Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
nutz

Accent - o masina buna ?

Recommended Posts

nu am spus ca nu are bataie. repet. e o masina "de lux". din pacate drumurile noastre sunt dezastru...

daca se rezolva cu bucsile alea, eu zic ca e ok...

mergi tu afara si vezi daca troncane ceva...turbotrabant a stat vreo 2 saptamani si ...nimic. masina perfecta. vindeti-le si luati-va logan.

iar despre toyota, simbolul fiabilitatii, uite aici: http://www.clubtoyota.ro/forum/forumdisplay.php?f=20

vezi si directia si fluctuatia...ps, cred ca au angajat ingineri de la hyundai, sau invers... =))

uko eu cred ca tu ai intr-un an km cu masina cat unu care merge cu bicicleta si din cauza aia nu acuzi probleme la directie amortizoare etc.

daca erai atent la ce am spus vis-a-vis de citroen c3 1an=15500km nici o problema pe cand hyundai 2,5 luni=5800 km caseta directie+amortizoare spate intelegi?

iar comparatia cu loganu a fost o completare in defavoarea fiabilitati hyundai nu ca ar fi mare masina ca daca o agream acum postam pe daciaclub

iar masini am avut garla si noi si vechi personale asa ca nu sunt un nestiutor in materie de auto mai ales ca ma si pasioneaza tot ce tine de auto

in rest spor la km

mda. s-ar putea sa ma las de condus si sa iau bicicleta...sau poate sunt norocos asa cum ai fost si tu cu c3...intra pe citroen club si vezi probelme...

nu mai sunt masini fiabile cum era vw broscuta...

@uko, @maxirazvan, @cgm71277 eu cred ca o luati prea personal si va dusmaniti (ca asta faceti) degeaba. Dupa aceste minunate luni in care au iesit la iveala problemele accentului treaba este foarte simpla. Unii vor vinde masinile dupa ce vor schimba piesele pe garantie si se vor indrepta catre alti producatori (si daca nu ar fi de unde, dar este...) altii vor continua cu ele in speranta ca problemele nu vor reaparea.

Oricum, parerea mea este sa o lasati mai moale cu contrele pentru ca dreptatea e undeva la mijloc! :drive:

Da' de ce? Contradictiile doar duc la progres. Asa ca spor la :abxe:

Auto: Dacia Model: 1310 An: 1974

un vechi user?

Da... de dacia. :))

oricum, peste liniile de tramvai si gropi, cu ce viteza treci? ai redus vreodata viteza?

Eu nu o menajez deloc. XMihai poate sa confirme. Si nu am probleme. Dar probabil silver thunder o fi comanda speciala, ca si eu am actiuni la HAR... :))

Poate chiar ar trebui sa sara niste avertismente cand incep discutii de astea de doi bani cu loganul la mijloc.

Pentru cine aduce loganul in discutie (off-topic evident) sau pentru bietul Uko, cel mai fidel aparator al accentului? :D Garda moare, dar nu se preda. :fingerup: Eu propun o colaborare cu forumul "celalalt" si sa mutam asemenea discutii la ei, in "logan vs. all".

Daca problemele amintite de Nutz pentru unii inseamna nimic asata este,dar eu la Dacia Solenza cand am avut asa o lista am vantut-o imediat!La cati bani face acum Accentul sunt destule probleme! Si ce este mai trist service de toata jena cam peste tot in tara si se asteapta la piese cu saptamanile!

sincer pe toate forumurile de masini nu se discuta decat de probleme la odrasle si inca nu am vazut pe unu sa zica " ba eu nu am nici o problema cu masina , service-ul sunt intru totul multumit " cred ca ar trebui facuta o rubrica separata intitulata "COLTUL MULTUMITILOR" sa vedem cati posteaza

asa ca eu m-am resemnat in privinta masini mele si mi-am zis o tin 3 ani si o vand daca mai am ce....

uko gata am terminat (eu unul) cu intepaturile si intradevar nu mai sunt masini bune ci doar de sezon , precum cizmele pe vremuri te tineau 2 ani si dupa gata

scuze pentru off-topic

Edited by maxirazvan

Guest HAR expert
Daca problemele amintite de Nutz pentru unii inseamna nimic asata este,dar eu la Dacia Solenza cand am avut asa o lista am vantut-o imediat!La cati bani face acum Accentul sunt destule probleme! Si ce este mai trist service de toata jena cam peste tot in tara si se asteapta la piese cu saptamanile!

