Jump to content
yks2007

Anvelope si Jante, discutii

Recommended Posts

jante pe 15'' , 4x100, et 37 cu anvelope 195/50/R15 merg pe accent?

citeste in cartea de identitate la rubrica obsrevatii daca este trecuta ca posibila varianta 195/50/R15, daca este merg, daca nu, nu te sfatuiesc.

in privinta ET-ului, verifica sa nu iti loveasca de mariginea pasajelor de la aripi daca montezi anvelope de 195

jante pe 15'' , 4x100, et 37 cu anvelope 195/50/R15 merg pe accent?

La mine in talon sunt trecute ca anvelope optionale 195/55/R15 85V

Guest B-73-AML

Salut, sunt un nou posesor de Accent 1.5 CRDI SH, 62.000 km. Anvelopele sunt praf, ma gandeam sa le schimb cu unele noi. Momentan am 175/70R14, dar as vrea sa le schimb cu 185/65R14, dimensiune ce este trecuta de asemenea in talon. Jantele sunt 5J. Pot sa pun anvelopele dorite pe aceste dimensiuni de jante ? Multumesc.

am vazut montate si merg foarte bine.eu zic sa le pui fara frica :fingerup:

Salut!

Vreau sa stiu daca pot sa pun pe masina mea jante 195/60/R15 tinand cont ca eu am jantele de otel 175/70 R14 !

Poate stiti voi daca imi afecteaza virarea maxima, sau daca atinge cand "o incarc" (P.S. este modelul nou)

Edited by megadeyutzu

NU, pe jantele originale de tabla merg doar anvelopele recomandate de 185 latime !

O adaugire, ca sa nu se inteleaga eronat din exprimarea mea:

Pe jantele originale de tabla, in afara de anvelopele de 175 latime (cu care vine "incaltata " masina), merg doar anvelopele recomandate de 185 latime!

La orice centru de anvelope mai rasarit, trebuie sa aiba niste programe prin computerele lor care sa iti spuna ce dimensiuni de anvelope pot fi puse pe orice tip de janta ai tu! :fingerup:

Edited by BlueKing

Salut!  

Vreau sa stiu daca pot sa pun pe masina mea jante 195/60/R15  tinand cont ca eu am jantele de otel 175/70 R14 ! 

Da poti, dar recomand 195/55/15 sau 185/60/15 ca sa nu-ti afiseze eronat viteza la bord.

Poate stiti voi daca imi afecteaza virarea maxima, sau daca atinge cand  "o incarc"  (P.S. este modelul nou)

Nu atinge, atat timp cati respecti echivalentul.

Hai sa-ti explic mai exact ce dimensiuni poti pune pe accent!

175/70/14

185/65/14

185/60/15

195/55/15

205/50/15

195/50/16

205/45/16

215/40/16

Toate aceste dimensiuni care ti le-am scris mai sus, sunt echivalentul la 175/70/14, si nu-ti afiseaza cu mare eroare.

Poti pune si alte dimensiuni, dar eroarea de viteza afisata pe bord, este

ET-ul trebuie sa fie neaparat intre 35 si 39, adica, 35, sau 36, sau 37, sau 38, sau 39

Spor la cumparaturi :fingerup:

Eu din intrebare inteleg daca poate sa isi puna ANVELOPE de 195 pe jantele originale de tabla - NU POATE!

Daca trece pe jante de 15" sau 16" este deja alta discutie!

merg jantele de tabla de la opel corsa D-sunt pe 15" au 4X100 PDC latime 6 J ET 39 dar gaura de centrare e mai mare putin e de 56,5 in loc de 54. Se centreza doar din prezoane sau nu merg deloc?

acum si eu m-am exprimat gresit....

am uitat sa mentionez ca vreau sa schimb jantele sa pun de aluminiu pe 15'  care sunt echipate cu cauciucul mentionat de mine 195/60/R15 ! 

Cauciucul trebuie sa aiba talonul (flanc-ul) de 55, nu de 60! Uita-te in certificat si ai sa vezi ca scrie si acolo 195/55/r15. Daca ai certificat dala` nou nu mai scrie.

