Jump to content
VIM

zgomot ambreiaj Elantra 2021

Recommended Posts

Salutare oameni buni,
Am o situatie cu a mea,  o elantra 2017 manuala, 
O am de la 51000 acum  am 89000km, nu am avut nicio problemă cu ea,

in schimb am un zgomot la calcarea ambreiajului, pe loc sau in mers zgomotul este la fel, insa numai dupa ce se incalzeste (dupa 10-15km).
Ce credeti ca ar putea fi, atasez un clip. 

Multam fain, spor

https://youtu.be/NCtTkrqQXXY

Edited by VIM

On 8/16/2021 at 5:59 PM, VIM said:

Salutare oameni buni,
Am o situatie cu a mea,  o elantra 2017 manuala, 
O am de la 51000 acum  am 89000km, nu am avut nicio problemă cu ea,

in schimb am un zgomot la calcarea ambreiajului, pe loc sau in mers zgomotul este la fel, insa numai dupa ce se incalzeste (dupa 10-15km).
Ce credeti ca ar putea fi, atasez un clip. 

Multam fain, spor

https://youtu.be/NCtTkrqQXXY

Mergi cu ea la reprezentantă,că se rezolvă pe garanție.Nu pot vede filmulețul tău,dar și la mine se auzea un zgomot foarte fin ca un scârțâit la călcarea pedalei de ambreiaj și l-au rezolvat băieții când am fost la revizie.S-au băgat pe jos pe la pedală și au pilit ceva acolo.De atunci nu se mai aude și a trecut deja un an.Am înțeles de la ei că au fost mai multe Elantre cu această problemă.

Sa fi fost cumva celebrul deja pistonas? Oricum, pistonas sau nu, treaba cu pilitu' mi se pare de noaptea mintii.

Nu cred că a fost la pistonaș.Probabil freca pedala undeva. Nici nu au ridicat capota.

La mine scartia si pocnea un arc. Ambele zgomote au fost eradicate (i30 am eu). Mai am un soi de uruit numai in viteza 1 cand plec de pe loc (pentru asta inca nu am diagnoza ce este cu el). Incredibil ce multe probleme au masinile astea pe partea de ambreiaj.

Nu ambreiajele sunt de vină, ci materialele din care sunt făcute în ultima vreme. La Dacia, crăpa placa de presiune și discul de ambreiaj era aproape intact. Acum nu le mai fac din azbest, ca pe vremuri, ci dintr-o mămăligă care se macină rapid. Iar despre oțelul made in India, China, Turcia sau Brazilia, nu cred că mai are rost să amintim.

Vezi că huruitul ăla poate să fie și de la un rulment din cutie, nu doar rulmentul de presiune, ăla face gălăgie la rece, dacă nu are suficientă vaselină. E de verificat, poate la un service bun care repară toate mărcile, zgomotele sunt cam la fel, urechile contează! 

Si mie imi pare din ce in ce mai mult ceva din cutie (huruitul). Ca e legat doar de viteza 1. In restul vitezelor nu face. Inainte sa iau hyundai am avut un golf 7 2015 (mai vechi) si tot 50.000 km. Ala nici nu trepida la plecare de pe loc, nici nu scartiia, nici nu pocnea...

Ca separat de huruit se si zguduie motorul daca nu accelerezi suficient. Si asta cred ca e legat de ambreiaj totusi. (sub nicio forma nu am luat in calcul la o masina asa noua si cu atat de putini km sa aiba ceva la ambreiaj).

Oricum o sa o duc in service sa vedem ce spun acolo.

Producatorii de piese originale au de indeplinit niste conditii cerute de producator. Daca Hyundai le cere mămăligă - mămăligă le furnizează :angry:

Edited by MOTANUL