Jump to content
morfh3us

Revizie - 75.000 Km

Recommended Posts

La ce suma se ajunge aproximativ la aceasta revizie ca sa stiu la ce sa ma pregatesc:)

am un accent 2005 pe benzina

Edited by morfh3us

Pai revizia se face la 75 de mii.Se schimba distributia, Discul de ambreiaj daca este cazul, evident uleiul, placute.Pentru ca si la mine tot revizia de 75 de urmatoarea ma gandeam sa pun vreo 8-9 milioane deoparte.ultima de 60 m-a costa 4,1 milioane.Cred ca era mai bine sa postezi la topicul de revizii accent 2005.Oricum ai alergat-o ceva in doar 2 ani :D

Pai revizia se face la 75 de mii.Se schimba distributia, Discul de ambreiaj daca este cazul, evident uleiul, placute.Pentru ca si la mine tot revizia de 75 de urmatoarea ma gandeam sa pun vreo 8-9 milioane deoparte.ultima de 60 m-a costa 4,1 milioane.Cred ca era mai bine sa postezi la topicul de revizii accent 2005.Oricum ai alergat-o ceva in doar 2 ani :D

7-8 milioane.......frate unde faci revizia ca vin si eu.la 60 ma costat fara placute 7 mil.am auzit ca la 70 ca asa scrie la carticica de servis ajunge undeva la 30-35 mil.

legat de alergat:)mai am um bmw in vitrina si un mertan in garaj:))

Edited by morfh3us

Reviziile le fac la Ma-Vis Pitesti. Culmea e ca revizia mea de 60k nu trebuia sa coste nici 4 milioane ci mult mai putin, dar am schimbat niste bujii, un filtru de benzina, deh paranoia legata de calitatea benzinei, si centrat capota, o problema de la un accident de prin 2006.30-40 de milioane mi se pare exagerat,nici la Santa Fe nu cred ca e atat.Eu tot nu sunt convins de treaba cu pasaportul sigur e consemnata revizia la 70 si nu 75? Ai cerut tu vreun altfel de pasaport?Sau esit mai precaut si le faci mai din timp?Succes si daca ai nevoie sa schimbi ceva piese vezi ca ai ca alternative al padrino, elit, augsburg autonet...dar la tine in oras cred ca singurii sunt elit,dar probabil ca restul trimit si prin posta.Exemplu filtru benzina cumparat de la hyundai ~1 milion,eu l-am luat de la al padrino cu 56 lei.Dupa ce faci revizia tine-ne si pe noi la curent, cred ca esti singurul dintre cei care posteaza care a depasit 65k cu modelul asta.Bafta!

eu am facut revizia de 60 mii la 69 de mii ( am intarziat putin pt ca fac revizia in atena) ....mi-au schimbat curea transmisie, bujii, ulei sintetic + filtru ulei, placute frana, + insepectia masinii totul a fost 300 euro piese originale + manopera....ps..filtru de aer si cel de benzina le-am schimbat eu in tara cu o sapt inainte.

ce sa zic..sunt f multumit. oameni de incredere nu stau cu frica ca iti trag teapa.

salut,

inca nu am ajuns cu ea la 75 ,dar in carte nu spune ca trebuie schimbata distributia la 90 de mii ?

Edited by RAZVAN

In pasaportul de service scrie ca la 75.Chiar e o rubrica speciala unde se consemneaza schimbul distributiei.Cati km ai?

Scuzati deranjul, la pag. 22 scrie: ,,ca se va inlocui tot sistemul de distributie,....., la fiecare 90 mii km. In cazuri de folosire in conditii grele acest interval se poate modifica la 75 mii km", incheiat citatul.

La Iasi se schimba in functie de ce tura gasesti. Se recomanda 75 sau 90 mii :wacko:

Eu merg pe 90 mii. Oricum am renuntat de mult la garantia Hyundai. Revizia am facut-o la 70 mii, cu schimbare ulei motor si toate filtrele (polen,aer,ulei,benzina) + manopera 410 Ron, pret in care au intrat si alte verificari. A, revizia am facut-o la un service in Piatra Neamt care asigura si garantia lucrarilor efectuate + ca stai in coasta meseriasului.

La 75.000 nu se schimba distributia. Distributia se schimba la 90.000Km se schimba la benzina iar la 120.000KM la diesel.

La 75.000 nu se schimba distributia. Distributia se schimba la 90.000Km se schimba la benzina iar la 120.000KM la diesel.

PERFECT CORRECT.

Ideea este:

- exploatarea din Romania este in "conditii grele"?

Daca DA, atunci poate ca ar fi bine sa schimbati "distributia" la 75k.

Bineinteles ca puteti sa asteptati pana 90k. Dar daca vi se rupe cureaua, undeva pe la Cucuietii din Deal si sunteti in concediu aveti o mare distractie. Cum de obicei o curea de distributie rupta face praf motorul, va trebui sa duceti masina (cu platforma) la cel mai apropiat service unde in cateva(?) zile dealerul Hyundai va va repara motorul (daca nu cumva trebuie schimbat). Bineinteles totul pe garantie :)

Astept parerile voastre.

