Jump to content
Dannyboy

SsangYong Tivoli

Recommended Posts

Sunt fost proprietar de Hyundai i30 FD 2007 1.6 CRDi. L-am detinut pana in 2019 si am fost super multumit.
Acum detin un SsangYong Tivoli X100, motor 1.6 E-XGI. Dupa 2 ani de utilizare sunt la fel de multumit cum am fost de i30, cu diferenta ca intrarea in masina e mult mai usoara iar pozitia scaunului e mult mai inalta, ceea ce confera o alta vizibilitate la drum.

Imi permit sa pun un clip filmat de la bordul masinii.

• Like 1

Sper din tot sufletul ca Ssang Yong să rămână pe piață! 

Multumesc frumos. 

Sincer, nu sunt foarte interesat de subiect. Sa stea pe piata cat poate. Crede-ma, in 2 ani de cand o am, mi-e sila de intrebarea: e chinezeasca dom-le? Prefer ca mutulanii sa o stie chinezeasca si in prag de faliment. Cei cu creier functional stiu sa gaseasca informatia corecta. 

Pot sa spun ca e o msina simpla, solida, si mai ales e fabricata in Korea. Pentru mine inseamna garantia suprema a calitatii. 

S-au implinit 3 ani de ,,convietuire" fara nici o problema. Foarte multumit.

• Like 1

Cati km ai?

Aproape 28.000

Atunci nu prea reprezinta un indicator de fiabilitate.

Cam orice masina ai fi luat nu punea probleme in Km acestia, poate doar o Lada eventual. Masinile ar trebui sa fie ok dar trebuie sa-ti asumi costuri de service peste medie si neaparat Casco daca stai in oras aglomerat. Eu la Chevrolet nu mi-am facut probleme pe partea de service deoarece stiam ca sunt piese comune cu vechile Daewoo dar SS deja este o alta mancare de peste.

Banuiesc ca e o forma de umor. Fa o cercetare chiar pe acest forum si vezi cate probleme exista in intervalul de 30k la marca asta. Daca ai vointa, cauta si pe ClubKia. Dar sincer nu ma intereseaza subiectul. Am avut un i30 excelent timp de 12 ani. Sunt destul de multi forumisti care au cunoscut masina si care ma cunosc, si stiu ca am habar despre ce vorbesc. Eu fac comparatie intre actuala si fosta masina. Ambele coreene si ambele fabricate in Korea. Asta e motivul pentru care sunt multumit de alegerea facuta.

• Like 1

On 5/29/2022 at 12:40 PM, Dannyboy said:

Aproape 28.000

Ups, eu facui 25.000 in 11 luni ...

Posted (edited)

.

Edited by Cristist50