Jump to content
davidzor

Exfoliere vopsea - Elantra 2021

Recommended Posts

Pentru cine doreste sa achizitioneze noua Elantra sa aiba grija si sa ia si asta in calcul :), uitati ce am patit zilele trecute la spalatorie, se pierdea vopseaua (5 pe capota, 3 pe plafon).

Urmeaza maine sa ma prezint la reprezentanta dar parca ii vad ca invoce tot felul de "factori externi", dar nu o sa renunt prea usor pentru ca nu este normal dupa nici macar 1 an sa cedeze, indiferent cat de prost este lacul (m-am impacat cu ideea de lac prost dinainte sa ajunga).

Nu ma intelegeti gresit, desi am aceasta problema, dupa 8k km si 10 luni, sunt inca foarte multumit de masina. Sunt multumit de consum, dinamica, confort, antifonare(nu este wow dar este destul de buna, se aud mai mult anvelopele de vara(OEM) decat cele de iarna). 

Altfel spus as recomanda in continuare masina.
0.thumb.jpg.b70bd592c279e1cf00510e8463d40a20.jpg0.thumb.jpg.3386090fbad14c4e259aea4f96a89eee.jpg0.thumb.jpg.9d1d166e1f6620bbe6d066544d8dfacd.jpg0.thumb.jpg.a108a6831302956f7da0f27e0562f775.jpg0.thumb.jpg.20d75f64fafde6afcbc78809582506c5.jpg0.thumb.jpg.eb6d2be3ea456fceb894874d9bd18117.jpg

Sigur nu ai avut ceva excremente de păsări în acele zone? Așa a pățit tatăl meu, exact la fel era lacul după ce a spălat mașina. 

2 minutes ago, Aurel1988 said:

Sigur nu ai avut ceva excremente de păsări în acele zone? Așa a pățit tatăl meu, exact la fel era lacul după ce a spălat mașina. 

nop, 100% , am avut un excremente altundeva chiar din acela acid, pe portbagaj si l-am luat imediat.

In schimb, in unele parti am mai avut clei/seva de copac care nu s a luat timp de 1 saptamana, dar nu in aceleasi locuri cu unde a crapat, si chiar daca era de la cleiul de copac, nu ar fi trebuit dupa 10 luni sa se distruga, am un ford fiesta de 15 ani luat de nou si a stat sub copaci 15 ani, plin de clei, il curatam doar de gainat cat puteam de repede si este lacul si vopseaua intacta :) , am doar o revopsire la haion ca am fost lovit.

Hmm. Ciudat. Eu am avut o Elantra din 2017 și nu am avut nicio problemă cu vopseaua. 

Posted (edited)

Ar trebui sa nu fie probleme la garanție, însă eu unul nu as fi ok cu o mașină revopsita, deloc! 

Doar la elementele revopsite am văzut așa ceva, ești sigur că nu s-a umblat pe acolo? Drumul din Coreea e lung...

Edited by akon
  • Sad 1

9 hours ago, akon said:

Ar trebui sa nu fie probleme la garanție, însă eu unul nu as fi ok cu o mașină revopsita, deloc! 

Doar la elementele revopsite am văzut așa ceva, ești sigur că nu s-a umblat pe acolo? Drumul din Coreea e lung...

Chiar nu stiu, acum ca mi-ai spus asta ma pui pe ganduri, cand am fost sa o platesc (in ziua in care cica a ajuns) nu aveam foliile pe capota,plafon,portbagaj ca celelalte masini :), am crezut ca poate le-au dat ei jos, apoi nenea care se ocupa de pregatirea lor ma certat grav ca sa nu mai pun degetul pe vopsea :), am dat cu degetul pe capota unde era praf ca sa vad culoarea masinii.

Cred ca am sa merg si la o cunostiinta care detine o vopsitorie auto si am sa intreb daca isi poate da seama daca a fost revopsita.

Am fost la reprezentanta, au facut poze, au zis ca revin cu un telefon pentru reprogramare dupa ce primesc raspunsul de la hyundai.

Din ce mi-a dat tipa de inteles nu ar fi probleme, nu zise ca vom vedea ce se poate face.

Totusi sper sa nu am surprize, intre timp am scris si la hyundai romania si mi-au raspuns dar m-au trimis la reprezentanta :)).

PS:Nu am gasit butonul de edit pentru postarea de mai sus asa ca am facut un double post.