Exploatarea din Ro este in orice fel de conditii, depinde mult de sofer.Pe langa faptul ca am mers cat se poate de frumos cu masina, si am ingrijit-o ma sperie groaznic un un tacanit si un scarait la relanti al motorului,cureaua de transmisie nu pare uzata.

La mine urmatoarea revizie este cea de 5 ani sau 75k. Date fiind conditiile astea daca cedeaza cureaua pana la 90 de mii cine ma despagubeste, casco? hai sa fim seriosi.Daca la service se hotaraste sa se schimbe eu nu am nimic impotriva daca nu o sa stau cu inima indoita pana la 90 de mii.

Exploatarea din Ro este in orice fel de conditii, depinde mult de sofer.Pe langa faptul ca am mers cat se poate de frumos cu masina, si am ingrijit-o ma sperie groaznic un un tacanit si un scarait la relanti al motorului,cureaua de transmisie nu pare uzata.

La mine urmatoarea revizie este cea de 5 ani sau 75k. Date fiind conditiile astea daca cedeaza cureaua pana la 90 de mii cine ma despagubeste, casco? hai sa fim seriosi.Daca la service se hotaraste sa se schimbe eu nu am nimic impotriva daca nu o sa stau cu inima indoita pana la 90 de mii.

Scuze!

Cureaua de DISTRIBUTIE e una (nu se vede, deci n-ai de unde sa stii daca e uzata), cureaua pentru accesorii (alternator etc) e alta. Asta da, se vede. Si asta este cea care "de obicei" scartie, dar nu la ralenti, ci de obicei la accelerari bruste. Este relativ simplu de schimbat si nici nu e prea scumpa. Bineinteles ca scartaitul poate sa provina de la min 10 alte surse. :) Tacanitul este probabil de al tacheti, trebuie totusi ascultat de cineva de meserie.

Privitor la "distributie", pentru cei care nu sunt dispusi sa riste e bine (la Hyundaiurile pe benzina) sa faca "distributia" la 75k.

Credeti-ma sunt de meserie.

In ce priveste "despagubirea", daca masina este in garantie, o curea de distributie rupta inaite de 90k este GARANTIE. Asta inseamna ca totul e gratis. Daca masina este iesita din garantie....GHINION.

Ar fi bine ca NOI TOTI sa intelegem notiunea de garantie.

La fel ca la un televizor sau o pereche de pantofi, garantia la o masina (nu la Hyundai , ci la toate masinile) se refera strict la PIESE cu defect de fabricatie sau defecte de MONTAJ. Remedierea in conditii de garantie se face prin "aducerea masinii in starea dinainte de aparitia defectului". Toate piesele cu defect (sau cele care s-au defectat datorita acestora) se inlocuiesc gratuit in garantie.

Dar sunt MULTE "ALTELE" care se pot discuta.

Da stiu ca cele 2 curele sunt distincte insa fiind elemente complementare ma gandeam sa nu existe ceva probleme.Distributia intr-adevar si la modelul precedent este "ascunsa" privirii oamenilor mai disperati din fire care isi fac probleme din orice. :) Multumesc pentru sfat!

La mine scartaitul vine sigur de la transmisie,la inceput se manifesta doar cand era frig acum e o chestie continua, pentru ca atunci cand a fost gresata cureaua nu mai avea nici pe dreaq..

Inca o intrebare referitor la distributie.Daca e sa ne referim la Km ok am inteles la majoritatea modelelor e vorba de 90 de mii, dar daca ne referim ca durata in timp?

Hyundai Accent 2003, revizia de 75000. Schimbat distribuţie, curea AC, filtre de ulei, benzină, aer, cu piesele şi materialele cumparate de mine de la magazin, m-a costat 1050 RON la Service Hyundai Bucureşti. Dacă luam piesele şi consumabilele de la ei mă duceam la 1400 RON.

Accent 2006 - revizie 75.000 diesel : 800 lei cu uleiul meu !

Si acum ma intreb ..... :hmm: ce-am cautat eu la DAB ??

eu am ieşit la elca la 800 şi ceva cu filtrele mele şi cu Synt ul lor :p (fără plăcuţe) la rev de 45 000. dar e tot aia. deci se poate!

Dacă nu mia ai garanţie nu merită să mergi la ei! Eu o să-mi iau consumabile originale şi ulei . În 1 oră îmi schimb singur toate smecheriile :) Astfel revizia va fi în jur de 500 de lei!

Am facut si eu ieri revizia de 75.000km la Accent, la service-ul Honda din Iasi (ATI Motors), toate piesele de la ei (ulei + toate filtrele), pretul a fost intre 650-700 RON.

Ca mentiuni:

- uleiul pus de ei, Mobil Super 5W-40 Full sintetic (nu Mobil 1, care o fi diferenta nu stiu) mi se pare f ok, motorul toarce mult mai placut.

