Jump to content
uko

Pandemie...

Recommended Posts

Posted (edited)

Am si eu o curiozitate daca se poate. in Aprilie uefa anunta ca cine nu deschide stadioanele nu mai primeste organizarea campionatului european. la 30 aprilie sunt peste 1600 cazuri de infectari.

Se incepe "vaccinarea cu buletinul", e fac cateva mii de vaccinari, sau zeci de mii in cel mai bun caz si...miraculos cazurile incep sa scada vazand cu ochii. in fix 1 luna scad la cca 160 de la peste 2000. Datorita celor cateva zeci de mii de vaccinuri? oare? lol

Sau ...?

https://www.digi24.ro/stiri/informatii-oficiale-despre-coronavirus-in-romania-1266261

La 27 aprilie "erau" peste 2000 infectari oe zi... :)  ce vrajeala. Pareri?

Edited by uko

Posted (edited)

Poate imi scapa mie ceva, dar pina azi s-au vaccinat cu doua doze vreo 4 milioane si ceva de oameni, plus cel putin un milion si ceva care au trecut prin boala … combinat cu vremea calda, pare ca nu-i asa, ca la gripa, s-a intrerupt un pic circulatia virusului.

Desigur, sa nu lasam adevarul sa strice o conspiratie reusita …

Edited by dvoncu

Posted (edited)

Caldura nu a fost un factor care sa incetineasca pandemia...sa ne amintim ca in martie 2020 inflorea... caldura nu a avut nici un efect atunci.

Oare cand / vom afla ca de fapt e un joc politic? Ca si brexit in care o mare putere a hotarat ca nu vrea sa se lupte cu 2 puteri ci doar cu una. Iar cu aia ramasa va incerca sa ii bage pe gat pandemia ca sa ii distruga economia si sa revina unde a fost candva...

Edited by uko

Cred ca nu prezinta interes discutia. Se poate sterge definitiv, cred...

Și eu am dubii legate de cifrele românești. 130 infectati si 20 decese? În Belgia sunt în jur de 1000 infectați și sub 10 decese. Ok exista un decalaj de vreo doua sapt între curba de infectați și cea de decedați dar chiar și asa. 

Posted (edited)

Ca sa minta in halul asta ar trebui sa aiba pe lista de plata toti doctorii de la ATI si pe cei din spitalele COVID.

Adevarul intotdeauna a fost cel mai simplu si la vedere. Probabil s-a ajuns la o anumita imunitate. Sotia are prieteni doctori si asistente (profesia) si intradevar sectiile ATI sunt goale, multi sunt in concediu.

Edited by Cristist50

Si la mine in vecini este un „spital” facut Covid si de cateva luni e gol si toti doftorii si asistentele stau afara la tigare toata ziua ca nu au de lucru. Plus ca sunt platiti peste normal. Pai cum sa caraie vreunul? Trai pe vatrai. Si da, s-a ajuns la imunitate cred si eu. Toti cunoscutii, colegii, rudele mele au avut Covid (ca acuma si raceala e Covid) si toti au stat acasa cei cu forme mai grave (concedii medicale, zile libere), sau cei cu forme usoare au „tusit” vreo 2 zile la servici asa mai innecat sa nu se auda. Oricum eu nu cunosc nici o persoana care a mers la spital dintre cunoscutii cu care vorbesc frecvent. Doar din auzite. Asa ca facant calculul meu statistic s-a ajuns la imunizare de 60%. Chiar mai demult. Oricum si Covidul asta e tot o raceala (gripa) mai sofisticata. Vine iarna si primavara la inceput in fiecare an. Gripa a evoluat in forme mai grave sau mai usoare in fiecare an. Anul asta a fost o forma mai grava si au nimit-o Covid 19. Sa vedem cum ii zice la anul.

Daca insusi fostul ministru al sanatatii a recunoscut ca numarul de raportari nu este corect, despre ce mai vorbim aici? Culmea este ca acele raportari au fost facute chiar cu acordul sau ...

