Jump to content
asutavi

Tweetere

Recommended Posts

Sal, am acc 1,4 abs (4 boxe). As vrea sa-mi iau niste tweetere, si v-as fi recunoscator daca mi-ati spune cat ma costa montarea (la service), cum se vad pe bord (adica daca ti le mascheaza complet sau...o poza ar fi cea mai buna ;) )...etc. Ms!

Si eu as pune!!Se pun in usi nu pe bord!!Si-a mai pus cineva?

ai dreptate, pe portiere ;)

Edited by asutavi

Eu pe un Getz-ul meu model 2005 mi-am pus tweeterele pe usi in langa joystick-urile de reglaj pentru oglinzi. Iar pe usile din spate langa manerele de deschis usa. Acum depinde si de puterea lor si de unghiul la care le montezi. O sa revin cu poze.

Salut,

La ce service le-ai motat?

Cat au costat?

Ce marca?

Nu este permisă citarea integrală a mesajului anterior, conform articolului 2.9 din Regulament

La inceput am montat niste ovale pe spate la Delta Alarm, dar m-au jefuit, plus ca nu mi-a placut cum ai lucrat si restul instalatiilor le-am montat singurel. Tweeterele pe fatza mi-au luat cam 20 de minute ( ambele usi) si cele pe spate in 10 minute au fost gata cu tot cu filtre. Mentionez ca am folosit surubelnita electrica si ca deja m-am obisnuit cu masina si in 20 de secunde desfac fata de la usa.

Daca vrei ne intalnim si ti le montez imediat. Eu mi-am pus boxele pe fata, pe spate si in panoul portbagajului, am tras semnal si curent pana in portbagaj pentru subwoofer, mi-am pus xenoane si nu mi-au spus nimic la garantie.

Nu este permisă citarea integrală a mesajului anterior, conform articolului 2.9 din Regulament

Am vazut ca tweeterele sunt de diverse puteri (logic)...de cat sa-mi iau astfel incat sa nu trebuiasca sa imi iau si amplificator...? Am vazut ca sunt si de 80W:)...eu zic ca de 10w ar fi bine. Am playerul care scoate 4x50W, cel putin asa zice.

Multumesc!

Salut,

Am si eu un Getz din 2005...

Zi-mi si mie te rog cum scot fata de la usa ca vreau sa-mi schimb boxele si n-as vrea sa ma duc iar la Delta...

Mai ales in fata cum faci cu oglinda?

Si am si geamuri manuale, nu stiu cum ai tu ...

Merci

George

Edited by Vulturul

Daca vrei ne intalnim si ti le montez eu. In 15 minute sunt gata. Vezi ca pe fata iti intra boxe de 13. Pe spate e un pic mai triky pentru ca iti trebuie un adaptor sa poti sa pui 16. Da-mi un mesaj pe privat si vorbim, eventual iti explic la tel pentru ca e mai complicat...

Edited by Vulturul

Guest Vulturul

@neataticu: Ar fi util ca pasii respectivi sa fie descrisi pe forum, oricat de succint, pentru a fi accesibili si altora!

De la ultimul reply postat acum doi ani, cred ca si-au montat mai multi tweetere, nu?

As vrea sa-mi pun si eu, dar nu prea stiu unde ar veni mai estetic, ca originale care se potrivesc in fetele de usi nu stiu daca se gasesc... :dontknow:

Cateva idei de la cei care si-au montat si eventual ce tip, va rog?

Guest euasacred

o parere...

cautai o epava de Accent cu tweetere pentru casetofon "dăla stock" ar fi mai calumea, ce spuneti ?!

Aha, merci asutavi. Sa "te cante" sanatos :)

Si eu m-am gandit la locul acela...Deci baietii ti le-au legat direct din firele difuzoarelor fata, fara sa mai faca alte modificari, nu? Ma gandeam ca o fi cablaj tras pentru ele pana in zona capacelor din fetele de usi unde ar fi venit cele originale...

Daca mai sunt si alte idei sau sfaturi...le astept cu interes.

Mersi :)

Din cate stiu nu au mai facut alte modificari :hmm:

In afara de faptul ca au tras de panza aceea care ajuta la antifonare pana au rupt-o pe jumate dupa care au lipit-o cu scoci :mda:

salut.am reusit sa.mi montez tweetere pe usile din fata si pot sa spun ca se aude bestial :fingerup:

P.S:boxe fata schimbate,sunt doar de bass :drive:

post-6471-030343500 1314030638_thumb.jpg

post-6471-042026000 1314030648_thumb.jpg

post-6471-067782100 1314030672_thumb.jpg

post-6471-058761600 1314030681_thumb.jpg

Să le stăpânești sănătos!

Dar spune-ne și nouă acuma: de unde le-ai luat (un site, ceva), ce model sunt și cât te-au costat?

Le.am cumparat din cora pantelimon,pretul este de 35 ron iar de auzit se aud super tare :fingerup:

Difuzoarele le.am luat di Doraly la 25 ron bucata si se aud foarte bine :fingerup:

Mi-am montat si eu azi tweetere, actiune pe care vroiam sa o fac de ceva timp, dar m-am luat cu altele si nu am mai reusit. :biggrin:

Pentru moment nu le-am legat la sunet, deoarece astept filtrele de medii si inalte. In realitate se vad mult mai ok decat in poze.

post-1380-028982700 1363449880_thumb.jpg

post-1380-018091000 1363449895_thumb.jpg

post-1380-075242000 1363449907_thumb.jpg

post-1380-016305200 1363449929_thumb.jpg

Arata chiar foarte bine!

... si eu care credeam ca-l deposedezi pe Paul de fetele de usi :)).

Mi-am montat si eu azi tweetere, actiune pe care vroiam sa o fac de ceva timp, dar m-am luat cu altele si nu am mai reusit. :biggrin:

Pentru moment nu le-am legat la sunet, deoarece astept filtrele de medii si inalte. In realitate se vad mult mai ok decat in poze.

Tweeterele le-ai cumparat separat sau le-ai luat cu tot cu suport?? Si cat te-a costat??

Initial pe ideea asta am mers Horia... sa i le sustrag lui Paul. Dar la el e interiorul bej, si la mine e gri. Asa ca m-am apucat de bricolat.

@catanutz, tweeterele le-am cumparat separat si au costat 15 lei(nu va minunati de pretul asta, pentru ca are un vecin pe masina de cativa ani buni si functioneaza perfect si acum). Plasticele acelea negre sunt cele originale ale masinii. Astept zilele astea filtrele de medii si inalte pentru a incheia tridentul de inalte din tweetere, medii din boxele de pe fata si spate, si bass din subwoofer.

Edited by Mios

Salut, eu zic ca totusi ca merita investitia in niste tweetere mai de calitate de 120W ca acestea sau 250W precum acestea. Diferenta de sunet intre un tweeter cumparat din Cora si unul profesional este destul de mare.