Teodoareanu tu ai mari probleme cu Megan-ul. Nu ma pricep dar le stii. Am citit azi in adevarul si este vorba de masina ta . 2006-2007

Uko- deja ai ajuns subiect de panarama pe SP ( cu sau fara turbo) - las-o moale

Daca la Megane ma asteptam la probleme ( foc, ambreiaj), Accentul a fost cumparat pentru fiabilitate nu pentru vizite dese in service si ce ne doare pe toti. Prostia aia de coloana de directie...

Uko- singura legatura dintre benzina 99+ vs 95 este numai de CP si nu de soc.

Intr-adevar benzina de 100 va obtine maximum dintr-un motor nou. CP

Intr-adevar azotul se foloseste la rotile de avion.

LE: nu ma asteptam ca uko sa aiba dreptate. Dar amvazut o emisiniune ( pe explorer) despre benzina , cifra octanica, dinamometru.

S-au folosit si trei tipuri de benzina exotice pentru noi . ( adica 95 era 95, 98 era 98) - BP, Shell si Exon ??

Edited by HAR expert

man, din moment ce orice accent scapa de fluctuatia socului daca are benzina de 99 sau 100, e clar ca are legatura cu socul...

Guest HAR expert

Io zic de ce am vazut pe dinamometru.

95 vs 98

Era vorba numai de CP. Si intr-adevar exista o diferenta...dar cum am prins la jumatate documentarul , am inteles la sfarsit ca este vorba de motoare noi. Adica daca motorul stie diferent dintre 95 si 98.....

@ uko - aveau legatura numai cu CP si atat.

Edited by HAR expert

de cai, e logic ca intra in discutie...dar benzina buna rezolva si socul. si la accent si la toyota avensis...care are aceeasi problema

La masini totul e loterie : sunt masini la care pica directia la 5000km , altele merg bine merci (cat or merge) , puteti vedea km mei : no problem ( a! uitasem de cele 2 reanduri de motorase faruri :D )

Iar masina asta a vazut TOATE tipurile de drumuri ! E drept cei mai multi km sunt facuti in extravilan dar e o groapa pe care am luat-o de cel putin 1000 de ori , pentru ca pe acoloe drumul meu :mda:

mai e accentul de foc si tunder silver fara probleme...

Un lucru este cert bun la toate masinile Hyundai, perioada mare de garantie pe care o au.Nu este un producator cu o garantie mai mare.Aici Hyundai nota 10 cu felicitari!

Mai este KIA (bine stiu, tot a lui Hyundai e dar nah...) care are 5 ani bara la bara si 7 ani la motor + cutie. Sincer as fi dormit mai linistit daca era asa si la Hyundai :)

Nici masina buna dar nici bani aruncati chiar in vant. Oricum, acum vad mult mai multe masini mai bune decat accentul. Kia Ceed...yam, yam.

Am un coleg care cauta masina noua, dar nici o clipa nu i-am recomandat Accentul.

In schimb, dom'soara dealer, era toata un zambet cand am revazut-o la revizie: "Sa ne tina D-zeu asa ca merge tare bine". In gandul meu nu va mai spun ce era...merita facut taraboi pentru tratamentul din service.

Edited by Ktau28

Pe forumuri de obicei intra cei cu probleme sau cei care fac un mic research pentru a cumpara o masina, precum si cei pasionati. Eu sunt pe forum la hyundai (am vrut de doua ori sa iau Accentul), forum astra (opel) , forum opel, forum VW, forum ford (clubford). Sincer despre probleme serioase la masini nu am citit decat aici. Pe celealte forumuri problemele sunt minore sau apar la masini din alta generatie - la masini trecute de 100kkm - de cele mai multe ori prin exploatare necorespunzatoare. Accentul poate fi considerat o masina buna atunci cand toti cei care aveti Accent va veti incumenta sa-l cumparati la acelasi pret dar cu 2 - 3 ani garantie - daca cineva de pe forumul acesta isi va lua Accent la preturile aberant de mari pentru ceea ce ofera daca are 2 -3 ani garantie atunci Accentul este o masina buna si Hyundai este producator de autovehicule serios. Eu imi dau seama ca garantia de 5-7 ani e doar o metoda de a vinde. Sincer am Supernova cu 130kkm si nu a vazut service decat pentru mentenanta si mici probleme - nimic serios sau imperativ necesar de schimbat - si a costat 4500 de dolari (dar de fapt e doar un motor cu 4 roti si cu 4 scaune pe care nu ploua).Eu astept de la Hyundai o fiabilitate pentru Accent cel putin egala cu a modelelor gen Santa Fe sau Sonata si preturi mai mici decat Ford, Opel, VW, Audi, Subaru, Mazda (Hyundai cred ca a uitat ca e hyundai si au impresia ca li s-a indreptat H din sigla si sunt Honda :biggrin: - ca asa au ajuns cu preturile). Ca idee i30 este mai scump si decat noul Mitsubishi Lancer care va aparea (ca Lancerul vechi de 1.6l - era doar 12800 euro cu TVA inclus) (ma refer la varianta cu motorul de 1.6l). Deja daca te uiti la i30 si la un Subaru Impreza iti dai seama ce vei alege. La mine urmatoarea masina va fi Subaru - impreza sau continuatorul lui. Am mers cu un model nou de Subaru Impreza si e superba masina - nu poti cere sau visa mai mult de la un hatchback.

