Jump to content
Sign in to follow this  
marius.zadara

DIY - Inlocuire bielete anti-ruliu

Recommended Posts

Prea frumos ai prezentat operatiile. Daca stiam ca e asa de simplu mi le shimbam si eu singur. Mi-a placut ca ai pus accent si pe reciclare, aspect la care eu nu ma-s fi gandit. Eu adun fierataniile si le dau tiganilor (la mine nu sunt rromi, ei isi zic tigani), cand vin si-mi striga la poarta daca nu am fier vechi. Oricum Accentul e o masina usor de intretinul, mai ales ca avem o gramada de tutoriale pentru ea.

Multumesc pentru aprecieri! :cheers:

Desi pare simplu, pot apare complicatii, precum o piulita blocata - mi s-a intamplat pe partea cealalta decat cea prezentata in tutorial. Plus ca sincer a durat ceva pana sa ma prind cum se poate scoate bieleta din momentul in care am scos piulitele. Daca la prima inlocuire a durat peste 1h datorita piulitei blocate, la cea de-a doua - prezentata in tutorial - nu a durat mai mult de 30 minute, cu tot cu poze :) Asa ca da, este usor de intretinut, dar intotdeauna pot apare surprize.

Intr-un fel cred ca si colectorii ambulanti de fier vechi pot fi numiti centre de reciclare, nu? Ori le topesc, ori le vand mai departe, treaba lor, ideea era de a nu fi refolosite.