UPDATE:

Dupa ce am tot sunat la service pentru un update, mi-au zis ca a fost refuzata de catre hyundai romania datorita factorilor chimici, sampon spalatorie, gainat, etc.

Am sunat la hyundai romamia, astia imi zic ca nu ei dau verdictul si ca nu ei au spus asta si ca service-ul face constatarea si da verdictul.

Urmatorul pas o sa fie protectia consumatorului :) , daca aveti si alte sfaturi si unde as putea apela mai departe, va sunt recunoscator.

Cu opc nu prea ai ce face, fa-le o reclamatie la RAR. + spune-le ca o vei face!

@Chevy le-am spus, au fost foarte nepasatori :), sa nu mai zic de atitudinea dealer-ului , se tinea de birou sa nu se ridice sa imi traga una cand i-am spus ca banii stie cum sa ii ia dar problema pe garantie nu stie ca nu e treaba lor.

Mi se pare jenanta situatia pt Hyundai!

Nu am curatat niciodata gainatul de pe masini si nu mi s-a intamplat niciodata asa ceva! Fa plangere la OPC si verifica neaparat daca elementul/elementele sunt revopsite.

Mda, chiar jenant, și mă minte serviceul in fața că a refuzat Hyundai Romania.

Sincer , daca era de la găinaț, seva etc mai ziceam, deși nu e normal după atâta timp, dar chiar nu am avut găinați, mai ales în zonele alea, sunt in momentul de față 10-15 părți cu exfoliere și continuă să se umfle prin diferite părți.

Pe grupul Elantra 2021 nu sunt singurul, ieri a apărut un băiat care are maisna de 3 luni, aceeași problema :) 

PS: am făcut sesizare la OPC, RAR și Hyundai Europa. O rezolv pe casco până la urmă dar nu vreau sa scape așa ușor :) 

Posted (edited)
15 hours ago, davidzor said:

PS: am făcut sesizare la OPC, RAR și Hyundai Europa. O rezolv pe casco până la urmă dar nu vreau sa scape așa ușor :)

Sesizarea sa o faci și în scris, pe hârtie, prin posta cu confirmare de primire. 

La OPC pentru neconformitati.

La RAR pentru nerespectarea omologării de tip.

La Hyundai faci reclamație și reprezentanței și persoanei care a fost obraznică și agresiva verbal. Mai adaugă și de la tine.

Totul scrii punctual, ceri să primești răspuns punctual. Altfel vei primi un răspuns evaziv. De la toți. 

Cu stima.

Edited by ulysse
  • Like 1
  • Thanks 1

@ulysse

Multumesc frumos de raspuns, din pacate am facut sesizarile pe site-urile respective cu arhiva (poze, dovada garantie, refuz), sa inteleg ca recomanzi sa trimit prin posta scris de mana ? :)
Mersi fain.

1 hour ago, davidzor said:

@ulysse

Multumesc frumos de raspuns, din pacate am facut sesizarile pe site-urile respective cu arhiva (poze, dovada garantie, refuz), sa inteleg ca recomanzi sa trimit prin posta scris de mana ? :)
Mersi fain.

Da. 

Și între timp ia legătura și cu un mediator. Să vadă Hyundai România (adică moș Tiriac) că nu te joci. Cu casco probabil o rezolvi, dar va crește mult pentru anul viitor. 

• Thanks 1

Auch, ce nasol. Imi pare rau sa aud asta.

Totusi, eu as spune ca rezolvatul pe casco nu e cea mai buna solutie daca tot vrei sa ii reclami. Pe de o parte nu prea ar fi moral sa faci pe casco daca e din vina vopselii, si nici nu prea ai avea ce motiv sa invoci la casco - crapatul vopselii de una singura nu e acoperita de nici un asigurator. Al doilea motiv ca daca tot vrei sa ii reclami, atunci nu repara pe casco ci asteapta un verdict mai intai.

In fond ei trebuie sa faca dovada ca din factori externi s-a crapat vopsea si nu altfel. Tu poti sa spui ca ai spalat doar cu apa si ca n-ai scos masina decat pe soare, n-au cum sa probeze in veci asa ceva (aia e vrajeala cu factori externi), deci as miza mai mult ca sigur ca ai avea de castigat din toata treaba asta. Totusi stau si ma gandesc ca daca e sa castigi, ar trebui sa duci la ei sa o vopseasca. Eu pentru 2 elemente (o bara vopsita, alta schimbata si vopsita) RMB in Cluj m-a tinut o luna intreaga, gandeste-te cat te tin pentru vopsitul unei masini.

