Jump to content
ulysse

Elantra 2021

Recommended Posts

Linkul nu merge ? L-am incarcat pe wetransfer.

4 hours ago, cipelantra said:

Verifică să nu ai joc la etrier.

Etrierul de frana ? Adica sa nu fie destrans sau la ce te referi ?

Da, la etrier se mai întâmplă,  de la vibrații și de la praful de pe plăcuțe ori rugină să se mai slăbească șuruburile. De multe ori, mecanicii nu verifică suportul de etrier și ăla scoate niște zgomote ciudate, zici că bate planetara... ar trebui curățat etrierul, strâns la cuplu și eliminată cauza.

Cuvantul magic "strans la cuplu",ciocanrii din service stiu sa foloseasca numai pneumaticul,il doare undeva ca dupa nimeni numai il desface

Salutari. Caut niste jenti de iarna din aliaj pentru Elantra 2021 cu specificatiile din COC: R16, 5x114,3, 6,5J, ET 46, CB 67,1. Am cautat peste tot, dar acest ET de 46 nu se gaseste nicaieri in tara. Am gasit in schimb de 45 sau 47, credeti ca influenteaza cu ceva ? Care ar fi mai indicat, cele de 45 ca diferenta sa fie la exterior ? Sau stiti ceva sait specializat din UE sau NonUE unde as putea gasi ceva interesant cu ET 46 ? As prefera tot de culoare neagra.

Edited by Gozmin

7 hours ago, Gozmin said:

Salutari. Caut niste jenti de iarna din aliaj pentru Elantra 2021 cu specificatiile din COC: R16, 5x114,3, 6,5J, ET 46, CB 67,1. Am cautat peste tot, dar acest ET de 46 nu se gaseste nicaieri in tara. Am gasit in schimb de 45 sau 47, credeti ca influenteaza cu ceva ? Care ar fi mai indicat, cele de 45 ca diferenta sa fie la exterior ? Sau stiti ceva sait specializat din UE sau NonUE unde as putea gasi ceva interesant cu ET 46 ? As prefera tot de culoare neagra.

Cauta aici, posibil sa nu apară pe model, cauta pe I30 sau ioniq, eu de aici am luat și am găsit în aplicația lor pe ioniq. 

https://www.anvelopelider.ro/

Multumesc de info. Am gasit ceva frumos cu offset 45, ma mai gandesc inca.

Am fost pe saitul indicat, modelele le-am gasit si pe alte saituri si sincer parca nu e ceea ce vreau. Caut ceva ce seamana cu cele stock, adica sa nu se vada prea mult prin janta.

Edited by Gozmin

On 9/23/2021 at 8:32 AM, Gozmin said:

Salut.

Intampin o chestie ciudata cu radioul masinii, care oricum e tare prost gandit si anume cu cateva posturi de radio care apar si dispar sub denumirea altui post de radio…..

Salut. Revin cu update. Cum reprezentata a spus ca nu are software si ca masina trebuie lasata vreo 2 zile sa o analizeze (?!) ca trebuie investigatii serioase, am cautat tot ce se putea pe net sa rezolv singur problema. Eu ce am cerut in service a fost o updatare a softului sau o resetare din fabrica a celui existent. Cum nu aveau habar despre ce vorbesc, am gasit prin numeroase incercari si batai de cap, ca sistemul audio are un meniu secret (engineering mode), de fapt două (dealer mode daca bine retin). Al doilea descoperit azi, si care are si facilitatea de a reseta din fabrica softul. Am si resetat iar toate denumirile posturilor sunt acum corecte si nu mai apare fenomenul descris de mine. Urmaresc deocamdata ca sa fiu sigur ca totul e ok. Poate problema s-a rezolvat.

Detanjant este ca dupa atatea generatii de masini Hyundai cu diferite sisteme audio trecute pe la reprezentante/servisuri, sa nu-i treaca unuia prin cap sau sa cunoasca ca sunt meniuri secrete, sa incerce o resetare. Macar sa vada daca s-a rezolvat iar daca nu de abia apoi sa se gandeasca la altceva.  A durat 2 minute la mine resetarea. Vorbim de reprezentante. Nu au habar ca exista asa ceva.

Edited by Gozmin
  • Like 1

Salut, ai cum sa prezinti procedura pentru a ajunge in meniul avansat? Poate ajuta pe cei care intampina ceva asemanator si la alte modele. Multumesc.

