Jump to content
Dannyboy

Electric sau combustie?

Recommended Posts

Am dat peste un clip care mi s-a parut interesant, si trebuie sa recunosc, se cam potriveste cu opiniile mele in mai multe privinte. 

Posted (edited)

Mmmm ...

Pleaca de la idei gresite din primul minut. Masinile electrice sunt scumpe intradevar, insa comparabile ca pret cu un SUV dotat mediu. De exemplu eu am dat banii pe o Kona si cu aceiasi bani imi luam un Tucson 1.6 Style+ cu 7 DCT. Restul sunt mai scumpe.

Sunt foarte bune pentru navetisti. Sotia face 50km minim pe zi. La servici sta 8 ore, masina se poate incarca acolo fara probleme - pana si cu incarcatorul ala mic inclus (de il poti folosi la priza Schuko) tot incarca mai mult de 90km / 8 ore. Nu trebuie sa fii neaparat hipster sa cumperi electrica. Socoteala mea pe hartie arata astfel: 

- 1400km/luna la 8.5l/100km aproximativ 700 lei (ix35 diesel)
- 1400km/luna la 14kw/100km aproximativ 140 lei (kona) - daca incarc acasa. Incarcand la servici costul este 0.

Mentionez ca nu incarc din alta parte, nu curent continuu, nu Kaufland, nimic.

O calatorie Pitesti - Constanta e cam 4 hai 5 ore inclusa o oprire la bucuresti de 30 minute pentru incarcare rapida. La varsta mea, nu mai fac demult 1000km/zi, s-au dus vremurile acelea. Cu dieselul faceam cu 30 minute mai putin probabil. Deci se poate si cu electricul.

In rest, exagereaza si e prea vocal din punctul meu de vedere. Niciodata, nicaieri, nu s-a plecat cu lectiile deja facute. Este o utopie sa crezi ca in momentul cand s-a construit primul Ford T, taticul emblematic avea toate lectiile facute, se gandea la consum si la dejectiile aruncate de motor in atmosfera. :)

In rest, masina electrica nu e pentru el. Nici pentru mine in anumite scenarii. Asta nu ma face sa imi schimb parerea.

A fost obositor videoclipul.

Edited by Cristist50