Jump to content
VladI

Mild Hybrid vs Full Hybrid

Recommended Posts

Salutare tuturor

Am decis sa cumpar un Tucson dar nu stiu in ce directie sa merg intre Mild Hybrid (180 CP) si Full Hybrid (230CP). De testat, nu am condus decat varianta Full Hybrid. Diferenta de bani la acelasi nivel de echipare (Style+) este de aprox 3500 EUR. Voi ce parere aveti, e o diferenta dramatica intre ele? Merita cei 3500 EUR in plus?

Merci pentru opinii

Vlad

In Bucuresti am putut face drive test cu 7DCT la DiBas. (feb-martie). Poate o mai au...

Eu astept din 3 martie un 7DCT, am mers pe el pentru ca o iau majoritar pentru extraurban, iar hibridul ar consuma chiar mai mult. Daca as fi luat-o si pentru oras, diferentele de consum meritau clar spre 6AT. In plus, hibridul full vine cu aceasta cutie 6AT hidramata care pare mai fiabila.

• Like 1

HIbridul consuma mai mult doar pe autostrada, la viteze de peste 140 -150 km/h.  In rest consuma mai putin decat o  masina cu motor doar termic.  Iar urban sau in traficul de pe DN-urile noastre, unde accelerezi in depasire si franezi ( cu regenerare) in spatele urmatorului camion consuma si mai putin. Vorbesc dupa 3 ani de hibrid (Ioniq) si 3 luni de Tucson PHEV, deci nu din teorie.

• Like 2

On 8/18/2021 at 7:24 PM, VladI said:

Salutare tuturor

Am decis sa cumpar un Tucson

Vlad

Asteapta sa iasa facelift-ul....

On 9/10/2021 at 5:35 PM, Remus said:

HIbridul consuma mai mult doar pe autostrada, la viteze de peste 140 -150 km/h.  In rest consuma mai putin decat o  masina cu motor doar termic.  Iar urban sau in traficul de pe DN-urile noastre, unde accelerezi in depasire si franezi ( cu regenerare) in spatele urmatorului camion consuma si mai putin. Vorbesc dupa 3 ani de hibrid (Ioniq) si 3 luni de Tucson PHEV, deci nu din teorie.

De acord, are sens. Din comparatii facute pe https://www.automobile-catalog.com/auta_cmp_bb2.php deduc un consum mixt mai mic cu 0.7/100km intre hibrid si mild. Daca nu am incurcat matematica, inseamna ca iti scoti cei 3500E dupa vreo 433.000km :))

0.7 l/100km -> 4 lei/100km

3500E = 17325 RON

Ar merita performantele lui (50CP si cuplul 350Nm), dar pot fi suficiente si cele ale lui mild. Sunt similare fostului meu Tucson 2016 CRDi 2.0 184 CP.