Salut @rsm, chiar nu ma asteptam sa nu se poata rezolva pe casco asa ceva, momentan am facut reclamatii peste reclamatii, astept raspunsuri, o sa fac si o programare la un alt service in bucuresti cand am timp, posibil dupa ce ma intorc din concediu.

Daca nu rezolv nimic am sa o peticesc pe banii mei, am un vopsitor foarte bun si ma gandesc sa rezolv doar locurile, nu as vrea sa vopsesc plafon/capota pentru ca din ce stiu trebuie smirgheluita pana la tabla apoi revopsita, ceea ce este nasol.

Intradevar 1 luna de zile pentru 2 elemente este mult, normal termenul este undeva la 1 saptamana, atat a durat la fiesta vopsit haion,aripi spate + bara spate

Posted (edited)
On 7/3/2022 at 12:18 AM, rsm said:

Auch, ce nasol. Imi pare rau sa aud asta.

Totusi, eu as spune ca rezolvatul pe casco nu e cea mai buna solutie daca tot vrei sa ii reclami. Pe de o parte nu prea ar fi moral sa faci pe casco daca e din vina vopselii, si nici nu prea ai avea ce motiv sa invoci la casco - crapatul vopselii de una singura nu e acoperita de nici un asigurator. Al doilea motiv ca daca tot vrei sa ii reclami, atunci nu repara pe casco ci asteapta un verdict mai intai.

In fond ei trebuie sa faca dovada ca din factori externi s-a crapat vopsea si nu altfel. Tu poti sa spui ca ai spalat doar cu apa si ca n-ai scos masina decat pe soare, n-au cum sa probeze in veci asa ceva (aia e vrajeala cu factori externi), deci as miza mai mult ca sigur ca ai avea de castigat din toata treaba asta. Totusi stau si ma gandesc ca daca e sa castigi, ar trebui sa duci la ei sa o vopseasca. Eu pentru 2 elemente (o bara vopsita, alta schimbata si vopsita) RMB in Cluj m-a tinut o luna intreaga, gandeste-te cat te tin pentru vopsitul unei masini.

La Tiriac in Bucuresti, ptr inlocuit parbriz, vopsit capota motor + bara fata, mi-au tinut masina 3 zile. Pare ca vopseua este mai ok decat cea originala, de 3 luni, nu am inca semne de pietre pe ele. App, costul celor de mai sus a fost de cca 7500 lei ( casco )

Casco, probabil var spune ca este o ''defectiune tehnica''. Nu stiu daca ajuta metoda cu zgariatul masinii, din cauza exfolierii pot refuza reparatia, cred. Cu OPC-ul nu rezolva nimic, suntem in Romania. La noi vin de la OPC cu masina de vreo 70000 euro, un Audi Q5 SAU 7, hibrid. Din salariu de bugetar? Exclus. Nu e mare lucru ca serviceul sa le propuna niste beneificii si inchid totul. Variantele RAR sau, chemare in judecata, daca iti permiti, sunt cele mai bune solutii. Noi, al firma, am stat cu o masina un an in service ptr ca refuzau reparatia pe rca dar, vrobim de una dintre societatile inchise si de cea de acum 5-6 ani. 

Edited by Chevy

Poti sa o zgarii ca sa o rezolvi, asta e clar, dar doar sa te prezinti cu exfoliere nu iti accepta nimeni. Aiurea e ca trebuie sa astepti dupa vopsit, eu sunt patit in Cluj si de reprezentanta Hyundai de aici nu vreau sa mai aud.

On 6/29/2022 at 12:16 PM, davidzor said:

@ulysse

sa inteleg ca recomanzi sa trimit prin posta scris de mana ? :)
Mersi fain.

Nu e nevoie sa trimiti nimic prin posta, dupa sesizarea online la RAR , am fost contactat a-3a zi de un angajat pt mai multe detalii. Omul parea chiar dornic de a isi face treaba, mi-a si spus ca legat de problema mea cu revizia facuta din pix, cunosc practicile dar daca oamenii nu fac plangeri, nu prea au cum sa actioneze ...