Oricum ai lua - orice model ai lua la puricat si la bani marunti Hyundai nu este o investitie buna decat daca o iei second hand. Daca o iei noua - e prea scumpa, mult prea scumpa.

Si normal ca dai 5- 7 ani garantie daca ai piesele de 5 ori mai scumpe decat alti producatori, si pui revizii dese sa iei banii - ca de fapt utilizatorul nu realizeaza ca tot el plateste acea garantie - odata prin pretul initial al masinii, apoi prin revizii dese (de cel putin doua ori mai dese decat la alte marci), si apoi prin pretul consumabilelor (spre exemplu la Astra placutele de frana sunt 70-90 ron la Focus II sunt 150ron - voi stiti cat sunt la Accent dar am impresia ca se duc pe la 250 ron)

Edited by amarius7

Ai dreptate dar... nu uita ca Accentul este totusi o masina pentru cei cu venituri medii. Nu putini nu si-au permis 2000 eur la momentul cumpararii ,in plus, ca sa ia o masina din clasa superioara.

Eu spre exemplu, cans am ales Accentul nou, am facut-o pentru ca mi-a placut designul masinii, motorul CRDI si faptul ca pentru modelele anterioare dpdv al fiabilitatii statea foarte bine.

Cine credea ca va fi o ratare dpdv al proiectarii directiei? Ca de fapt asta este marea lor problema impreuna cu amortizoarele spate.

Daca stiam insa ca service-ul este asa de slab... nu mai cumparam aceasta masina in veci.

I-am urmarit de cateva ori, sunt nepregatiti si neseriosi.

Este de fapt singurul motiv pentru care nu as mai lua Hyundai.

Probabil este masina pentru cei cu venituri medii care nu- si permit preturi mari dar Hyundai are preturi exagerat de mari:

Accent 1.4l: 11365euro - 12697 euro (cu TVA). Comparativ Astra Classic 1.4l cu aer conditionat, servodirectie electrohidraulica, ABS, vopsea metalizata, oglinzi electrice, geamuri electrice fata, 16valve - twinport 90CP, beauty pack, scut motor metalic, inchidere centralizata si alarma, 2 ani garantie, distributia pe lant - se schimba la 135kkm, revizii la an sau la 15kkm (in vest se fac la 30kkm) - 5 dealeri in Bucuresti care-si fac concurenta si la vanzare si la service- 10900 euro cu TVA (nou cu 3.5km la bord - de la Di-Bas).

Hyundai I30 cu motorul de 1.6l - 16208 euro - Comparativ cu Ford Focus II 1.6l, 100CP, 5 usi, 16valve, vopsea metalizata, aer conditionat, cd player (fara mp3 :sad: ) cu comenzi la volan, ABS-EBD, geamuri electrice fata, inchidere centralizata si alarma, scut metalic, servodirectie (clasica cred), beauty pack, 5 stele euro NCAP, airbaguri frontale si laterale, computer de bord, suspensie independenta spate functionala, revizii la an sau la 15kkm 9in vest se fac la 30kkm) - 13450 euro cu TVA (bonusuri prin negociere la sange - alarma (cu a treia cheie pliabila), scutul metalic, cotiera, covorase originale, umbrela), 3 dealeri in Bucuresti care-si fac concurenta si 4 service-ri autorizate Ford la fel cu concurenta intre ele, plus ca se pare ca Ford vine in Romania.

Eu ce dracu' sa aleg - oricat de mult mi-ar placea Hyundai tot sunt aproape 2900 euro diferenta in favoarea Ford.

Diesel-l de pe Accent e interesant dar cum mie nu -mi plac dieselurile(desi cred ca doream diesel pana la urma scoteam un pret mai bun decat la diesel Accent). Unele diesel Ford (cele dezvoltate impreuna cu PSA) au probleme - si oricum sunt scumpe - investitia se recupereaza cand te gandesti sa schimbi masina - asa ca pentru mine Accentul desi imi place nu este decat o masina mult prea scumpa pentru posibilitatile mele.

