Jump to content
ulysse

Elantra 2021

Recommended Posts

Posted (edited)

Cred că acest topic ar fi trebuit deschis de ceva timp. Deja este in trafic. Este generatia a-7-a sau nu? Care este codul ? Anterioarele sunt AD, MD, UD...

Edited by ulysse

Invităm noii colegi sa ne povestească impresii.

Ca fost posesor de Elantra 2015, de care am fost mulțumit, pot să spun că regret felul în care arată Elantra 2021. 

• Like 1

Posted (edited)

@cipelantra am Elantra AD 2018 care îmi place foarte mult. Faceliftul AD nu pot sa spun că îmi place, dar aspectul modelului nou este cam futurist, mă aștept să apară din ea vreun autobot, ca in "Transformers".

@dvoncu exact, e din bucăți.

Cea mai fluidă Elantra rămâne MD. Nu are nici o linie dreaptă, nici o cută.

Cu stimă

Edited by ulysse

Așa o privim noi ca posesori de elantra, dar unul care nu a mai văzut modelul niciodata o vede ca ceva nou și futurist. De curând am fost la reprezentanta sa văd doar modelul exclusive 2021 (Highway ala cu jante de aliaj negre pare oribil rău), mi sa părut banala...common, parca ma așteptăm la ceva mai mult. Nu sunt impresionat de acel bord digital, sincer ceasurile analog mi se par mult mai Ok, infotaimentul de 10 Inch da...un mare pas. Interiorul over all arată mai bine decât la versiunea 2017. Iar la exterior linia portbagajului când este deschis ma duce la ideea de Opel Insignia de zici ca este rupta mașina in 2 sau ceva lipsește din proiectare când o vezi din spate. Din fata pare agresiva și ar trebuii absolut toate modelele de echipare sa înglobeze farurinde generație noua decât banalele becuri cu halogen...ba 2021 Alo Dacia! ...ca pret ce sa zic este acolo Ok cu reduceri și toate cele bune. Doar ca de 19k € mi-aș cumpara un Volvo v60 sau xc unde siguranța este mai importantă decât felul cum arată. Si nu mai spun și de cum se conduce. Același zgomot la rulare, prost insonorizanta și antifonata in partea de jos , motorul îl simti auzit la peste 3k ture, pare grea și accelerează lent un motor de 1.5 turbo sau 2.0 aspirat erea vis, tare cred ca am de ales între i30 fastback N sau Toyota corola hibrid ca mașina noua pe viitor. La sh tot cu Volvo țin, am avut si este acolo sus cu mult peste toti. Toate bune!

• Like 1

Apropos, știți cât costă un far cu led? 

Mi îmi place foarte mult noua Elantra. Daca ar fi avut un motor mai potent as fi făcut un buy back. 

Posted (edited)

Cred totuși că motorizarea este primul dezavantaj al acestei mașini iar mai apoi prețul. Pt mine ca potențial client astea au minusurile.

Probabil nu i-a interesat prea mult să pună accent pe acest model ținând cont că doar Romania și Spania au cerut modelul.

Ca design este 'o apariție' fata de concurenta dar cam atât.

Mașina Anului in SUA, deci rea nu cred că este.

Edited by akon

Posted (edited)

In Sua au cu totul alte motoare decat cele cu care o vand in Europa, poate ptr ca acolo sunt alte norme de poluare, nu atat de stricte ca la noi, 147 sau 201 cp, roti de 18 inch.

Nici modelul 2018 - 2020 nu se vindea in toata Europa, in tarile civilizate se vindea i30. 

Ca design da, este o aparatie, arata directia in care se indreapta toti. Daca 2018 semana cu Audi prin grila din fata sau cu Mondeo ( pe mine m-a intrebat 1 cat am dat pe Mondeo ), 2021 seamana in umele puncte cu Skoda. Spatele , cu acea streasina uriasa, nu imi place insa din lateral si fata, imi place. Ca si performante, este cu doar 0.5 secunde mai lenta decat modelul 2018-2020. Probabil ca se vor simti data fiind scaderea de cp dar si de nm desi nu cu mult ci cu doar 2 nm. 