1. 195 = 195 mm, reprezinta latimea cauciucului

2. 55 = este un factor de multiplicare, care va va ajuta sa calculati inaltimea talonului astfel in functie de latimea cauciucului. Talonul (mm) = 195 * 0.55 = 107.25 mm

3. r15 = diametrul jentii in inch (15 inch)

Cum ti-a raspuns si Mihai mai sus echivalentul anvelopei 175/70/14 sunt:

- 185/65/14

- 185/60/15

- 195/55/15

- 205/50/15

- 195/50/16

- 205/45/16

- 215/40/16

Edited by diaconescubogdan

Eu din intrebare inteleg daca poate sa isi puna ANVELOPE de 195 pe jantele originale de tabla - NU POATE!

Daca trece pe jante de 15" sau 16" este deja alta discutie!

1) Omu specifica de prima data anvelopa 195/60/15, deci clar nu are cum sa puna un astfel de cauciuc pe o janta de 14, era normal ca vorbeste de jante pe 15.

2) Accent-urile full, adevarata varianta full, vin cu jante pe 15 de aliaj, si anvelope 195/55/15.

Cauciucul trebuie sa aiba talonul (flanc-ul) de 55, nu de 60! Uita-te in certificat si ai sa vezi ca scrie si acolo 195/55/r15. Daca ai certificat dala` nou nu mai scrie.

1. 195 = 195 mm, reprezinta latimea cauciucului

2. 55 = este un factor de multiplicare, care va va ajuta sa calculati inaltimea talonului astfel in functie de latimea cauciucului. Talonul (mm) = 195 * 0.55 = 107.25 mm

3. r15 = diametrul jentii in inch (15 inch)

Cum ti-a raspuns si Mihai mai sus echivalentul anvelopei 175/70/14 sunt:

- 185/65/14

- 185/60/15

- 195/55/15

- 205/50/15

- 195/50/16

- 205/45/16

- 215/40/16

multumes... atat am vrut sa aflu...

Am fost vizitat cu o saptamana inainte de concediu de niste binevoitori care m-au lasat fara cort, saltele, biciclete si 2 din cele 4 cauciucuri de iarna.

Trebuie deci sa imi iau inca doua (celelalte sunt folosite doua sezoane).

Intrebari:

-ce argumente contra exista ref. la cauciucurile reesapate.

-avand in vedere ca din discutia de mai sus rezulta ca pe jantele originale de 14 se pot pune si cauciucuri de 185, se pot monta cauciuri de 185 si 175 in tandem? (fata/spate) - ar fi vreun avantaj in aceasta (ciudata) abordare?

In afara faptului ca ar arata un pic inestetic, nu ar afecta cu nimic bunul mers a-l masinii. Toata chestia sa le pui perechi fata-spate

Am un hyundai accent an 2008 benzina 1.4

Intrebarea mea este daca se potrivesc pe masina mea urmatoarele jante,daca incap la locul lor fara sa-mi atinga tabla :

Jantele sunt pe 17`

anvelopele sunt 215/40/17

celor care imi raspund le multumesc in avans.

Edited by zeeuxx

Salut

Am cateva clarificari pentru tine:

1. Desi vad ca te-ai alaturat noua inca din Ianuarie 2009, acesta este prima postare. Mi-e greu sa cred ca nu ai citit forumul pana acum si nu ai gasit nimic despre jante.

2. Incearca sa folosesti butonul de cautare (Search). La o simpla cautare "jante accent" am gasit 46 de topicuri (45 fara al tau).

3. Asta este prima atentionare. (Mai las aici topicul deschis de tine, cateva zile, apoi il lipesc la unul din celelate)

Respect :fingerup: Sper sa gasesti ceea ce cauti.

Scuze pentru disconfortul creat.

Dar drept urmare m-am conformat la ce mi-ati spus la punctul 2 si am dat search "jante accent" si am citit,am citit si nimic.

inca odata imi cer scuze ca am deschis acest topic dar chiar nu gasesc raspuns la ce vroiam sa aflu eu pe forum.Numai bine

Stai linistit, n-ai creat nici un disconfort, insa chiar daca n-ai gasit exact ce te interesa poti sa pui intrebarea direct pe unul din topicurile existente (anvelope si jante, jante 17" ????, jante aluminiu, etc,). La fel cum tu nu ai gasit informatia necesara, la fel va pati si un alt user si cu cat sunt mai multe topicuri legate de acelasi subiect, va fi tot mai greu de gasit ceva.

Ai putea sa te conversezi si cu XMihai caci el a avut sau mai are jante de 17", dar oricui te-ai adresa da mai multe detalii despre acele jante (de ex. ET e foarte important de stiut).

Bafta.

Se poate lipi topicul asta de altele ca sa nu fie probleme.

