Jump to content
uko

Pandemie...

Recommended Posts

Aș dori ca toți, dar absolut toți ăștia anti vaccin să predea cardul de sănătate și nu numai calce în veci în nici un cabinet medical. Nici măcar stomatologic. Dacă nu crezi că un banal vaccin te poate ajuta, de ce iei paracetamol? Sau aspirină? Dacă are cip înăuntru? Dacă îți pune o plombă cu cip? 

Dacă doresc reîntoarcerea în sistemul sanitar, obligatoriu 1 lună de voluntariat, 8 ore pe zi în departamentul de primiri urgențe, medicină internă, oncologie pediatrică sau cure paleative. Să vadă moartea cu ochii lor și eforturile depuse de medici! 

Edited by fisherman

Confunzi anti vaccin cu anti- cobai...anti vaccin experimental fara testare prealabila specifica ( vorbesc aici de necunoscute efecte pe termen lung, nu doar ca azi e bine). Experimente care ii imbogatesc pe unii ( chiar ma intreb daca a ascultat cineva acel audio postat de mine). Moderna avea in 2018-2019 datorii de $500 milioane daca nu gresesc. A bagat BG bani in ea, a declarat "cineva" pandemia si brusc are profit de nici nu vezi cu ochii, cash flow de  miliarde de $. Si se pare ca si Fauci are multe multe actiuni la cele mai cunoscute productoare de vaccinuri

Daca  tot e sa ne dorim, daca as vrea sa fiu radical as spune ca doresc ca cei care si-au facut vaccinul sau si-au vaccinat copii sa pateasca ca cei carora le-a mers rau de la vaccin... dar nu sunt radical ( si nu pot sa imi doresc singur asa ceva :) ). Cardul de sanatate la ce e bun? Ca daca ai o nastere, o operatie sau o interventie medicala, trebuie sa dai spaga! La medicii aia pe care ii lauzi... ca altfel nici nu te baga in seama. La fel asistentele. Si asta in niste spitale mizere ( dar darnice :)  ) din care iei mai multe boli decat aveai cand ai venit.Stiu o batrana care nu a avut sa dea mai mult de 5 lei sa ii schimbe asternutul. Pana nu i-a dat 10 lei asistentei, nu i-a schimbat nimic!

Edited by uko

Asta e modelul de capitalism pe datorie. Welcome to the real world.

Toate companiile mici, laboratoare, inovatie etc merg in pe datorie. Si gugl sau feisbuc au mers in pierdere, UBER, etc. Cum poate UBER sa piarda miliarde anual, tinand cont ca nu au NIMIC? Ce "investitii" au de facu?

Moderna nu e un caz particular. Eu am actiuni la doua companii farmaceutice mici belgiene. Ambele in domeniul cancerelor, una dezvolta kituri de diagnoza moleculare rapide pentru cancere si boli infectioase, cealalta ceva tratamente inovante.  Daca reusesc sa dezvolte produsul si sa iasa pe piata (primii), dau tunul, fie cresc ca painea calda fie sunt cumparati pe bani buni de cate un gigant . Daca nu, cand nu mai reusesc sa atraga fonduri sa acopere pierderile o iau in bot cei care au bagat banii - actionari, investitori, banci.  

Astia mari alde pfizer, mercks, sanofi etc au in general ca actionari fonduri de investitii, bani de pensii etc. Astia NU pot sa-si asume riscuri, nu-i lasa actionarii, trebuie sa aiba oarece profit si mai mult sa fie predictibili. Astia merg pe chestii traditionale (vezi vaccinul sanofi, cu care au si luat-o deocamdata in freza), sau cumpara solutii cu totul cum a facut pfizer. Daca nu-ti convine ca pfizer face profit, sau ce practici comerciale au, du-te si bate-ti bunicii, ca ei sunt in general actionarii.