Despre pret, chiar daca preturile au crescut iar gama de echipari este mai diversa decat la modelul anterior, inca ramane competitiva in comparatie cu altii. Megane pleaca de la 16800 euro, Corolla de la 18000. Daca vrei tehnologii, astea costa! 

Per total un + dpdv estetic, ramane de vazut in timp cat de fiabila este comparativ cu cele 2 modele anterioare, am inteles ca este o platforma si are niste mkotoare complet noi. Motoarele Elantra 2015-2021, sunt motoare testate de-a lungul timpul ( au fost scoase de Hyundai in urma cu 11 ani suferind in timp unele modificari, varianta 2018 are a 6 a generatie a motorului!  Daca stie cineva codul de motor, putem afla daca este unul nou sau, derivat din modelul anterior.

Edited by Chevy

Posted (edited)

Cam acri strugurii. Simt un pic de invidie Ulysse. Sa stiti ca si in rusia si moldova sunt dotari de top. Un prieten a fost acum cativa ani in tarile arabe. A vazut acolo niste Hyundai uri de "mureai". Asa continent asa tara romanica TIRIAC Tatucu . Cica modelul Elantra in general s-a mai comecializat doar in Portugalia in ultimi ani.

Mie imi place noua 2021 . Exceptand bara din interior intre bord si si cotiera. Decat ca Octavia facelift usor faruri fata spate si in rest aceasi forma de baza , mai bine asa SOCANT dupa opinia mea.

Totusi nu e nici un propietar de 2021 ?

Edited by alexutorres

Posted (edited)

Și totuși, nici un proprietar de Elantra 2021???

Nu vrea sa vorbească cu noi???

Edited by ulysse

Si eu sunt curios despre pareri de la noii posesori. Design-ul lat, turtit si intr-adevar socant nu merita motorul ala conservator. Eu am stat in ea insa nu m-am dat cu ea. Reactia sotiei: "si eu cum mai ajung cu mana pe piciorul tau daca este pus manerul asta aici?". Bine, asa a spus si pentru noul Tucson care are consola centrala inaltata, dar daca ar fi sa fie ala chiar nu mi-ar pasa de acest detaliu :p

Pai oamenii sunt mutați pe grupuri de FB, pe aici am rămas doar cei old-school.

Sunt destul de mulți posesori acolo ,însă subiectul comun este consumul de 4-5% cu ea împinsă și mai apoi design. Cam atât din păcate. 

• Like 1
  • Haha 1

Posted (edited)

:banana:A mea impinsa are mult mai mic consumul.

Edited by alexutorres

@akon știu că sunt mulți pe grupurile de FB și se laudă cu consumurile. Sa fi văzut ieri consum Perla - Dr. Taberei - Perla, de 16%. 

Posted (edited)

Asta e top consum la tine? E foarte decent :):):) alimentat la peco-ul de sub podul de la Promenada, plecat prin herastrau victoriei universitate pana la unirii, 23% consum :D sub 6.3% eu nu am vazut dar nici nu o calc ca Basti insa nici nu o Loganesc. Dupa resoftare insa, mai mult de 7.1 nu am vazut .

Vor aparea ei, la inceput e bucuria unei jucarii noi apoi vine necesitatea de a te lauda cu ea cum a fost si la noi, necesitatea de a impartasi pareri sau de a cere sfaturi. Vor veni ei! 

Edited by Chevy

9 hours ago, akon said:

Pai oamenii sunt mutați pe grupuri de FB, pe aici am rămas doar cei old-school.

Sunt destul de mulți posesori acolo ,însă subiectul comun este consumul de 4-5% cu ea împinsă și mai apoi design. Cam atât din păcate. 