Hyundai Romania nu numai ca nu negociaza nimic (mai castiga si la faza cu cursul euro /dolar inca vreo 200 euro - eu la opel am pierdut 70 euro si la Ford cca 100) dar daca-ti dau un set de covorase vor sa le pupi si talpile si sa nu cartesti daca iti vine un amortizor pe garantie dupa o luna si tu te uiti la masina in parcare ca nu vrei sa o strici.

Plus ca dupa 10kkm - nici un greieras in Opel Astra, nici un zgomot decat al motorului (care e putin mai zgomotos fiind pe lant si insonorizarea e mai slaba), nici o vizita in service, decat benzina pusa si la drum!!!

M-am intors din Barcelona la inceputul lui octombrie - nu am vazut nici un Hyundai Accent pe acolo - nici vechi nici nou. Nici Astra Classic nu prea sunt dar tot am vazut vreo 5. Ford Focus II erau intr-o veselie. Nici dealeri Hyundai nu am vazut desi am stat in suburbie si treceam prin zona de dealeri zilnic si erau aproape toate marcile - pana si aceia de vand masini cu motoare de motocicleta cu 2 locuri aveau 2 puncte de vanzare - dar Hyundai nu am vazut.

Edited by amarius7

Nu prea te inteleg : vrei sa mai iei o masina, sau ce ? de cateva posturi faci niste comparatii intre felurite masini si Hyundai Accent dar tu nu vrei sa iti cumperi aceasta masina si nici nu te-ai urcat la volanul ei. Atunci ?

Pe celelalte forumuri pe care "activezi" tot asa faci ?

Adica ce rost au toate aceste pledoarii ?

Sa umplem spatiul pe servere cu informatii inutile / utile ?

Adica daca am fost asa de "fraieri" cum ne crezi tu si am data atatia bani pe aceasta marca, lasa-ne si dute. Parerea mea.

Pai - pe celealte forumuri sunt asa: VW pentru ca am avut Golf IV si m-a lasat debitmetru si nu stiam ce sa fac, Ford - pentru ca am luat ford si vroiam sa stiu daca are ceva probleme inainte sa -l iau, Astraclub si Clubopel pentru ca am Opel, Hyundaiclub pentru ca am dorit inainte de toate noul Accent - si citind forumul am renuntat.

Vreau doar ca energia in a-mi combate parerile sa se materializeze in ceva constructiv care sa se finalizeze cu servicii mai bune pentru voi - posesorii de Hyundai si implicit pentru alti posesori de alte marci. Consumatorii romani sunt prea cuminti, prea obisnuiti cu a astepta la o masina, prea obisnuiti cu a inghite mizeriile marilor companii, prea au impresia toti ca suntem cazuti din copac si trebuie sa inghitim tot ceea ce nu doresc ei sa asimileze.

Spre exemplu si Dacia se crede mare companie auto - la ce preturi practica - dar acolo e ceva special pentru ca se stie ca o masina ansamblata manual e muuult mai scumpa ca una ansamblata cu roboti industriali - ar trebui sa scri pe le Handmade in Romania by Geogica & Vasilica.

De fapt vreau ca cei care au probleme sa afle ca exista argumente pentru a-si obtine drepturile - nu vreau sa va enervez - oricum nu voi mai posta prea mult pe nici un forum pentru ca nu am timp (nu ca pana acum as fi postat prea mult).

Stiu ca v-am plictisit, stiu ca v-am enervat dar totusi nu am facut ca maximus sa compar Hyundai Accent cu Logan sau Aveo - am comparat-o cu marci de care ar trebui sa fiti mandrii ca se poate compara.

Edited by amarius7

Eu cred ca amarius7 a postat destul de documentat asa ca mai degraba victor cauti argumente contra a ce a postat el ptr ca opinii de genul cine nu-i de aceiasi parere sa plece de pe forum, fara suparare dar sunt cam penibile. Si apropo, nu e prima oara cand le ai (opiniile ca cineva sa plece de pe forum).

La final totusi e adevarat ca se poate observa o crestere a psturilor lui amarius7 contra accentului dar pana la urma toti sunt subiectivi cu masina lor (mai putin eu :) ).

Edited by cgm71277

Era o replica si la asta, nu numai la numarul de posturi si luuuuuuuuuuuungimeaaaaaaaa acestora... :devil:

Edited by Victor