Din 10 companii mici care lucreaza la un produs inovant una sau doua dau tunul - gen Moderna, restul merg pe datorie pana cand nu mai merg deloc.  In cazul nostru daca nu era Moderna, era alta.  Vaccinul mrna nu e inventat ieri, la tehnologia asta se lucreaza la el de multa vreme, e o pista promitatoare de imunoterapie pentru cancere. La mine in sat imunoterapiile astea deja functioneaza cu rezultate bunisoare pentru unele tipuri de cancer, cum ar fi ala de piele, probabil ca in cativa ani o sa devina tratament standard. 

Populatia planetei asteia e din ce in ce mai batrana si mai bogata. Bani din sanatate se vor face in continuare, cu sau fara  pandemii, mai ales ca la momentul actual multi incep sa creada in iluzia imortalitatii. 

Teoriile conspiratiilor pot sa te stergi cu ele ca utilitate, dau explicatii savante si fac predictii foarte bune doar a-posteriori si-s logica circulara pura. Le-as numi chiar l.aba-n cerc insa se supara Marius :D

Edited by james kilowatt

Dilema e cum...chiar aia care cu 2 ani in urma nu reuseau sa stbilizeze arn mesagerul nici pe rosii, au ajuns sa faca vaccinuri direct pe oameni. Si ciudat cum din atatea companii nano bio bla bla, chiar cea la care BG a investit si celelalte 2 la care fauci avea actiuni, au inceput sa produca vaccinurile destinate unei "pandemii" declarata de oms ( sincer daca analizezi video cand a declarat pndemie...eu unul vad pe fata lui ca minte) la care, culmea?!! tot BG e al doilea mare "donator". Logica ta nu are un beculet rosu care sa se aprinda? :)   Sau teoria conspiratiei anuleaza "coincidentele" astea?

https://www.swissinfo.ch/eng/does-bill-gates-have-too-much-influence-in-the-who-/46570526

”The Best Way To Predict The Future Is To Create It” - Abraham Lincoln

See comments...

2 hours ago, james kilowatt said:

Edited by uko

Pai cum au reusit sa stabilizeze e simplu: m-am vaccinat in martie, in iune m-am testat si am anticorpi antispike. Deci au reusit.

Eu lucrez cu epidemiologi din 2010. Dinainte de ultima epidemie de ebola, după aia de gripa porcina. Și TOȚI urlau ca suntem vulnerabili în fața unei pandemii, de acum 10 ani și poate și dinainte, naiba stie. În gura mare, oricui voiau să-i asculte, nu doar în cercuri oculte și loje masonice.  Abia prin 2015 a avut și Bilgheitz un Ted talk pe tema asta. 

Unul dintre băetii astia  făcuse în 2013-14 niște analize în America de Sud în timpul sezonului de gripa. Spre surprinderea lui, 70% dintre cei cu simptome de gripa nu aveau gripa, aveau niște viruși necunoscuți. 

Era doar o chestiune de timp pana când unul devine pandemic. Posibil sa nu fie nici ultima pandemie dacă nu învățăm nimic din asta actuala. 

Și da, când lovește, unii trag lozul câștigător, alții pierd. Nu-i nevoie de o conspirație ca să ne explice  asta și nici nu-i vreo coincidenta. Probabil ca Faucci are acțiuni la zeci de firme, dintre care unele câștiga. Bravo lui. 

Uko îmi pare rău că nu înțelegi... Păreai simpatic și cu capul pe umeri. 

Una din explicațiile vitezei cu care a ieșit vaccinul este și apariția noilor CPU, GPU. O viteză mai mare de calcul permite o simulare mai aproape de realitate. Dacă dai greș, pățești ca Astra zeneca....

Oricum, eu nu încerc să te conving. Nu pe tine. Ci pe cei ce încă mai au întrebări, dubii, majoritatea provocate de  conspirationisti

Cati medici or lucra la vaccinari? Inteleg ca iau $10 pt o injectie. S-au facut 10 milioane vaccnuri. 100 milioane dolari impartiti la cate asistente? Cum pana mea sa lucrezi in domeniu si sa nu spui online tot felul de minciuni numai ca sa vina lumea la vaccinare??  Nici nu vreau sa ma gandesc cati bani sunt in joc in alte tari mai puternice economic...