Daca s-ar rupe distributia, daca ar consuma ulei 1 litru la 1000km, iar in cartea tehnica ar scrie ca este un consum normal sau ar iesi bielele prin bloc la 50-60 mii

de km, am avea subiecte de discutii, pe cand asa, este mare plictiseala. Eu cand vreau sa ma distrez, intru pe forumurile "sfintei treimi germane", sa vezi acolo animatie.

Aici se vorbește despre o mașină pusă în vânzare acum 2 luni, cum putem vorbi despre fiabilitate?

Postul tau e doar o răutate gratuita și cu citate de pe YouTube.

Exact ca și pe ceilalți colegi, m ar interesa impresii despre mașină, cum se conduce, cat de zgomotoasă este , care este senzația de calitate etc

Eu am iesit de pe grupul de FB dedicat modelului pentru ca numai consumuri in conditii de laborator vedeam pe acolo.

Mai o o curiozitate. Cum se comporta CVT-ul, cum se aude in interior motorul turat, da aceeasi senzatie ca la Toyote? Ma plimbam de curand pe o promenada de pe marginea drumului si a venit din fata o Corolla Hybrid. Cand a accelerat dupa ce a trecut peste un limitator din ala care trebuie sa il iei cu 30km/h, suna din afara de zici ca era in kick-down si ea abia ce se misca.

Posted (edited)

Hai ca exagerati cu CVT-ul ca si aia de lauda consumurile minuscule. Eu am CVT-ul de la Toyota si in nici un caz nu urla motorul asa. Este o oarecare diferenta, dar nu asa de mare si in nici un caz de speriat. Pot face comparatia pentru ca am in aceeasi ograda CVT, DCT si automata clasica.

Prefer oricand CVT-ul in fata automatei clasice si asta considerand numai consumul minuscul. 

Edited by Cristist50

On 6/2/2021 at 7:07 PM, akon said:

Aici se vorbește despre o mașină pusă în vânzare acum 2 luni, cum putem vorbi despre fiabilitate?

Postul tau e doar o răutate gratuita și cu citate de pe YouTube.

Exact ca și pe ceilalți colegi, m ar interesa impresii despre mașină, cum se conduce, cat de zgomotoasă este , care este senzația de calitate etc

Nu este cazul sa-mi tii lectii de "etica automibilistica" din categoria "politically correct", fa-o cu copii tai, daca-i ai, eu am depasit de foarte mult timp varsta !

On 6/2/2021 at 8:26 PM, dvoncu said:

E un fel de a spune " basculanta mea e cea mai tare ".

:biggrin: e un forum Hyundai totusi.

Apropo de totusi, crezi ca pe mine posesor de Elantra ma intereseaza parerea unuia care nu detine nici macar un model hyundai? Vad ca esti mai putin prezent aici,

decat pe forumul marcii masinii pe care o detii. 

1 hour ago, dvoncu said:

Basculanta ta e cea mai tare! Pune-ti șapca de milițian si organizeaza-ne! Începem toti in cor cu niste becuri frumoase la mașina! :banana:

Vad ca te "roade" problema becurior, ai necazuri cu ele, sau nu-ti plac ledurile mele ? Cand vorbesti de basculante, tind cont de masina pe care

o detii, este cum ai vorbi de "funie in casa spanzuratului".

On 5/30/2021 at 10:15 AM, cipelantra said:

Apropos, știți cât costă un far cu led? 

Cat costa daca intrebasi.Spune eu nu stiu

7000 de RON un far cu led. Când se arde, ăla e...

Un bec halogen e vreo 50 ron, unul bun, cu hologramă.

Evident, diferența de vizibilitate este mare, pentru cine merge 50% din timp noaptea, poate merită banii, dar pentru mers ocazional, eu nu văd rostul. După 5 ani de garanție, două faruri dintr-astea sunt mai scumpe decât un motor.