"Pression politique", nu? 

Ati mai auzit ceva in privinta asta? Nada ... Romanul uita si pe urma se intreaba mirat "da' de ce dom'le asa ceva?!" Uite de-aia.

In toamna sunt convins ca va veni valul 4, in iarna 5, primavara 6, s.a.m.d. In privinta asta dau crezare OMS-ului cand spune ca "va trebui sa invatam sa coabitam cu acest virus". Treaba e sa nu mai apara altii mai agresivi decat asta, caci nici pe departe nu e "doar o simpla raceala" cum unii politicieni si asa-zisi atotstiutori lasau sa se inteleaga pe la debutul pandemiei. 

Ce inseamna numar de raportari corect? Care dintre cei care posteaza aici are acces la bazele de date ale ministerelor, DSP-ului etc si stie ce metode calcul aiuristice folosesc?

Presiune politica ca sa ce? Pe cine si cum a ajutat? Daca te uiti in jur nimeni nu a castigat mai nimic, economiile mondiale sunt brambura, inflatie si preturi debile peste tot si doar cativa care s-au capatuit.

Din punctul meu de vedere ma bucur ca orice ar fi fost. a fost tinuta cat de cat sub control fara prea mari restrictii. Ma scuzati ca va spun si voua, dar ce a fost in Romania numai restrictii nu s-au numit comparativ cu alte tari pe care le consideram mai evoluate.

Ce mi s-a confirmat pana acum din toata povestea asta este doar proasta pregatire a celor care ne guverneaza, incapacitatea de a gandi pe termen scurt sau lung si de a pune in functii de raspundere niste persoane capabile si bine pregatite. Avem numai tampiti peste tot si pe zi ce trece mi se confirma acest lucru.

Si inca ceva, zilele acestea mi s-a confirmat inca odata faptul ca noi ca popor suntem niste dobitoci, a se vedea cozile de la vama de la greci, cozi care nu au nimic de-a face cu grecii ...

• Like 2

Ce inseamna o raportare corecta? E foarte simplu si nu trebuie niciun calcul complicat, de fapt nu trebuie niciun calcul deloc: daca s-au infectat X, raportam X si nu Y. Analog la ATI, decedati, suspecti, s.a.m.d. Cand raportam Y desi sunt X si o facem asta din postura de ministru/secretar de stat/prim-ministru/etc, dupa care venim si spune ca de fapt stiti au fost de fapt Z, dar acum pot spune asta ca nu mai sunt acolo, se numeste ca in timpul cat am raportat altceva deca era am fost sub pression ... Chiar nu e complicat, toti dupa ce pleaca din functiile pe care le-au detinut spun lucruri traznite, incep sa-si aminteasca lucruri, etc.

Nu pot insa sa nu fiu de acord cu tine in privinta gradului de competenta al persoanelor care sunt alese sa ne conduca. E simplu de vazut de la o posta, ba chiar mai departe de atat, de aceea si suntem la mana altora, nu la mana noastra.

:excl: Te rog insa sa retractezi afirmatia legata de popor. Chiar nu isi au rostul astfel de afirmatii si pe ansamblu va rog sa folositi un limbaj adecvat. :excl:

Toată lumea din toate tarile sunt frustrate de masuri uneori greu de înțeles, date și scoase peste noapte după cum bate vântul, unele în mod evident doar de forma etc.

Însă cam toată lumea a improvizat, nimeni dintre politicieni nu a fost realmente pregătit. Plus ca toți au încercat sa tina cont și de doctorii care urlau una, și de horeca sau nunti și botezuri care urlau alta, și asa s-a ajuns la compromisuri în care toată lumea e frustrata, mai ales ca situația durează deja de aproape un an jumate și oamenii au cam obosit. 

