Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
yks2007

Anvelope si Jante, discutii

Recommended Posts

CE JANTE MERG PUSE PE UN HYUNDAI ACCENT MODEL 2007 ,PTR. CA IN CERTIFICAT AM urmatoarele:

pe masina- 170/70/14 84t si fata si spate

si mai am la optionale 195/55/15 85 v

de 17 ar merge puse sau de 15 dar mai late un 205 sau 215.

am vazut un model de 17" borbet x8 si zic ca merg puse pe hyundai accent model 2007 chiar este un site si au si configurator ?

special ptr. hyundai

Edited by yks2007
  • Like 1

Despre jante pentru "noul" accent s-a discutat aici, vre-o 16 pagini. Un mic search poate face minuni :biggrin:

Aceasta este un site configurator.

Si o poza cu jantele borbet x8 17" pe accent:

post-107-1209651837_thumb.jpg

deci merg puse jante de 17" si anvelope ce dimensiuni poti monta pe aceste jante sper sa nu fie probleme cu jantele de 17" (sa frece sau sa loveasca la viraje respectiv gropi).anvelope?

Cica daca nu pui ce scrie in talon, iti da eroare in kilometrajul din bord. Nu stiu daca o fi foarte adevarat. Eu mi-am pus ce scrie in talon 195/55 R15.

nu asta ar fi problema , ci sa nu frece sau sa loveasca in aripi ca erori oricum are ea din fabricatie :laugh: cred ca pana la urma am sa merg sa fac o proba cu jante de 17 si cauciucuri , treaba este sa vad daca gasesc pe cineva dispus.

Dimensiunea cauciucurilor nu are nicio relevanta decat in combinatie cu cea a jantei. Poti pastra circumferinta rotii folosind jante mai mari (de 8", sa zicem) insa cu cauciucuri foarte subtiri. Pentru 8x17, ar trebui sa folosesti cauciucuri de genul 195/45R17. Astfel de combinatii probabil sunt bune pe autostrazile din Germania. In Romania ai toate sansele sa-ti faci jantele si anvelopele praf alaturi de rinichi.

- pentru 170/70R14 poti folosi jante de pana la 6,5x14

- pentru 195/55R15 poti folosi jante de pana la 7x15.

El mai intreba daca poate pune cauciucuri mai late fara sa frece de aripa la viraje sau gropi. Chiar nu stiu, insa dupa cum arata spatiul, cred ca merg 205 fara probleme.

ok m-am informat, trebuie puse si probate , dar trebuie gasit cineva care are asa ceva montate pe masina (205/55/15" sau 205/45/17") mai greu dar o sa caut, ca nu pot sa dau 3000 ron si dupa aia sa nu se potriveasca. inca ceva anvelopa daca are 205 o sa iase in exterior sau o sa se duca inspre interior sau aici depinde de latime jantei? in fine cel mai bine proba cu jante si cauciucuri.

cred ca aici este deja vorba de ET-ul jantei.

Spectaculos aspectul jantelor de 17 pe Accent insa pacat de ele pe drumurile romanesti.

Salut, sunt un nou posesor de Accent 1.5 CRDI SH, 62.000 km. Anvelopele sunt praf, ma gandeam sa le schimb cu unele noi. Momentan am 175/70R14, dar as vrea sa le schimb cu 185/65R14, dimensiune ce este trecuta de asemenea in talon. Jantele sunt 5J. Pot sa pun anvelopele dorite pe aceste dimensiuni de jante ? Multumesc.

Da, fără îndoială.

Vezi că sunt deja topicuri unde s-au discutat și răsdiscutat aceste lucruri...

Exact dimensiunea asta o am eu , bine acu am jante de aliaj , dar inainte pe cele de tabla tot deastea aveam de fabrica(lot de Polonia).

Salut. Pune fara probleme ca nu e nici o problema,eu am pe cele de tabla 185/65/r 14 de iarna si nu am nici o problema iar pe jenti de 6.5 J am de vara 195/60 R14 pe care le recomand se castiga foarte multa stabilitate.In concluzie pune 185/65/R14 ca se merita.Bafta :fingerup:

Eu am inghesuit 195/70/14 din cauza gropilor si nu am vazut diferenta la consum sau alergat...practic ele exista dar nu le-am simtit

si nu s-a balonat talonul(adica optic sa se vada aiurea), nu e pericol de dejantare la curbele luate in viteza?

Pericol de dejantare apare atunci cind ai janta lata si cauciucul mai putin lat...ca paranteza la off-road folosim jante late de 6 si gume de 265 sau 285(cazul meu)pentru a preveni dejantarea

Nu mai rideti...nu gasesc cablul de descarcat poze...dar vedeti la intilneala de la bv accentu' alb