Jump to content
FanHyundai76

Parbriz fisurat - soluții, preturi

Recommended Posts

Posted (edited)

Salut!

Din păcate zilele acestea am avut ghinion și o piatra mi-a spart parbrizul la mașina (Kona 2020). Am găsit câteva oferte de la PILKINGTON (1500 ron) care par mai avantajoase decât în reprezentanta (2700 ron). Știe cineva dacă se pierde garanția mașinii în cazul în care montez parbrizul la un centru de parbrize PILKINGTON?

Edited by FanHyundai76

Posted (edited)

Teoretic nu ar trebui. Practic, nu stiu daca camera masinii nu trebuie recalibrata privind pozitionarea ei fata de noul parbriz, ref la functionarea AEB (Autonomous Emergency Braking), LKAS (Sistem de avertizare/asistenta la schimbarea benzii de circulatie), etc.

Asta nu inseamna si ca cei de la reprezentanta ar avea cu ce sau stiu sa le verifice !! La intrebarea mea, reprezentanta a raspuns ca astea nu se verifica niciodata :D .....

Off topic: motorul 1.0 de la Kona nevestei consuma mai mult decat cel de 1.4 de la I30 :( . Mda, o sa ziceti de Cx....

Edited by ida01ro
  • Thanks 1

Care este raportul putere/greutate? Ambele motoare sunt turbo? Cx-ul la viteze mici nu are asa multa importanta.