Referitor strict la cifrele raportate, belgoizii au considerat pana acum ca cel mai util parametru de urmărit și stabilit masurile funcție de el ca fiind  numărul de internări, nu cel de cazuri depistate, care fluctuează cu numărul de teste, perioada (gen vacanta când se testează mult pt avion) etc. Cumva asta merge pe principiul ca un anumit procent relativ constant din cei infectați ajung la spital, și pe ăștia ii poți număra exact plus că scopul masurilor e sa evite supraaglomerarea spitalelor. 

Și în cu totul alta ordine de idei, cunosc acum personal primul caz de om care s-a infectat de doua ori. Prima oara în ian 2020 și a doua oara în ian 2021. Și în februarie s-a vaccinat cu az (in UK). E +65, însă n-a ajuns la spital nici prima nici a doua oara. 

Posted (edited)

Si eu sunt de parere ca insinuarile din spatele cifrelor raportate in Ro sunt politicianism ieftin, asta a vrut sa faca VV cind a aflat ca este pe faras, stim noi ca sunt diferente intre mortii raportati. Si? Cui i-au profitat? Doar insinuarea fara explicatie a profitat, ca de ce sunt diferente, s-a explicat, mai ales ca raportarea mortilor de Covid se bazeaza pe o conventie, adica daca se indeplinesc niste conditii considerate relevante.

Cit priveste multiplii infectati, eu am la munca asa ceva, in general a doua tura rau sau foarte rau si in general din randul personalului cu mai putine studii si in general cu o poveste in spate: o cumetrie, o masa mare in familie, un gratar cu hora (dar in rest noi ne-am ferit ...) si bineinteles guvernul e de vina ca la spital e rau.

Pe guvern il intereseaza sa nu se mai aglomereze spitalele, altfel citi stau acasa cu dureri de cap si fara gust si miros, nu intra in viziunile lui inguste. Pe val, cifrele sunt legate, acum pare ca nu mai sunt, Dumnezeu cu mila la toamna cind or incepe scolile.

Edited by dvoncu

Posted (edited)

Chestia e ca dacă cifra aia de 100 cazuri /zi ar fi si macar pe departe reala, ai putea încerca sa faci urmărirea contactelor pe bune. 

În România știu pe cineva care s-a infectat și a murit la înmormântarea soțului (care a murit din alte cauze). Era din grupul soacra-mii de antivaxxerite. Acum sunt vaccinate toate, inclusiv aia care o suna zilnic pe soacră-mea să-i zică sa nu facă prostia sa se vaccineze. 

Edited by james kilowatt

Posted (edited)

Eu cred ca majoritatea imbolnavirilor usoare nu s-a raportat. Si nu vorbesc de DSP ci de catre bolnavii care nu au cerut ajutor de specialitate deoarece nu au avut nevoie sau mai rau le-a fost teama.

Continuand cu exemplele voastre de mai sus, nevasta-mea s-a imbolnavit la o chermeza (daca ma intrebati ce cauta acolo, cel mai simplu ar fi sa va spun ca face parte din aceeasi categorie de antivaccinisti si contestatari ai acestei boli, asta chiar daca lucreaza in domeniul medical). Nu a fost singura, toti cei de acolo au luat pacostea de virus. In total 12 persoane, din fericire nici unul cu simptome grave, au dus-o pe picioare, izolati acasa la ei, etc.

Oricat am insistat eu ca cineva sa informeze DSP-ul sau doctorul de familie, au refuzat. Eu am fost plecat si am aflat tarziu, cand deja erau negativi toti, asa ca nu mai avea nici un sens sa sun ...

Intrebarea mea, daca doar in cercul meu de cunoscuti au fost 12 dintr-o data, cati or fi procedat la fel?
Ca sa ma raportez numai la mine, eu unul nu cunosc nici macar o persoana care sa fi trecut prin boala si sa fi sunat la DSP sa anunte ca este bolnav.

Edited by Cristist50

:)  mortalitatea e de 30%... 50 infectati, 17 morti. Ce cifre, domne, ce cifre. Din stomacel? Chiar crede cineva ca o masca sau o viziera au tinut virusul la distanta?