In sfarsit cred ca am gasit raspuns la intrebare acum trebuie sa aleg un set din cele 4,care ar arata mai bine pe Hyundai Accent 2008

post-7584-091039300 1293532564_thumb.jpeg

post-7584-063850300 1293532590_thumb.jpeg

post-7584-059485400 1293532596_thumb.jpeg

post-7584-001187700 1293532602_thumb.jpeg

Edited by zeeuxx

A 2-a sau a3-a oricum ceva cu mai multe spite.

Jantele sunt frumoase, nu am ce zice. Mi-aduc aminde de acum 3 ani cand rascoleam si eu internetul sa-mi gasesc ceva care sa-mi placa.

Parerea mea ca de 17 sunt cam mari totusi. In afara se faptul ca o sa se vada janta mai frumos pe masina nu prea mai sunt alte avantaje. In schimb sunt multe dezavantaje.

In afara de "R" cat o sa vrei sa iei trebuie sa mai ti cont de ET care la accent este 40 si distanta intre prezoane: 4x100.

Trebuie sa te mai uiti si in talon sa vezi acolo daca ai puse dimensiunile la roti.

Daca nu sunt trecute ai noroc, daca le ai trecute - trebuie sa faci o vizita la RAR sa-ti omologheze noile dimensiuni pe care vrei sa le pui.

@ zeeuxx:

Ca sa iti faci o idee, tocmai ce a postat astazi Leonidas niste imagini http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=955&pid=118082&st=120entry118082 , dar poti cauta si tu pe internet cu "New Accent Tuning" (din imagini iti poti face o idee cum se vede o janta sau alta)!

Ca idee, ar trebui sa ai in vedere ca numarul gaurilor [4] sa se potriveasca vizual cu numarul de spite: 4 / 8 / 12!

Personal am Aez Xylo pe 15" care au cam 13 spite daca nu ma insel - deja de la 10 spite in sus nu prea mai bate la ochi neconcordanta nr. gauri / nr. spite!

Exista si pe niste site-uri un fel de configuratoare, dar imaginea nu este decat vag raportata la realitate!

Bafta si sa nu uiti sa pui poze ulterior upgradarii! :fingerup:

Nu cred sa fi auzit pana acum de cineva cu jante de 17" pe Accent MC.

XMihai are de 16" 215/40 7.5J ET35 daca am identificat eu bine din topicul VIGului.

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=1548&view=findpost&p=100765

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=1548&view=findpost&p=100863

http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=1548&view=findpost&p=110826

Iti recomand sa te joci aici - http://www.rimsntires.com/rt_specs.jsp

Tine cont de dimensiunea standard 175/70/R14, 5J, ET39 sau 185/65/R14, 5.5J, ET46 (quote Muratu, dintr-un alt topic legat de jantele de tabla pe 14").

Posibil daca nu schimbi ceva si pe la suspensie sa iti atinga oricum in momentul in care ai masina incarcata (aici poate nu in stationare, dar "dinamic" cred ca o va face).

Greutatea rotilor se va face simtita. Franarea va trebui sa fie mai prompta si dupa un timp cred ca vor ceda componente care nu au fost concepute sa sustina modificari de acest gen (nu-mi vin exact in cap si probabil nici corect, dar - bieletele si tot ce inseamba bucsi, posibil probleme de directie si de amortizare). Totul insa functie de felul in care conduci si unde.

Edited by auretu

Nu si-au dat obștescul sfârșit (desi am pus arpacas d-o parte) ale mele stoc Pirelli 175/70/R14. Dupa discutii cu mai multi mecanici printre care unul care se ocupa doar de roti (ce pasiuni au unii) am aflat ca suma de janta cu balon cu nu mai stiu ce este in principiu OK si doar RARul ar trebui sa isi dea si el cu presupusu' daca e ceva care nu e specificat in talon/carte. Dar... cel mai bine este ca masina sa rămână cu jantele ei (inestetic... stiu) si pe ele dimensiunile recomandate de producator. Printre motive ar protectia mai mare a discurilor si a senzorilor ABS (2 erori din cauza depunerilor deja la activ), greutatea combinata a celor doua repere este cea la care s-au gandit proiectantii si de aici povesti cu directia, suspensiile, unghiuri si alte alea...

Astfel incat pentru noul set de vara eu mai am doar o dilema (trilema de fapt)... Yokohama, Debica sau tot Pirelli?