Vom vedea ( daca vom afla vreodata adevarul) cine a fost mai vizionar si a avut dreptate, voi care vedeti doar ambalajul frumos conceput sau ceilalti care vad ca e o abureala, nu e nici pe departe atat de grava. Mortalitatea e probabil putin mai mare decat gripa comuna ( deoarece orice moarte cu comobirditati e trecuta ca covid nu putem estima exact. Cifrele sunt umflate la greu) insa de aici si pana la ce nebunie mondiala e...e distanta mare. E minciuna!

Edited by uko

5 hours ago, dvoncu said:

Pai cum au reusit sa stabilizeze e simplu: m-am vaccinat in martie, in iune m-am testat si am anticorpi antispike. Deci au reusit.

Poate au  reusit ce si-au propus. Insa cel putin in cazul meu, cu alte efecte secundare, scaderea vo2 max de la 57 la 44 acum. Pt cine nu stie ce e vo2 max...scaderea asta e imposibila. Poti sa scazi 1 pe an din cauza varstei, si poate alti 2-3 pasi in cateva luni daca nu exersezi

Sursa pentru ăia 10$ de vaccin. Cine îi dă, de la ce buget. Altfel e o minciună ordinară pentru proști creduli! 

Îmi pare rău, dar ai intrat în lista de "ignore", cel puțin pentru discuții în afara domeniului auto. 

Pai daca am ignore nu vei vedea mesajele mele asa ca de ce m-as obosi sa dau linkuri? Se gasesc online. Orice asistenta care sta la un autobuz in parc si nu face nimic pleaca acasa cu peste $2000 pe luna. Orice medic care face asta pleaca acasa cu peste 4000 pe luna. Inocularea e platita cu 40 ron. Se gasesc online informatiile, o asistenta ia 50 ron pe ora x 8 ore, ia $100 / zi stand de multe ori degeaba. un medic ia 100 pe ora. 8 ore pe zi, inseamna $200 pe zi. Zici ca suntem in america. In conditiile aastea si eu as minti cat mai multi ani sa nu fac nimic si sa plec acasa cu 100 milioane pe luna ( ca asistenta) din 8 ore de munca in care nu fac mai nimic

Eu n-am înțeles, deci e conspirația asistentelor? 

Plus ca era mai ușor să-ți injecteze ser fiziologic. Nu-ți scădea vo2max, nu existau copii în coma vaccinați cu forța în Australia și aveau și cheltuieli mai mici, și prin urmare profit mai mare. 

14 hours ago, james kilowatt said:

Eu n-am înțeles, deci e conspirația asistentelor? 

Nu mai stiu ce sa cred. Doar cred ca fiecare face tot ce poate ca sa profite cat mai mult de pe urma "pandemiei". Ca minte pe toate canalele medie / social ca sa isi apere felia, ca dezinformeaza ca , ca ca....etc.  Mi se pare ca traim intr-o minciuna fara egal

21 hours ago, uko said:

Se gasesc online. Orice asistenta care sta la un autobuz in parc si nu face nimic pleaca acasa cu peste $2000 pe luna. Orice medic care face asta pleaca acasa cu peste 4000 pe luna. Inocularea e platita cu 40 ron. Se gasesc online informatiile, o asistenta ia 50 ron pe ora x 8 ore, ia $100 / zi stand de multe ori degeaba. un medic ia 100 pe ora. 8 ore pe zi, inseamna $200 pe zi. 

@uko nu știu cât de credibile sunt aceste informații, dar nu mai crede toate bazaconiile scrise de "răspândaci".

