorba