Jump to content
georol

Revizie Accent 1.5 crdi 7.500 km

Recommended Posts

am facut revizia de 7500km

cost 273RON

durata 3h inclusiv pauza de masa (a lor)

mi-au atras atentia ca este atins cadrul motor si esapamentul (o ditamai stanca duminica seara pe Drumul Sarii!-nevazuta decat in retrovizor) dar nu e problema. Schimbat ulei (mobil1) si filtru ulei si o azvarlitura de privire pe ici pe colo. Nu am stat langa masina , am vazut-o la "acvariu" !

Cam atat , nu cred ca sunt prea multe comentarii de facut.

M-a surprins ca a costat mai putin ca in graficul de revizii afisat (91eur+TVA) ~400ron

care e urmatorul ?

O veste buna,macar aici poate se mai domolesc si nu ne ard la buzunare asa de tare,ca in rest......

De care Mobil1? Full sintetic 5w-40 sau semisintetic? Ai fost cu uleiul tau?

m-am dus cu mana in buzunar (unde e portofelul :)) )

mobil1 10W40

georol, in afara de cadru si esapament au mai schimbat ceva au zis de ceva piese stricate?

cadrul si esapamentul sunt atinse ... n-au schimbat nimic !

nu ti-au verificat suspensiile? mie mi se pare necesar, ca pe drumuri cu gropi se aude mai tare decat in vechea mea dacie, care nu mai avea ulei demult prin amortizoare...

subscriu, te termina pe drumuri mai proaste sau denivelate

oricum am mai reglat-o din presiunea in pneuri (aveam pe fata 2,8 din fabrica !!!) dar e tare obositoare pe drumuri nasoale...

suspensia e ok , oricum igo-in-my-mind a memorat cateva strazi si sosele care sunt interzise pentru aceasta masina (inclusiv dambul de la intrarea in Balcik :(( )

parca era o diferenta intre "schimb ulei" la 7500, 22500... si "revizie": 0, 15000, 30000. nu? :hmm:

nu !

la 7500 e o revizie sa-i zicem intermediara . Se schimba uleiul si se mai uita pe la ea (oare? :D )

de aici incolo revizii din 15.000 in 15.000(fiecare cu schema sa) si schimburi de ulei recomandate din 7500 in 7500

asa scrie in pasaportul de service :fingerup:

Ma duc azi sa-mi iau pasaportul de serviciu de la Tester si tipul de la Hyundai imi spune ca revizia de la 7500 de kilometri este optionala. Obligatorie ramane revizia de la 1000-1500 de kilometri. Sa inteleg ca pana la 15.000 de kilometri nu ii mai vad?

Edited by radup

Super tare :biggrin:

Asa stiam si eu insa as fi vrut sa ii mai intreb odata - mersi de confirmare.

P.S. Cea de la 7500km e recomandata pentru cei care au mers prin oras majoritatea km. Eu am facut de 4 ori Iasi - Bucuresti si odata Iasi - Constanta :D De unde atata oras? :D

P.P.S. Da' ce? Vrei sa-i vezi mai des? Eu daca nu i-as vedea cate 50.000km nu as plange :D

Edited by andrei_r

Tu chiar crezi ca ti-au facut ceva la masina la prima revizie? Crezi ca tot ce este bifat ( inclusiv schimbul de ulei si filtrul) s-a facut? Unde crezi ca este vechiul tau filtru de ulei? Dar uleiul care trebuie adunat si reciclat ca deseu periculos? Intreaba data viitoare unde este filtrul tau de ulei si sa ti-l arate.....

:rolleyes:

LE: Esti convins ca ai uleiul Mobil 10W40 in masina?

Edited by radup

Eu cred ca nu se pot juca cu chestii d-astea mai ales la masini noi. Gandeste-te ca motorul e in garantie 5ani sau 100000km. Se buleste e treaba lor!

revin cu dilema reviziei de 7500! Instructiunile din pasaportul de service sunt optionale sau nu?

Nu inteleg cum un dealer poate spune cu 7500 e optionala cand in pasaport e trecuta la revizii obligatorii. Daca lipseste stampila din patratul cu 7500, tu ai 10000 si se strica masina in Franta crezi ca Monsieur Jean de la Hyundai_France iti va face un favor reparandu-ti masina gratis? Ma indoiesc.

