Jump to content
uko

documentare serioase

Recommended Posts

man, e site'ul tau? :blink:

:blush:aici pescuitul in UE si protectia ecosistemelor.

Maine va fi documentarul "Tsunami in Europa?!"

Maine va fi documentarul "Tsunami in Europa?!"

astazi incerc sa fie pe site pana pe la ora 17, mai ales ca se potriveste cu acest cutremur din Grecia care putea provoca un tsunami, fiind venit de pe fundul oceanului...

Alte documentare faine......Sicko si Bowling for Columbine. Daca mai stiti si altele mai ziceti.

Edited by Dano

Interesant Zeitgeist. Ne arata cat de imbecili sunt americanii (care cred ce spune documentarul), cat si cei care cred opusul. :))

Documentarele de genul asta sunt facute sa te amuze, sa zambesti ganditu-te cat de imbecili sunt unii.

De fapt cam asta e problema in zilele astea, multe documentare cu valoare dubioasa. Trebuie sa stai si sa te gandesti la ele si sa filtrezi adevarurile, in nici un caz sa accepti tot ce ti se spune, doar ca e documentar.

pro si contra interdictiei de a fuma in locurile publice. astazi, candva... aici

spectacol latino pt copii, tineri si adulti

maine va fi complet, astazi primele 7 minute. aveti ce vedea!

Interesant Zeitgeist. Ne arata cat de imbecili sunt americanii (care cred ce spune documentarul), cat si cei care cred opusul. :))

Mie totusi mi se pare funny cate personalitati au fost nascute din virgine, si-au tras 12 apostoli, au fost puse pe cruce sau alti suporti, au murit pentru ispasirea pacatelor noastre, au inviat si au facut si cateva minuni. Cam la fiecare 2000 de ani.

spectacol latino pt copii, tineri si adulti

maine va fi complet, astazi primele 7 minute. aveti ce vedea!

gata, 43 minute pt toate varstele... :blush:

rumbu,exista cel putin la fel de multe argumente care sa-ti demonstreze contrariu !

Nu cred ca exista contra-argumente ca lumea a crezut la un moment dat in alti profeti/zeitati - care, intamplator sau nu, au urmat un pattern similar cu al lui Iisus.

uite un contra-argument la ce-ai spus tu si cu asta inchei ca deja deviem prea mult :

Se stie ca toti ne tragem din Adam si Eva,sau ma rog,dintr-o semintie comuna.

Dupa ce s-au despartit oamenii si au format diferite popoare,au avut imaginea lui Iisus in minte,probabil,dar l-au denumit altfel.Cum zicem noi nemti,francezii allemands si englezii germans la acelasi popor,asa poate ziceau si dacii zamolxe si nordicii baldur,dar ei se refereau la unu si acelasi zeu,adica Iisus.De aici toate asemanarile....

Cred ca e mult prea simplista teoria asta cu oamenii care se refereau la unul si acelasi zeu. A trebuit sa treaca mult timp (sensibil mai mult de 2000 de ani) ca oamenii sa creada intr-un singur zeu.

Se stie ca toti ne tragem din Adam si Eva,sau ma rog,dintr-o semintie comuna.

De unde se stie? Eu unul, imi pare rau, dar nu pot digera teoria creationista.

Dupa ce s-au despartit oamenii si au format diferite popoare,au avut imaginea lui Iisus in minte,probabil,dar l-au denumit altfel.Cum zicem noi nemti,francezii allemands si englezii germans la acelasi popor,asa poate ziceau si dacii zamolxe si nordicii baldur,dar ei se refereau la unu si acelasi zeu,adica Iisus.De aici toate asemanarile....

Iisus nu este zeu, cel putin eu nu stiu nicio religie care sa-l considere zeu. Iisus a aparut in scrierile crestine cam la 10.000 de ani dupa primii oameni, in consecinta nu exista imaginea lui Iisus cand sustii tu ca s-au format diverse popoare. De asemenea, in religia crestina, Iisus nu este considerat Dumnezeu ci fiul lui, in cea musulmana este considerat profet iar in celelalte (budism, hinduism, ca sa le iau doar pe cele majoritare) nu exista referinte la Iisus. Prima religie monoteista apare undeva in anul 500 i.e.n (Zoroastru) deci nu putem vorbi de un singur Dumnezeu pana atunci.

Eu totusi nu m-am prins unde e contra-argumentul. Eu am afirmat ca lumea a crezut de-a lungul timpului in diverse personaje dubios de similare cu Iisus.

(daca credeti ca deviem prea tare, facem topic separat).