Jump to content
danrogo2001

Schimbare baterie i20-2016

Recommended Posts

Deoarece testerul de baterie Autool BT-360 mi-a raportat sanatatea bateriei (SOH) pe la 40% si intrucat bateria avea deja 5 ani, am hotarat sa o inlocuiesc preventiv, fara sa astept sosirea anotimpului rece. Masina este fara Start/Stop.

Bateria veche a fost de 45Ah/ 328A (EN), cu dimensiunile de 205x170x190 (lungime x latime x inaltime), vezi foto.

Pentru demontare va trebuie o cheie fixa de 10 pentru borne si o cheie tubulara de 12 cu lungimea de vreo 220 mm pentru surubul de fixare a bateriei (M8x35 + saiba de fi 18).

Bateria noua am luat-o mai mare, atat din punct de vedere al dimensiunilor cat si electric, adica TAB Magic EFB 60Ah/ 580A si are 242x175x190, incape fara probleme in locas.

Este un pic mai scumpa fata de una Pb-acid clasica (364 lei autokarma), insa cica suporta mai bine descarcarile adanci si dese fiind pentru masinile cu Start/Stop.

O sa vedem daca tine si asta macar 5 ani.

Baterie 1.jpg

baterie 2.jpg

Marca e cam dubioasă. Amperajul iar mi se pare cam mare, am luat și eu una de la Banner și tipul de acolo spunea că dacă are amperaj prea mare nu apucă să încarce alternatorul, mai ales în oraș. Nu ma pricep foarte bine la baterii, dar am preferat una de 50Ah cu 300 ron. La 1 an a ieșit 100% la test la Hyundai. 

Edited by cipelantra

E un fel de Xiaomi la telefoane. Ofera mai mult fata de Varta de exemplu, la bani mai putini. Sunt poloneze.

Bateria este ca un rezervor, cu cat este mai mare cu atat este mai bine.

Foarte bune sunt si Banner.