Posted (edited)
38 minutes ago, Cristist50 said:

Eu cred ca majoritatea imbolnavirilor usoare nu s-a raportat.

Asa e, si eu stiu zeci de cazuri.

32 minutes ago, james kilowatt said:

Dar dacă are test pozitiv laboratorul nu anunță automat? 

Nu, doar daca ai anuntat tu DSP si te-au testat ei si doar PCR. Doar pe finalul valului 3 au luat in considerare testele antigen dar tot cele oficiale, nu facute acasa. Noi ne-am testat acasa de zeci de ori ca am avut copiii la scoala si batrani in familie si nu am vrut sa le ducem bucuria, plus ca eu sunt categorie de risc.

18 minutes ago, uko said:

:)  mortalitatea e de 30%... 50 infectati, 17 morti.

A nu se confunda fata cu spatele, mortii vin din ce a fost si unii mor si dupa 6 luni de zacut, infectatii vin din ce circula acum.

Edited by dvoncu

Posted (edited)

Sunt cam 2-3 săptămâni în general între vârful de infecție și ala de mortalitate. 

Eu am noroc, bătrânii mei din România sunt vaccinați din februarie.

Edited by james kilowatt

Sunt dar curba se aplatizeaza mai la final, teoretic au fost 1500 la ATI din care 750 erau candidati, dar nu toti au murit in doua saptamani, astfel incit cind au scazut ratele de infectare, a devenit posibil sa fie mai multi morti decit infectati. Ma rog, subiect macabru, n-ar trebui sa moara nimeni si singura solutie e vaccinul.

Sau poate tratamentul? Nici la gripa solutia nu a ost vaccinul, care nici acolo nu era sigur ci tratamrntul. Chiar si cu tuica fiarta...

Gripa are mutatii rapide, iar vaccinul antigripal in general e facut la ghici (incearca sa ghiceasca care tulpina va circula)  si are eficienta asa si asa (60% e mult, uneori e si sub 40%). Corona din fericire e mult mai stabil si vaccinarea mult mai eficienta. 

Da, si si-a facut efectul imediat dupa ce uefa a amenintat ca cine nu deschide stadioanele nu mai primeste din bucatica campionatului european. E ascultator virusul asta...

On 6/14/2021 at 5:10 PM, dvoncu said:

Nu, doar daca ai anuntat tu DSP si te-au testat ei si doar PCR. Doar pe finalul valului 3 au luat in considerare testele antigen dar tot cele oficiale, nu facute acasa. 

Exact. Testele rapide făcute acasă nu sunt contabilizate oficial.

O parte dintre pacienții vindecați de sarscov2 decedează după o perioadă oarecare de la "vindecare". Astăzi am fost la înmormântarea unui văr care a stat în ATI încă 3 luni. Nu a mai rezistat.

On 6/14/2021 at 2:37 PM, james kilowatt said:

Dar dacă are test pozitiv laboratorul nu anunță automat? 

Cine a zis ca s-a testat oficial? gasesti teste pe toate drumurile. In general, cica statistic, testele rapide dau rezultat fals pozitiv si nu prea dau fals negativ. Cam de aceea dupa ce faci un test rapid si iese pozitiv se face si un PCR.

On 6/14/2021 at 2:52 PM, uko said:

:)  mortalitatea e de 30%... 50 infectati, 17 morti. Ce cifre, domne, ce cifre. Din stomacel? Chiar crede cineva ca o masca sau o viziera au tinut virusul la distanta?

Aaaaaa ... da. Chair daca nu iti vine sa crezi masca are un efect pozitiv. Ca dovada, tot statistic au scazut drastic cazurile de gripa comuna.

Iote primul link de pe Google:
https://www.scientificamerican.com/article/flu-has-disappeared-worldwide-during-the-covid-pandemic1/

Acum fiecare cu pasarelele lui...

Mai bine iesiti la alergare daca vreti sa nu raciti. E mai eficienta decat masca si...te mentine tanar :)