Edited by georol

@georol : chiar stiu ce vorbesc.... ( daca vrei sa-ti cumperi un cromatograf,,,, :fingerup: )

Cat despre domnul le hyundai : vede pe pasaportul de serviciu revizia la 1000 de km. :o

Sa stiti ca va schimba uleiul sigur.......!!!!!!!, la kia de ce oare prima revizie este la 10.000Km, ca doar este acelasi motor. Voi nu vedeti ca astia va lucreaza cum vor muschii lor.

E clar ca e magarie!Doua motoare identice nu au de ce sa fie tratate diferit ca perioade de service in aceasi tara! :wacko:

Daca zici ca la masina ta prima revizie e la 10.000 iar la Accent unii sunt obligati sa se duca la 1.000 si(sau)la 7.500 apoi la 15.000,e clar ca doar fac bani din treaba asta si nici vorba de grija fata de motor. :nono:

Traian, la tine din cati in cati km se fac reviziile, ca daca se fac din 10 in 10 (mii), atunci, chit ca la Accent mai exista aia de 7500, tot ar iesi mai bine...

Tu chiar crezi ca ti-au facut ceva la masina la prima revizie? Crezi ca tot ce este bifat ( inclusiv schimbul de ulei si filtrul) s-a facut? Unde crezi ca este vechiul tau filtru de ulei? Dar uleiul care trebuie adunat si reciclat ca deseu periculos? Intreaba data viitoare unde este filtrul tau de ulei si sa ti-l arate.....

:rolleyes:

LE: Esti convins ca ai uleiul Mobil 10W40 in masina?

=))=))=))

Pai am stat langa ei :p .

Au desfacut filtrul nou in fata mea, au dat drumu la uleiul vechi in fata mea, au pus mobil 10W40 in fata mea!?!?! Am verificat la sfarsit nivelul uleiului pe joja sa fie perfect!

L-am verificat si acuma 5 zile, e cu 2mm mai jos de maxim - la 7000km.

P.S. Nu bausem nimic :biggrin:

Edited by andrei_r

am facut revizia de 7500km

cost 273RON

durata 3h inclusiv pauza de masa (a lor)

mi-au atras atentia ca este atins cadrul motor si esapamentul (o ditamai stanca duminica seara pe Drumul Sarii!-nevazuta decat in retrovizor) dar nu e problema. Schimbat ulei (mobil1) si filtru ulei si o azvarlitura de privire pe ici pe colo. Nu am stat langa masina , am vazut-o la "acvariu" !

Cam atat , nu cred ca sunt prea multe comentarii de facut.

M-a surprins ca a costat mai putin ca in graficul de revizii afisat (91eur+TVA) ~400ron

care e urmatorul ?

Am facut si eu revizia de 7500 km. A costat 378 ron. La telefon mi-au zis ca o sa coste cam 2,5 mil, deci cam ca la Georol. Canci. Am ramas fara bani dupa ce am luat masina.

Evident ca din cele 4 probleme pe care le-am semnalat au rezolvat doar 1. Problemele au fost: directia care trage stanga, zgomot puternic in articulatzii la denivelari, masina balanseaza puternic la denivelari adica topaie, (am avut un amic pe locul din spate care era sa vomite din cauza balansului, semn de amortizor slab care nu "tine" arcul bine) si socuri in volan la denivelari. Au rezolvat-o doar pe ultima. Si a costat un milion in plus fata de 4 iulie cand a fost Georol.

Va dau un pont. Cand mergeti la service faceti o tura cu inginerul care preia masina si conducetzi cu schimbul. Inginerul nu va detecta mai nimic (normal ;) ). Arata-i tu cum sa reproduca buba. Eu am mers cu el si nu-mi venea sa cred. Cum lua mana de pe volan, masina hop, tragea stanga, omu' tragea de volan dreapta si zicea: Nu trage dom'le. Incredibil. Mergeti pe piatra cubica, peste linii de tramvai daca puteti, tineti-va de capul lui pana confirma hibele. Daca le confirma si nu le repara, a incurcat-o.

Mda...cam atat...gust amar

Edited by dragosgursca

milionul in plus poate veni dintr-un ulei mai bun sau din cateva operatii de mecanica de care eu nu am beneficiat.

siiigur. parerea mea nevinovata e ca pe zimbru l-au facturat gresit cu revizie pt benzina. daca faceti niste inmultiri, o sa iasa fix cat trebuie :))

sau poate noua astia cu 378 chiar ne-au schimbata uleiul :))

Edited by zorin

off sau au facturat la kg-client =))

ma faceti sa ma obosesc sa scanez factura si sa o pun pe aici , si sunt in concediu(si ala obtinut dupa o lunga discutie in oglinda) !