- test de amortizoare moka :D (nu stiu inca rezultatul eu am plecat in timpul reviziei si a ramas tatal meu, insa sunt f curios sa il aflu)

- verificari roti moka, si aici trebuie sa aflu daca mai sunt probleme (a schimbat tata o bieleta acum 2 luni, 180 RON, la alt service)

Per total, foarte ok, recomand celor din Iasi care nu mai vor la Tester sa mearga cu incredere la Honda, pretul este absolut decent, ai stampila pe carnetul de service (in caz ca vrei sa o vinzi pe viitor), se ocupa ei de comandat piese, etc.

Edited by andrei_r

Salutari,

Am facut si eu revizia de 75000 km , la HAR Expozitiei.

Cost consumabile ( luate de la Kingauto) = 192 ron

Ulei Castrol Edge 5w30 = 200 ron de pe okazii.

Cost manopera = 200 ron (cu card de fidelitate).

Total = 600ron.

Durata = 2 ore.

Eficienta amortizoarelor pe spate(Logan) = 80%

Eficienta amortizoare fata (originale), schimate prin sept.20009 odata cu cele de Logan de pe spate = 55%.

Multumit de operativitate.

Nemultumit inca odata de preturile pieselor de schimb la reprezentanta de fapt, de modul in care m-au invaluit. Mi-au gasit un furtun cu probleme la filtrul de motorina si desi mi-au spus ca el costa max 25 eur, pe factura era 70 eur.

A fost ultima revizie in garantie.

De la 90k in sus am sa fac reviziile unde doresc muschii mei! :-)

Succese,

Salut tuturor

Imi cer scuze anticipat moderatorilor acestui forum daca voi face anumite greseli...nu prea am avut treaba cu acest forum si...

Voi trece direct la problema, referitor la aceasta revizie nu va stresati prea tare,puteti rula pana la 90000 km chiar si ceva peste, aceste motoare nu sunt sensibile la capitolul distributie pt ca au pompa de apa in afara kitului de distributie...de aici se pot trage niste concluzii .

Sunt si eu posesorul unui HYUNDAI Accent din 2005 versiunea in 5 usi 1,3 benzina 86cp achizitionat la 0 km nou acum am 71000km rulati,nu vreu sa supar pe nimeni dar eu sunt total nemultumit de aceasta masina, sper sa scap cat mai repede de ea si nici sa mai am vreodata contact cu gama Hyndai,[/size]imi pare rau ca sunt nevoit sa le fac celor de la Hyundai o reclama proasta dar din ce masini am mai detinut pana acum de aceasta sunt cel mai nemultumit si incerc sa ma opresc aici cu acuzele.

Daca aveti vreo intrebare sau sugestie ma gasiti pe mess la id-ul adrian_sl2005 sau la nr 0764680154

Pe langa cele din deviz, am cumparat ulei motor Castrol 5w-40 diesel 200lei, filtrele 200lei, placutele de frana fata/spate 200lei, de la diferite magazine, unele online.

S-au inlocuit pentru prima data: placutele frana fata (cele de pe spate inca mai merg!), lichid frana, lichid racire.

Pe masina inca mai am coloana de directie originala (cam caraie), amortizoarele spate (trebuie schimbate).

Interventii pana acum (toate in acest an): amortizoarele fata (schimbate de mine, iesite din garantie), stergatoarele de parbriz, un bec de pozitie si unul de la numarul de inmatriculare.

post-578-013061500 1292661235_thumb.jpg

Edited by florjord

M-am hotarat sa fac revizia de 75000km la 70000km, avand in vedere ca masina e iesita din garantie si multi mi-au recomandat sa fac revizia din 10 in 10mii de km. Am comandat de la Buzau urmatoarele:

-pachetul de revizie 101lei

-ulei Castrol Egde TD 5l 150lei

-senzor apa filtru motorina 82lei(celalalt mi l-a rupt un "meserias")

-bieleta directie 44lei

-bucsa brat stg. fata 19lei

-2 bucse bara stabilizatoare 20lei(astea pt viitorul indepartat ca nu necesita inlocuire acum)

Bafta.

Edited by catanutz

Cam subtire cu informatiile despre revizia de 75.000, pe aici.

Cei care ati facut-o de curand, poate puneti si voi niste preturi LIVE pe aici.

Imediat!

Peste vreo 1.000 km!

In Expozitiei pentru masinile mai "batrane" de 3 ani, este 70 lei ora de manopera... e o campanie:

"Service pentru toate buzunarele"!

Mda. Am o dilema.

La Mecca e mai ieftin decat la Expozitiei, asta si datorita faptului ca am un cupon de reducere de 20%.

Pe de alta parte, parca as vrea si sa-si bage nasul prin diverse locuri (articulatii, etc.) baietii de la service iar cei de la Mecca nu prea fac asta, nici daca le cer. Sau se uita asa in treacat si-mi spun ca totul e OK :))