Cu stimă

cu stima, raspandacii sunt ministerul sanatatii, asta e o ordonanta de urgenta veche, acum au crescut plata la 100 medici, 50 asistente: http://www.ms.ro/2021/01/15/ordonanta-de-urgenta-privind-unele-masuri-pentru-recrutarea-si-plata-personalului-implicat-in-procesul-de-vaccinare-impotriva-covid-19-si-stabilirea-unor-masuri-in-domeniul-sanatatii/

Iar medicii de familie puteau lua, acum a crescut si la ei, de la 40 ron pt fiecare vaccinare:

a) pentru primii  50% din numărul total al persoanelor înscrise pe lista proprie, eligibile la vaccinare:  30 lei/serviciu;

b) peste pragul de 50,001% din numărul total al persoanelor înscrise pe lista proprie, eligibile la vaccinare: 50 lei/serviciu;

c) peste pragul de 60,001% din numărul total al persoanelor înscrise pe lista proprie, eligibile la vaccinare : 60 lei/serviciu;

cea mai tare meserie, stai in parc la iarba verde, bei fcafea si te joci pe telefon si pleci lunar cu peste $2,000 pe luna ca nu se vaccineaza mai nimeni in parc :)

Edited by uko

Pai e normal, cât timp freaca lula in parc nu mai intra spagile :D

Bre medicii in Romania au salarii de boier, nu mai sunt plătiți mizerabil. 

On 8/25/2021 at 7:38 PM, uko said:

Eu inca cred ca mai repede va spune adevarul un parinte pe facebook daca surprinde ceva decat mainstream care ar trebui sa joace la loto. Nu stiu cum au nimerit exact inca de acum 4 luni ca in septembrie vom avea 1500 cazuri pe zi...  am impresia ca sunt singurul care vede un scenariu de hollywwod iar restul doar asculta la ce spune media...

PS: nu mai subliniez ca totul se desfasoara dupa scenariul prezis si de mine...

Aici sunt de acord cu tine. Si sunt si eu convins ca scenariul este scris de aceiasi trepadusi care cica prevestesc vremea. Cum de stiu aia ca maine la ora 09:00 dimineata ploua la mine in sat daca nu ei insisi manevreaza vremea? Sincer acum. Se stie foarte bine ca forte oculte au deja la dispozitie aparatura de ultima generatie prin care pot declansa cutremure si crea uragane. Si sigur nu sunt americanii, ca doar nu or fi arat de prosti sa isi tot trimita uraganele alea cu nume de femeie sa le tot mature sudul SUA ...

Sunt curios daca tu ai auzit vreodata de statistica.

On 9/2/2021 at 11:20 AM, uko said:

Confunzi anti vaccin cu anti- cobai...anti vaccin experimental fara testare prealabila specifica ( vorbesc aici de necunoscute efecte pe termen lung, nu doar ca azi e bine). Experimente care ii imbogatesc pe unii ( chiar ma intreb daca a ascultat cineva acel audio postat de mine). Moderna avea in 2018-2019 datorii de $500 milioane daca nu gresesc. A bagat BG bani in ea, a declarat "cineva" pandemia si brusc are profit de nici nu vezi cu ochii, cash flow de  miliarde de $. Si se pare ca si Fauci are multe multe actiuni la cele mai cunoscute productoare de vaccinuri

Daca  tot e sa ne dorim, daca as vrea sa fiu radical as spune ca doresc ca cei care si-au facut vaccinul sau si-au vaccinat copii sa pateasca ca cei carora le-a mers rau de la vaccin... dar nu sunt radical ( si nu pot sa imi doresc singur asa ceva :) ). Cardul de sanatate la ce e bun? Ca daca ai o nastere, o operatie sau o interventie medicala, trebuie sa dai spaga! La medicii aia pe care ii lauzi... ca altfel nici nu te baga in seama. La fel asistentele. Si asta in niste spitale mizere ( dar darnice :)  ) din care iei mai multe boli decat aveai cand ai venit.Stiu o batrana care nu a avut sa dea mai mult de 5 lei sa ii schimbe asternutul. Pana nu i-a dat 10 lei asistentei, nu i-a schimbat nimic!

Nu stiu ce sa spun in fata acestor afirmatii. Din nefericire in ultimul timp am cam fost la spital cu ai mei si nu mi-au luat nici un banut. Nimeni, nici asistente si nici doctori. Ultima data, cu tatal meu, operatie de pancreatita din care a iesit din fericire cu bine. Tot fara sa dau spaga. Si vorbesc de Spitalul Judetean Arges (care nu este un etalon ci dimpotriva) nu de cine stie ce clinica privata.

• Like 1