Daca sunt aceleasi ca la generatia trecuta, poti accesa engineering mode si dev settings (android settings). La mine functioneaza ambele, ca am verificat anul trecut versiunea de android, sa stiu 100% ca nu va suporta niciodata nativ wireless AA. Totodata asa poti face sideload la apk-uri direct pe infotainment-ul masinii, care practic este o tableta ce ruleaza o versiune modificata de android.

si

• Like 2
  • Thanks 1

Bună seara! Știe cineva să-mi spună și mie de ce pedala de accelerație are funcție kickdown deși mașina are cutie manuala? 

Nu, nu are. Din câte știu, funcția kickdown se regăsește doar la unele autoturisme cu cutie automată. Aceasta retrogradeaza câte trepte este nevoie pentru a duce motorul la maximum de turație utilă, necesară pentru un demaraj cât mai puternic. La plecarea de pe loc cu kickdown, motorul folosește toată plaja de turație de la bun început, până cand șoferul ridică piciorul de pe pedala cât să dezactiveze switch-ul de kickdown. La o cutie manuala se poate schimba la ce turație vrei, în funcție de situație, sau în funcție de cât de sportiv vrei să conduci.

Edited by Torque

De avut... are! Nu înțeleg de ce totuși având în vedere că mașina mea are cutie manuala . Bănuiesc ca au folosit aceeași pedala și pe automata și pe manuala... nu s-au mai obosit sa fabrice separat o pedala normala pentru cutie manuala. 

Întrebarea ta a fost, "de ce pedala de accelerație are funcție kickdown deși mașina are cutie manuală". Și ți-am răspuns: nu are. Am explicat în postarea anterioară care este principiul acestei funcții și că este valabilă doar la autoturismele cu o cutie automată.

Faptul că mașina ta ar avea montat acel switch lasă loc oricărei teorii, mai mult sau mai puțin pertinentă. Întreabă-i pe cei de la care ai cumpărat mașina despre acest lucru! Ar trebui să îți ofere fără probleme informația, dar bag mâna în foc că nu știu.

Edited by Torque

Am observat asta de prima data când m-am urcat în mașină și i-am spus și consultantului de vânzări și desigur că nu a avut o explicație. De asta am întrebat aici pentru ca nu-i înțeleg rostul cu atât mai mult cu cât nu pare sa fie vreo diferența în funcționare cu switch-ul ala apăsat sau nu. 

7 hours ago, Torque said:

La plecarea de pe loc cu kickdown, motorul folosește toată plaja de turație de la bun început, până cand șoferul ridică piciorul de pe pedala cât să dezactiveze switch-ul de kickdown. 

Am condus zeci de masini automate dar n-am vazut si n-am auzit sa pleci de pe loc cu 'kickdown' care este de fapt englezismul pt retrogradare.

Ce zici tu acolo se face tinand frana apasata si acceleratia blana si se numeste launch control. La unele marci au buton special pt asa ceva.

2 hours ago, Marius Matei said:

De avut... are! Nu înțeleg de ce totuși având în vedere că mașina mea are cutie manuala . Bănuiesc ca au folosit aceeași pedala și pe automata și pe manuala... nu s-au mai obosit sa fabrice separat o pedala normala pentru cutie manuala. 

E foarte probabil dar totusi mi se pare o metoda arhaica, cred ca pe un focus din 2001 am vazut chestia cu switch sub pedala la restul automatelor are un ''prag'' pedala de acceleratie iar cand e depasit retrogradeaza.

Pai da... asa este și Elantra asta; nu are un contact sau swich, are un,, prag". 

ok, probabil am citit printre randuri si am inteles gresit. Nu-ti mai pune probleme, benzina si talpa :biggrin:

:rolleyes:Multumesc! Nu-mi fac griji! Eram doar curios! M-am informat bine inainte sa fac alegerea si asta a fost masina care a intrunit cam toate cerintele in ceea ce ma priveste: spatiu, motor simplu mpi, pret decent...; un singur lucru ii lipseste: parbriz incalzit(mai am un Focus 3 si credeti-ma ca functia asta e tot ce-ti trebuie iarna), dar nu-i problema ca stau la casa si o acopar cu folie de aluminiu noaptea. In rest masina chiar imi place; vom vedea cum rezista in timp!

Edited by Marius Matei